PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή ηλεκτρονικής



NOE
17-09-11, 18:59
Καλησπέρα,
Έχω μία παλιά τετρακύλινδρη μοτοσυκλέτα Kawasaki ninja και υποψιάζομαι ότι έχει πρόβλημα η ηλεκτρονική της. Την έβγαλα λοιπόν και την μέτρησα με το ομόμετρο, όπως δείχνει στο manual της μοτό, οι τιμές που πήρα δεν ήταν οι αναμενόμενες σύμφωνα με το manual, είχα αποκλίσεις ακόμη και της τάξεως 200-300%. Θέλω να την επισκευάσω αν μπορώ γιατί μια καινούρια στοιχίζει περισσότερο από ολόκληρη τη μοτοσυκλέτα ενώ μία μεταχειρισμένη είναι ρίσκο καθώς αυτά τα μοντέλα είχανε ευπαθείς ηλεκτρονικές. Για να συνεχίσω στην επισκευή πρέπει να λύσω 2 προβλήματα και εδώ θέλω την βοήθεια σας:

1) η μέτρηση της ηλεκτρονικής έγινε με ψηφιακό πολύμετρο Mastech MS8209, ενώ το manual της μοτο γράφτηκε το 1989 και προφανώς οι μετρήσεις που αναφέρει θα έγιναν με αναλογικό πολύμετρο ή έστω κάποιο όργανο εκείνης της εποχής. Μήπως παίζει ρόλο η διαφορά στην τεχνολογία του οργάνου και έτσι πέρνω διαφορετικές τιμές? (με το σκεπτικό ότι τα παλιά αναλογικά ομόμετρα είχανε διαφορετική τάση στα άκρα τους και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μετράω καθαρά ομικά φορτία)

2) η ηλεκτρονική είναι πακτωμένη σε ένα μαύρο ελαστικό υλικό που μοιάζει με σιλικόνη όπως φαίνεται στις φωτό παρακάτω. πώς μπορώ να το αφαιρέσω για να την επισκευάσω αν είναι χαλασμένη?

2361323614

ultra
17-09-11, 19:16
Αν εχεις κολητηρι torch, ζεσταινεις λιγο, και αφαιρεις, ξαναξεσταινεις λιγο και παλι αφαιρεις.
Να εισαι προσεκτικος, γιατι μαλλον υπαρχουν smd ολοκληρωμενα

moutoulos
17-09-11, 19:20
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58503).

ultra
17-09-11, 19:30
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58503).

Γρηγορη, η ηλεκτρονικη του ΚΟΚΑR ειναι πακτωμενη σε πολυεστερικη ρητινη, ενω του ΝΟΕ ειναι σε διαφορετικη, πιο μαλακη μορφη, σαν τζελ, που αν την ζεστανεις πολυ, βγαζει μπουρμπουληθρες.

Το παρακατω ILP audio module ηταν σαν την ηλεκτρονικη του KOKAR...23616
Διπλα φαινεται το αντιγραμενο εσωτερικο κυκλωμα .
Και η κατω οψη του
0

23617

NOE
17-09-11, 22:32
επισυνάπτω τις μετρήσεις που πήρα και όπως θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με το manual. Το κακό είναι ότι καθώς καθαρίζω το υλικό για να φτάσω στην πλακέτα, διαπιστώνω ότι είναι SMD και έχει μάλιστα επεξεργαστή χωρίς να γράφει στοιχεία, προφανώς λόγω του μεταβλητού αβάνς το οποίο γίνεται ηλεκτρονικά.

2362323624

spiroscfu
17-09-11, 22:50
Έχεις προσέξει την πολικότητα από το πολύμετρο.

takisegio
17-09-11, 23:13
πριν τη πειραξεις τι σου κανει η μηχανη;

NOE
17-09-11, 23:32
Σπύρο την πολικότητα την πρόσεξα και όλες οι μετρήσεις έγιναν 2 και 3 φορές, το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως υπάρχει ασυμβατότητα στα όργανα μέτρησης όπως ανέφερα στο πρώτο ποστ.

Παναγιώτη η μηχανή δεν ανεβάζει πάνω από 8.000 στροφές, αν ανοίξω παραπάνω το γκάζι πολεμάει να ανεβάσει αλλά δεν μπορεί να τις ξεπεράσει σαν να μπήκε ο κόφτης και ακούγεται να κανει προανάφλεξη.Πρίν πιάσω στα χέρια μου την ηλεκτρονική έλενξα χρονισμό μηχανής, το πικ απ, ρύθμισα βαλβίδες, καθάρισα καρμπιρατέρ και τα συγχρόνισα.

spiroscfu
17-09-11, 23:54
Τη να σου πω η μετρήσεις που ανέβασες έχουν αρκετή απόκλιση από μόνες τους, εσύ μίλησες για έξω από 200% στις αναγραφόμενες (είναι υπολογίσιμη διαφορά).

Για να σου φύγουν οι απορίες σχετικά με το όργανο μπορείς να το κάνεις με μια αντίσταση γνωστής τιμής και δυο μπαταρίες σε σειρά 1,5V.
Μετά θα μετράς την τάση στα πιν της ηλεκτρονικής και θα βρίσκεις την αντίσταση.

NOE
18-09-11, 04:39
Τους ηλεκτρολυτικούς που μέτρησα ήταν όλοι καλοί, anyway, συνέχεια αυριο..

23630

takisegio
18-09-11, 13:53
οι μετρησεις που παιρνεις σιγουρα ειναι λαθος ή ειναι λαθος οι τιμες στο σχεδιο.οι αποκλισεις ειναι μεγαλες -δεν θα δουλευε καθολου.Σπυρο συμφωνω

NOE
19-09-11, 00:03
Μέχρι στιγμής έχω βρει μια καμένη δίοδο ή ζένερ, αλλά ψάχνω να βρω τι είναι, γράφει πάνω V224 και είναι σε κέλυφος SOT123.

spiroscfu
19-09-11, 00:14
Νομίζω πως θα είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις κάτι χωρίς σχέδιο και smd υλικά (που η αναγνώριση τους είναι δυσκολότερη).

NOE
19-09-11, 00:17
σίγουρα είναι δύσκολο αλλά θα το προσπαθήσω

spiroscfu
19-09-11, 00:33
Φυσικά και να προσπαθήσεις, καλή επιτυχία.

klik
19-09-11, 00:54
Στη yamaha μου (που ευτυχώς δεν έβαζε τις μαυρες βλακιες τότε), η τροφοδοσία από την μπαταρία περνά από αντίσταση και σταθεροποιείται σε zener 8,2V με τα οποία δουλεύαν όλα τα ηλεκτρονικά της.

Διόδους 1N4148 για προστασία, είχε στα δύο πηνία του pick up (θα μπορούσαν να είναι και zener ή tvs αντί για 1N4148 ).Όταν μου είχε καεί η μια από αυτές, η μηχανή λειτυργούσε με τους δυο μόνο κυλίνδρους.

Για να μπορώ να ελέγχω την κατάσταση, έβαλα από τότε led να αναβοσβήνουν στις δύο εξόδους, οπότε μπορούσα οπτικά (στις χαμηλές στροφές) να παρακολουθώ αν λειτουργούσαν και οι 2 πολλαπλασιαστές ή όχι (εναλλάξ αναβόσβημα των led).

Δεν νομίζω το κύκλωμα του αβάνς να είναι ευαίσθητο και να έχει βλάβη εκεί (καθότι δεν ζορίζεται πουθενά).

spiroscfu
19-09-11, 01:00
Αν δεις ποιο πίσω έχει και δυο ισχύος.

NOE
19-09-11, 01:23
Μέχρι στιγμής έχω βρει μια καμένη δίοδο ή ζένερ, αλλά ψάχνω να βρω τι είναι, γράφει πάνω V224 και είναι σε κέλυφος SOT123.

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, είναι πυκνωτής με πολικότητα γιαυτό έχει και την παυλίτσα που δηλώνει αρνητικό πόλο, μέτρησα την χωρητικότητα του 220nf που ταιριάζει με αυτό που γράφει πάνω (V224). Τώρα ψάχνω να βρώ τα χαρακτηριστικά ενώς εξαρτήματος που είναι σε SOT-89 και γράφει πάνω 75 62, στις μετρήσεις μου φαίνεται σαν καμένο τρανζίστορ.

NOE
19-09-11, 01:28
Αν δεις ποιο πίσω έχει και δυο ισχύος.

ειναι τα 2SD1071 και ειναι darlington ισχύος και υψηλής τάσης
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/88120/FUJI/2SD1071.html

aisixti
19-09-11, 02:43
καλησπερα ρε παιδια. Ασχολουμουν για καμια 15ετια με τις μοτοσυκλετες και αυτο που εχω να πω κι εγω,ειναι το εξης.οι εκκεντροφοροι σου ειναι ενταξει? παρατηρησε τους καλα στα αμυγδαλα! αν δηλαδη εχουν αρκετο υψος και αν βυθιζουν αρκετα τις βαλβιδες.παντως το πιθανοτερο ειναι να φταιει η ηλεκτρονικη.Ειχα μια παρομοια βλαβη η οποιοα προκληθηκε απο συνεχομενο τερμα γκαζι στον κοφτη. ξαφνικα εκει που η μηχανη δουλευε στισ 16500 επεσε στισ 9000σαλ και δεν ξανα ανεβηκε μεχρι που αλλαξαμε ηλεκτρονικη. ενας φιλος που καταπιαστηκε με την ηλεκτρονικη μου ειπε οτι τα επαιξε ο μικροεπεξεργαστης. Εγω παντως σου ευχομαι καλη τυχη και κανε και καμια αναζητηση στα μεταχειρησμενα!! Α... να σου πω, οταν την βαλεις μπρος να ελεγξεις και τι ταση σου βγαζει ο ανορθωτης γιατι ειναι πιθανο να ανεβαζει παραπανω απο 14βολτ και να σου δημιουργησε αυτο το προβλημα. καλη τυχη φιλος!!

spiroscfu
19-09-11, 03:04
Τώρα ψάχνω να βρώ τα χαρακτηριστικά ενώς εξαρτήματος που είναι σε SOT-89 και γράφει πάνω 75 62, στις μετρήσεις μου φαίνεται σαν καμένο τρανζίστορ.

Εκτός από καμένο τρανζίστορ όμως μπορεί να είναι και δυο διοδάκια ή σταθεροποιητικό ή fet .......

ultra
19-09-11, 19:36
Μπορεις να ανεβασεις καλες-καθαρες φωτογραφιες απο τα παραπανω εξαρτηματα? Ισως καταλαβουμε καλυτερα...

stafidas
29-09-11, 22:15
Παλαιότερα είχα μια transalp 400. Η μόνη βλάβη που είχε βγάλει (αθάνατο μηχανάκι) ήταν στις ηλεκτρονικές τις. Όταν παρουσίασε το πρόβλημα στην πρώτη, αγόρασα μια καινούρια γιατί δεν ήξερα τι παίζει. Στην δεύτερη όμως, έμαθα.
Πήρα τον τροχό και πολύ προσεκτικά έφαγα το πλαστικό της γύρω γύρω και την άνοιξα χωρίς την παραμικρή ζημιά στην πλακέτα (ευτυχώς). Πέρασα με καλάι όλες τις κολήσεις και την έκλεισα πάλι όσο πιο στεγανά μπορούσα. Το μηχανάκι το πούλησα πέρισυ και η ηλεκτρονική δουλευε ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα (και πιθανολογώ πως ακόμα θα δουλεύει).

Πάντως αν τελικά δεν βγάλεις άκρη, υπάρχουν μαγαζιά που επισκευάζουν ηλεκτρονικές σε λογική τιμή. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις...