PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρητής cd4017



stavroskaloxrist
24-09-11, 01:17
καλησπερα παιδια, χρειαζομαι επιγοντος ενα κυκλωμα με ενα cd4017 που να κανει την εξεις λειτουργια..:
θελω να του δινω ενα παλμο (+) και να μου βγαζει την εξωδο (1), του ξαναδινω αλλο ενα παλμο και να βγαζει στην εξωδο (2) του ξαναδινω και βγαζει στην (3) μετα, οταν του ξαναδωσο παλμο να ξεκιναει παλι απ την αρχη και να κανει το ιδιο (δλδ με καθε παλμο που θα του δινω να μετραει και ''ενα'' και να μου βγαζει (+) στην αντιστιχη εξοδο).. εχω βρει ενα σχεδιο που το κανει αυτο αλλα εχει ενα προβλημα και δεν μπορω να το λεισω.. βασικα δεν ξερω..:001_tt2: με καθε παλμο που του δινω αυτο μετραει κανονικα αλλα πολλες φορες κανει κατι σπαστικα και βγαζει εξωδο οπου θελει..:saad: δλδ δεν πανε με την σειρα οι εξωδει μονο πανε οπως θελουν, απο το 1 μια στιγμη παει στο 3 η απο το 2 παει στο 1 και δεν σημαζευετε..:saad:
αν μπορει καποιος να το διορθοσει η να μου δειξει κατι αλλο θα με βοηθουσε πολυ.. ευχαριστω:biggrin:

stavroskaloxrist
24-09-11, 01:21
23776το σχεδιο που βρηκα, αλλα μου κανει το προβλημα που ειπα πριν... ας το κοιταξει καποιος να μου πει τι να κανω..

mariosm
24-09-11, 09:54
Σταυρο το προβλημα σου ειναι στη λειτουργια του button. Δεν ξερω με τι τροπο δινεις εσυ τους παλμους και επειδη δεν βλεπω τις τιμες των R1, C1 σου προτεινω για αρχη να προσθεσεις ενα πυκνωτη 100nF μεταξυ βασης Q1 και γειωσης.

BESTCHRISS
24-09-11, 10:04
εαν δεν χρησημοποιησεις Schmitt trigger αποκλειεται να δουλεψει σωστα εγω δουλευω το cd4093
23781

spiroscfu
24-09-11, 10:54
Τι τιμές έχουν τα R1 C1 όπως και τη τρανζίστορ είναι το Q1, επίσης τα TR1 και TR2 τα συνδέεις κάπου.

katmadas
24-09-11, 12:31
Φιλε σταυρο το προβλημμα σου ειναι οτι ενας διακοπτης οταν πατιεται δυστηχως δινει περισσοτερες εντολες απο μια που φανταζεσαι εσυ λογω των θορυβων απο τις επαφες που ανοιγουν και κλεινουν.
Εγω πρωσοπικα λυνω το προβλημα με 555.
Αφου ανιχνευσει ο 555 το 1ο μηδενικο δυναμικο στην εισοδο του δινεις εξοδο για οσυ ωρα εσυ θες αποφευγοντας τα διπλα τριγκερ.
Υπαρχουν πολλα κυκλωματα στο ιντερνετ διαφορετικα.
Ψαξε στο ιντερνετ για trigger debounce.

stavroskaloxrist
25-09-11, 01:01
παιδια το κυκλωμα το βρηκα ακριβος ετσι.. μονο φοτο.. δεν ελεγε τις τιμες της αντιστασης ουτε του πηκνωτη, εγω εβαλα ενα 47μφ και αντισταση δεν θυμαμε τωρα, το τρανσιστορ που εβαλα ειναι c547b.... αυτο που λετε για το μπουτον που μπορει να δινει κ ενα δυο παλμους παραπανω το ξερω αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν ευθηνετε αυτο, δοκημασα και με παλμο απο 555 αλλα κανει το ιδιο (τα δικα του δλδ).. εγω θελω να του δινω παλμο απο μια επαφη ρελε και μετα απο καμποσουσ παλμους (δεν ξερω ακομα ποσους), το 4017 θα μου οπλιζει ενα ρελε... (δλδ θα παρω εξωδο για το ρελε πχ απο την τριτη εξωδο του 4017)...
αυτο το Schmitt trigger τι ειναι ρε παιδια..??? ειμαι και λιγο (πολυ) ασχετος με τα ηλεκτρονικα και δεν τα πολυκαταλαβενω και ολα..!!!!!!:biggrin: σας ευχαριστω για την βοηθεια..

ααα, το ΤR1 και TR2 δεν τα εχω συνδεσει πουθενα...

spiroscfu
25-09-11, 06:21
Δοκίμασε με πολύ μικρότερο πυκνωτή (σε χωρητικότητα) ή κάνε το έτσι
23816

katmadas
25-09-11, 11:17
παιδια το κυκλωμα το βρηκα ακριβος ετσι.. μονο φοτο.. δεν ελεγε τις τιμες της αντιστασης ουτε του πηκνωτη, εγω εβαλα ενα 47μφ και αντισταση δεν θυμαμε τωρα, το τρανσιστορ που εβαλα ειναι c547b.... αυτο που λετε για το μπουτον που μπορει να δινει κ ενα δυο παλμους παραπανω το ξερω αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν ευθηνετε αυτο, δοκημασα και με παλμο απο 555 αλλα κανει το ιδιο (τα δικα του δλδ).. εγω θελω να του δινω παλμο απο μια επαφη ρελε και μετα απο καμποσουσ παλμους (δεν ξερω ακομα ποσους), το 4017 θα μου οπλιζει ενα ρελε... (δλδ θα παρω εξωδο για το ρελε πχ απο την τριτη εξωδο του 4017)...
αυτο το Schmitt trigger τι ειναι ρε παιδια..??? ειμαι και λιγο (πολυ) ασχετος με τα ηλεκτρονικα και δεν τα πολυκαταλαβενω και ολα..!!!!!!:biggrin: σας ευχαριστω για την βοηθεια..

ααα, το ΤR1 και TR2 δεν τα εχω συνδεσει πουθενα...

Οι επαφες των ρελε ειναι ακομα πιο θορυβοδες και επισης να ξερεις οτι και το ρελε στην εξοδο και αυτο δημιουργει θορυβους και πιθανα τριγγερ στν εισοδο.
Το εχω συναντισει και εγω.
Προσπαθησε να παρεις τον παλμο που θες οταν το ρελε στην εισοδο επανελθει στην αρχικη του κατασταση και οχι οταν διεγειρεται το πηνιο του.
Χρησιμοποιησε φεριτες.
Ενα ιδιο προβλημμα που ειχα για παρομοια εφαρμογη το εκανα στο τελος με πικ για να αποφυγω με σοφτγουερ και τους θορυβους απο την εισοδο και απο την εξοδο.
Παντως αν μπορεις να αποφυγεις τα ρελε με οπτοκαπλερ θα λυσεις το προβλημμα σου να ξερεις.
Εγω τοτε δεν γινοταν ηταν αναγκαια η χρησιμοποιηση τους.

TSAKALI
25-09-11, 11:22
Μαλλον αυτα συμβαινουν γιατι δεν δινεις αρχικο ρεσετ.
πυκνωτακι 100N ,εβαλες αναμεσα στα πιν 8 και 16 ?
το τρανζιστορ σε τι το χρειαζεσαι? δεν σου φτανει ενα
απλο μπουτον? σαν αυτο που ανεβασε ο Σπυρος στο
τελευταιο ποστ? (αντι για πυκνωτη 100Ν , βαλε 47Ν)
το κυκλωμα debuncing (πυκνωτης , αντισταση ειναι
απαραιτητο).
Αρχικο ρεσετ θα δωσεις ως εξης..
Θα συνδεσεις ενα πυκνωτη 100Ν , απο το + στο ρεσετ.
και στο ρεσετ θα συδεσεις μια αντισταση 100Κ ,προς
το - .δηλ πυκνωτης και αντισταση θα ενωνονται στο πιν
του ρεσετ.

BESTCHRISS
25-09-11, 11:39
<Schmitt trigger τι ειναι ρε παιδια>

Έκανες ένα κύκλωμα με αντίσταση και πυκνωτή
Πατάς λοιπόν του Μπουτόν και αλλάζει κατάσταση του counter στην έξοδο
Και μόλις το αφήσεις θα ξεφορτίσει λογαριθμικά ο πυκνωτής aπό την αντίσταση
δημιουργώντας μια απροσδιόριστη περιοχή στον counter η ακόμη να το βλέπει και ως θόρυβο
Και συνεπώς μπορεί ακόμα και να ανταλλάζει κατάσταση στην έξοδο δυο και τρεις φορες
Ενώ έπρεπε μόλις αφήσεις το Μπουτόν να πηγαίνει στο μηδέν αμέσως
Κάθετη γραμμή

23818
και εδω ενα up-down counder που εφτιξα και δουλευει αριστα στην μετρηση
23819
με παθητικο κυκλωμα RC χωρις πυλες 4093 Schmitt trigger δεν μπορεις να εχεις παλμοδοτιση σωστη
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
25-09-11, 11:49
δες εδω και ενα βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=JqlMHh4Jtao

spiroscfu
25-09-11, 15:50
Έκανες ένα κύκλωμα με αντίσταση και πυκνωτή
Πατάς λοιπόν του Μπουτόν και αλλάζει κατάσταση του counter στην έξοδο
Και μόλις το αφήσεις θα ξεφορτίσει λογαριθμικά ο πυκνωτής aπό την αντίσταση
δημιουργώντας μια απροσδιόριστη περιοχή στον counter η ακόμη να το βλέπει και ως θόρυβο
Και συνεπώς μπορεί ακόμα και να ανταλλάζει κατάσταση στην έξοδο δυο και τρεις φορες
Ενώ έπρεπε μόλις αφήσεις το Μπουτόν να πηγαίνει στο μηδέν αμέσως
Κάθετη γραμμή


ΦΙΛΙΚΑ

Chriss εάν η περίοδος του rc είναι πολύ μικρή δεν υπάρχει πρόβλημα.

stavroskaloxrist
25-09-11, 16:17
Δοκίμασε με πολύ μικρότερο πυκνωτή (σε χωρητικότητα) ή κάνε το έτσι
23816
ομως με αυτο το κυκλωμα δεν δινω παλμο (-) στο 4017???????? (+) δεν χρειαζετε κανονικα η ετσι μου φενετε????? αν μπορο να του δωσο (-) του 4017 θα με βολεψει γιατι θα του δωσο απευθειας απο 555 το οποιο μου βγαζει (-) στην εξωδο του..

stavroskaloxrist
25-09-11, 16:25
Μαλλον αυτα συμβαινουν γιατι δεν δινεις αρχικο ρεσετ.
πυκνωτακι 100N ,εβαλες αναμεσα στα πιν 8 και 16 ?
το τρανζιστορ σε τι το χρειαζεσαι? δεν σου φτανει ενα
απλο μπουτον? σαν αυτο που ανεβασε ο Σπυρος στο
τελευταιο ποστ? (αντι για πυκνωτη 100Ν , βαλε 47Ν)
το κυκλωμα debuncing (πυκνωτης , αντισταση ειναι
απαραιτητο).
Αρχικο ρεσετ θα δωσεις ως εξης..
Θα συνδεσεις ενα πυκνωτη 100Ν , απο το + στο ρεσετ.
και στο ρεσετ θα συδεσεις μια αντισταση 100Κ ,προς
το - .δηλ πυκνωτης και αντισταση θα ενωνονται στο πιν
του ρεσετ.

ωραια, θα συνδεσω την αντισταση και τον πηκνωτη στο ρισετ, μετα θα κανω και την γεφηρα που διχνει το κυκλωμα απο το ρισετ στο ποδι 1 ???

spiroscfu
25-09-11, 16:57
Για δοκίμασε και έτσι
23825
Το clk για να δουλέψει θέλει H, δεν μας πειράζει που είναι συνέχεια σε αυτήν την κατάσταση με το διακόπτη το κάνουμε L και H(trigger).

stavroskaloxrist
26-09-11, 00:06
λυπον, το εκανα και δουλεψε σωστα, δλδ μετραει κανονικα χωρις να χανει το μετριμα η μαλον 1 φορα στις 10 μπορει να τα χασει αλλα αυτο ευθηνετε μαλον απο τον παλμο που του εδινα με το χερι αλλα ενταξει δεν με πειραζει και τοσο.. αυτο που εκανα ειναι το εξεις..: το εκανα οπως ακριβος ειναι στο κυκλωμα στη φοτο που ανεβασα , εβαλα 47μφ πηκνωτη και 100ωμ αντισταση, μετα εκανα αυτα που μου ειπατε και κατεληξα να βγαλω την γεφηρα απο το ρισετ που πηγενε στο 1 και εβαλα στο ρισετ μια αντισταση 100κ και ενα κεραμικο 100νφ οπως μου ειπατε.. επισεις εβαλα ενα κεραμικο στην εισοδο Q1 με την γειωση και αλλο ενα στο πιν 16-8.. αυτα... δοκιμασα και χωρις τρανσιστορ αλλα δεν δουλευε, δεν ξερω γιατι.. επαιξα και με τις τιμεσ αντιστασεων και πυκνωτων αλλα μονο με αυτα που εβαλα δουλευε καλητερα...

τωρα εγω θελω να δινω παλμο (+) στο 4017 απο ενα χρονικο που εχω φτιαξει με 555.. ομως το 555 ετσι που το εχω φτιαξει το κυκλωμα(που με βολευει ετσι που ειναι) μου βγαζει παλμο (-)... τι θα κανω τωρα για να περνω τον παλμο (-) του 555 και με καποιο τροπο να το κανω (+) για να το δινω στο 4017??????? χωρις ρελε βεβαια γιατι το δοκιμασα και δεν δουλευε..

TSAKALI
26-09-11, 00:20
Το δοκιμασες απευθειας στο 555 , χωρις τρανζιστορ , και δεν δουλευε?
μπορεις να ανεβασεις αυτο που εκανες μεχρι τωρα?

stavroskaloxrist
26-09-11, 00:46
Το δοκιμασες απευθειας στο 555 , χωρις τρανζιστορ , και δεν δουλευε?
μπορεις να ανεβασεις αυτο που εκανες μεχρι τωρα?

οχι δεν το δοκιμασα χωρις τρανζιστορ.. λες να δουλεψει? αν και δεν το νομιζο.. οπως και να χει δεν μπορουμε να βρουμε καποιο τροπο να κανουμε το (-) (+)??

θα ανεβασω σχεδιο αυριο γιατι τωρα δεν εχω τροπο..

TSAKALI
26-09-11, 01:00
μπορουμε, ανεβασε τι εχεις κανει μεχρι τωρα.
βασικα αν το οδηγησεις με 555 δεν θελει debuncing
(αντισταση, πυκνωτη) , μονο οταν παταμε με το χερι
χρειαζεται. Το πολυ πολυ να αλλαξεις το τρανζιστορ
με PNP.

23854

spiroscfu
26-09-11, 01:19
η να είναι και τα δυο σε H (clok και enable) και όταν πάρει L (στο enable) θα ενεργοποιείτε.

stavroskaloxrist
26-09-11, 01:27
μπορουμε, ανεβασε τι εχεις κανει μεχρι τωρα.
βασικα αν το οδηγησεις με 555 δεν θελει debuncing
(αντισταση, πυκνωτη) , μονο οταν παταμε με το χερι
χρειαζεται. Το πολυ πολυ να αλλαξεις το τρανζιστορ
με PNP.

23854

ετσι οπως το εκανες θελει εισοδο (-)???

stavroskaloxrist
26-09-11, 01:29
η να είναι και τα δυο σε H (clok και enable) και όταν πάρει L (στο enable) θα ενεργοποιείτε.

αυτο το Η και το L τι ειναι ρε παιδια???

spiroscfu
26-09-11, 01:33
5 και 0V.

stavroskaloxrist
26-09-11, 01:48
23855 ετσι το εκανα

spiroscfu
26-09-11, 02:46
Στην θέση του C1 βάλε τον 100nF (τον 47μF μην τον βάλεις καθόλου) και έτσι όπως το έχεις σου μετράει μέχρι το 10,
για να σου πάει μέχρι την πέμπτη έξοδο θα ενώσεις το πιν5 με το πιν15

spiroscfu
26-09-11, 03:16
μπορουμε, ανεβασε τι εχεις κανει μεχρι τωρα.
βασικα αν το οδηγησεις με 555 δεν θελει debuncing
(αντισταση, πυκνωτη) , μονο οταν παταμε με το χερι
χρειαζεται. Το πολυ πολυ να αλλαξεις το τρανζιστορ
με PNP.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23854&d=1316988574


Σάββα καλό θα ήταν να μπει και μια αντίσταση σε σειρά με την βάση.

TSAKALI
26-09-11, 10:49
Ναι , βαλε μια 10κ σε σειρα με την βαση προς το 555,
η αντισταση που εχεις 100ωμ , ειναι μικρη βαλε τουλαχιστον
1κ , αν και πιστευω πως δεν χρειαζεται πλεον.

stavroskaloxrist
26-09-11, 12:04
δεν με πειραζει που θα κανει ρισετ, ουτως η αλλως οταν ο μετριτις γραψει 4-5 θα οπλιζει ενα ρελε και θα κλεινουν ολα τα ρευματα σε ολα τα κυκλωματα και μετα θα ξεκινανε παλι απ την αρχη....

BESTCHRISS
26-09-11, 18:00
ο καλυτερος ασταθης ειναι το cd4047 εγω αυτο δουλευω στους μετρητες τους και δουλευει αριστα
23898

stavroskaloxrist
27-09-11, 00:34
Σάββα καλό θα ήταν να μπει και μια αντίσταση σε σειρά με την βάση.

παιδια το κυκλωμα αυτο δεν δουλευει... δεν δινει παλμο.. εκανα δουλεια με το προηγουμενο κυκλωμα το δικο μου το οποιο του εβαλα ενα εξτρα τρανζιστορ PNP και αλαξα την πολικοτητα (-) που βγαζει το 555 και την εκανα (+) και την εδωσα στο τρανζιστορ του κυκλωματος και δουλευει μια χαρα..
ελπιζω τωρα να μην κανει παρεμβολες με τα ρευματα του υπολιπου κυκλωματος και αρχισει το cd4017 να χανει μετριματα...

spiroscfu
27-09-11, 00:37
Ρε Σταύρο ανέβασε ολόκληρο το κύκλωμα σου (με τις τιμές των εξαρτημάτων όπως και πως δίνεις τον παλμό στο 4017),
για να μπορέσουμε να σου πούμε την γνώμη μας.

stavroskaloxrist
29-09-11, 01:18
μολις βρω ευκαιρια θα ανεβασω το κυκλωμα.. τωρα κατι αλλο.. ο μετριτης δουλευει μια χαρα, αλλα... οταν τον συνδεσω στο υποληπο κυκλωμα που εχω φτιαξει το οποιο ειναι ενας αυτοματισμος με ρελε και 4 χρονικα μου κανει παρενεργιες ο μετριτης. σχεδον καθε φορα που οπλιζει-ξεοπλιζει ενα ρελε ο μετριτης χανει μετριματα και παει οπου θελει... δε ξερω τι γινετε εκει και το θεμα ειναι οτι ο μετριτης με το υπολιπο κυκλωμα σηνδεετε με 4 καλωδια. τροφοδοσια +/- παλμος -(για το μετριμα) και μια εξοδο απο ενα νουμερο του μετριτη για να οπλιζει ενα ρελε.. αυτα.. εγω σκευτομουνα μηπος αν ξεχωριζαμε με καπιο τροπο τα ρευματα ουτοσοστε να φενετε σαν να περνει ο μετριτις ξεχωριστο ρευμα που να μην βλεπει τα υποληπα ρελε και να κανει αυτα που κανει... θα ληθει ετσι το προβλημα η μπα???? αλλα και πως θα γινει να ξεχωρισουν τα ρευματα??? η με καπιων αλλο τροπο να γλητωσω αυτα που μου κανει???

TSAKALI
29-09-11, 11:36
Πως οπλιζεις το ρελε? με τι το οδηγεις? μαλλον γινεται βυθιση τασης και
κανει χαζα, τι τροφοδοτικο χρησιμοποιεις ?
ανεβασε το σχεδιο , δεν ειναι κατι το δυσκολο, θα λυθει.

stavroskaloxrist
29-09-11, 12:24
θα ανεβασω το σχεδιο του μετριτη, το σχεδιο ολου του αυτοματισμου δεν μπορω να το ανεβασω, αν και δεν εχει σημασια και ειναι και πολυ μεγαλο.. φιλε τα ρελε οπλιζουνε απο αλλα ρελε και απο χρονικα και απο επαφες (πχ τερματικους διακοπτες) δεν νομιζο οτι ειναι προβλαμμα αυτο.. το τροφοδοτικο που το συνδεσα τωρα ειναι το εργαστιριακο μου 5Α... ολο το κυκλωμα με τα ρελε και τα χρονικα τραβαει λιγοτερο απο 0,5Α... πως θα το λησουμε το προβλημα αυτο????

TSAKALI
29-09-11, 12:25
απο την εξοδο του 4017 ,πως οδηγεις το ρελε?

stavroskaloxrist
29-09-11, 12:33
με ενα bc547 και του εχω συνδεσει το πρωτο ποδι στο + ,στο μεσεο δινω το + που περνω απ την εξοδο του 4017 (εχω βαλει και ενα κεραμικο) και απο το τελευτεο ποδι δινω στο ρελε.. και αυτο το δοκιμασα ξεχωριστα και δουλευει...

stavroskaloxrist
29-09-11, 12:41
και κατι αλλο.. αμα ειναι να μου κανει βιθιση τασεις επιδι οπλιζουνε τα ρελε, οταν ανειξουνε τα μοτερ που τραβανε 12Α τι θα κανει???? τα μοτερ ανειγουνε απο μια επαφη ενος ρελε..(και ενωειτε οτι δεν περνουν ρευμα απο το υποληπο κυκλωμα.. εχω τραβιξει αλλο καλοδιο 2,5mm που παει στην πηγη απευθειας) αλλα θα περνουν ολα απο το ιδιο τροφοδοτικο που θα βαλω.. 12v 15A

TSAKALI
29-09-11, 12:42
Συνδεσε στο + το ενα ποδι του ρελε, το αλλο ποδι του ρελε συνδεσε το
στο "πρωτο ποδι" ( C , συλλεκτης ) του 547 , απο το 4017 , μεσω
αντιστασης 1κ , δινεις στο μεσαιο ποδι (B, βαση) του 547, το αλλο
ποδι του 547 (Ε, εκπομπος) το γειωνεις.
Μπορει να δουλεψε σκετο , αλλα δεν ειδες οτι τραβαει πολυ ρευμα.

καλο ειναι να βαλεις διοδακι αναστροφο στο ρελε , αν δεν εχεις ηδη.

TSAKALI
29-09-11, 12:49
Καλα ειναι να εχουν διαφορετικα τροφοδοτικα.
Αλλιως πρεπει να απομονωσεις αυτο που τροφοδοτει
το 4017, με μια διοδο , απο το + του τροφοδοτικου σου
θα βαλεις μια διοδο 1N4007 , προς το κυκλωμα του
4017 , αμεσως μετα εναν πυκνωτη 1000μF προς την γη,
ετσι ωστε οταν γινεται βυθιση , ο πυκνωτης να κραταει
σταθερη την ταση του 4017 , και η διοδος να μην τον αφηνει
να ξεφορτισει .

καλα θα ηταν να εμπαινε και ενας σταθεροποιητης 7808, για το
4017 , μετα την διοδο και τον πυκνωτη.

spiroscfu
29-09-11, 12:54
Η πολύ ποιο απλά και ποιο σίγουρα ένα άλλο μικρό τροφοδοτικό.

stavroskaloxrist
29-09-11, 12:58
ναι δεν ειδα αν τραβαει ρευμα το συγγεκριμενο, αλλα να σου πω και κατι αλλο, δεν γινετε να δινο το - στο ρελε για να οπλισει γιατι το συγκεκριμενο ρελε περνει εντολη και απο αλλου για να οπλισει και για να κανω κατι τετιο θα πρεπει να ξηλωσω την μιση πλακετα.. Α το δοκιμασα το ολο κυκλωμα χωρις να συνδεσω αυτο το 547 (ητανε εκτος δλδ για να καταλανω τι μπορει να φτεει που κανει ο μετριτης τα δικα του) και ειχα σηνδεσει μονο την τροφοδοσια του κυκλωματος με το 4017 και σχεδον καθε οπλιζε ενα ρελε αυτο εχανε μετριματα.. και δεν ειχα σεινδεσει ουτε το καλοδιακι που δινει τον παλμο..

TSAKALI
29-09-11, 13:03
ανεβασε σχεδιο μεχρι εκει που μπορεις, ας μην ειναι
καλοσχεδιασμενο ,για να μπορουμε να καταλαβουμε,
ειναι θεμα τροφοδοσιας.

stavroskaloxrist
29-09-11, 13:04
αυτο το σκευτηκα και γω να το κανω και θα το δοκιμασο σε λιγο.. αλλα μετα παλι τι θα γινετε με το υπολιπο κυκλωμα?? καθε που θα οπλιζει-ξεοπλιζει ενα ρελε αυτο θα μετραει οτι θελει??? και απο εκει που δινω τον παλμο πως μπορο να το ξεχωρισω και αυτο ετσι ωστε να μην βλεπει τα υποληπα κυκλωματα και να μου κανει νερα..??

TSAKALI
29-09-11, 13:07
τσαμπα μιλαμε (γραφουμε) , ανεβασε σχεδιο.
ΚΑΝΕΝΑ ρελε δεν πρεπει να παιρνει ταση απο κει που παιρνει το 4017.

stavroskaloxrist
29-09-11, 13:21
και πως θα ξεχωρισω τις τασεις ομως? αυτο ειναι το θεμα.. τωρα προσπαθω να σχεδιασω το κυκλωμα του 4017 αλλα γινετε σ¨_++__))... το κυκλωμα ολου του αυτοματισμου ειναι αδυνατον να το σχεδιασω για τωρα τουλαχιστων ειναι τεραστιο, αλλα και παλι δεν εχει να κανει σημασια εχει οτι το κυκλωμα του 4017 με το υπολιπο κυκλωμα συνδεετε με 4 καλωδια οπος ειπα και πριν.. +/-/ παλμος -/ και εξωδος + (απο το 4017 για να οπλιζει ενα ρελε) αυτα ειναι ολα το θεμα ειναι πως θα ξεχωρισουνε.......

stavroskaloxrist
29-09-11, 13:36
24008χειροτερο σχεδιο δεν εχω ξανακανει.. χαχαχαχα

TSAKALI
29-09-11, 14:37
δοκιμασε ετσι


24011

πρεπει οπωσδηποτε να απομονωσεις την τροφοδοσια του 555 και 4017,
απο αυτην των ρελε και των μοτερ.
Το 547 που οδηγει το ρελε να το δινεις απο αλλου +

stavroskaloxrist
29-09-11, 17:22
ωραια θα το δοκιμασω και αυτο... παντος το προβλημα ληθηκε με ενα σταθεροποιητη στην τροφοδοσια του κυκλωματος4017 και ενα πηκνωτη 1000μφ και μια διοδο οπως ειπαμε... προεκηψε ομως αλλο προβλημα που δεν υπηρχε πριν, απο την εξωδο που βγαζει το 4017 δεν οπλιζει το ρελε σαν να μην φτανει το ρευμα για να το οπλισει.. ενω δεν εχω αλλαξει κατι στο κυκλωμα... και αμα δωσω εγω + στην εξωδο (με το χερι) οπλιζει κανονικα.... τι ειναι παλι αυτο??? τι γινετε???

klik
29-09-11, 19:45
Δεν ξέρω τι "σταθεροποιητή" έβαλες στο 4017, οπότε πόση τάση έκοψες από τη Vbe του bc547.

Κάνε το εξής: Στο σχεδιο που εχεις βάλει, να αλλάξεις συνδεσμολογία του bc547 σε ανοικτου συλλέκτη.

BESTCHRISS
29-09-11, 19:55
ωραια θα το δοκιμασω και αυτο... παντος το προβλημα ληθηκε με ενα σταθεροποιητη στην τροφοδοσια του κυκλωματος4017 και ενα πηκνωτη 1000μφ και μια διοδο οπως ειπαμε... προεκηψε ομως αλλο προβλημα που δεν υπηρχε πριν, απο την εξωδο που βγαζει το 4017 δεν οπλιζει το ρελε σαν να μην φτανει το ρευμα για να το οπλισει.. ενω δεν εχω αλλαξει κατι στο κυκλωμα... και αμα δωσω εγω + στην εξωδο (με το χερι) οπλιζει κανονικα.... τι ειναι παλι αυτο??? τι γινετε???

εγω φίλε ποτε δεν οδηγω ρελε με bc αλλα με bd137/138/139
http://www.fairchildsemi.com/ds/BD/BD135.pdf

stavroskaloxrist
29-09-11, 20:15
Δεν ξέρω τι "σταθεροποιητή" έβαλες στο 4017, οπότε πόση τάση έκοψες από τη Vbe του bc547.

Κάνε το εξής: Στο σχεδιο που εχεις βάλει, να αλλάξεις συνδεσμολογία του bc547 σε ανοικτου συλλέκτη.

δλδ πως το κανουνε αυτο???

stavroskaloxrist
29-09-11, 20:24
λυπον.. τελικα @ρ%'&΄@ δουλευει με τον σταθεροποιητη τη διοδο και τον πυκνωτη... ειναι σαφος καλητερα δε λεω αλλα σε κατι αλλες επαφες ρελε που ανηγοκλεινουν χανει παλι μετριματα, επισεις οταν τροφοδοτω το 555(χρονικο) που δινει τον παλμο στο 4017 η οταν το αποσυνδεο απο το ρευμα αυτο κανει και ενα μετριμα δλδ δινει και ενα παλμο.. και παραμενει και το προβλημα που δεν εχει δηναμη η εξοδος του cd να μου οπλισει το ρελε..... δε ξερω ρε παιδια μου εχει βγαλει την πιστη να πουμε... δεν υπαρχει καπιος αλλος τροπος να δινω παλμο σε ''κατι'' και μετα απο 2-3 παλμους που θα δωσω να βγαζει μια εξωδο αυτο το ''κατι'' και να οπλιζω ενα ρελε????? αυτο θελω μονο... και αν ηταν και κατι αναλογικο θα ηταν πολυ καλητερα... χωρις cd και dvd να πουμε...!!!!!!!

BESTCHRISS
30-09-11, 00:14
λοιπον για μονοσταθη Schmitt trigger με ακριβεια παλμων σε προηγουμενο post στο ανεφερα δοκιμασμενο απο το elector
για ασταθη cd4047 επισης δοκιμασμενο και ιδανικος για μετρητες το ανεφερα σε προηγουμενο post δοκιμασμενο επίσης
και οδηγο για ρελε Bd σειρας που σου ανεφερα οχι bc δεν μπορει να οπλησει καλα τον ρελε χρειαζεται περισσοτερο ρευμα
εγω προσωπικα σπανια χρησημοποιοω το NE555 γιατι δεν εχει σταθερη λειτουργια εκτος αν παρεις το cmos LMC555
http://www.national.com/ds/LM/LMC555.pdf
αλλιως θα παιδευεσαι
φιλικα

stavroskaloxrist
30-09-11, 00:42
λοιπον για μονοσταθη Schmitt trigger με ακριβεια παλμων σε προηγουμενο post στο ανεφερα δοκιμασμενο απο το elector
για ασταθη cd4047 επισης δοκιμασμενο και ιδανικος για μετρητες το ανεφερα σε προηγουμενο post δοκιμασμενο επίσης
και οδηγο για ρελε Bd σειρας που σου ανεφερα οχι bc δεν μπορει να οπλησει καλα τον ρελε χρειαζεται περισσοτερο ρευμα
εγω προσωπικα σπανια χρησημοποιοω το NE555 γιατι δεν εχει σταθερη λειτουργια εκτος αν παρεις το cmos LMC555
http://www.national.com/ds/LM/LMC555.pdf
αλλιως θα παιδευεσαι
φιλικα

ωραια θα παω να παρω ενα cd4047 και bd (τρανζιστιρ ειναι?) για να το αλλαξω το bc, επισεις θα παρω και lm555c και θα τα δοκιμασω..
φιλε εχεις καποιο σχεδιο για το 4047 για να κανω την δουλεια που χρειαζομε?? επισεις μετα δεν θα μου κανει τα παραξενα που μου κανει το 4017??

BESTCHRISS
30-09-11, 11:29
φυσικα bd137/138/139 για περοσοτερο ρευμα
Schmitt trigger 24032

ασταθης24033

BESTCHRISS
30-09-11, 11:33
φυσικα τραναζιστορ ΝPN einai bd135/137/139
http://www.fairchildsemi.com/ds/BD/BD135.pdf

BESTCHRISS
30-09-11, 12:21
αν θελεις αλλη περιοδο στον παλμο σου υπολογειζεται απο τον τυπο Τ=4,4RC
αλλαζεις την τιμη του πυκνωτη σε μεγαλυτερο αν θελεις μεγαλυτερη περιοδο δηλαδη μικροτερη συχνοτητα
στον ασταθη cd4047 και παιρνεις εξοδο για τον μετρητη απο το 10 η το 11

stavroskaloxrist
30-09-11, 13:02
ωραια φιλε, σχεδιο για το 4047 θα κανω αυτο που ανεβασες παραπανω ε? μηπος εχεις και κανενα σχεδιο για να συνδεσω και το bd?? προσεξε ομως, θελω να περνω την εξωδο απ το 4047 και με το bd να οπλιζω το ρελε με +.... επισεις το 4047 δεν πρεπει να εχει 10 εξωδους? εγω θελω να χρησιμοποιησω η την 3 η την 4 εξωδο.. δλδ μετα απο 3 η 4 παλμους που θα δωσω να περνω εξωδο.. πως θα το κανω αυτο? και στο 4047 απο που θα του δωσω τον παλμο? γιατι στο σχεδιο δεν βρισκω την εισοδο, μονο μια εξοδο που μου ειπες στο 10...

BESTCHRISS
30-09-11, 13:50
24039
24038

BESTCHRISS
30-09-11, 13:55
επίσης στα cmos οι εισοδοι που δεν χρησημοποιουνται τους γειωνουμε

BESTCHRISS
30-09-11, 14:08
μάλλον εσυ θελεις μονοσταθης πολυδονητη οποτε θα κανεις το πρωτο σχεδιο με το cd4093 Schmitt trigger
και συμφωνα με το πατημα του μπουτον να παιρνεις την εξοδο που θελεις

υπαρχουν τρεις κατηγοριες ασταθης,μονοσταθης και δισταθης πολυδονητής
ΦΙΛΙΚΑ

stavroskaloxrist
30-09-11, 20:26
εκανα το σχεδιο με το 4047 γιατι με τις πηλες δεν ξερω να το κανω... λυπον το εφτιαξα ετσι που μου ειπες και ο μετριτης δουλευει κανονικα οπως πριν ομως μολις το συνδεσω απανω στο αλλο κυκλωμα κανει παλι ακριβος τα ιδια...:saad: καθε φορα που ανηγοκλεινουν τα ρελε αυτο κανει και ενα μετριμα.. βασικα τα παρασιτα τα περνει μαλον απο το καλωδιο που δινει τον παλμο... επισεις παλι και με το bd δεν οπλιζει το ρελε...:saad: οτι εκαενε πριν ακριβος τα ιδια κανει και με το 4047... τι να κανω ρε παιδια, θα τρελαθω οπου να ναι.. και επρεπε να το εχω τελειωσει τωρα και 2 μερες και εχω κολησει στον μετριτη......:saad:

BESTCHRISS
01-10-11, 11:34
σωστα δουλευει αφου το cd4047 δουλευει ως ασταθης
αλλα εσυ θελεις κανονικα αυτο με cd4093 debounce SWITCH
τωρα για τον ρελε βαλε τον εκμομπο του τρανζιστορ κατευθειαν στην γειωση χωρις την αντισταση και το LED D5
και μικραινε την αντισταση που παει στην βαση του τρανζιστορ η καλυτερα βαλε ενα τριμερ ως ροοστατη να δεις που οπλιζει το ρελε
24063

BESTCHRISS
01-10-11, 11:36
<και μικραινε την αντισταση που παει στην βαση του τρανζιστορ η καλυτερα βαλε ενα τριμερ ως ροοστατη να δεις που οπλιζει το ρελε>
εννοω τη R3 να μικραινεις

stavroskaloxrist
01-10-11, 16:46
τελικα το εφτιαξα αλιως και δεν μου κανει τις παρεμβολες με τα αλλα ρελε που εκανε πριν.. απ την στιγμη που δουλευε ο μετριτης σωστα με το 4047 και με το 4017, καταλαβα οτι το καλωδιο που εδινε τον παλμο - απο την εξωδο 3 του 555 (χρονικο) μου εκανε τις παρεμβολες.. με λιγα λογια το 555 ειχε το προβλημα γιατι καθε που οπλιζε και ξεοπλιζε ενα ρελε αυτο εβγαζε και ενα παλμο... τι εκανα τωρα.. το συγγεκριμενο 555 οπλιζε ενα ρελε, οπως και τα υπολυπα χρονικα που εχω φτιαξει. εγω τωρα πηρα τον παλμο + που ηθελα και οχι -(εντομεταξι εβγαλα και το bc557 που μου εκανε το - σε +) απο την ανηχτη επαφη του ρελε που οπλιζε το συγγεκριμενο χρονικο και ετσι δεν εχω τωρα το προβλημα που ειχε πριν με τις παρεμβολες του 555..... εβγαλα και τον σταθεροποιητη που εδινε στο κυκλωμα του χρονικου και τωρα η εξοδος του 4017 μπορει και μου οπλιζει το ρελε που ηθελα με ενα τρανζιστορ βεβαια....
με λιγα λογια τωρα δουλευει ρολοϊ...
ομως καμια φορα εκει που οπλιζει το ρελε και δινει τον παλμο στον μετριτη καμια φορα χανει κανενα παλμο λογο επαφης, επιδι μολις οπλισει το ρελε αυτο κοβονται απευθιας ολα τα ρευματα ολου του κυκλωματος εκτος του μετριτη, ετσι το ρελε δινει μονο ενα παλμο... εχω βαλει πηκνωτη στο ρελε για να μενει 1 δευτερολεπτο ανηχτο και εβαλα και αλλο ενα πυκνωτη στο καλωδιο του παλμου και καπος διορθοθηκε το προβλημα, αλλα παλι καμια φορα χανει κανενα μετριμα.. εκει μπορο να κανω τιποτα αλλο για να μην χανει λογο της επαφης που οπλιζει και αμεσος ξεοπλιζει?????

BESTCHRISS
02-10-11, 13:11
δοκιμασε να βαλεις στο πηνιο ρελε μια αναστροφη διοδος μηποσ λξθει το προβλημα

24112

FILMAN
03-10-11, 13:44
Ρε παιδιά ήμαρτον, τι παλμοί + και -, τί πυκνωτές 47μF και αντιστάσεις 100Ω για debounce, τι πυκνωτές στις εξόδους του 4017, τι πόλωση του reset με 100kΩ σε θορυβώδες περιβάλλον, πυκνωτής απόζευξης πουθενά, δυο τρανζίστορ σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού για να συζεύξουμε την έξοδο του 555 με την είσοδο του 4017 (:hammer:), αλλά όμως τρανζίστορ σε συνδεσμολογία κοινού συλλέκτη για να οδηγήσουμε τα ρελέ!!!!!!!!!!!!!

Με τρελάνατε ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φίλε μου, με την προϋπόθεση ότι το κύκλωμα με το 555 και αυτό με το 4017 έχουν κοινή τροφοδοσία,

1) Βάλε την έξοδο του 555 κατευθείαν στο clock του 4017, δίνοντας σταθερά 0 στο enable

2) Αν θες ανάποδη συμπεριφορά δώσε σταθερά 1 στο clock και χρησιμοποίησε ως είσοδο το enable

3) Βάλε ένα πυκνωτή 10μF από το + στο reset και μια αντίσταση 1kΩ από το reset στην πρώτη μη χρησιμοποιούμενη έξοδο για να φτιάξεις τον κύκλο μέτρησης

4) Στις εξόδους του 4017 βάλε MOSFET (π.χ. BS170, για να γλυτώσεις τις αντιστάσεις) ως εξής: το G του MOSFET στην έξοδο του 4017, το S του MOSFET στη γη και το D του MOSFET στο ένα άκρο του πηνίου του ρελέ. Το άλλο άκρο του πηνίου του ρελέ σε μια κατάλληλη τροφοδοσία (π.χ. για ρελέ 24V, σε τάση +24V). Παράλληλα με το πηνίο να μπει οπωσδήποτε δίοδος.

5) Βάλε πυκνωτές απόζευξης. Το γράφω με bold.

6) Κόντυνε τα καλώδιά σου. Αν δεν γίνεται αλλιώς βάλε θωρακισμένα.

7) Τέλειωσες. Το κύκλωμά σου δουλεύει άψογα.

stavroskaloxrist
05-10-11, 17:17
Ρε παιδιά ήμαρτον, τι παλμοί + και -, τί πυκνωτές 47μF και αντιστάσεις 100Ω για debounce, τι πυκνωτές στις εξόδους του 4017, τι πόλωση του reset με 100kΩ σε θορυβώδες περιβάλλον, πυκνωτής απόζευξης πουθενά, δυο τρανζίστορ σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού για να συζεύξουμε την έξοδο του 555 με την είσοδο του 4017 (:hammer:), αλλά όμως τρανζίστορ σε συνδεσμολογία κοινού συλλέκτη για να οδηγήσουμε τα ρελέ!!!!!!!!!!!!!

Με τρελάνατε ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φίλε μου, με την προϋπόθεση ότι το κύκλωμα με το 555 και αυτό με το 4017 έχουν κοινή τροφοδοσία,

1) Βάλε την έξοδο του 555 κατευθείαν στο clock του 4017, δίνοντας σταθερά 0 στο enable

2) Αν θες ανάποδη συμπεριφορά δώσε σταθερά 1 στο clock και χρησιμοποίησε ως είσοδο το enable

3) Βάλε ένα πυκνωτή 10μF από το + στο reset και μια αντίσταση 1kΩ από το reset στην πρώτη μη χρησιμοποιούμενη έξοδο για να φτιάξεις τον κύκλο μέτρησης

4) Στις εξόδους του 4017 βάλε MOSFET (π.χ. BS170, για να γλυτώσεις τις αντιστάσεις) ως εξής: το G του MOSFET στην έξοδο του 4017, το S του MOSFET στη γη και το D του MOSFET στο ένα άκρο του πηνίου του ρελέ. Το άλλο άκρο του πηνίου του ρελέ σε μια κατάλληλη τροφοδοσία (π.χ. για ρελέ 24V, σε τάση +24V). Παράλληλα με το πηνίο να μπει οπωσδήποτε δίοδος.

5) Βάλε πυκνωτές απόζευξης. Το γράφω με bold.

6) Κόντυνε τα καλώδιά σου. Αν δεν γίνεται αλλιώς βάλε θωρακισμένα.

7) Τέλειωσες. Το κύκλωμά σου δουλεύει άψογα.

αυτο θα το δοκιμασω απ την αρχη και ελπιζω να μην χανει παλμους ποτε ποτε οπως το κανει τωρα.. αυτο που λες για τους πυκνωτες αποζευξης τι ειναι? που συνδεουμε τους πυκνωτες και τι πυκνωτες????

FILMAN
06-10-11, 09:37
Είναι πυκνωτές που συνδέονται παράλληλα στην τροφοδοσία σε κρίσιμα σημεία, όπως π.χ. εδώ κατευθείαν πάνω στα πόδια τροφοδοσίας του 4017. Βάλε έναν ηλεκτρολυτικό 10μF και έναν ΜΚΤ 100nF παράλληλα.

gcostas
06-10-11, 11:06
24266
φιλε
σου στελνω ενα σχεδιο που δουλευει σιγουρα , χωρις πυκνωτες κλπ ,σχεδιασμενο και δουλεμενο πριν πολλα χρονια.

καλη επιτυχια
Κωστας

FILMAN
06-10-11, 11:10
24266
φιλε
σου στελνω ενα σχεδιο που δουλευει σιγουρα , χωρις πυκνωτες κλπ ,σχεδιασμενο και δουλεμενο πριν πολλα χρονια.

καλη επιτυχια
Κωστας
Πολύ καλό πράγματι, ειδικά άμα του βάλεις τροφοδοσία με καλώδια κάτω από 2cm και αν έχεις πάρει και 100 κομμάτια 4017 για να τα αλλάζεις που θα καίγονται λόγω του ότι τα LED δεν έχουν αντιστάσεις περιορισμού (καλά, η οδήγηση του reset με τη δίοδο και τον πυκνωτή των 10μF είναι πταίσμα)...

stavroskaloxrist
06-10-11, 14:59
να 'στε καλα ρε παιδια, με βοηθησατε υπεραρκετα πολυ.. θα τα δωκιμασω και τα δυο σχεδια μολις βρω χρονο και θα σας πω εντυπωσεις.. ευχαριστω πολυ...:biggrin:

gcostas
10-10-11, 21:00
Πολύ καλό πράγματι, ειδικά άμα του βάλεις τροφοδοσία με καλώδια κάτω από 2cm και αν έχεις πάρει και 100 κομμάτια 4017 για να τα αλλάζεις που θα καίγονται λόγω του ότι τα LED δεν έχουν αντιστάσεις περιορισμού (καλά, η οδήγηση του reset με τη δίοδο και τον πυκνωτή των 10μF είναι πταίσμα)...

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις διορθωσεις.
Δυστυχως τα c-mos εχουν εσωτερικο περιοριστη, δεν καιγωνται οταν οδηγουν Led η βασεις τρανζιστορ.Τωρα γιατι
το σχολιο για καλωδια τροφοδοσιας 2cm ,τι να πω.Παρ ολες σου τις γνωσεις και τις εμπειριες το κυκλωμα αυτο δουλευει ετσι απο το 1980 , προσπαθησε παντως ισως τα καταφερεις να σταματησει.
Κωστας

FILMAN
11-10-11, 10:17
ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις διορθωσεις.
Δυστυχως τα c-mos εχουν εσωτερικο περιοριστη, δεν καιγωνται οταν οδηγουν Led η βασεις τρανζιστορ.

(Και το αμάξι μου έχει καλή παθητική ασφάλεια. Λέω τώρα εγώ, δεν το ρίχνω κάθε μέρα σε 5-6 κολώνες; Αφού είμαι προστατευμένος βρε αδερφέ!)

Τωρα γιατι
το σχολιο για καλωδια τροφοδοσιας 2cm ,τι να πω.

(Επειδή δεν έχει καθόλου πυκνωτές απόζευξης...)

Παρ ολες σου τις γνωσεις και τις εμπειριες το κυκλωμα αυτο δουλευει ετσι απο το 1980 , προσπαθησε παντως ισως τα καταφερεις να σταματησει.
Κωστας
Εγώ; Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος, εμένα μου περισσεύει...