PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΡΕΛΕ ΜΕ ΘΥΡΙΣΤΟΡ



patent61
30-09-11, 14:09
Παιδιά γειά σας. Θα θέσω ένα ερώτημα θεωρητικής και πρακτικής φύσης. Για τους ειδικούς από εσάς ίσως θεωρηθεί απλό αλλά για μας τους ερασιτέχνες φαντάζει πολύπλοκο. Θέλω σε μια απλή ηλεκτρονική κατασκευή να αντικαταστήσω το ρελέ με θυρίστορ. Θεωρητικά μου φαίνεται απλό στην πράξη όμως δεν είναι, αφού θα απαιτηθούν και επιπλέον υλικά (όπως πχ τουλάχιστον μία αντίσταση που θα μειώνει την τάση στην πύλη σύμφωνα με τα datasheets του θυρίστορ). Για να μην σας ζαλίζω όποιος επιθυμεί και δεν του είναι κόπος ας δώσει κάποια συμβουλή για την επιτυχία του εγχειρήματος.

Ευχαριστώ πολύ

kobi
30-09-11, 15:13
Δημήτρη πατριωτάκι μου πες μας λίγαπερισσότερα πράγματα για την κατασκευή που έχει το ρελέ. Αν έχεις και κάποιοσχηματικό ακόμα καλύτερα!

GR_KYROS
30-09-11, 17:53
Βασική συνδεσμολογία thyristor

patent61
30-09-11, 21:22
Βασίλη γειά σου. Χάρηκα πάρα πολύ που είσια πατριωτάκι και σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.
Το θέμα το έθεσα θεωρητικά αφού ακόμα δεν έχω φτάξει καμμία κατασκευή που να το χρειάζομαι. Σκοπεύω πάντως να φτάξω έναν ανιχνευτή βροχής που λειτουργεί με ρελέ. Όταν είμαι έτοιμος θα επανέλθω. Πάντως σ' ευχαριστώ και πάλι.

patent61
30-09-11, 21:25
Βασική συνδεσμολογία thyristor
Χίλια ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Η απάντηση σου ειλικρινά, με φώτισε δεόντως.

patent61
30-09-11, 21:27
Δημήτρη πατριωτάκι μου πες μας λίγαπερισσότερα πράγματα για την κατασκευή που έχει το ρελέ. Αν έχεις και κάποιοσχηματικό ακόμα καλύτερα!

Βασίλη γειά σου. Χάρηκα πάρα πολύ που είσια πατριωτάκι και σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.
Το θέμα το έθεσα θεωρητικά αφού ακόμα δεν έχω φτάξει καμμία κατασκευή που να το χρειάζομαι. Σκοπεύω πάντως να φτάξω έναν ανιχνευτή βροχής που λειτουργεί με ρελέ. Όταν είμαι έτοιμος θα επανέλθω. Πάντως σ' ευχαριστώ και πάλι.

Takiss
01-10-11, 08:49
Βέβαια το θυρίστορ δεν κάνει για να ελέγχει εναλλασσόμενη τάση.
Για εναλλασσόμενη καλύτερα ένα traiac.

GR_KYROS
01-10-11, 11:14
http://www.bristolwatch.com/ele/triacs.htm

(http://www.bristolwatch.com/ele/triacs.htm)

patent61
29-10-11, 00:23
ευχαριστώ είσαι απαιχτος