PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για dimmer και μετασχηματιστή



PCMan
27-09-11, 03:01
Καλησπέρα παιδιά.
Βρήκα μια "τουρμπίνα" από καλοριφέρ φορτηγού της οποίας ο κινητήρας είναι 24VDC. Στην διάθεση μου είχα 15VDC @40Α και σε λειτουργία το είδα να τραβάει 3-4Α.
Θα τοποθετηθεί σε τζάκι για να σπρώχνει τον ζεστό αέρα έξω από τις περσίδες.
Το θέμα είναι η τροφοδοσία του.
Θέλω να ελέγχω τις στροφές του από το 0.
Ο μετασχηματιστής(απλός) είναι 250W και θα τον τυλίξω εγώ. Θα βγάζει 17VAC και 13A.
Δεν θέλω να φτιάξω ένα γαϊδούρι τροφοδοτικό με τρανζίστορ ισχύος, ψήκτρες κτλ.(πάρα πολλά έξοδα και χρόνος). Θέλω να βάλω μια απλή γέφυρα και έναν πυκνωτή.
Σκέφτηκα να βάλω ένα απλό Dimmer (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37107) πρίν τον μετασχηματιστή όπως έχω δοκιμάσει μάλιστα και λειτουργεί άψογα.
Κολλάω όμως στο ότι λέτε ότι δεν κάνει γιατί δεν είναι καλό για τον μετασχηματιστή.
Τι να κάνω?

MegaVolt
27-09-11, 05:09
κανονικα αυτο το κυκλωμα δουλευει αψογα με ωμικα οπως και με επαγωγικα φορτια. Λογο οτι αλλαζει την κυμματομορφη ΠΙΘΑΝΩΝ να ζεσταινει καποιους μετασχηματιστες, τουλαχιστο θεωρητικα γιατι στην πραξη εχω κανει ενα σωρω εφαρμογες με thyristors και triacs και πισω απο μετασχηματιστες και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα αλλα οδηηγουσα επαγωγικα φορτια (ac motors). Σε dc δεν το εχω δοικιμασει αλλα λογικα πρεπει να δουλευει, αλλα γιατι να μην κανεις τον ελεγχο μετα τη γεφυρα σου με θυριστορακι? (το ιδιο περιπου κυκλωμα αλλα αντι για triacs βαζεις θυριστορ κι αντι diac κανονικη διοδο)

PCMan
27-09-11, 05:58
κανονικα αυτο το κυκλωμα δουλευει αψογα με ωμικα οπως και με επαγωγικα φορτια. Λογο οτι αλλαζει την κυμματομορφη ΠΙΘΑΝΩΝ να ζεσταινει καποιους μετασχηματιστες, τουλαχιστο θεωρητικα γιατι στην πραξη εχω κανει ενα σωρω εφαρμογες με thyristors και triacs και πισω απο μετασχηματιστες και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα αλλα οδηηγουσα επαγωγικα φορτια (ac motors). Σε dc δεν το εχω δοικιμασει αλλα λογικα πρεπει να δουλευει, αλλα γιατι να μην κανεις τον ελεγχο μετα τη γεφυρα σου με θυριστορακι? (το ιδιο περιπου κυκλωμα αλλα αντι για triacs βαζεις θυριστορ κι αντι diac κανονικη διοδο)
Ότι είναι πιό εύκολο και πιό φτηνό συννονόματε. Δεν με νοιάζει αν είναι πριν η μετα τον μετασχηματιστή.
Κανα σχέδιο υπάρχει?

spiroscfu
27-09-11, 12:46
Κοίτα Νίκο το dimmer θα δημιουργήσει πολλές αρμονικές και έτσι ο μ/σ θα ζεσταίνει και θα έχει μειωμένη απόδοση, το κύκλωμα που σου είπε ο άλλος Νίκος μπορείς να το κάνεις έτσι.
23929
που θα βγάζει μια τέτοια κυματομορφή
23930
Φυσικά και αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα δουλέψει σωστά (χωρίς να θερμαίνεται από της πολλές αρμονικές), νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι με εξομαλυσμένη dc και pwm

PCMan
27-09-11, 14:51
Εχω ένα τετοιο http://www.emimikos.gr/shop/images/T/6899F_S.jpg και δουλεύει μια χαρά. Από θερμοκρασίες όμως δεν ξέρω γιατί δεν το δούλεψα ώρα.
Πάντως πληροφοριακά, ο συγκεκριμένος μετασχηματιστής, όταν ήταν 12V, τροφοδοτούσε σπότ με ντιμερ στα 220. Κάηκε απο βραχυκύκλωμα. Υπάρχουν άλλοι 3 ίδιοι που δουλεύουν ακόμα εδώ και 10 περίπου χρόνια σε μαγαζί. Την εγκατάσταση την είχε κάνει ηλεκτρολόγος.
Δεν ξέρω τι θα κάνει με το μοτέρ.

1) Το κυκλωμένο εξάρτημα είναι θυρίστορ? Αν ναι, πως το ζητάω?
2) Πυκνωτή δεν θα βάλω? Αν βάλω, θα τον βάλω παράλληλα με την γέφυρα ή πιό μπροστα?
3) Μήπως βάζοντας το ντίμερ στα 24V, δημιουργήσω πρόβλημα στο μοτερ(δεν δουλευει σωστα, υπερθερμενεται)?
4) Κανά πηνίο για παράσιτα(όχι έντομα!) δεν θα βάλω?
5) Τι ψηφίζετε? Πριν η μετά τον μετασχηματιστή.

Αμα μπει στο τζάκι, δεν βγαίνει. Δεν μπορώ να ξηλώσω μετα την γυψοσανίδα, γιαυτό πρέπει να δουλεύει σωστα.

Το ξέρω ότι με pwm είναι η καλύτερη λύση αλλά πάει πολύ..

MegaVolt
27-09-11, 15:02
1) Το κυκλωμένο εξάρτημα είναι θυρίστορ? Αν ναι, πως το ζητάω?
Αν σου πω οτι ποτε δε ζητησα καποιο συγκεκριμενο thyristor η triac για τετοιες εφαρμογες θα το πιστεψεις?
Μπαινω στο μαγαζι και λεω "ενα θυριστορ πχ για 10 Α"


2) Πυκνωτή δεν θα βάλω? Αν βάλω, θα τον βάλω παράλληλα με την γέφυρα ή πιό μπροστα?
Μη τον βαλεις παραλληλα με τη γεφυρα, εκει ειναι το μυστικο, αλλα μετα το thyristor Και μη βαλεις κανενα τεραστιο.

3) Μήπως βάζοντας το ντίμερ στα 24V, δημιουργήσω πρόβλημα στο μοτερ(δεν δουλευει σωστα, υπερθερμενεται)?
οχι δεν υπαρχει προβλημα
4) Κανά πηνίο για παράσιτα(όχι έντομα!) δεν θα βάλω?
5) Τι ψηφίζετε? Πριν η μετά τον μετασχηματιστή.


Αμα μπει στο τζάκι, δεν βγαίνει. Δεν μπορώ να ξηλώσω μετα την γυψοσανίδα, γιαυτό πρέπει να δουλεύει σωστα.
τετοια κυκλωματα δουλευουν σε απειρες εφαρμογες για αρκετα κιλοβατ φορτια χωρις κανενα προβλημα. Μη ξεχασεις να βαλεις ψυκτρα μονο.


Το ξέρω ότι με pwm είναι η καλύτερη λύση αλλά πάει πολύ..
Ε, οπως το πες, παει παρα πολυ...

spiroscfu
27-09-11, 16:35
1) Το κυκλωμένο εξάρτημα είναι θυρίστορ? Αν ναι, πως το ζητάω?
Ένα θυρίστορ στα αμπέρ που θέλεις
2) Πυκνωτή δεν θα βάλω? Αν βάλω, θα τον βάλω παράλληλα με την γέφυρα ή πιό μπροστα?
Καθόλου αν βάλεις δεν θα κλίνει το θυρίστορ
3) Μήπως βάζοντας το ντίμερ στα 24V, δημιουργήσω πρόβλημα στο μοτερ(δεν δουλευει σωστα, υπερθερμενεται)?
Πολύ πιθανόν
4) Κανά πηνίο για παράσιτα(όχι έντομα!) δεν θα βάλω?
Κανονικά χρειάζεται ένα low pass filter στα 50Hz
5) Τι ψηφίζετε? Πριν η μετά τον μετασχηματιστή.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα:001_rolleyes:


Δες κάποια κυκλώματα με 555
2394123942
Ανάλογα για τα Αμπέρ που χρειάζεσαι (ας ακούσουμε και την γνώμη κάποιον άλλον).

PCMan
28-09-11, 07:37
Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι θα κάνω. Ίσως φτιάξω και τα δύο για να δω ποιο δημιουργεί λιγότερα προβλήματά...
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

mihalas2
28-09-11, 22:33
δουλευουν και τα δυο

το μεγαλο το εχω ανεβασει εγω και ειναι για καμια 80 Α

το δουλευω ακομη χωρις κανενα προβλημα

βαλε μονο δυο μοςφετ για 15Α

PCMan
30-09-11, 18:42
Τελικά παιδιά θα βάλω dimmer στα 220. Το δούλεψα καμια ώρα και δεν είχε ούτε ο μετασχηματιστής ούτε το μοτερ πρόβλημα!
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

FILMAN
03-10-11, 15:29
Τουλάχιστον βγάλε τον πυκνωτή.

PCMan
04-10-11, 01:02
Τουλάχιστον βγάλε τον πυκνωτή.
Γιατί να τον βγάλω?

FILMAN
05-10-11, 10:53
Γιατί κάθε φορά που το dimmer τροφοδοτεί τον μ/ς αυτός ο πυκνωτής απαιτεί έναν ισχυρό παλμό ρεύματος. Και τελωσπάντων αυτός ο πυκνωτής μπαίνει για εξομάλυνση. Εδώ που εσύ έτσι κι αλλιώς τροφοδοτείς κατά παλμούς για ποια εξομάλυνση μιλάμε;

PCMan
05-10-11, 13:29
Ok, Αλλά πόσα V θα φτάνουν στο μοτέρ? Γιατί μέτρησα μετά την ανόρθωση χωρίς πυκνωτή και βλέπω 17V και όχι 24V. Με πυκνωτή βλέπω 24V

FILMAN
05-10-11, 13:32
Πρώτα θες να ρίξεις τις στροφές με dimmer και μετά θες να τις ανεβάσεις με πυκνωτή; Βγάλε τον πυκνωτή λέμε. Αν η τάση είναι μικρότερη από την ονομαστική του μοτέρ όταν το dimmer είναι στο τέρμα τότε απλώς ο μ/ς που έβαλες δεν δίνει την απαιτούμενη τάση.

PCMan
05-10-11, 13:49
Δηλαδή έπρεπε να τον κάνω να βγάζει 24AC για να βγάλει 24DC (χωρίς πυκνωτή, γιατί με πυκνωτή θα έφτανε τα 34VDC)?

FILMAN
05-10-11, 14:12
Δηλαδή έπρεπε να τον κάνω να βγάζει 24AC για να βγάλει 24DC (χωρίς πυκνωτή, γιατί με πυκνωτή θα έφτανε τα 34VDC)?
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!
Στην πραγματικότητα λίγο παραπάνω από 24V~, γιατί έχεις μια πτώση 1V στη γέφυρα και επίσης η γωνία αγωγιμότητας του dimmer δεν θα φτάσει ποτέ τις 180 μοίρες.

sakis
08-10-11, 19:30
μια πολυ καλη πρακτικη γυρω απο αυτο το θεμα ειναι να βαλεις στην εξοδο του ντιμερ και καποιο ωμικο φορτιο ....μια λαμπα η μια αντισταση ισχυος υπολογισμενη ετσι ωστε να καταναλωνει καποια ισχυ σε θερμοτητα τυπου 3-5 βαττ ...

εξηγω
το γραφημα που εχει ανεβασει ο συναδελφος με την τετραγωνισμενη κυματομορφη που εξηγει και την συμπεριφορα του τριακ ισχυει σε ωμικα φορτια
ο μετασχηματιστης αλλα και το μοτερ που οδηγει καθε αλλο παρα ωμικο φορτιο ειναι και περα απο την επαγωγικη συμπεριφορα εχει και ολα τα side effects ενος μετασχηματιστη δεινορευματα και επιρευματα τα οποια ουσιαστικα μουρλενουν το ντιμμερ .... οδηγωντας και ενα ωμικο φορτιο παραληλα μαζι με το μοτερ κανουμε την καταναλωση πιο ηπια

Η πρακτικη αυτη ηταν σωτηρια οταν επρεπε να οδηγησουμε μετασχηματιστες απο κατασκευες νεον η οποιες ηταν οτι χειροτερο για τα ντιμμερ με αποτελσμα μολις τα χαμηλωσεις να τρεμοσβυνουν .... μια λαμα η μια αντισταση και τελος ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

PCMan
08-10-11, 21:34
μια πολυ καλη πρακτικη γυρω απο αυτο το θεμα ειναι να βαλεις στην εξοδο του ντιμερ και καποιο ωμικο φορτιο ....μια λαμπα η μια αντισταση ισχυος υπολογισμενη ετσι ωστε να καταναλωνει καποια ισχυ σε θερμοτητα τυπου 3-5 βαττ ...

εξηγω
το γραφημα που εχει ανεβασει ο συναδελφος με την τετραγωνισμενη κυματομορφη που εξηγει και την συμπεριφορα του τριακ ισχυει σε ωμικα φορτια
ο μετασχηματιστης αλλα και το μοτερ που οδηγει καθε αλλο παρα ωμικο φορτιο ειναι και περα απο την επαγωγικη συμπεριφορα εχει και ολα τα side effects ενος μετασχηματιστη δεινορευματα και επιρευματα τα οποια ουσιαστικα μουρλενουν το ντιμμερ .... οδηγωντας και ενα ωμικο φορτιο παραληλα μαζι με το μοτερ κανουμε την καταναλωση πιο ηπια

Η πρακτικη αυτη ηταν σωτηρια οταν επρεπε να οδηγησουμε μετασχηματιστες απο κατασκευες νεον η οποιες ηταν οτι χειροτερο για τα ντιμμερ με αποτελσμα μολις τα χαμηλωσεις να τρεμοσβυνουν .... μια λαμα η μια αντισταση και τελος ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
Θα το δοκιμάσω σάκη. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Σχετικά με τον πυκνωτή που λέγαμε πιο πριν, τελικά τον έβαλα γιατί το μοτερ μούγκριζε αρκετά, ειδικά όταν του έκοβα τις στροφες.

FILMAN
10-10-11, 14:08
Θα το δοκιμάσω σάκη. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Σχετικά με τον πυκνωτή που λέγαμε πιο πριν, τελικά τον έβαλα γιατί το μοτερ μούγκριζε αρκετά, ειδικά όταν του έκοβα τις στροφες.
Τώρα θα μουγκρίζει ο μετασχηματιστής.

PCMan
10-10-11, 22:48
Τώρα θα μουγκρίζει ο μετασχηματιστής.
Τι να σου πω, δεν ακούγεται τίποτα...

spiroscfu
11-10-11, 11:01
Νομίζω πως θα ήταν φρόνιμο να μπει ένα πηνίο σε σειρά με την έξοδο της γέφυρας έτσι δεν θα ζορίζεται πολύ ο πυκνωτής και ο μ/σ από της αρμονικές.
Το πηνίο μπορείς να το υπολογίσεις να έχει πάρα πολύ μικρή αντίσταση μέχρι τα 100Hz με Xl=ω*L ή L=Xl/ω το ω είναι η κυκλική ταχύτητα και είναι ίση με 6,28*την συχνότητα ή =2*π*f

FILMAN
11-10-11, 11:06
Νομίζω πως θα ήταν φρόνιμο να μπει ένα πηνίο σε σειρά με την έξοδο της γέφυρας έτσι δεν θα ζορίζεται πολύ ο πυκνωτής και ο μ/σ από της αρμονικές.
Το πηνίο μπορείς να το υπολογίσεις να έχει πάρα πολύ μικρή αντίσταση μέχρι τα 100Hz με Xl=ω*L ή L=Xl/ω το ω είναι η κυκλική ταχύτητα και είναι ίση με 6,28*την συχνότητα ή =2*π*f
Αυτή τη δουλειά κάνει το πηνίο του κινητήρα. Πάντως η αυτεπαγωγή του ίσως δεν είναι αρκετή. Γι αυτό του είπα να βγάλει τον πυκνωτή. Ίσως χρειάζεται πράγματι να προσθέσει ένα πηνίο ακόμα.

PCMan
11-10-11, 12:58
Αυτή τη δουλειά κάνει το πηνίο του κινητήρα. Πάντως η αυτεπαγωγή του ίσως δεν είναι αρκετή. Γι αυτό του είπα να βγάλει τον πυκνωτή. Ίσως χρειάζεται πράγματι να προσθέσει ένα πηνίο ακόμα.
Το σόι πηνίο είναι αυτό?

Να ξέρετε ότι δεν μπορώ να κάνω αλλαγές όποτε θέλω γιατί όλα είναι μέσα στο τζάκι και για να κάνω κάτι πρέπει να ξηλώσω τις γυψοσανίδες.
Προς το παρών δουλεύει χωρίς πρόβλημα 2 μέρες συνεχόμενες. Αν είναι κάτι πολύ σοβαρό αυτό που λέτε τότε να το κάνω, αλλιώς να μην το πειράξω τζάμπα αφού δουλεύει ρολόι.

spiroscfu
11-10-11, 17:06
Μπορείς να δοκιμάσεις ένα 1mH (με χοντρό σύρμα όμως να αντέχει τα αμπέρ του μοτέρ), αλλά αν όπως είπες δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημά άφησε το έτσι.



Edit:
Όπα τώρα είδα πως θα τραβάει περισσότερα από 4Α καλύτερα λοιπόν να βάλεις ~0,5mH ή και μικρότερο.

PCMan
11-10-11, 19:50
Μπορείς να δοκιμάσεις ένα 1mH (με χοντρό σύρμα όμως να αντέχει τα αμπέρ του μοτέρ), αλλά αν όπως είπες δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημά άφησε το έτσι.



Edit:
Όπα τώρα είδα πως θα τραβάει περισσότερα από 4Α καλύτερα λοιπόν να βάλεις ~0,5mH ή και μικρότερο.
Θα το προσθέσω αργότερα όταν ανοιχτεί ξανα.
Ευχαριστώ για όλα παιδιά!