PDA

Επιστροφή στο Forum : εσφαλμενη αναστροφη περιστροφη κινητηρα απο SOFT STARTER



νυχτερινος
02-10-11, 20:08
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το σαϊτ. Θα μπω απευθειας στο θεμα και θα εκφρασω την απορια μου που ειναι η εξης: ενας κινητηρας τροφοδοτειται απο ενα soft starter. Με σκοπο να μετρηθουν τα τυλιγματα του με μεγγερ διδεται εντολη σταματηματοσ στον κινητηρα και με τη βοηθεια ενοσ διακοπτη ασφαλειασ διακοπτεται το βοηθητικο του κυκλωμα. Απο τη στιγμη που ο κινητηρας σταματησε μεχρι τη στιγμη που ξεκινησαν οι εργασιες μετρησης των τυλιγματων μεσολαβησαν περιπου 2 ωρες. Παρατηρηθηκε λοιπον το εξης φαινομενο: οταν αφαιρεθηκαν τα καλωδια τροφοδοσιας του κινητηρα και αφοτου εγινε η καταμετρηση των τυλιγματων του, ενεργοποιηθηκε εσκεμμενα ο διακοπτης ασφαλεις του βοηθητικου, χωρις ομως να δοθει εντολη εκκινησης. Τη στιγμη της ενεργοποιησης του διακοπτη ασφαλειας και ενω τα καλωδια του κινητηρα δεν ειχαν επανασυνδεθει, δυο απο αυτα ακουμπουσαν μεταξυ τους και βραχυκυκλωσαν. Πως μπορει να συνεβει κατι τετοιο αποτη στιγμη που υποτιθεται οτι το soft starter ηταν σταματημενο ηδη δυο ωρες και δεν υπηρχε φυσιολογικα ταση εξοδου? Τι βλαβη ενδεχεται να υπεστη το soft starter εξαιτιας αυτου του βραχυκυλωματος? Μετα την επανασυνδεση των καλωδιων του κινητηρα, και μετα την εντολη εκκινησης ο κινητηρας περιστραφηκε αντιστροφα. Υπαρχει περιπτωση αυτο να προκληθηκε απο εσφαλμενη λειτουργια του soft starter (ισως λογω του βραχυκυκλωματος που αναφερθηκε) ή μαλλον ο ηλεκτρολογος συνδεσε αναποδα τις φασεις στον κινητηρα?
Ευχαριστω

xrhstosmp
02-10-11, 20:16
χωρις να ειμαι ειδικος σε ομαλους εκκινητες, εχω την εντυπωση πως αυτοι δεν ειναι μεσο διακοπης/απομονωσης. ως εκ τουτου εαν ενεργοποιηθουν τα ρελε ισχυος που προηγουνται του ομαλου εκκινητη καποιοι πολοι ισως βρεθουν υπο ταση.τωρα το θεμα της αναστροφης ,εαν δεν υπαρχει στοιχειο για το πως ηταν συνδεσμολογημενο το μοτερ πριν τη μετρηση (π.χ μια φωτογραφια) μια μετριση με ενα φασιμετρο πριν και μετα τον ομαλο εκκινητη θα λυσει το γριφο.

vampiris
02-10-11, 20:39
Στο michanikos.gr που ρώτησες ακριβώς το ίδιο πράγμα, πριν καμιά ώρα, τι απάντησαν;!


Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το σαϊτ.

Και τα δύο sites είναι άξια συγχαρητηρίων, αυτό οφείλω να το ομολογήσω και εγώ!

νυχτερινος
02-10-11, 20:43
Ναι, δεν ειναι μεσο διακοπης. Εμφανιστηκε ταση στα ακρα του καλωδιου χωρισ να εχουν ενεργοποιηθει τα ρελαι ισχυος. Αυτο ειναι και το ενα παραδοξο. Απο που προεκυψε αυτη η ταση? Φωτογραφια δεν υπαρχει, ομως η συνδεσμολογια ηταν μια απλη συνδεσμολογια τριγωνου με τρεις αγωγους τροφοδοσιας 1,2 και 3. Τι εννοεισ με τη μετρηση με φασιμετρο?

νυχτερινος
02-10-11, 20:49
Στο michanikos.gr που ρώτησες ακριβώς το ίδιο πράγμα, πριν καμιά ώρα, τι απάντησαν;!



Και τα δύο sites είναι άξια συγχαρητηρίων, αυτό οφείλω να το ομολογήσω και εγώ!

Δεν βλεπω καποια απαντηση. Γνωριζεις κατι εσυ για το θεμα?

MegaVolt
02-10-11, 20:59
δες αρχικα αν τα καλωδια απο το μηκος φαινοταν να πηγαινουν διαφορετικα, αν ναι βαλτα στις θεσεις τους. Αν οχι κανε αναστροφη δυο οποιονδηποτε καλωδιων και θα γυρισει σωστα.
Καλα αυτος συνδεσε στην τυχη χωρις να κανει δοκιμη για να παραδωσει? -να μην πω οτι ενα φασιμετρο δε στοιχιζει τιποτα-

vampiris
02-10-11, 21:09
Δεν βλεπω καποια απαντηση. Γνωριζεις κατι εσυ για το θεμα?

Και να γνώριζα, δεν πρόκειται να δώσω απάντηση σε κάποιον που ποστάρει, και μάλιστα παντού, μόνο όταν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο ίδιος!

Ας δούμε τι θα κάνουν (;!;!) στην συγκεκριμένη περίπτωση οι ευσυνείδητοι που με την μία κράζουν τους φοιτητές που έρχονται και ζητάνε λύσεις σε εξεταστικές και μαθήματα της σχολής τους...

edit xrhstosmp, δόθηκαν συγχαρητήρια και σε τρίτο καταπληκτικό forum! Μάντεψε τι μήνυμα έγραψα...

vmanos
02-10-11, 21:32
Απο κακκία αλλο τίποτα εδώ μέσα

MegaVolt
02-10-11, 21:53
τι κακια? τωρα ειδα στο michanikos.gr οτι ειχες παρει ηδη απαντηση και μαλιστα τη σωστη. Γιατι ρωτας σε ολα τα φορα? Ποια απαντηση περιμενεις να ακουσεις κι επιμενεις για να στην πουμε?
Δεν πας και κατα esoterica μερια να βγαλουν αστρολογικους χαρτες και σου προτεινουν να φερεις παπα να κανει ευχελαιο για να γυρισει σωστα το μοτερ?
Αληθεια τι ζωδιο ειναι το μοτερ? :lool:

περα απο την πλακα, θες τεχνικο να στο φτιαξει να τελειωνουμε?

vampiris
02-10-11, 22:02
Άτιμη κενονία! Τόση κακία και απονιά!!!


http://www.youtube.com/watch?v=v54pJRCZXsg&feature=related

Και είναι και κόπι-πάστε το μήνυμα! Αυτό είναι που σου την δίνει περισσότερο...

νυχτερινος
02-10-11, 22:40
τι κακια? τωρα ειδα στο michanikos.gr οτι ειχες παρει ηδη απαντηση και μαλιστα τη σωστη. Γιατι ρωτας σε ολα τα φορα? Ποια απαντηση περιμενεις να ακουσεις κι επιμενεις για να στην πουμε?
Δεν πας και κατα esoterica μερια να βγαλουν αστρολογικους χαρτες και σου προτεινουν να φερεις παπα να κανει ευχελαιο για να γυρισει σωστα το μοτερ?
Αληθεια τι ζωδιο ειναι το μοτερ? :lool:

περα απο την πλακα, θες τεχνικο να στο φτιαξει να τελειωνουμε?

Γιατι με εχετε αρπαξει απτα μαλλια λεβεντες? Ναι, οντως σωστα το ανακαλυψατε, ειναι κοπυ-πεηστ τα μυνηματα και σε αλλα φορουμ μην ψαχνετε, δεν υπαρχουν. Τι ειναι αυτο που σας χαλασε? Δεν εχω ακριβως προβλημα, αναφερω κατι παραδοξο που συνεβη και ψαχνω μια απαντηση που ισως καποιος καπου σε ενα απαυτα τα φορουμ την εχει. Ρωταω για μενα και για οποιον αλλον μπει σε καποιο απαυτα τα φορουμ - ισως να γνωριζει μονο ενα απο ολα αυτα- και τον ενδιαφερει το θεμα. Δε νομιζω να ειναι οκ το να αποκαλεις καποιον ζωο επειδη πιθανον να θελει να δωσει μιατεχνικη απαντηση σαυτο που παραθετω. Ειναι αυτη μια ιδιοτυπη εκφραση σεβασμου προς τα υπολοιπα μελη των φοπουμ ή απλα πρερει ολοι να εχουν την ιδια αντιληψη με εσας για το πως λειτουργουν τα πραγματα
? Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

vampiris
02-10-11, 22:56
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως! Έγινε μια επισήμανση από μέρος μου, θέλω να πιστεύω ότι έχω το δικαίωμα να την κάνω, και περιμένουμε να δούμε!

Όποιος συμφωνεί δεν σου δίνει καμιά πληροφορία, για να μάθεις τι σημαίνει να σέβεσαι όλα τα μέλη των διαφόρων sites!

Όποιος διαφωνεί, μπορεί να ποστάρει!

Δυστυχώς δεν είσαι ο μοναδικός που το κάνει! Και μιας και χρησιμοποίησες την λέξη "ζώο" που πόσταρα κάπου αλλού, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να δεις μερικά μηνύματα παρακάτω που έγραψα κάτι παρόμοιο για κάποιον άλλον που έκανε κάτι αντίστοιχο; Πολύ απλά απλά γιατί είσαι απλός περιηγητής και μπαίνεις να ρωτήσεις μόνο όταν αντιμετωπίζεις πρόβλημα...

Αυτά τα ολίγα σε ό,τι με αφορά!

νυχτερινος
02-10-11, 23:37
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως! Έγινε μια επισήμανση από μέρος μου, θέλω να πιστεύω ότι έχω το δικαίωμα να την κάνω, και περιμένουμε να δούμε!

Όποιος συμφωνεί δεν σου δίνει καμιά πληροφορία, για να μάθεις τι σημαίνει να σέβεσαι όλα τα μέλη των διαφόρων sites!

Όποιος διαφωνεί, μπορεί να ποστάρει!

Δυστυχώς δεν είσαι ο μοναδικός που το κάνει! Και μιας και χρησιμοποίησες την λέξη "ζώο" που πόσταρα κάπου αλλού, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να δεις μερικά μηνύματα παρακάτω που έγραψα κάτι παρόμοιο για κάποιον άλλον που έκανε κάτι αντίστοιχο; Πολύ απλά απλά γιατί είσαι απλός περιηγητής και μπαίνεις να ρωτήσεις μόνο όταν αντιμετωπίζεις πρόβλημα...

Αυτά τα ολίγα σε ό,τι με αφορά!


Εχεις καθε δικαιωμα να κανεις οποια επισημανση θελεις, οπως και καθενας μπορει να λειτουργησει οπως επιθυμει μεσα σε αυτα τα φορουμ αλλος ως ιδρυτης επειδη γουσταρει πολυ, αλλος στο στυλ το δικο σου επειδη τοσο σου επιτρεπει ο ελευθερος χρονος σου και αλλος ως περιηγητης επειδη για παραδειγμα δεν εχει ακομα αποκτησει το τεχνικο υποβαθρο που θαθελε ωστε να μπορει να συμμετεχει ενεργα σε παρομοιες συζητησεις και προβληματισμους. Εχεις σκεφτει ποτε οτι οπως εσυ θεωρεις απαραδεκτη μια σταση σαν τη δικη μου με τον ιδιο ακριβως τροπο καποιος αλλος βρισκει κατακριτεο ενα συμβουλευτικο μυνημα η μια ερωτηση κοτσανα ενος αρχαριου, ωστε να ισχυριστει οτι εαν προκειται να ποσταρεις κοτσανες καλυτερα να μην ποσταρειςκαθολου. Πως θα σου φαινοταν αυτη η προσεγγιση? Οπως και ναχει ομως ακομα κι αν η δικη μου σταση ηταν λαθος θα μπορουσες να μου το επισημανεις πιο κοσμια και σε μενα και στα ζωα που μου απαντησαν τεχνικα. Θα προτιμουσα να τα λεγαμε υπο καλυτερες συνθηκες, αλλα τι να γινει καθε αρχη και δυσκολη.

leosedf
03-10-11, 00:34
Δεν υπάρχει λόγος να αποπαίρνουμε έτσι έναν άνθρωπο, μπορεί να έγραψε και εδώ για να πάρει μια δεύτερη γνώμη, άλλωστε βοήθεια ζητάει.

FILMAN
03-10-11, 12:12
Εφόσον ο κινητήρας δουλεύει ανάποδα μεν αλλά δουλεύει, και εφόσον δεν υπάρχουν στοιχεία για την πρότερη σειρά σύνδεσης με τα καλώδια, δεν είναι λογικό ότι τη δεύτερη φορά συνδέθηκε ανάποδα; Όσο για το ρελέ, εφόσον μιλάμε για soft starter, είναι ρελέ παράκαμψης του soft starter (όταν ο κινητήρας φτάσει τις ονομαστικές στροφές συνδέεται στο δίκτυο). Κατά συνέπεια η εμφάνιση τάσης στις εξόδους δεν είναι αφύσικη, ακόμα και λόγω των snubber των ημιαγωγών ισχύος μπορεί να εμφανίστηκε.

vampiris
03-10-11, 14:43
Δεν υπάρχει λόγος να αποπαίρνουμε έτσι έναν άνθρωπο, μπορεί να έγραψε και εδώ για να πάρει μια δεύτερη γνώμη, άλλωστε βοήθεια ζητάει.

Όταν ζητάς μια δεύτερη γνώμη συνηθίζεται να αναφέρεις την πρώτη που έλαβες! Λες στους υπόλοιπους ρώτησα αλλού, μου είπαν αυτό και αυτό, και μετά ζητάς από τους υπόλοιπους να προσθέσουν, να κρίνουν, κ.τ.λ.. Όταν ζητάς δεύτερη γνώμη χωρίς να έχεις πάρει πρώτη, τι γίνεται;! Και γιατί πηγαίνεις και σε τρίτο forum;! Για να ζητήσεις και τρίτη γνώμη;!

Όποτε μπορώ θα το επισημαίνω για να κρίνουν τα υπόλοιπα μέλη εάν αξίζει να απαντήσουν ή όχι! Τουλάχιστον σε αυτό το forum τα συγκεκριμένα μηνύματα δεν διαγράφονται επειδή είναι εκτός θέματος...

νυχτερινος
03-10-11, 19:25
Εφόσον ο κινητήρας δουλεύει ανάποδα μεν αλλά δουλεύει, και εφόσον δεν υπάρχουν στοιχεία για την πρότερη σειρά σύνδεσης με τα καλώδια, δεν είναι λογικό ότι τη δεύτερη φορά συνδέθηκε ανάποδα; Όσο για το ρελέ, εφόσον μιλάμε για soft starter, είναι ρελέ παράκαμψης του soft starter (όταν ο κινητήρας φτάσει τις ονομαστικές στροφές συνδέεται στο δίκτυο). Κατά συνέπεια η εμφάνιση τάσης στις εξόδους δεν είναι αφύσικη, ακόμα και λόγω των snubber των ημιαγωγών ισχύος μπορεί να εμφανίστηκε.

Ειναι λογικο αυτο που λες. Εξεταστηκε και η διαδοχη των φασεων στην εξοδο του soft starter και ειναι η αναμενομενη, δηλαδη δε φαινεται να επηρεαστηκε κατι απτο βραχυκυκλωμα. Το ρελε που προηγειται του soft starter οπλιζει απτο διακοπτη ασφαλειας που αναφερθηκε. οποτε το soft starter παιρνει ταση εισοδου. Για να παρουμε ομως ταση εξοδου πρεπει να δοθει εντολη start στο soft starter μεσω του plc, γεγονος που στην περιπτωση μας δε συνεβη. Ο κινητηρας παιρνει τροφοδοσια μονο απτο soft starter καθ'ολη τη διαρκεια της λειτουργιας του. Οποτε πως μπορει να εμφανιστηκε ταση στα καλωδια απο τη στιγμη που δεν ειχε δοθει εντολη start παρολο που το ρελε οπλιστηκε? Επισης ο χρονος των 2 περιπου ωρων που μεσολαβησε απτο σταματημα του κινητηρα μεχρι τη στιγμη που εγινε η αποσυνδεση δεν ηταν επαρκης ωστε να εκφορτιστει καθε εξαρτημα που μπορει να ειχε αποπθηκευμενη ενεργεια?

FILMAN
05-10-11, 09:55
ο χρονος των 2 περιπου ωρων που μεσολαβησε απτο σταματημα του κινητηρα μεχρι τη στιγμη που εγινε η αποσυνδεση δεν ηταν επαρκης ωστε να εκφορτιστει καθε εξαρτημα που μπορει να ειχε αποπθηκευμενη ενεργεια?
Όχι απαραίτητα. Ένας πυκνωτής δεν εκφορτίζεται από μόνος του (τουλάχιστον όχι σε 2 ώρες) αν είναι καλός!