PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί soft start με R σε σειρά



selectronic
02-10-11, 06:28
Καθώς ψάχνομαι για τρία κυκλώματα/τρόπους να έχω soft start (για να μην τραβάει πολύ ρεύμα στην εκκίνηση ο ενισχυτής), έναν τρόπο να έχω on-off/stand-by (σε σχέση με μόνο on-off, και αυτό γιατί δεν θέλω να τρέχω το 220 μέχρι την πρόσοψη) και να απομονώνω κάπως τα ηχεία όσο «ανάβει» ο ενισχυτής (για να μην έχω boom στα ηχεία στο ξεκίνημα) για έναν μετρίου μεγέθους ενισχυτή που φτιάχνω, βρήκα το παρακάτω σχέδιο από τον Danza το οποίο θα ήθελα να συζητήσουμε :

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58524

Βάζω πάλι το σχήμα εδώ για ευκολία
24107

Η βασική του αρχή είναι ότι ο κυρίως μετ/στης είναι μόνιμα υπό τάση, μέσω αντίστασης 50Ω (3x150Ω/10W παράλληλα) σε σειρά, ώστε να μένουν συνέχεια φορτισμένοι οι πυκνωτές εξομάλυνσης και να μην τραβάν απότομα ρεύμα στην εκκίνηση.
Οι αντιστάσεις βραχυκυκλώνονται με τον stand-by SW2 οπότε και ενεργοποιείτε πλήρως ο ενισχυτής.


Απορία 1 – Είναι σωστό για τους ηλεκτρολυτικούς να είναι συνέχεια υπό τάση? Είναι καλό ή κακό για την μακροζωία τους? Γιατί συνήθως σε τέτοια τροφοδοτικά βάζουν bleeding resistors για να αδειάζουν τους πυκνωτές όταν κλείνει η συσκευή…


Απορία 2 – Με αυτόν τον τρόπο δεν είναι και ο ίδιος ο ενισχυτής συνέχεια σε λειτουργία? Ναι μεν δεν μπορεί να έχει το απαραίτητο ρεύμα για να λειτουργεί 100%, αλλά «λειτουργεί», σωστά? Και αφού τα ηχεία είναι πάντα συνδεδεμένα, έχει και φορτίο, ναι? Είναι καλό αυτό?


Απορία 3 – Μήπως θα ήταν καλύτερα να έχει και δύο παραπάνω επαφές ο RLY1 ώστε να βάλω εκεί τα ηχεία και να αποφύγω έτσι το boom της εκκίνησης? Ή με το να μένουν πάντα φορτισμένοι οι πυκνωτές δεν θα το κάνει αυτό έτσι κι αλλιώς?





Να πω ότι μέχρι τώρα σκεπτόμουν κάτι σε 555 που να βάζει πάλι αντίσταση σε σειρά στην εκκίνηση και μετά να την βραχυκυκλώνει, και μάλλον και ένα δεύτερο 555 να συνδέει τα ηχεία 1sec μετά από όλα αυτά, αν δω ότι δεν μπορώ να τα βάλω και αυτά στο πρώτο 555. Για stand-by μάλλον ένας μεγάλος ρελές σαν on-off και ένας μικρός μετ/στης με το stand-by που να δίνει σε αυτόν.


Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση και συγνώμη για ένα ακόμα μεγάλο ποστ

klik
02-10-11, 14:16
Το κύκλωμα είναι λάθος διότι δεν προστατεύει από τα demaraz στο ξεκίνημα (π.χ. διακοπή ΔΕΗ) και επίσης δεν πρέπει να τροφοδοτείς συνεχώς τον ενισχυτή με τάση (έστω και με περιορισμό ρεύματος) γιατί θα κάψεις ή τις αντιστάσεις ή τα ηχεία με το παραμικρό λάθος (π.χ. αποσύνδεση RCA).

Όταν ανάβεις τον ενισχυτή, πρέπει μέσω των αντιστάσεων να τροφοδοτούνται μετασχηματιστής/πυκνωτές και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, να βραχυκυκλώνονται οι αντιστάσεις και να συνδέονται τα μεγάφωνα.

υγ απο μια πολύ γρήγορη αναζήτηση soft start στο google:
http://sound.westhost.com/project39.htm

spirakos
02-10-11, 16:02
Το κύκλωμα είναι λάθος διότι δεν προστατεύει από τα demaraz στο ξεκίνημα (π.χ. διακοπή ΔΕΗ) και επίσης δεν πρέπει να τροφοδοτείς συνεχώς τον ενισχυτή με τάση (έστω και με περιορισμό ρεύματος) γιατί θα κάψεις ή τις αντιστάσεις ή τα ηχεία με το παραμικρό λάθος (π.χ. αποσύνδεση RCA).

Όταν ανάβεις τον ενισχυτή, πρέπει μέσω των αντιστάσεων να τροφοδοτούνται μετασχηματιστής/πυκνωτές και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, να βραχυκυκλώνονται οι αντιστάσεις και να συνδέονται τα μεγάφωνα.

υγ απο μια πολύ γρήγορη αναζήτηση soft start στο google:
http://sound.westhost.com/project39.htm

Rele με χρονοκαθυστερηση και λυνεις και τα 2 σου προβληματα

spiroscfu
02-10-11, 16:15
Καλύτερα δυο ρελέ με χρονοκαθυστέρηση.
Το πρώτο στα 220 με μια βατική αντίσταση και μικρή σε ωμ (παράλληλα στην επάφη και μικρό χρόνο καθυστέρησης),
και το δεύτερο στην έξοδο με μεγαλύτερή καθυστέρηση.

Hulk
02-10-11, 16:42
Γιαννη δες και αυτο το κυκλωμα:http:http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53261 το εχω φτιαξει εγω και δουλευει αψογα.

dant3
02-10-11, 19:08
οντως το εφτιαξα και εγω το κυκλωμα του danza και ο ενισχυτης χωρις να δωσω ρευμα στο ρελε δουλευει κανονικα.βεβαια δεν τραβαει αποτομα ρευμα(αλλα αυτο δεν μπορω να το πολυκαταλαβω γιατι ουτε πριν μου ειχε ριξει ρευμα κτλ)

spiroscfu
02-10-11, 20:48
soft start είναι το παραπάνω και μπαίνει πριν τον γενικό διακόπτη,
αυτό που κάνει είναι να δίνει για ένα μικρό χρονικό διάστημα ρεύμα μέσω των βατικών αντιστάσεων για να ψυλοφορτιστούν λίγο οι πυκνωτές εξομάλυνσης και να αποκτήσει ο μ/σ επαγωγική αντίσταση και μετά βραχυκυκλώνονται με τον ρελέ για να δουλέψει σε πλήρη ισχύ,
με λίγα λόγια χαλαρό ξεκίνημα.

selectronic
02-10-11, 21:13
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις:001_smile:
Ήθελα να μάθω λίγα πράγματα για το κύκλωμα που έδειξα γιατί δεν είχα ξαναδεί παρόμοια προσέγγιση στο θέμα soft-start και είπα αν ήταν καλό θα γλύτωνα τα 555, αλλά από ότι βλέπω άκυρο. Πολύ σωστό το θέμα με την διακοπή της ΔΕΗ, όπως και παρόμοιο πρόβλημα θα έχει όταν πρωτοβάζεις τον ενισχυτή στην πρίζα, δεν το είχα σκεφτεί αυτό…

Φυσικά έχω ψάξει και έχω βρει πολλά τέτοια κυκλώματα, τα περισσότερα με αντιστάσεις και λιγότερα με PTC. Το κύκλωμα που προτείνει ο Hulk το έχουν κάνει πολλοί (τελευταία ο KOKAR στον ενισχυτή του με το LM3886) αλλά παίρνει το ρεύμα για τον ρελέ με τον «εύκολο» τρόπο και δεν με βολεύει, καθώς θέλω να βάλω έναν μικρό μετ/στη για να έχω και χαμηλή τάση στο stand-by στην πρόσοψη.
Άρα πίσω στο plan A:

Να πω ότι μέχρι τώρα σκεπτόμουν κάτι σε 555 που να βάζει πάλι αντίσταση σε σειρά στην εκκίνηση και μετά να την βραχυκυκλώνει, και μάλλον και ένα δεύτερο 555 να συνδέει τα ηχεία 1sec μετά από όλα αυτά, αν δω ότι δεν μπορώ να τα βάλω και αυτά στο πρώτο 555. Για stand-by μάλλον ένας μεγάλος ρελές σαν on-off και ένας μικρός μετ/στης με το stand-by που να δίνει σε αυτόν.

Λέτε να χρειαστώ και δεύτερο 555 ή δεν θα κάνουν boom τα ηχεία αν τα βάλω σε επαφές του πρώτου ρελέ? Δηλαδή με το που θα βραχυκυκλώνουν οι αντιστάσεις, θα ενώνονται και τα ηχεία την ίδια στιγμή.

selectronic
02-10-11, 21:15
Πάντως Σπύρο και χωρίς πυκνωτές που έκανα δοκιμή (μόνο μετ/στης με έξοδο στον αέρα), δεν μπορούσα να βάλω την σωστή ασφάλεια, τις έκαιγε 3-4 στις 5 φορές στο άναμα.

JOUN
02-10-11, 22:32
Λογικο ειναι,μεχρι να μαγνητιστει ο Μ/Σ(ιδιως ο τορροειδης) συμπεριφερεται περιπου σαν βραχυκυκλωμα.

selectronic
02-10-11, 22:38
Ναι το περίμενα, απλώς έκανα δοκιμές με αντίσταση 30Ω για να δω ότι όλα πάνω καλά, μήπως ζεσταίνονται οι αντιστάσεις κτλ. Θα κάνω κι άλλα με όλο το τροφοδοτικό πάνω κάποια στιγμή. Δοκίμαζα και ένα «μικρό» PTC που είχα πρόχειρο, αλλά δεν με έπεισε…

spiroscfu
02-10-11, 22:43
Γιάννη θέλουν βραδείας οι μ/σ, γιατί τι στιγμή που δίνουμε τάση στο πρωτεύων δεν υπάρχει επαγωγική αντίσταση (xl) αλλά η ωμική μετά από μερικές περιόδους του δικτύου δημιουργείτε και η XL.


edit: δεν είδα που σου απάντησε ο Γιώργος.

dant3
02-10-11, 22:44
soft start είναι το παραπάνω και μπαίνει πριν τον γενικό διακόπτη,
αυτό που κάνει είναι να δίνει για ένα μικρό χρονικό διάστημα ρεύμα μέσω των βατικών αντιστάσεων για να ψυλοφορτιστούν λίγο οι πυκνωτές εξομάλυνσης και να αποκτήσει ο μ/σ επαγωγική αντίσταση και μετά βραχυκυκλώνονται με τον ρελέ για να δουλέψει σε πλήρη ισχύ,
με λίγα λόγια χαλαρό ξεκίνημα.
το θεμα ειναι οτι εγω που το εφτιαξα νομιζω οτι οι αντιστασεις αφηνουν αρκετο ρευμα να περναει ωστε να δουλευει ουσιαστικα σε πληρη ισχυ ο μετασχηματιστης.δηλαδη δεν κοβουν και πολυ...ετσι μου φαινεται απο το δικο μου ενισχυτη αφου πριν βραχυκυκλωσω τις αντιστασεις δουλευει σχεδον κανονικα.

spiroscfu
02-10-11, 22:48
Ε τότε ο μ/σ είναι μικρός σε watt και δεν χρειάζεται soft start.

selectronic
02-10-11, 23:24
Σπύρο γιατί το λες αυτό?

Ήταν την προηγούμενη βδομάδα τα τεστ και δεν θυμάμαι να σου ακριβώς τι ασφάλειες έβαλα, ο μετ/στης είναι 24-0-24 ~450VA και νομίζω έκαιγε 3,15Α ασφάλειες στην εκκίνηση (χωρίς αντιστάσεις), ενώ με αντιστάσεις μπορούσα να βάλω «σωστή» ασφάλεια (2Α ? δεν θυμάμαι) χωρίς να την καίει.


Edit:
Συγνώμη, δεν είδα το ποστ του dant3 και νόμιζα ότι απαντούσες στο δικό μου #11 :001_unsure:

dant3
02-10-11, 23:45
600VA τοροειδης ειναι μικρος?:001_tt2:
απλα μπορει να την κανει και την δουλεια και να μην το καταλαβαινω.παντως σκεφτομαι να του κανω μια ανακαινιση για να αλλαξω κουτι και λεω να το βγαλω αυτο το κυκλωμα αφου εχω 2 διακοπτες για να τον ανοιγω και απο οτι φαινεται δεν κανει και κατι ιδιαιτερο.

spiroscfu
02-10-11, 23:55
Ok Γιάννη το κατάλαβα.
Γιώργο τη αντιστάσεις έχεις βάλει και τη ισχύ τραβάς όταν δουλεύει?

dant3
03-10-11, 00:09
Οτι λεει το σχεδιακι εχω βαλει.3 150Ω 10watt.εχω 4 ηχεια πανω,2 100αρια και 2 80αρια.δεν το εχω ανοιξει σε φουλ ποτε χωρις να τις εχω βραχυκυκλωσει να δω τι γινεται,αλλα εαν εχω βαλει απο την πηγη να παιζει και ανοιξω τον διακοπτη θα παιζει κανονικα και χωρις καμια διαφορα μεχρι να δωσω ρευμα στο ρελε και να βραχυκυκλωσει τις αντιστασεις,σε χαμηλη ενταση παντα.

selectronic
03-10-11, 00:14
Δηλαδή ο ενισχυτής σου είναι συνέχεια «αναμμένος»? Πάντα???

spiroscfu
03-10-11, 01:08
Οτι λεει το σχεδιακι εχω βαλει.3 150Ω 10watt.εχω 4 ηχεια πανω,2 100αρια και 2 80αρια.δεν το εχω ανοιξει σε φουλ ποτε χωρις να τις εχω βραχυκυκλωσει να δω τι γινεται,αλλα εαν εχω βαλει απο την πηγη να παιζει και ανοιξω τον διακοπτη θα παιζει κανονικα και χωρις καμια διαφορα μεχρι να δωσω ρευμα στο ρελε και να βραχυκυκλωσει τις αντιστασεις,σε χαμηλη ενταση παντα.

Μιλάμε για το παρακάτω ε?
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=24107&d=1315231694
Όταν κλήσεις τον SW2 τότε θα μπουν οι αντιστάσεις σε σειρά και αν τον αφήσεις έτσι και ζητήσεις από το δίκτυο ~440W δηλ ~2Α τότε
οι αντιστάσεις θα καταναλώσουν I^2*R =>2*2*50=200W και όπως είπες έχεις παράλληλα 3X150Ω/10W που μεταφράζεται σε 50Ω/30W,
για αυτό σου είπα πως έχεις μικρό μ/σ παραπάνω επίσης το soft start δουλεύει για ένα μικρό χρονικό διάστημα όταν τροφοδοτούμε τον μ/σ και όχι συνέχεια.

dant3
04-10-11, 03:05
δεν το πολυκαταλαβα αλλα τελος παντων :001_tt2:
ετσι και αλλιως δεν τον αφηνω ποτε ανοιχτο κανενα απο τους δυο διακοπτες.ανοιγω πρωτα τον κεντρικο και μετα απο 1-2 δευτερολεπτα τον sw2.

selectronic
04-10-11, 04:37
Αυτό που θέλει να πει ο Σπύρος είναι ότι οι αντιστάσεις (αν δεν έχεις ανοίξει τον SW2 και γκαζώσεις τον ενισχυτή) δέχονται πολύ περισσότερα βατ από αυτά που μπορούν να αντέξουν. Αυτό δεν είναι κακό ΑΝ αυτή η κατάσταση διαρκεί 1-2 δευτερόλεπτα, αλλά αν δουλέψεις έτσι τον ενισχυτή, μάλλον θα κάψεις τις αντιστάσεις (και καις και 200W τζάμπα).

dant3
04-10-11, 13:55
Ναι τωρα το πιασα.οχι δεν δουλευω ετσι τον ενισχυτη απλα οπως ειπα επειδη βαζω πρωτα την πηγη και μετα τον κεντρικο διακοπτη ακουω κατευθειαν ηχο και χωρις να ανοιξω τον δευτερο διακοπτη.παντως τωρα που δοκιμασα και χωρις πηγη με τον κεντρικο ανοιχτο βγαζει θορυβο απο τα ηχεια.οποτε δεν ειναι για να τον αφηνεις ανοιχτο παντα και απλα να ανοιγοκλεινεις τον 2ο.

selectronic
04-10-11, 15:38
Δηλαδή χειροκίνητο soft start! :001_tt2:

selectronic
08-10-11, 03:34
Μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ με το site, ορίστε το προσχέδιο που έκανα για το θέμα «εκκίνηση» :
24325

spiroscfu
08-10-11, 04:19
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις βάλει επιπλέον ρελέ,μ/σ,διακόπτη για να τον κάνεις on off.
24326

selectronic
08-10-11, 04:26
Γιατί δεν θέλω τρέχω τα καλώδια ΥΤ (220V, με όλη την ισχύ του ενισχυτή πάνω) μέχρι το μπροστά μέρος του σασί. Έτσι θα βάλω έναν απλό 12 ή 24V AC ρελέ και έναν 5-10VA μετ/στη και τέλος. Και έτσι μπορώ να βάλω και μικρό διακοπτάκι μπροστά, και όχι κανένα «τεράστιο».

έτσι όταν είναι ON αλλά stand-by θα είναι μόνο ο 5VA μετ/στης υπό τάση και τίποτα άλλο.

spiroscfu
08-10-11, 04:28
Μπορούσες να βάλεις και έναν ρελέ 220.

selectronic
08-10-11, 04:30
Μπορούσες να βάλεις και έναν ρελέ 220.
Και αλλά έτσι πάλι θα έτρεχα 220V καλώδια μέσα στο σασί! Χωρίς την ισχύ βέβαια, αλλά πάλι τάση δικτύου.

selectronic
08-10-11, 04:33
Εγώ δεν ξέρω αν θα δουλέψει το soft start-speaker protection θέμα με έναν ρελέ.
Νομίζω ότι ρεύμα θα τραβήξει όταν είναι οι αντιστάσεις εντός κυκλώματος (και τα ηχεία OFF). Δεν νομίζω κατά τον οπλισμό του ρελέ να βγάλει κανενός τύπου voltage spike στην έξοδο…

spiroscfu
08-10-11, 04:34
ok απόψεις είναι αυτές αλλά κατά την γνώμη μου περιττή,
θα μπορούσες όμως όλα τα παραπάνω να τα βάλεις στα ηχεία για να μην ανοίγουν μαζί με τον μ/σ (με ένα διαφορετικό κύκλωμα καθυστέρησης).

selectronic
08-10-11, 04:42
...θα μπορούσες όμως όλα τα παραπάνω να τα βάλεις στα ηχεία για να μην ανοίγουν μαζί με τον μ/σ (με ένα διαφορετικό κύκλωμα καθυστέρησης).
Αυτό το βρίσκω εγώ περιττό:biggrin: . Το έχω ξαναπεί και στο πρώτο μου ποστ, αν δώ ότι με το να χρησιμοποιώ έναν ρελέ και να συνδέονται τα ηχεία μαζί την ίδια στιγμή με το βραχυκύκλωμα της αντίστασης προκαλεί πάλι θόρυβο στα ηχεία, θα βάλω ξεχωριστό ρελέ που θα παίρνει από το δικό του (ελαφρώς «μακρύτερο») timer και τέλος.