PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση μ/σ για πηνιο τεσλα



lefteris251
28-09-11, 15:35
Καλημερα παιδια εχθες εβγαλα μ/σ απο φουρνο μικροκυμάτων τον μ/σ και τον προοριζω για πηνιο τεσλα πως μπορω να δω αν λειτουργει κ δεν ειναι χαλασμενος? και επισης αν μπορει να δειξει καποιος ενα σχεδιο για τον συγκεκριμενο μ/σ.

selectronic
28-09-11, 16:37
Φίλε μου τι γνώσεις έχεις από ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά και Υψηλή Τάση?

Οι μετ/στες αυτοί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ, δεν θα πρότεινα σε κανέναν να φτιάξει κάτι με αυτούς. Δεν είναι σαν τους NST, αν σε χτυπήσει οποιαδήποτε τάση (είσοδος ή έξοδος) πολύ πιθανόν να είναι και η τελευταία σου…


ΑΝ ξέρεις πώς να χειριστείς την τάση δικτύου, καλύτερα δες κάτι τέτοιο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49628

spyropap
28-09-11, 17:43
Σωστό αυτό. Με την υψηλή τάση μπορείς να καείς. Μπορεί όμως και να το θέλεις.
Είναι αρκετοί (και εδώ) που τους αρέσει ή θέλουν να μελετήσουν τα φαινόμενα.
Και η πρώην γυναίκα μου ήθελε
2398523986

Λοιπόν στη δεύτερη φωτο βλέπεις έναν τρόπο σύνδεσης που έκανα για κατασκευή μου.
Αριστερά βλέπεις τον μ/τ ballast που προστατεύει τον μετασχηματιστή MOT από το να υπερθερμανθεί και να καεί.
Δεξιά βλέπεις ανόρθωση τάσης με διόδους και πυκνωτές 2500V. Η έξοδος του διπλασιαστή είναι 5500V μετρημένα με πολύμετρο στο οποίο είχα βάλει υποδιαιρέτη τάσης % 10. Δηλαδή μέτρησα 550.
Μην προσπαθήσεις να μετρήσεις δίχως υποδιαιρέτη. Το έκαψες.

Αυτές τις τάσεις δεν τις πλησιάζεις. Ότι κάνεις μόνο με το ρεύμα του δικτύου κλειστό και τους πυκνωτές αποφορτισμένους.

Το βολταϊκό τόξο (arc) που δημιουργείται μπορεί να έχει μήκος μερικά εκατοστά 4-5 και προκαλεί έντονο ιονισμό.
Για εφαρμογές Τέσλα κόιλ δεν είναι πολύ κατάλληλο λόγο της μικρής τάσης του.
Ωστόσο με εφαρμογή διπλασιαστή ή τριπλασιαστή τάσης μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα.
Και τα υλικά δίοδοι-πυκνωτές πρέπει να μπορούν να αντέξουν την υψηλή τάση.
Όχι για πολύ ώρα –μερικά λεπτά- γιατί θερμαίνονται στα όρια τους.

selectronic
28-09-11, 17:54
Επίσης τα «κοινά» καλώδια δεν έχουν μόνωση για τόσα KV. Αν πιάσεις το (μονωμένο) καλώδιο, την έφαγες!

Γενικά αν θες να «μελετήσεις τα φαινόμενα» φτιάξε κάτι με 555 και flyback ή πολλαπλασιαστή αυτοκινήτου, δεν χρειάζεται να πας στους θανατηφόρους ΜΟΤ και να παίζεις με την ζωούλα σου για να δεις κεραυνούς…

Αποστόλης1
28-09-11, 17:55
και η γέφυρα με τον 1000μΦ/35ν ανορθώνει την τάση του νήματος???

spyropap
28-09-11, 18:17
και η γέφυρα με τον 1000μΦ/35ν ανορθώνει την τάση του νήματος???

Ε όχι αυτό είναι ένα άλλο τύλιγμα που οδηγεί με χαμηλή τάση ένα rotary spark gap.
Κάποια ΜΟΤ έχουν δύο ή περισσότερα τυλίγματα.

leosedf
28-09-11, 21:55
Δεν κάνεις μια ηλεκτροπόντα καλύτερα?

lefteris251
29-09-11, 01:15
ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες ηλεκτρολογος ειμαι σιγουρα ειναι επικυνδυνα απλα ζηταω να φτιαξω με την βοηθεια σας ενα τεσλα κυκλωμα τα πηνια υπαρχουν ο μ/σ υπαρχει το ολο κυκλωμα δεν ξερω πως να στησω...αν μπορειται να με βοηθησετε?

selectronic
29-09-11, 01:38
Τα πηνία πως υπάρχουν φίλε μου? Πρωτεύων-δευτερεύων-topload, πυκνωτής, spark gap και χαρακτηριστικά μετ/στη είναι όλα αλληλοεξαρτούμενα. Αν δεν «ταιριάζουν» μεταξύ τους δεν θα πετύχεις ταλάντωση (resonance)…

Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να αφήσεις τον ΜΟΤ για καμιά ηλεκτροπόντα και να ψάξεις για NST, οι ΜΟΤ έχουν «μικρή» τάση εξόδου και μεγάλο ρεύμα ενώ εσύ θες το αντίθετο.

lefteris251
29-09-11, 15:10
Για να καταλαβω οι NST ειναι αυτοι που χρησημοποιουν για τις νεον επιγραφες?

valis
29-09-11, 15:21
Για να καταλαβω οι NST ειναι αυτοι που χρησημοποιουν για τις νεον επιγραφες?
Ναι.
Αν τα καταφερνεις με πλακέτες και έχεις πρόσβαση στο ebay καλύτερα ψάξου για sstc. Θα σου κοστίσει λιγότερο.

selectronic
29-09-11, 18:46
Όπως είπε και ο valis, NST είναι τα αρχικά από Neon Sign Transformer (Μετ/στης Επιγραφών Νέον). Μπορείς να βρεις από κανένα μαγαζί ή να αγοράσεις (από 50-60 ευρώ μέχρι ~120 για 10KV/50mA).

Για SSTC ή DRSSTC δεν είμαι σίγουρος, είναι πολύ πιο περίπλοκα (σε σχέση με το κλασσικό TC που είναι ένα πηνίο και ένας πυκνωτής) και αν δεν πάει κάτι καλά θες παλμογράφο για το troubleshooting. Είναι όμως μικρότερα από τα κλασσικά TC, μπορούν να έχουν και audio modulation και έχουν πιο «εύκολα» (όχι High Voltage) υλικά.

Για κλασσικό TC υπάρχει ένας πάρα πολύ καλός και απλός οδηγός από την Εastern Voltage Research (φτιάχνουν και πουλάνε κιτ TC) εδώ http://www.easternvoltageresearch.com/resources/paper_howto.pdf και αν έχεις όρεξη για διάβασμα υπάρχει ένα βιβλίο που καλύπτει τα πάντα εδώ http://books.google.gr/books?id=o39HRjMqTuwC&pg=PR25&dq=how+i+design+my+tesla+coils&hl=el&ei=AIGETvKfDIXP4QTSjo2mDw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CD4Q6AEwAA#v=onepage&q=how%20i%20design%20my%20tesla%20coils&f=false


Φίλε μου πρέπει να ξέρεις ότι τα TC είναι πολύ επικίνδυνα, δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να φτιάχνει ο καθένας. Αν είσαι ηλεκτρολόγος θα μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου φαντάζομαι, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις ψάξει λιγάκι για το τι ακριβώς είναι το TC και πως δουλεύει και αυτό είναι μεγάλο λάθος κατά την γνώμη μου. Δεν είναι μία κατασκευή σαν ενισχυτής ήχου ή ένα τροφοδοτικό, για εμένα ψάξε λίγο και μάθε τι πας να φτιάξεις, υπάρχουν πάρα πολλά θέματα που νομίζω ότι θα βρεις ότι δεν ήξερες (πχ RF ground).

Πάντα φιλικά,
Γιάννης

valis
29-09-11, 19:22
Το SSTC είναι σχετικα απλό, το πρωτέυον δεν χρειάζεται συντονισμο, αλλά πραγματι, στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται παλμογράφο.

selectronic
29-09-11, 19:30
Και λογικά αν είναι κιτ και δεν κάνεις καμία πατάτα θα παίξει, μιλάω για τη περίπτωση στραβής στην κατασκευή ή βλάβης πιο μετά.

spyropap
01-10-11, 18:01
Ίσως μπορείς να ψάξεις σε παλιατζήδες για καυστήρα πετρελαίου. Δεν σε ενδιαφέρει να δουλεύει.
Οι καυστήρες π. έχουν μ/τ που είναι κατάλληλος για εφαρμογές Tesla.
Εάν είσαι τυχερός και βρεις έναν που να είναι εντάξει ο μ/τ και το αγοράσεις με 15-20ε τότε ίσως με αυτό να κάνεις αυτό που θέλεις.
Έχω κι εγώ Tesla coil κατασκευής μου με μ/τ ανάφλεξης καυστήρα στα 9000V.
Δεν είναι κατασκευή για αρχάριους. Δεν προτείνω σε κανέναν να το φτιάξει.

Η ιδέα του Λεο είναι η καλύτερη. Κάνε μια ηλεκτροπόντα με το ΜΟΤ να έχεις και εργαλείο.
Να θυμάσαι πάντα πως όταν βάζεις τέτοιο μ/τ στην πρίζα δεν ακουμπάς τίποτε από αυτό.
Δοκιμές από μακριά με πλαστικά γάντια κ πλαστική βέργα χειριζόμαστε τα καλώδια με υψηλή τάση.

selectronic
01-10-11, 19:53
Σπύρο πόσα W περίπου είναι ο OBT σου? Συνήθως αυτοί είναι πολύ μικροί, από μέγεθος TV flyback μέχρι δύο φορές αυτό περίπου.

Όχι ότι δεν φτιάχνεις TC με τέτοιον…

spyropap
01-10-11, 22:33
Δεν ξέρω ακριβώς την ισχύ του καθώς ο μ/τ που έχει μέγεθος 20X15x15εκ. και βάρος περί τα 4-5 κιλά
δεν αναγράφει στοιχεία ή δεν τα είδα. Η ουσία είναι πως αποδίδει μεγάλα βολταϊκά τόξα 3 φορές μεγαλύτερα από ΜΟΤ.
Αυτό θυμάμαι ότι το λειτουργούσα με περιστρεφόμενο σπινθηριστή και συστοιχία 6 πολυεστερικών πυκνωτών που όμως ήταν ακατάλληλοι και ένας άρπαξε (ο τελευταίος)..
Όταν περάσω ξανά από την αποθήκη που το έχω θα βγάλω μερικές φωτο εάν λειτουργεί ακόμα.
Από τα πηνία που είναι κατασκευής μου θυμάμαι που το δεύτερο τύλιξα με περισσότερες από 1000 στροφές με 0.4χιλ και μήκος 1/2 μέτρο σε διατομή 5εκ.
Θα έπρεπε να φτιάξω γυάλινο πυκνωτή σαν αυτόν στη φωτο αλλά το παράτησα και δεν ασχολούμαι με αυτό.
24102

spyropap
08-10-11, 20:26
Έβγαλα από την αποθήκη μερικά παιχνίδια που είχα φτιάξει παλαιότερα και τα έβαλα στο γραφείο
για να τα λειτουργήσω ξανά. To TC μου δεν λειτούργησε σωστά γιατί βρήκα το πρωτεύων πηνίο για το ZVS. Και έναν καμένο πυκνωτή.
Αλλά τα άλλα λειτουργούν και είναι εντυπωσιακά. Ο περιστρεφόμενος σπινθηριστής έκανε τόση φασαρία που ακουγόταν σε 100 μέτρα.

Το πηνίο ανάφλεξης μπουζί ιαπωνικού αυτοκινήτου (εμπρός αριστερά) με το κύκλωμα PWM εμπρός του
έχει παρόμοια απόδοση με το TC όταν λειτουργεί σωστά. Βγάζουν μίνι κεραυνούς περί τα 10 εκατοστά.
Αυτός ο μαύρος είναι ο μ/τ από καυστήρα πετρελαίου στα 9000V.
Αυτή είναι η απόδοση του επάνω σε δύο μεταλλικές ράβδους.
243392434024341

spyropap
08-10-11, 20:33
243422434324344

ALAMAN
19-09-14, 23:01
Στο πηνίο Τέσλα, ο πυκνωτής που βάζουν στο δευτερεύον του πρώτου μετασχηματιστή, δεν δημιουργεί πρόβλημα βραχυκυκλώματος λόγω εναλασσόμενου ρεύματος;
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/Tesla_coil_4.svg/1280px-Tesla_coil_4.svg.png

Μου φαίνεται πιο λογικό έτσι:
http://stefancoburn.com/wp-content/uploads/2014/06/Tesla-Coil-Components.png