PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαβασμα θερμοκρασίας απο fiat Punto



picdev
28-09-11, 19:08
Επειδή εχω ένα punto που καίει φλάτζα θα ήθελα να διαβάζω τη θερμοκρασία της μηχανής και να έχω μια ένδειξη ότι έχει ανέβει πάνω απο το κανονικό ,
δυστυχώς δεν έχει κάποια προειδοποιήση, παραμόνο το κόκκινο λαμπάκι όταν φτάσει στο κόκκινο(που τότε είναι αργά),
υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τη τάση του θερμοστάτη? αναλογικός δεν είναι?
Επίσης υπάρχει περίπτωση να βάλω δικό μου θερμοστάτη σε κάποιο σημείο? για να μην κάνω καμιά ζημιά?

mihalas2
28-09-11, 21:05
βαλε ενα οργανακι θερμοκρασιας με αισθητηρα επαφης και βιδωσε το σε μια βιδα της αντλιας νερου,(συνηθως ειναι αλουμινενια).
η στο καπακι της μηχανης (οχι απο την μερια της εξατμησης)

αλλα σιγουρα δεν ειναι εκει το προβλημα σου.

κοιταξε τα εξης .

1) η ο θερμοστατης εχει θεμα,

2) η , το ψυγειο ειναι βουλωμενο,

3) η , εχεις ρηγμα στο καπακι,

4) η, θελει πλανισμα το καπακι ,

5) η εχεις τρυπα σε κολλαρο ,στην αναρροφηση της αντλιας νερου,

δεν βλεπω κατι αλλο .

φιλικα μιχαλης

picdev
28-09-11, 21:18
το αυτοκίνητο έχει επισκευαστεί, έχουν αλλαχτεί όλες οι φλάτζες, θερμοστάτης, τρόμπα νερού, τάπες, έχει γίνει πλάνισμα,
απλά θέλω να προλάβω τα χειρότερα την επόμενη φορά που θα τύχει,

ο θερμοστάτης που πρέπει να ακουμπάει?είναι συγκεκριμένου τύπου?

takisegio
28-09-11, 21:47
υποφερουν πολυ τα fiat απο υπερθερμανση,ιταλικουρα στο μεγαλειο της.
ΛΥΣΗ:ελεγχος θερμακρασιας με οργανο-αλλαγη ψυγειου -αλλαγη θερμοστατη.
παντως να ξερεις πως γρηγορα θα χτυπησει μπιελα(τα κλασσικα).1.2 cc ειναι;;

kaptenlouna
28-09-11, 21:53
κοιταξε τα εξης .

1) η ο θερμοστατης εχει θεμα,

2) η , το ψυγειο ειναι βουλωμενο,

3) η , εχεις ρηγμα στο καπακι,

4) η, θελει πλανισμα το καπακι ,

5) η εχεις τρυπα σε κολλαρο ,στην αναρροφηση της αντλιας νερου,


++++++1

Πολλές φορές μετά απο απανωτά καψίματα φλάτζας ,χρειάζεται πλάνισμα και ο κορμός(μπλόκ).

picdev
28-09-11, 22:09
καλά άμα είναι να πλανίσεις το κορμό παίρνεις 2 μετα λεφτά που θα σου κοστίσει,
το αυτοκίνητο έχει επισκευαστεί και έχουν αλλαχτεί τα πάντα, συγκεκριμένα έφταιγε η τρόμπα νερού
το θέμα μου είναι που μπορώ να βάλω ένα θερμοστάτη για να παρακολουθώ τη θερμοκρασία με κάποιο μΕ και οθόνη,
άμα ανέβει έστω και λίγο η θερμοκρασία και το καταλαβεις νωρίς γλιτώνεις πολλά.

το ψυγείο άμα δεν χάνει νερό γιατι να αλλαχτεί :confused1:

mihalas2
28-09-11, 22:15
το αυτοκίνητο έχει επισκευαστεί, έχουν αλλαχτεί όλες οι φλάτζες, θερμοστάτης, τρόμπα νερού, τάπες, έχει γίνει πλάνισμα,
απλά θέλω να προλάβω τα χειρότερα την επόμενη φορά που θα τύχει,

ο θερμοστάτης που πρέπει να ακουμπάει?είναι συγκεκριμένου τύπου?

δεν ειναι θερμοστατης ειναι αισθητηριο για να σου δωσει μια ενδειξη θερμοκρασιας στο οργανο του.
υπαρχει στα ανταλακτικα αυτοκινητων. ειναι κατι απλο και φθηνο.

στον πειραια,στην λευκα, υπαρχει ευκολα .

mihalas2
28-09-11, 22:18
το ψυγείο άμα δεν χάνει νερό γιατι να αλλαχτεί :confused1:


γιατι βουλωνει απο σκουρια αν συμπληρωνεις συνεχεια νερο.

picdev
28-09-11, 22:18
ενας θερμοστάτεις k-type μου κάνει?
θελω να φτιάξω δικιά μου κατασκευή που θα έχει κάποια ένδειξη φωτεινή,
που πρέπει να ακουμπήσει?

picdev
28-09-11, 22:20
δεν είναι σωστό να βάζεις νερό στο ψυγείο αφού έχει βγει τo παραφλού,
το νερό σκουριάζει το ψυγείο και χαλάει τα πλαστικά , τα κολάρα κτλ
άμα είναι να σου καίει το νερό, το αφήνεις έτσι και συμπληρώνεις? το πας και το φτιάχνεις

mihalas2
28-09-11, 22:45
φιλε

meandjerrygr (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33343)

στο 8 απαντησα στην ερωτηση που εκανες στο 6.

παντως ενα ενδεικτικο λαμπακι δεν θα σε προειδοποιησει εγκαιρα
γνωμη μου να βαλεις το οργανακι

esertas
28-09-11, 22:48
Τα ψυγεία που βάζουν είναι μικρά. Αν βουλώσουν και με τον καιρό κάηκες. Δεν ξέρω που ακριβώς πρέπει να ακουμπήσει το αισθητήριο αλλά αν είναι να μπει κανονικό όργανο πρέπει να αλλαχτεί ο αισθητήρας με φούσκα και στην έξοδό της να δώσει στο όργανο.Εγώ είχα πούντο παλιά και έπαθα τα ίδια με εσένα. Τα άλλαξα όλα και έβαλα και όργανο και από τότε είδα ότι στις ανηφόρες και με 120 να έτρεχα ο ανεμιστήρας έπαιρνε μπρος γιατί θερμαίνονταν η μηχανή και δεν το καταλάβαινα έφτανε μέχρι 105 βαθμούς.Μόνη λύση μεγαλύτερο ψυγείο.

takisegio
28-09-11, 23:00
τα ειπα και πιο πανω .ου μπλεξεις με fiat.

moutoulos
28-09-11, 23:06
Παιδιά δεν ξέρω για πιο Punto μιλάτε ..., εγώ έχω σαν δεύτερο εδώ και 13 χρόνια
ένα Punto Sporting 98' 86HP 1242cc. Είχα παρατηρήσει οτι μετά απο 3 χρόνια,
άρχισε να ζεσταίνεται περισσότερο. Έχει όργανο που βλέπεις θερμοκρασία. Αυτό
γινόταν με το πέρασμα του χρόνου ο θερμοστάτης του βεντιλατερ έχασε την ακριβειά
του, και εκεί που έλεγε οτι "κλείνει", ανοίγει το βεντιλατέρ στου 93οC ..., άνοιγε
στους 100+.

Αυτό που έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη, άλλαξα αυτόν τον θερμοστάτη με 83οC. Το
αμάξι πραγματικά δεν ξανα είχε πρόβλημα με την θερμοκρασία ..., και παραμένει ακόμα
με το ίδιο θερμοστάτη.

Αααα να προσθέσω οτι το αμάξι έχει κάνει 260000χλμ, και έχω αλλάξει 3 δίσκους.
Λογικό πιστεύω για Fiat, αλλά στα υπόλοιπα σκύλος ...

mihalas2
28-09-11, 23:35
δεν ειναι καθολου κακα τα φιατ
και εγω ειχα παρει ενα για την γυναικα μου το 2000 ( ειναι του 1998 )
μετα περασε στον γιο μου και δεν εχει δειξει κατι σοβαρο παρ ολα τα χιλιομετρα που εχει κανει μεχρι σημερα

picdev
28-09-11, 23:51
καλή ιδέα να βάλεις θερμοστάτη με μικρότερη θερμοκρασία,
σίγουρα δεν προκαλεί άλλα προβλήματα? εμένα είναι του 2002

ο φίλος παραπάνω λέει ότι έφτανε στους 105 βαθμούς, η κανονική λειτουργία ποια είναι?

picdev
28-09-11, 23:59
παντως ενα ενδεικτικο λαμπακι δεν θα σε προειδοποιησει εγκαιρα
γνωμη μου να βαλεις το οργανακι

δηλαδή αν βάλω έναν pic με οθόνη και ένα buzer και μόλις η θερμοκρασία ανέβει πάνω απο τα προβλεπόμενα αρχίζει να χτυπάει δεν θα κάνω δουλειά? δεν θα το προλάβω?
αν αρκεί να ακουμπάει στο καπάκι της μηχανής τότε είναι μια χαρά,
το θέμα μου είναι που θα βρω το αισθητήριο,εκτος αν πάρω οργανάκι και το ξυλώσω

moutoulos
29-09-11, 00:06
καλή ιδέα να βάλεις θερμοστάτη με μικρότερη θερμοκρασία,
σίγουρα δεν προκαλεί άλλα προβλήματα? εμένα είναι του 2002

Αν κρίνω απο τον κινητήρα του, απο τότε που χαμήλωσα τον θερμοστάτη κατα 10οC, έχει
κάνει άλλα 200000χλμ, και δουλεύει άψογα, και δεν καεί περισσότερο λάδι απο όταν το πήρα
καινούργιο. Εξακολουθεί δηλαδή να καίει <1Lt για κάθε 10000χλμ. Λογικό πιστεύω ...

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι επιδεινώνεις την λειτουργία του βεντιλατερ (δουλεύει σχεδόν
συνεχεια μέσα στην πόλη), αλλά ... λεπτομέρεια. Απλά το παρακολουθείς μην ξεμείνει απο
βεντιλατερ ...

picdev
29-09-11, 00:11
αυτό μου κάνει?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TP2-Type-K-Handhold-Surface-Thermocouple-probe-/290613721545?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item43a9ed79c9

moutoulos
29-09-11, 00:23
... για να συνδεθεί που?.

Mihos
29-09-11, 00:43
Παιδιά δεν ξέρω για πιο Punto μιλάτε ..., εγώ έχω σαν δεύτερο εδώ και 13 χρόνια
ένα Punto Sporting 98' 86HP 1242cc. Είχα παρατηρήσει οτι μετά απο 3 χρόνια,
άρχισε να ζεσταίνεται περισσότερο. Έχει όργανο που βλέπεις θερμοκρασία. Αυτό
γινόταν με το πέρασμα του χρόνου ο θερμοστάτης του βεντιλατερ έχασε την ακριβειά
του, και εκεί που έλεγε οτι "κλείνει", ανοίγει το βεντιλατέρ στου 93οC ..., άνοιγε
στους 100+.

Αυτό που έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη, άλλαξα αυτόν τον θερμοστάτη με 83οC. Το
αμάξι πραγματικά δεν ξανα είχε πρόβλημα με την θερμοκρασία ..., και παραμένει ακόμα
με το ίδιο θερμοστάτη.

Αααα να προσθέσω οτι το αμάξι έχει κάνει 260000χλμ, και έχω αλλάξει 3 δίσκους.
Λογικό πιστεύω για Fiat, αλλά στα υπόλοιπα σκύλος ...

Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει κι εγώ. Εμένα μάλιστα ο διακόπτης του vedilater είχε κολλήσει τελείως και το βεντιλατέρ δεν έπερνε καθόλου μερικές φορες. meandjerrygr (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33343) εσένα το Vedilater δουλέυει σωστά; Στη κίνηση το ακούς να ανάβει-σβήνει;

picdev
29-09-11, 00:54
ένα μήνα είναι που έκαψε φλάτζα και αλλάχτηκαν τα πάντα, απο ιμαντα και ρουλεμάν,
μέχρι τρόμπα νερού, τάπες μηχανής φλάτζες κτλ, δεν έχει τίποτα το αυτόκινητο.
Ενα θερμοστάτει θέλω να βάλω για να παρακολουθώ τη θερμοκρασία του κινητήρα,
ωστέ μόλις ανεβάσει πάνω απο το κανονικό να έχω μία ένδειξη ,
αυτό που έδειξα απο το ebay δεν μπορώ να το ακουμπίσω πάνω στο καπάκι?

SIERA
29-09-11, 00:58
παρομοιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω,το δικο μου ειναι μοντελο 03 και δεν ειχα ενδειξη για την θερμοκρασια αλλα η λυση ειναι ευκολη και οικονομικη πας σε ενα παλιατζιδικο και ψαχνεις να βρεις ενα καντραμι απο fiat punto με βελονα θερμοκρασιας και εισαι οκ....
απο οτι μου ειχε πει ο ηλεκτρολογος τοτε ο εγκεφαλος βγαζει ολα τα απαραιτητα για να δουλεψει η βελονα απλα η ιταλοι θεωρησαν ποιο καλο να σου αναβει ενα λαμπακι πριν παει στον παραδεισο....

picdev
29-09-11, 01:01
έχει βελώνα θερμοκρασίας αλλά και λίγο να αναίβει η θερμοκρασία δεν το παρατηρείς,
άν ανάψει το λαμπάκι και το δείς τότε μπορεί να έχεις πάθει μεγάλη ζημιά,
αν φτιαξω αυτό που θέλω με ένα led και ενα bazzer μπορώ να έχω καλύτερο έλεγχο

Mihos
29-09-11, 01:01
ένα μήνα είναι που έκαψε φλάτζα και αλλάχτηκαν τα πάντα, απο ιμαντα και ρουλεμάν,
μέχρι τρόμπα νερού, τάπες μηχανής φλάτζες κτλ, δεν έχει τίποτα το αυτόκινητο.
Ενα θερμοστάτει θέλω να βάλω για να παρακολουθώ τη θερμοκρασία του κινητήρα,
ωστέ μόλις ανεβάσει πάνω απο το κανονικό να έχω μία ένδειξη ,
αυτό που έδειξα απο το ebay δεν μπορώ να το ακουμπίσω πάνω στο καπάκι?

Οκ δεν διαφωνώ αλλά πρόσεξε. Άλλο ο θερμοστάτης, άλλο ο αισθητήρας θερμοκρασίας και άλλο ο θερμοστάτης του βεντιλατέρ. Είσαι σίγουρος ότι τα έχεις αλλάξει όλα; Γιατί καμιά φορά ψάχνουμε τα μπερδεμένα ενώ φταίνε τα απλά... Και μπορεί για κάτι που κοστίζει 5-10 euro να τρέχεις πάλι για φλάντζες... Βάλε εσύ τον έξτρα αισθητήρας θερμόκρασίας αλλά σθγούρεψε και αυτό που σου λέμε με τον Γρηγόρη...

SIERA
29-09-11, 01:03
ααααα εσενα εχει οκ τοτε..... εμενα δεν ειχε καθολου.......

picdev
29-09-11, 01:04
ναι και θερμοστάτης αλλάχτηκε, το πρόβλημα ήταν στη τρόμπα νερού,
δεν έμεινε κάτι παλιό για αυτό το λόγο , μην τυχων και πάθει πάλι τα ίδια

picdev
29-09-11, 01:40
βρήκα αυτό που είναι ψηφιακό

http://www.ebay.com/itm/3m-Digital-Thermal-DS18B20-Temp-probe-sensor-/370536928494?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5645b8d4ee

αυτό με προβληματίζει
Its unique 1-wire interface makes it easy to communicate with devices
μήπως είναι το 1wire protocol? αν ειναι αυτό η mikroC έχει βιβλιοθήκη για αυτό
http://en.wikipedia.org/wiki/1-Wire?

επίσης οι 125 βαθμοί είναι οκ? στους πόσους λειτουργεί ο κινητήρας?

vasilllis
29-09-11, 09:41
εκει που μπαινει ο θερμοστστης συνηθως γυρω ακο εκει εχει ταπες.λυσε μια και πηγαινε παρε μια βαλβιδα οργανο νερου.με το αντισοιχο οργανο του.
η θερμοκρασια λειτουργιας ειναι 90 βαθμοι απο 98 και πανω αρχιζουν τα προβληματα.

kaptenlouna
29-09-11, 09:43
Φιλαράκι τη λύση σου την έχει δώση ήδη ο Γρηγόρης, άλλαξε πρώτα τη βαλβίδα και μετά ψάξου για οργανάκι ,γιατί η πρόληψη είναι καλύτερη απο την αντιμετώπιση.




επίσης οι 125 βαθμοί είναι οκ? στους πόσους λειτουργεί ο κινητήρας?

Για να λέει ο Γρηγόρης οτι η βαλβίδα ανοίγει στούς 93 ,πάνω κάτω εκεί υπολόγισε.

picdev
29-09-11, 14:52
εκει που μπαινει ο θερμοστστης συνηθως γυρω ακο εκει εχει ταπες.λυσε μια και πηγαινε παρε μια βαλβιδα οργανο νερου.με το αντισοιχο οργανο του.
η θερμοκρασια λειτουργιας ειναι 90 βαθμοι απο 98 και πανω αρχιζουν τα προβληματα.

δηλαδή να διαβάζω τη θερμοκρασία του νερού?

moutoulos
29-09-11, 18:38
... επίσης οι 125 βαθμοί είναι οκ? στους πόσους λειτουργεί ο κινητήρας?

Οχι φίλε μου, δεν είναι Οκ. Είναι πάρα πολύ θερμοκρασία ..., εφόσον (σε μένα τουλάχιστον) είχα 93 βαθμούς
βαλβίδα, και σε άλλα αμάξια που ξέρω, σε κανένα δεν έχω δεί πάνω απο 98οC (βαλβίδα/θερμοστάτη Fan).

Αντε να φτάνει 105oC με ζόρια και συνεχόμενο βεντιλατέρ ..., αλλά 125 είναι πάρα πολύ. Προσεξέ το γιατί αν
ξαναφτάσει εκεί θα "αρπάξει" πάλι ..., και θα είσαι για μια απο τα ίδια.

picdev
29-09-11, 18:54
το 125 είναι το μέγιστο που μπορεί να διαβάσει το αισθητήριο , ρώταγα αν είναι αρκετό να μετράει μέχρι τους 125 βαθμούς

pantelisyzfr1
29-09-11, 19:13
εγώ είχα ένα σεατ ιβιζα και φορούσε μηχανή φιατ και είχα το ίδιο πρόβλημα έβγαλα τελείως το θερμοστάτη του νερού και ησύχασα βεβαία αυτό εχει και επιπτώσεις

και πρόσεχε με το αισθητηριο θερμοκρασίας που θα βάλεις όταν θα τρέχεις και θα το χτυπάει ο αέρας δεν θα σου δείχνει σωστά

Panoss
29-09-11, 19:41
εγώ είχα ένα σεατ ιβιζα και φορούσε μηχανή φιατ και είχα το ίδιο πρόβλημα έβγαλα τελείως το θερμοστάτη του νερού και ησύχασα βεβαία αυτό εχει και επιπτώσεις

και πρόσεχε με το αισθητηριο θερμοκρασίας που θα βάλεις όταν θα τρέχεις και θα το χτυπάει ο αέρας δεν θα σου δείχνει σωστά
Τι επιπτώσεις; Ότι αργεί να ανέβει στη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας;

vasilllis
29-09-11, 19:52
δηλαδή να διαβάζω τη θερμοκρασία του νερού?

πολυ σωστα.και παντα πριν απο τον θερμοστατη οποτε και να κολησει κλειστος να οσυ δειχνει θερμοκρασια νερου κινητηρα.Ολα τα οργανα που εχουν τα αυτοκινητα απο την μανα τους αυτη την θερμοκρασια μετρανε.μαξ.100 βαθμοι ειναι η λειτουργια τους.

picdev
29-09-11, 20:54
πολυ σωστα.και παντα πριν απο τον θερμοστατη οποτε και να κολησει κλειστος να οσυ δειχνει θερμοκρασια νερου κινητηρα.Ολα τα οργανα που εχουν τα αυτοκινητα απο την μανα τους αυτη την θερμοκρασια μετρανε.μαξ.100 βαθμοι ειναι η λειτουργια τους.

κάτι τέτοιο θα κάνει? ο αισθητήρας που έχει αυτό το όργανο ξέρει κανείς τι είναι?
βγαζει κάποια τάση? εγώ μόνο τον αισθητήρα θέλω

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/New-52mm-Car-Gauge-Water-Temp-Temperature-Gauge-/250897927947?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a6aae8f0b

mihalas2
29-09-11, 22:04
αυτο ακριβως ειναι το οργανακι που δειχνει το 37

και σε συνδυασμο με τον θερμοστατη που ειπε ο γρηγορης (αλλα στους 70 βαθμους περιπου) εισαι οκ

pantelisyzfr1
29-09-11, 22:08
Τι επιπτώσεις; Ότι αργεί να ανέβει στη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας;

ναι αυτό ακριβώς

picdev
30-09-11, 00:25
αυτο ακριβως ειναι το οργανακι που δειχνει το 37

και σε συνδυασμο με τον θερμοστατη που ειπε ο γρηγορης (αλλα στους 70 βαθμους περιπου) εισαι οκ

εγώ δεν θέλω να βάλω το οργανάκι τον αισθητήρα που έχει θα βάλω μόνο και θα φτιάξω δικιά μου κατασκευή με μΕ,
ο αισθητήρας ο συγκεκριμένος τι είναι? αντίσταση?

kaptenlouna
30-09-11, 09:24
..ο αισθητήρας ο συγκεκριμένος τι είναι? αντίσταση?

Λογικά είναι θερμίστορ.

vasilllis
30-09-11, 10:04
Ναι μεταβλητη αντισταση ειναι.

picdev
30-09-11, 12:07
ρώτησα ένα φίλο που ξέρει και μου είπε οτι δεν εχει άδεια τάπα για να μπεί δευτερος αισθητήρας,θα το ψαζω

xsterg
30-09-11, 20:00
φιλε μου εγω σε seat marbella που ειχα παλιοτερα του ειχα προσθεσει θερμομετρο με απλο και φθηνο τροπο. σε καταστηματα με ανταλλακτικα αυτοκινητων θα βρεις θερμομετρα για κινητηρα. θα παρεις και ενα αισθητηριο τυπου βιδας και θα κανεις τις σχετικες καλωδιωσεις. το μονο προσθετο που θα χρειαστεις ειναι τα 12V τοσο για την λειτουργια του οσο και για τον φωτισμο του το βραδυ. προσεξε μονο το αισθητηριο να εφαπτεται καλα με το σημειο του κινητηρα που θα το τοποθετησεις και να μην επηρεαζεται απο ρευματα αερα. επισης να σου πω απο την εμπειρια μου οτι αν ο κινητηρας φτασει στα κοκκινα απο θερμοκρασια τοτε ειναι πλεον παρα πολυ αργα. θελω να πω οτι ουτε τα ενσωματωμενα οργανα ενδειξης θερμοκρασιας κανουν τιποτα γιατι απο την στιγμη που θα ανεβασει θερμοκρασια ο κινητηρας μεχρι την στιγμη που θα κοιταξεις τον δεικτη και θα δεις οτι υπαρχει προβλημα ειναι παρα πολυ αργα. ο κινητηρας εχει ηδη καταστραφει.

picdev
01-10-11, 16:21
που το έβαλες το αισθητήριο τύπου βίδας?
το στερέωσες κάπου συγκεκριμένα? έχουν οι κινητήρες θέση για να μπεί δεύτερο?

teo_GR
01-10-11, 16:40
Χωρίς να είμαι εδικός είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να διαβάσεις θερμοκρασία ψυκτικού υγρού και μάλιστα πριν το θερμοστάτη.
Δηλαδή ανάμεσα στο θερμοστάτη και το μοτέρ

xsterg
02-10-11, 00:52
φιλε το στερεωσα επανω στον κινητηρα. εφτιαξα μια βαση και την βιδωσα σε ενα σημειο πανω στον κινητηρα που βρηκα. κοιτα. σε αυτες τις περιπτωσεις αυτοσχεδιαζεις. και το τωρινο αυτοκινητο μου δεν εχει παντως ενδειξη για θερμοκρασια. εγω θα ελεγα οτι το προβλημα ειναι καθαρα στην μηχανη και θα πρεπει να επικεντρωσεις το ενδιαφερον σου. θερμομετρα κλπ ειναι δευτερευοντα

teresos
04-11-11, 14:20
που το έβαλες το αισθητήριο τύπου βίδας?
το στερέωσες κάπου συγκεκριμένα? έχουν οι κινητήρες θέση για να μπεί δεύτερο?

Αν θα πας σε αξεσουάρ αυτοκινήτων έχουν και οργανα θερμοκρασίας με επαγωγική φουσκα (οχι την κλασική που βιδώνει μεσα στο κύκλωμα με τα νερά)
Εγώ έχω βάλει τέτοια στο ceisento και εδώ και 3-4 χρόνια ολα καλά.
Αλωστε και στο ceisento η γνήσια φουσκα που ανάβει το λαμπάκι είναι επαγωγική.
Αν θέλεις κάποια στιγμή να τραβήξω φωτό και να τις ανεβάσω.

Βασικός κανόνας που ακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια...κάθε μερικά χρόνια αλάζω και θερμοστάτη στά σέρβις.
Είναι τόσο μικρή η αξια του και τόσο ζωτική η λειτουργία του που δεν αξίζει να διακινδυνεύεις την μηχανή.
Ειδικά τώρα που σε πολλά καινούργια αυτοκίνητα το μεταλικό σωμα του θερμοστάτη έχει αντικατασταθεί απο πλαστικό
(το οποίο σκληραίνει λόγω του περιβάλοντος εργασίας -νερά-θερμοκρασία) είναι επιτακτική η τακτική αντικατάστασή του.

picdev
05-11-11, 14:28
εμένα τη τελευταία ζημιά την έπαθε απο την αντλία νερού,
τράβα μια φωτογραφία αν μπορείς,γιατί κοίταξα τον κινητήρα με ένα φίλο και δεν βρήκα κάποιο σημείο που να μπορώ να το βάλω,
τώρα σκέφτομαι και τη λύση του θερμοζεύγους, έχω παραγγείλει ένα ολοκληρωμένο που σου δίνει ψηφιακά τη θερμοκρασία απο το thermocouple ,
το θέμα ειναι να το βάλω κάπου και να παίρνω αξιόπιστη θερμοκρασία

teresos
06-11-11, 01:15
Οκ. θα τραβήξω και θα τις ανεβάσω.
Αυτό έπαθα και εγώ παλιά. Εψαχνα που να τοποθετήσω την φούσκα.Σκεφτόμουν μάλιστα να κόψω το κολάρο κοντά στον
θερμοστάτη και να βάλω έναν μεταλικό σύνδεσμο οπου θα άνοιγα πάσo γιά να δεχτεί την κλασική φούσκα.
Αλλά τελικά πήρα ενα οργανο με αισθητήρα επαφής - κακώς τον ανέφερα επαγωγικό - (οπως ακριβώς λέει και ο mihalas2 στο 2o post ) .
Δεν υπάρχει πιό απλή και εύκολη λύση.
Αλωστε όπως ανέφερα και ο γνησιος αισθητήρας που ανάβει το λαμπάκι είναι επαφής.
Το δικό μου Ceisento φοράει τον 1100cc Lancia fire.
Στην κίνηση μεσα στην πόλη το οργανο ειναι κολημένο στους 90°, στα φαναάρια και με χαμηλή ταχύτητα πιάνει 97°-98° οπου ανοίγει και το βεντιλατέρ. Οταν ταξιδεύει πέφτει γύρω στους 85°-86°.
Αυτά τα νούμερα παραμένουν σταθερά εδώ και 2 χρόνια.
Με μέτρηση που έχω κάνει με θερμόμετρο lazer επάνω στην μεταλική βάση του θερμοστάτη, η απόκλιση ηταν 1-2 βαθμοί .
Δεν νομίζω ένα εργοστασιακό θερμόμετρο να έδιχνε και κάτι πιό ικανοποιητικό.

PanagiotisHlektrlogos
06-11-11, 02:47
Η λύση είναι το LM35 σταθερή μέτρηση (1 βαθμό σφάλμα μέτρησης), Γρήγορο, Γραμμικότατο!!!!
Αν είναι όμως να χρησιμοποιήσεις μικροεπεξεργαστή Θα σου πρότεινα να ανοίγει το βανδιλατερ (όπως πολύ σωστά είπαν στους 85-90 βαθμούς) αν όμως η άνοδος της θερμοκρασίας είναι απότομη (Ζεστός καιρός, φορτωμένο αμάξι κλπ) να ανοίγει πιο πριν το βανδηλατερωστε να σου κρυώνει το κινητήρα πιο γρήγορα! Μπορείς ακόμα να βάλεις και 2 η 3 αισθητήρια και να ελέγχεις μέση τιμη θερμοκρασίας αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Αν έχει βάλει το βανδηλατέρ μπροστά και παρ όλα αυτά συνεχίζει κ ανεβαίνει η θερμοκρασία τότε να βαράει αλαρμ! (και προς θεού δεν κλείνουμε ένα υπερθερμασμένο κινητήρα αν δεν πέσει λίγο η θερμοκρασία του)
Αυτά και καλή τύχη!

moutoulos
06-11-11, 10:17
... δεν κλείνουμε ένα υπερθερμασμένο κινητήρα αν δεν πέσει λίγο η θερμοκρασία του ...
Πάρα πολύ σωστό ...

Xarry
06-11-11, 13:25
Πάρα πολύ σωστό ...
Σωστοτατο αλλα οταν εχεις προβλημα με την ψυξη του κινητηρα πως θα τον "κρυωσεις" για να τον σβησεις; Θα μου πεις με το καλοριφερ αλλα αν εχεις προβλημα στο κυκλωμα του ψυγειου δε θα δουλευει.

teresos
07-11-11, 02:23
Στην φωτό φαίνετε η βάση του θερμοστάτη.
Εβγαλα την μία βίδα και βίδωσα τον αισθητήρα επαφής (είναι πακέτο με το οργανο).
Αν θυμάμαι καλά η βίδα αντικαταστάθηκε με μία ελαφρώς πιό μακριά για να "πιάσει" το πάσο και πρόσθεσα και λίγη φλαντζόκολα (το κόκκινο υλικό) γιά τυχόν διαροή ψυκτικού.
Το οργανο τοποθετήθηκε στην κολόνα με την κλασική βάση για στρόγγυλα οργανα.

252612526225263

materatsi
07-11-11, 03:14
Χωρις να εχω διαβασει ολα τα προαναφερομενα και δηλων ως Ιταλοφιλος,θα προτεινα για το αρχικο ερωτημα σου να ψαξεις τα κυκλωματα της lancia hpe η οποια δεν διαφερει απο το σκαρι του punto και εκτος απο magneti marelli εχει προσαρμωσει και bosch.