PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγραφή προγ/τος MPEG4 σε USB...



Γιώργος Ανώνυμος
15-09-11, 14:02
Καλησπέρα,

έχει δοκιμάσει κανένας σας την εγγραφή προγραμμάτων από δέκτες MPEG4 σε USB stick ή HD μέσα από το I/F USB που διαθέτουν?

Πόση χωρητικότητα δίσκου απαιτείται για εγγραφή 1 ώρας προγράμματος??

Αφορμή πήρα από το γεγονός ότι τα DVD εγγραφής με HD και δέκτη MPEG4 είναι ακριβά (>300 Ε) και σκεφτόμουν αυτή την εναλλακτική. Π.χ. ο δέκτης http://www.eshopspecials.gr/offer.phtml?id=110915

Νομίζω ότι δεν υποστηρίζεται από καμία TV η έξοδος του MPEG4 stream σε USB θύρα.

Έχετε να προτείνεται καμία εναλλακτική στο θέμα μου να μπορώ να εγγράψω καμία μεταμεσονύχτια εκπομπή να τη δω την επομένη.

Σημείωση: δεν με ενδιαφέρει αρχείο εκπομπών οπότε αν μπορούσα να εξυπηρετηθώ από απλό stickάκι αποθήκευσης στη λογική της επανεγγραφής.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

spiroscfu
15-09-11, 15:32
Γιώργο για το μέγεθος έχει σχέση το bitrate π.χ. αν είναι στα 2,5Mbit/s εννοεί ότι θέλει χώρο για ένα δευτερόλεπτο 2,5Mb ή 2500/8=312Kbyte,
για ένα λεπτό 60*312KB=20MB.
Τώρα για να κάνεις εγγραφή υπάρχουν και media center με usb ή hdd αλλά αυτά ενώ είναι αρκετά φθηνά δεν έχουν δέκτη και έτσι η πρέπει να έχεις ανοιχτή την τηλεόραση/δέκτη.

Γιώργος Ανώνυμος
16-09-11, 15:30
Τελικά επέλεξα έναν ψηφιακό δέκτη με υποτήριξη PVR και μάλλον θα κάνω τη δουλειά μου. Με βάση το παραπάνω bitrate στο post σου Σπύρο με ένα 8Gb stic-άκι θα μπορώ να κάνω σε αυτό εγγραφή 7 ωρών προγράμματος. Ψάχνω τώρα για κανένα εσωτερικό ενισχυτή κεραίας γιατι τα MP4 προγράμματα της DIGEA α πιάνω οριακά ενώ της ΕΡΤ καθόλου. Δεν θέλω να αγγίζω την εγκ/ση κεραίας και διανομής στο σπίτι και στην παρούσα προτιμώ ένα ενισχυτάκι. Βλέπω όμως ότι οι περισσότεροι στην αγορά είναι ιστού κεραίας (που βεβαίως έτσι θα έπρεπε να είναι για να κάνουν σωστά τη δουλεία τους) πλην όμως είπαμε θέλω να τους αποφύγω. Υπάρχουν και κάποιοι γραμμής (δεν έχουν το κομμάτι μίκτη-ενισχυτή στην κεραία) αλλά είδομεν...

spiroscfu
16-09-11, 15:44
Γιώργο (7h*60min)*20MB=8,4GB δηλ. στα 2,5mbit/s γράφεις ~7 ώρες,
για τα άλλα δεν πολυκατάλαβα τη θέλεις αλλά αν θέλεις λίγο παραπάνω ενίσχυση στο σήμα μπορείς να βάλεις έναν ρυθμιζόμενο ενισχυτή γραμμής (φτηνή είναι).

Γιώργος Ανώνυμος
05-10-11, 13:01
Με αφορμή τη κονσερβοποίηση εκπομπών TV να ρωτήσω για sites στο internet όπου μπορείς να δεις εκπομπές αρχείου (και δεν εννοώ ΕΡΤ για εκπομπές... μεσοπολέμου)!

Επίσης αντίστοιχα sites για live παρακολούθηση!!

Ευχαριστώ

MacGyver
05-10-11, 16:38
Το ένα λεπτό 30,6 MB σε μορφή TS .