PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη ηλιακων φαναριων για βεραντα



koskap
18-09-11, 15:33
Παιδια χαιρετε.
Εχω δει τα φαναρακια κηπου που κυκλοφορουν και εχω βαλει δυο-τρια ετσι για ομορφια. Επειδη ειναι πολυ μικρα σκεφτηκα μηπως μπορουσα να τα μεγαλωσω λιγο φτιαχνοντασ ομως κατι καινουργιο και φυσικα μεγαλυτερο.
Εχω βρει μικρες ηλιακες κυψελες 6ν 2w στο ebay http://www.ebay.com/itm/New-1-PCS-6V-2W-Solar-Panel-Power-Cell-Charger-/280626701025?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4156a7a2e1 .
Για μπαταρια εχω βρει αυτη 1.2v x 3 http://www.ebay.com/itm/3pcs-Rechargeable-C-Battery-9000-mAh-Ni-MH-1-2v-/170439636759?pt=US_Batteries&hash=item27aefe7717 σε σειρα αρα 3.6ν .
Εχω βρει LED 1w http://www.ebay.com/itm/1W-Warm-White-LED-90lm-w-Alu-20mm-Star-Base-/390330702665?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ae185db49.
Για να αναβουν αυτοματα εχω βρει το παρακατω κυκλωμα αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει με τα χαρακτηριστικα που εχω :



23632





Dark detector LED driver Circuit:
The dark sensor is device is very easy to incorporate in your solar circuits. By the help of this your solar circuit will automatically sense the dark and it can also be used as infrared phototransistor.
PNP transistor can be used to perform switching and it is controlled by the output voltage of the solar panel. In this circuit yellow LED can be connected which will turn on in dark as the transistor will allow current to flow through it. The panel’s output is high in the sunny environment which will turn off the transistor. Red or yellow LED can be driven by this type of solar circuit. This circuit does not have sufficient voltage which is required to drive blue or white LED.


Αντι για κιτρινο led θα χρισιμοποιησω λευκα LED (2 η 3). Επειδη δεν ξερω πολλα θα ηθελα την βοηθεια σας στο τι θα πρεπει να αλλαξω στο κυκλωμα.
cell 6v 2w (300 mAh)
3x1.2v 9000mAh battery
3x1w warm white led

Ευχαριστω

info@kalarakis.com
18-09-11, 17:09
Πάνελ πάρε 2 γιατί μπορεί να λέει 6V αλλά αυτό είναι με το ήλιο κάθετα κτλ κτλ. Άρα για να φωτίζει όλη τη νύκτα θα χρειαστείς να φορτίζεις γρήγορα τις μπαταρίες το πρωί Και αν την επομένη εχει συννεφιά να έχουν ρεύμα για άλλο ένα βραδύ
Μπαταρίες 3χ1.2 για να ανάβει το led.
Πριν τη δίοδο βάζεις ένα 1 lm317 και το ρυθμίζεις να βγάζει την τάση που λέει ο κατασκευαστής για να φορτίζει η μπαταρία.
Αν βάλεις το πάνελ πάνω στο κύκλωμα και βγάλει 4V δεν θα χρειαστείς ούτε το lm θα βάλεις κατά σειρά άλλη μια δίοδο
Ολα κρίνονται απο τη τάση που θα βγάλει το πάνελ όταν είναι εντός κυκλώματος.
Την αντίσταση 50Ω μάλλον δεν θα τη χρειαστείς γιατί το led θέλει 3.4-3.8 Εσυ θα δίνεις το πολύ 3.6V=οκ
Όταν έρθουν τα πράγματα και τα μοντάρεις τα ξαναλέμε

koskap
18-09-11, 17:47
Φιλε Μηχαλη ευχαριστω. Τα 2 πανελ να τα βαλω παραλληλα εννοεις για πιο γρηγορη φορτηση? Αν ναι σκοπευω να παρω 2 τετοια , δεν φτανουν? Το λμ317 μπορεισ να το ρυθμισεις οπως θελω εγω? Θα ειναι σε σειρα πριν την διοδο ή οχι?

info@kalarakis.com
18-09-11, 19:04
Τα πάνελ μπορεί να γράφουν 6V/2w αλλά είναι σε ιδανικές συνθήκες Θα τα βάλεις παράλληλα. Το λμ μπορεί να μη χρειαστεί, θα δεις απο τη τάση βγαζουν τα πάνελ οταν είναι πάνω στο κύκλωμα Θα είναι πριν τη δίοδο.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
29-09-11, 23:03
αν το τελειωσεις θα ηθελα πολυ να το δω σαν κυκλωμα...(εννοω που εβαλες τι, και αν εβαλες και το λμ) φτιαξτω αν μπορεις εστω και στην ζωγραφικη και στειλτω να το δουμε.. αν μπορεις ανεβασε και καμια φωτο να δουμε αν εχει φως και αξιζει τον κοπο... να μην ειναι σαν τα κοινα φαναρακια που ισα ισα που αναβουν....