PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για αγορά οργάνων μέτρησης



Zafoddy
20-09-11, 12:03
Καλημέρα Forumites,

Αν και έχω φτιάξει αυτό τον λογαριασμό από παλιά για να παίρνω κάποιες συμβουλές πρώτη φορά κάνω δημοσίευση. Θα ήθελα κάποιες συμβουλές αγοράς σε κάποια επαγγελματικά όργανα που θέλουμε να αγοράσουμε που επειδή είμαι πολύ άπειρος ακόμα δε ξέρω πως να τα ζητήσω από έναν επαγγελματία πωλητή, (Στο ΤΕΙ μας δείξανε κανά παλμογράφο και κανά πολύμετρο αλλά από χαρακτηριστικά τίποτα) και αυτός δε ξέρω κατά πόσο θα μου δώσει πραγματικές λύσεις ή απλά μου λανσάρει τα προϊόντα που θέλει να πουλήσει.

Είμαι σε μια μικρή επιχείρηση που τώρα ξανοίγεται στο πεδίο της συντήρησης αναλυτών χημείου και πρέπει να αγοράσουμε επαγγελματικό εξοπλισμό αλλά δε ξέρω τι ακριβώς όργανα να πάρουμε ώστε να μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να τα πληρώσουμε χρυσάφι.

Τα όργανα που θέλουμε είναι 2x πολύμετρα ,2x θερμόμετρα, συχνόμετρο, μετρητή στροφών, μετρητή κενού και πίεσης. Γενικά μέσω του ιντερνετ έχω βρει πολλά όργανα και σε μεγάλο εύρος τιμών αλλά φοβάμαι ότι όταν κάποιος είναι άπειρος με αυτά, δε βρίσκει εύκολα αυτό που πραγματικά χρειάζεται. Γι'αυτό σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε για το που μπορώ να ψάξω και τι θα πρέπει να κοιτάζω και ποιες ελληνικές εταιρίες είναι καλές σε αυτό τον τομέα (δεν έχουν όλες site). Για όλα τα όργανα θέλουμε να μπορούν να δέχονται βαθμονόμηση και να είναι διαπιστευμένα γιατί θα τα χρησιμοποιούμε κυρίως για να βλέπουμε αν οι αισθητήρες των αναλυτών λειτουργούν χωρίς ιδιαίτερο σφάλμα. Εάν θέλετε μπορώ να γράψω γενικά τα χαρακτηριστικά που χρειαζόμαστε σε κάθε εφαρμογή.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και πολύ καλημέρα σας!

stom
20-09-11, 12:21
Μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο τη διαδικασια της διαπιστευσης. Θα την κανεις εδώ ή στο εξωτερικό? Και εκτος απο πιστοποιηση, θα το ρυθμιζουν κιολλας?
(γιατι πιστοποιηση γινεται με συγκριση με καποιες πηγες αναφορας.. χωρις ιδιαιτερη γνωση του εκαστοτε μηχανηματος. Η ρυθμιση ομως δεν ειναι παντα ετσι).
Αν την κανεις στο εξωτερικο, θα εχεις υψηλα μεταφορικα, και για καποια οργανα μπορει να ειναι και απαγορευτικό.
Ξεκινα ρωτοντας τους κατασκευαστες των συστκευων που θα ελεγχεις, με τι οργανα τα ελεγχουν, ωστε να παρεις μια ιδεα τι χρειαζεσαι..

Zafoddy
20-09-11, 12:33
Οπότε διαπίστευση σημαίνει ότι απλά βλέπουν αν τα όργανα είναι σύμφωνα με κάποια στάνταρ ενώ ρύθμιση/βαθμονόμηση σημαίνει ότι τους κάνουν διαπίστευση και ρύθμιση μαζί; Ξεκίνησα ήδη να ψάχνω πως θα κάνω το καθένα απλά θέλω να ρωτήσω, διαπίστευση γενικά κάθε πότε πρέπει να κάνεις και πότε βαθμονόμηση; Κάπου διάβασα ότι για πολύμετρο κάποιος δε χρειάστηκε να κάνει μετά από 20 χρόνια.

stom
20-09-11, 12:46
Το καθε ποτε κάνεις θα στο καθορισει η ακριβεια που ζητάς. Τυπικα οι διαπιστευσεις δινονται για 1-2 χρονια και επαναλαμβανονται στη ληξη τους.
20 χρονια μπορει να μην χρειαστηκε ρυθμιση ενα πολυμετρο. Διαπιστευση χρειαζεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα.
Οσο πιο ευαισθητη η μετρηση, τοσο πιο συχνη η διαπιστευση. Ενα πολυμετρο μπορει να παει και 3 χρονια... ενας μετρητης κενου μπορει να θελει καθε 6 μηνες.
Και παλι ομως, η ακριβεια των μετρησεων δεν ειναι υποχρεωτικα το ιδιο κρισιμη για ολες τις περιπτωσεις.
Για παραδειγμα αλλο πραγμα να θες ακριβεια ,1 βαθμο κελσιου και αλλο 0,01. Και αυτο εξαρταται απο το πως η θερμοκρασια επηρεαζει το αποτελεσμα του χημικου αναλυτή.
Θα πρεπει να ανατρεξεις στο service manual των αναλυτων, οπου και θα πρεπει να αναφερεται η ακριβεια των οργανων που απαιτουνται.
(αν δεν αναφερονται θα πρεπει να ρωτησεις). Αφου βρεις την ακριβεια, και την αναλογη κατηγορια οργανων, απο κει θα βρεις και τις απαιτησεις των οργανων σε πιστοποιησεις. Οι σοβαροι κατασκευαστές συνηθως δίνουν τετοια στοιχεια.)
Γενικα προκειται για μια ακριβή άσκηση. Οσο ανεβαινει η ακριβεια και η επαναληψιμοτητα, η τιμη αυξανεται εκθετικά.

Zafoddy
20-09-11, 14:19
Καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σου, τελικά μετά από συζήτηση καταλήξαμε ότι δε χρειαζόμαστε διαπιστευμένα αλλά με πιστοποιητικό διακρίβωσης(Calibration Certificate). Συγνώμη για τον αποπροσανατολισμό που τυχόν δημιούργησα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν πάρουμε ένα πολύμετρο το οποίο να είναι RMS, να παίρνει θερμόμετρο και αν υπάρχει με module για να μετράει την ατμοσφαιρική πίεση (Βρήκα ένα που μετράει τη πίεση κενού http://www.fluke.com/Fluke/usen/HVAC-IAQ-Tools/Pressure/PV350.htm?PID=56634), θα είναι αξιόπιστο; Το θερμόμετρο θέλουμε να έχει εύρος μέτρησης από -50 έως +400 βαθμούς κελσίου, με ακρίβεια πρώτου δεκαδικού ψηφίου και γενικά μικρό σφάλμα και να χρησιμοποιείται σε υγρά.

stom
20-09-11, 14:23
Το ιδιο ειναι..
Το calibration certificate εχει ημερομηνια ληξης και για να το ανανεωσεις πρεπει το οργανο να ξαναελεγθει αφου συνδεθει σε πηγή αναφοράς.
η fluke ειναι γενικα απο τις κορυφαιες εταιρειες εξοπλισμου για τετοιες δουλειες.