PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με Leds...



high frequency
19-09-11, 22:32
Γειά σας, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω κύκλωμα...
23657

Παρατήρησα το εξής πρόβλημα.... εάν συνδέσω τα LEDs στη γείωση (για να ανάβουν όταν στα pins του max485 έχει 5V) δεν λειτουργεί!!!
Χωρίς τα LEDs, πάλι δεν λειτουργεί!
Επίσης έχω 2 ακόμη LEDs στα pins Rx και Tx ενός μικροελεγκτή pic που συνδέονται αριστερά όπως βλέπετε το κύκλωμα..... και εκεί γίνεται ακριβώς το ίδιο, αλλάζω πολικότητα στα LEDs και έχω λάθος αποτελέσματα.
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί γίνεται αυτό???

high frequency
20-09-11, 15:04
Κανείς????

info@kalarakis.com
20-09-11, 16:25
Η σειριακή θύρα 'έχει +12V=1 και -12V=0
Α) Όταν τα βάζεις στη γείωση τα led θέλουν τουλάχιστον 20ma ρεύμα για να ανάψουν και το max δεν τα έχει

Β) Έτσι που το έχεις χαλάς τη στάθμη των σημάτων

Andreou George
20-09-11, 16:27
Έχεις 10K αντίσταση στη σειρά με τα LED με πηγή 5V οπότε παίρνεις (5V-2V)/10000Ω = 0,0003Α ή 0.3mA που δεν είναι αρκετό για να ΔΕΙΣ το LED να ανάβει, συν τις άλλης η συχνότητα ανταλλαγής δεδομένων θα είναι τέτοια ώστε να μειώνεται κατά πολύ η φαινόμενη φωτεινότητα του LED. Χρειάζεσαι αντίσταση 150Ω ή μέχρι 470Ω αλλά και πάλι λόγω της υψηλής συχνότητας μάλλον θα ήτανε καλύτερα κάποιο κυκλωματάκι υστέρησης με πυκνωτή-τρανζίστορ...

high frequency
21-09-11, 16:50
Έχεις 10K αντίσταση στη σειρά με τα LED με πηγή 5V οπότε παίρνεις (5V-2V)/10000Ω = 0,0003Α ή 0.3mA που δεν είναι αρκετό για να ΔΕΙΣ το LED να ανάβει, συν τις άλλης η συχνότητα ανταλλαγής δεδομένων θα είναι τέτοια ώστε να μειώνεται κατά πολύ η φαινόμενη φωτεινότητα του LED. Χρειάζεσαι αντίσταση 150Ω ή μέχρι 470Ω αλλά και πάλι λόγω της υψηλής συχνότητας μάλλον θα ήτανε καλύτερα κάποιο κυκλωματάκι υστέρησης με πυκνωτή-τρανζίστορ...

Έχω δοκιμάσει και με μικρότερες αντιστάσεις (330Ω). Σου είναι εύκολο να μου δείξεις το κύκλωμα υστέρησης που αναφέρεις?

high frequency
21-09-11, 16:55
Η σειριακή θύρα 'έχει +12V=1 και -12V=0
Α) Όταν τα βάζεις στη γείωση τα led θέλουν τουλάχιστον 20ma ρεύμα για να ανάψουν και το max δεν τα έχει

Β) Έτσι που το έχεις χαλάς τη στάθμη των σημάτων

Δεν υπάρχει πουθενά τάση +12V και -12V, δεν το συνδέω σε σειριακή!
Όπως αναφέρω και στο αρχικό post τα Tx και Rx συνδέονται σε μικροελεγκτή pic, οπότε έχω 5V = 1 και 0V =0.
Σίγουρα χαλάω τη στάθμη των σημάτων! Αυτή είναι και η ερώτηση μου...τι να κάνω για να μη χαλάσω τη στάθμη των σημάτων?

FILMAN
21-09-11, 17:17
Aν οι έξοδοι του μ/ε σου είναι ανοιχτού συλλέκτη χρειάζεσαι pull up αντιστάσεις για να δουλέψει. Το ρόλο αυτόν τον παίζουν εδώ τα LED με τις αντιστάσεις τους. Βάζοντάς τα προς τη γη, οι γραμμές επικοινωνίας είναι είτε γειωμένες (0V) είτε στον αέρα (πάλι 0V λόγω pull down).

high frequency
21-09-11, 17:30
Aν οι έξοδοι του μ/ε σου είναι ανοιχτού συλλέκτη χρειάζεσαι pull up αντιστάσεις για να δουλέψει. Το ρόλο αυτόν τον παίζουν εδώ τα LED με τις αντιστάσεις τους. Βάζοντάς τα προς τη γη, οι γραμμές επικοινωνίας είναι είτε γειωμένες (0V) είτε στον αέρα (πάλι 0V λόγω pull down).

Χρησιμοποιώ τον pic16f628. Ανοιχτό συλλέκτη έχει μόνο το pin3 (RA4). Επειδή μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις... σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια εικόνα που να φαίνεται ο τρόπος σύνδεσης των LED ?

FILMAN
21-09-11, 17:34
Απλώς θα βάλεις pull up αντιστάσεις όσο μικρότερες γίνεται χωρίς να υπερφορτώσεις τις βαθμίδες εξόδου του μ/ε σου. Στη συνέχεια θα βάλεις τα LED με τις αντιστάσεις τους από τις γραμμές επικοινωνίας προς τη γη. Όμως βάλε μεγάλες σχετικά αντιστάσεις στα LED (π.χ. 3.3kΩ) και φυσικά LED υψηλής φωτεινότητας.

high frequency
21-09-11, 17:36
Απλώς θα βάλεις pull up αντιστάσεις όσο μικρότερες γίνεται χωρίς να υπερφορτώσεις τις βαθμίδες εξόδου του μ/ε σου. Στη συνέχεια θα βάλεις τα LED με τις αντιστάσεις τους από τις γραμμές επικοινωνίας προς τη γη. Όμως βάλε μεγάλες σχετικά αντιστάσεις στα LED (π.χ. 3.3kΩ) και φυσικά LED υψηλής φωτεινότητας.
Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα σύντομα.

high frequency
24-09-11, 18:43
Δεν έβγαλα άκρη! :saad:
Υποθέτω πως μπορεί να φταίει και το ίδιο το κύκλωμα, γιατί έχω λάθος αποτελέσματα!
Μήπως γνωρίζετε τις τάσεις που πρέπει να έχω στα άκρα Α και Β ???
Νομίζω πως σε rs485 πρέπει το Β να έχει την αντεστραμένη τάση του Α, π.χ. αν Α= +5V , τότε Β = -5V.
Εγώ έχω +2,4V και +2,8V αντίστοιχα...Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος???

spiroscfu
24-09-11, 20:42
Δεν έχω καταλάβει τη θέλεις να κάνεις αλλά για να σου βγάλει τις σωστές τάσεις στην έξοδο πρέπει και οι είσοδοι να είναι σωστοί,
όσο για το Α Β είναι διαφορική έξοδοι όταν το ένα θα έχει την Vcc το άλλο θα έχει L (τα -5 που να τα βρεί, 0 θα έχει).


Δες το function table

23799
23800

high frequency
29-09-11, 16:31
Το πρόβλημα λύθηκε με αντιστάσεις pull up 1 KΩ στα pins Tx και Rx του Pic.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :001_smile:

Υ.Γ. Τώρα όμως έχω ένα ακόμη πρόβλημα με το κύκλωμα μου...ανοίγω ένα νέο θέμα στο forum μικροελεγκέτες...(πρόβλημα επικοινωνίας pic με Η/Υ)