PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος & Συστημα Παρακουθησης



skevos
29-09-11, 12:53
Γεια και χαρα σε ολους,
Προκειτε να εγκαταστησω το συστημα συναγερμου και παρακολουθησης σε ενα φωτοβολταικο παρκο και εχω ορισμενες αποριες.

Συστημα Παρακολουθησης: 1 PTZ , 4 σταθερες καμερες πανω στο καταγραφικο EverFocus Ecor264-8f2
Συστημα Συναγερμου:beams ABH-150
και ενα Gsm/Gprs Module (4in 4out) για απομακρυσμενη διαχειριση.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: το καταγραφικο εχει Alarm in 8 inputs & Alarm Out 1 output(NO NC) και σκεφτομαι να συνδεσω στις εισοδους τα beams και απο την εξοδο να παω σε μια εισοδο του Gsm Module για οπλιση και αφοπλιση του συναγερμου με γραπτο μηνυμα και σε περιπτωση εισβολης να ειδοποιει με γραπτο μνμ. ακομα εκτος απο την ειδοποιηση να αναβουν τα φωτα οταν ειναι νυχτα και να ξεκινουν να γραφουν οι καμερες. ειναι σωστη η σκεψη μου να συνδεσω τα βεαμς πανω στις εισοδους του καταγραφικου η να παρω πινακα συναγερμου με ολα τα σχετικα?

dalai
29-09-11, 19:15
πιθανοτατα θα τα καταφερεις ,αλλα δεν θα μπορεσεις να παιξεις με τους χρονους και τους χρηστες. Δηλ μπορει να βαραει μυνημα με το ελαχιστο trigger p.x. ena fylo, αλλα και να εχει προβλημα με τους χρηστες .Πως θα το απενεργοποιεις σαν συναγερμο οταν το επιστεπτεσαι?
Τελικα ο συναγερμος εχει αλλα πραγματα που ισως ειναι απαρετητα για σενα π.χ. σειρηνα