PDA

Επιστροφή στο Forum : dream box dm500-c



lefteris_gr
24-09-11, 15:18
Δεν ξέρω εάν το θέμα μου το έχω βάλει στην σωστή ενότητα αλλά ,
θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής : έχω ένα πιάτο και ένα LNB με το οποίο έβλεπα τον hotbird .Έβαλα και ένα δεύτερο LNB για να βλέπω τον TURKSAT.τοποθέτησα το LNB κανονικά αλλά το αποτέλεσμα ειναι να χάσω και τον hotbird.Προσπάθησα να τους βρω απο το DREAMBOX DM500-C αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?


σας ευχαριστω.

stom
24-09-11, 16:31
Ας ξεκινησουμε με το γεγονος οτι με 500-c (cable) δεν πιανουμε δορυφορικα αλλα καλωδιακα που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα....

selectronic
24-09-11, 16:39
Είσαι σίγουρος stom? Εγώ βλέπω ότι μάλλον είναι δορυφορικός δέκτης, και παίρνει και DiSEqC : http://www.dreambox.org.uk/dreambox-dm500c.html


Φίλε Λευτέρη έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι που είναι κάθε δορυφόρος (μοίρες), σίγουρα μπορείς να πιάσεις και τους δύο έτσι?
Πιάτο έχεις «μεγάλο» ή προσπαθείς με 60cm να πιάσεις δύο δορυφόρους?

Από ότι θυμάμαι για να πας από ένα σε δύο LNB, βάζεις την «ράγα» και μετά αφού βάλεις στο 1/3 περίπου της διαδρομής της το ένα LNB και ρυθμίσεις το πιάτο για να πιάσεις τον πρώτο, μετά ρυθμίζεις το δεύτερο LNB πέρα-δώθε στην ράγα για να πιάσεις τον δεύτερο…
Αυτά αν δεν έχει γίνει κάτι λάθος με την σύνδεση του DiSEqC…

Πεδιόμετρο έχεις ή προσπαθείς με το μάτι (και την ένδειξη σήματος του δέκτη) να κάνεις δουλειά? Το δεύτερο είναι σχεδόν αδύνατο με δύο LNB…

stom
24-09-11, 17:18
Αν διαβαζες το link που εστειλες θα το βλεπες και συ.. Τωρα αν ειναι s και οχι c το βλεπουμε...

crown
24-09-11, 17:44
για τουs φιλουs που δεν γνωριζουν και απλα υποθετουν καλο ειναι να μην απαντουν και μπερδευουν τον κοσμο.
φιλε μου οσο για σενα να μην κουραζεσε αδικα διοτι σε ενα πιατο δεν ειναι δυνατη η ληψη του hot-bird και tourksat 13μοιρεs και 42 αντοιστιχα!!!οσο για τοιν δεκτη φυσικα και μπορειs να δειs free channel και μαλιστα ΟΧΙ ΜΟΝΟ!!!!!!!!!!!!!!
για TOURKSAT λοιπον θελειs δευτερο πιατο.
Οτι χρειαζεσε στειλε pm

stom
24-09-11, 17:50
Με 500-c δεν προκειται να δει ΚΑΝΕΝΑ δορυφορικο καναλι....
Και αυτο δεν ειναι υποθεση.

duomax03
24-09-11, 18:01
Αρχικά,αγόρασε ένα φθηνό δορυφορικό δέκτη και φώναξε κάποιον τεχνικό να σου κεντράρει το πιάτο. Όπως βλέπεις χάνεις το χρόνο σου και δεν είναι κάτι απλό.

O Turksat είναι 42.0°Aνατολικά και ο Hotbird είναι 13.0ο Ανατολικά. Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις ικανοποιητική λήψη στο δέκτη σου θα πρέπει να κεντράρεις το πιάτο σου στις 29 0 με αναφορά τον νότο και με κεντρικό δορυφόρο τον Turksat. Πρόκειται για εξαιρετικά παράκεντρη λήψη.

Δεν τη θεωρώ ανέφικτη με ένα πιάτο 1,20m γιατί και οι δυο έχουνε ισχυρό ιχνοδιάγραμμα στη Μεσόγειο. Γιατί όμως δεν μας λες ποιο μπουκέτο συχνοτήτων θέλεις να κατεβάσεις για να δούμε αν μπορείς να βρεις άλλους δορυφόρους με τους επιθυμητούς αναμεταδότες που είναι πιο εφικτή η λήψη τους.