PDA

Επιστροφή στο Forum : Φις Αρσενικό 7 επαφών για τρέιλερ



diamadiss
22-09-11, 18:17
Γεία σε όλους,
εχω αυτό το Φις Θυληκό 7 επαφών για τρέιλερ. Μήπως μπορεί κάποις να μου πει που συνδέονται τα φλας τα στόπ και τα φώτα νυκτός; Εάν είναι εύκολο άς βάλει βελάκια με την ζωγραφική επάνω στο φις. Ευχαριστώ!

vasilllis
23-09-11, 15:18
eεχω την εντυπωση πως σε καθε αμαξι ειναι διαφορετικο.Αλλα και παλι ειναι πολυ ευκολο να το βρεις με ενα πολυμετρο.

diamadiss
23-09-11, 15:22
Το αυτοκίνητο μου δεν έχει τέτοιο φίς και θέλω να του βάλω. Πάντως ξέρω οτι όποιο τρέιλερ ή και πλατφόρμα απο φορτηγό και να συνδέσεις θα μπορεί να δουλέψει.

Notios38
23-09-11, 15:25
Καλο απογευμα ...υπαρχει τυποποιημενη σειρα...με αριθμους που ειναι αναγλυφοι πανω κ στα δυο ,να ψαξω Διαμαντη..μεχρι το βραδυ να σου τα στειλω..

diamadiss
23-09-11, 15:27
Ok θα περιμένω. Ευχαριστώ πολύ.:001_smile:

haris_216
23-09-11, 15:32
για δες εδώ http://www.etrailer.com/faq-wiring.aspx μήπως σε βοηθάει

Notios38
23-09-11, 18:27
Καλο απογευμα..κοιταξα την σελιδα που ανεβασε ο Χαρης ...δεν βρηκα αντιστοιχια .... αυτο που εχω στα χερια μου εχει 4 αρσενικα +3 θυληκα..pin.και εχομε ακρ 6=54=στοπ, ακρ1= L =Αρισ φλας ακρ4= R=δεξι φλας ακρ2=54G=Συν ρευμα τροχοφορου
ακρ7=58L=πορειας ,ακρ3=31=κοινο αρνητικο και ακρ5=58R=πορειας
οι αριθμοι μεσα στα ισον ειναι κωδικοι σχεδιου που αφορουν εγκαταστασεις σε αυτοκινητα...και οτι σχετικο με αυτα...οτι δεν ειναι κατανοητο εδω ειμαι για ερωτησεις

diamadiss
23-09-11, 19:54
Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής. Έχουμε δύο άκρα για πορείας άρα αυτά τα δύο μπορούν και να "βραχυκυκλωθούν" μεταξύ τους? Επίσης μήπως το ένα άκρο είναι για το φώς της όπισθεν? Ακόμα η τροφοδοσία είναι απαραίτητο να συνδεθεί στο φίς? Η γείωση χρειάζεται για να κλείσουμε κύκλωμα αλλά η τροφοδοσία τι μπορεί να προσφέρει? Εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστώ όλους για την μέχρι εδω βοήθεια.



Υ.Σ. Έγραψα και στην εικόνα σε τι αντιστοιχεί κάθε φίς.

Notios38
23-09-11, 22:41
Αν το θελεις για τροχοσπιτο για λιγη ωρα εχεις τα 12 v απο το αυτοκινητο με περιορισμο ομως...Εκει βαζεις την οπισθεν.λογικα, παντως στα περισσοτερα ρυμουλκουμενα ..για σκαφη κτλ δεν εχω δει να το βαζουν..και σιγουρα χρειαζεται...τυχαινει να κανω εγκατασταση κ εγω για το τρειλορ..και στο κιτ του κοτσαδορου απο την Mitsubishi ειχε τις οδηγιες για το φις.
Απο οτι βλεπω στην φωτο υπαρχουν και τα στοιχεια του κωδικα σχεδιασης...που συμπιπτουν
Τα πορειας αν θες τα ενωνεις ...μονο κοιτα πως ελενχει τα φορτια σε καθε κλαδο το αυτοκινητο σου και σου βγαλει κανενα προβλημα....καλη συνεχεια

diamadiss
23-09-11, 22:59
Ok. Ευχαριστώ πολύ για όλα και πάλι.:001_smile:

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
03-10-11, 23:14
ειμαι ηλεκτρολογος αυτοκινητων και ετσι οπως θα σου τα πω εγω ειναι το διεθνες συστημα (τουλαχιστων ετσι μου το εχουν μαθει) 54=(και τα δυο μαζι βραχηκυκλωμενα) στοπ. L=αριστερο φλας. R= δεξι φλας. 58=( και τα δυο μαζι βραχηκυκλωμενα) ποριας. 31= γειωση (να την βαλεις γιατι μερικες φορες εκει στον κοτσαδωρο δεν παταει καλα λογο σκουριας και αναβουν οπως νανε πισω!!!!!)
αν ρωτας γιατι εχει 2 νουμερα στο 54 και στο 58 ειναι γιατι πρεπει απο καθε φαναρι να παρεισ και το καταληλο ρευμα ποριεας ωστε αν καει η μια ασφαλια του αυτοκινητου και το εχεις συνδεδεμενο μονο απο το ενα. να μην σβησουν και 2 πισω φαναρια πορειας..... αλλα ολοι τα βραχυκυκλωνουν και στα δυο φις...
οτι αλλο χρειαστεις στειλε μου μηνυμα...

diamadiss
03-10-11, 23:23
Σωτήρη ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.:001_smile:

sv4lqcnik
04-10-11, 00:14
ΣΩΣΤΟΣ οσωτηρης αλλα καλα ειναι να μην βαρεθεις και να τραβηξεις καλωδια και απο τα δυο φαναρια για φωτα πορειας μην τεμπελιασεις ειναι για καλο σου και αχρειαστο να ειναι αλλα στο ποιο τελειο μην φορτωνεις μια ασφαλεια για επι πλεων συνδεσεις μοιρασετα καλυτερα μην φορτωνεις το κυκλωμα γιατι στα σημερινα αυτοκινητα εχουν υπολογισει την πτωση τασης για τα καλωδια και το φωρτιο για την ασφαλεια στο τσακ συν λιγο και στα πορειας και στα στοπ τωρα δικο σου το πεπονι δικο σου και το μαχαιρι