PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλαρή επαφή σε κολώνα δεη.



spiroscfu
03-10-11, 05:16
Απέναντι από το σπίτι μου έχει μια κολώνα η δεή και όταν επικρατή ησυχία ακούω έντονα ένα τζιτζιρισμα σαν διαρροή, σήμερα το βράδυ παρατήρησα σπινθηρισμούς επιπλέον και κάποιες ψηλοδιαρροές στο μπάνιο και στο computer.

Πιστεύω πως είναι ο ουδέτερος γιαυτό δεν πέφτει το ρελέ,
σε αυτή την περίπτωση φωνάζω την δεη? και θα έρθουν να το φτιάξουν???
και φυσικά αν υπάρχει κάποιο ποιο έντονο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστή?

selectronic
03-10-11, 05:46
Δώσε το χαλαρά στις βλάβες Σπύρο.

spiroscfu
03-10-11, 06:19
Κανένα τηλέφωνο ή απλά στην τοπική δεη, ευτυχώς έχω μονοφασικό.

selectronic
03-10-11, 06:28
Για Κέρκυρα? Δεν ξέρω, πάρε στο 1050 μάλλον.

FILMAN
03-10-11, 12:59
Απέναντι από το σπίτι μου έχει μια κολώνα η δεή και όταν επικρατή ησυχία ακούω έντονα ένα τζιτζιρισμα σαν διαρροή, σήμερα το βράδυ παρατήρησα σπινθηρισμούς επιπλέον και κάποιες ψηλοδιαρροές στο μπάνιο και στο computer.

Πιστεύω πως είναι ο ουδέτερος γιαυτό δεν πέφτει το ρελέ,

(Αυτό που λες δεν έχει κάποια λογική.)

σε αυτή την περίπτωση φωνάζω την δεη? και θα έρθουν να το φτιάξουν???
και φυσικά αν υπάρχει κάποιο ποιο έντονο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστή?
Μήπως πρόκειται για κολώνα που έχει και γραμμές μέσης τάσης; Αν ναι, πιθανόν πρόκειται για πρόβλημα στους μονωτήρες (βρωμιά), και όχι για κακή επαφή ή διαρροή. Μπορεί οι μονωτήρες να θέλουν πλύσιμο.

spiroscfu
04-10-11, 12:47
Ξανάπρόσεξα που υπάρχει η διαρροή και είδα αρκ, αλλά όχι σε επαφή αλλά "νομίζω" μεταξύ της υψυλής και της κολόνας.
24188

Φίλιππε δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά, ενώ μεταξύ ουδέτερου και γείωση ή μεταξύ ουδετέρου και της μεταλλικής βρύσης του μπάνιου μετράω 700mV.
Όταν κάνω μπάνιο νιώθω έντονα να με κτυπάει.

stom
04-10-11, 13:39
Να κανεις ελεγχο στη γειωση του σπιτιου. Αυτο ειναι ασχετο με τη κολωνα.
Και αυτο που παρατηρεις ειναι φυσιολογικο, μολις κρυωσει ο καιρος, μαζευει υγρασια η σκονη του καλοκαιριου και αρχιζουν οι διαρροες.
Πλυσιμο θελει, αλλα που θα παει, θα βρεξει...

spiroscfu
04-10-11, 13:47
Stom πως μπορώ να κάνω έλεγχο στην γείωση.


Υ.γ.
Μπορώ να το πλύνω εγώ με το λάστιχο (αστειεύομαι φυσικά), γιατί αν περιμένω την δεη χλωμό με κίτρινο το βλέπω.

JOUN
04-10-11, 14:01
Mε 700mV και να σε χτυπαει, παραξενο το βλεπω.Για να κανεις ελεγχο στην γειωση(την τιμη της εννοω) μονο με γειωσωμετρο.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κλεισεις ολες τις καταναλωσεις και να μετρησεις την αντισταση μεταξυ της μπαρας της γειωσης και του ουδετερου.Επειδη εχεις διακοπτη διαρροης θυμισου οτι αυτος διακοπτει και τον ουδετερο ετσι;

spiroscfu
04-10-11, 14:04
Ευχαριστώ Γιώργο,
έχω ένα κινέζικό meger μπορώ να κάνω κάτι με αυτό? και τη αντίσταση πρέπει να έχω στο περίπου για να είναι σωστή?

stom
04-10-11, 14:35
Οσο το δυνατον μικροτερη.. μερικα ohm. Απλα αυτου του ειδους η μετρηση με απλο πολυμετρο μπορει να ειναι λαθος, κυριως γιατι κυκλοφορυν και αλλα ρευματα που επηρρεαζουν. Σωστα γινεται μονο με γειωσομετρο.
Απο κει και περα, για καποιον που ξερει τι κανει, ενδειξη της καταστασης της γειωσης ειναι το πως θα συμπεριφερθει αν της ριξει κανεις φορτιο μερικων kw... Αλλα αυτο προυποθετει διαφορα πραγματα για να γινει με ασφαλεια που πολλες φορες ειναι ανεφαρμοστα.
Βρες εναν ηλεκτρολογο με γειωσομετρο και μην πεζεις με την ασφαλεια σου. (και χωρις παρεξηγηση, ειδικοτερα οταν δεν εχεις και πολυ σχεση με το αθλημα, οπως προκυπτει απο το αρχικο σου ποστ περι ρελε διαφυγης και ουδετερου..)

electron
04-10-11, 14:42
Επιπλέον μπορείς να κάνεις και μια απλή δοκιμή για να τεστάρεις την καλή λειτουργία του ρελέ διαφυγής με την τη προϋπόθεση βέβαια ότι από θέμα γείωσης είσαι εντάξει. Γεφυρώνεις σε μια πρίζα τον ουδέτερο της με την γη και έτσι θα πρέπει ο ρελές να πέσει. Φρόντισε μόνο την στιγμή της δοκιμής να υπάρχει κάποια κατανάλωση.

stom
04-10-11, 14:46
Και τι σχεση εχει τωρα αυτο με τη καλη λειτουργια της γειωσης?

electron
04-10-11, 14:49
Δεν είπα ότι έχει αλλά επικουρίκα να δει αν ο ρελές διαφυγής θα λειτουργήσει σωστά σε περίπτωση διαρροής.

spiroscfu
04-10-11, 14:54
Βρες εναν ηλεκτρολογο με γειωσομετρο και μην πεζεις με την ασφαλεια σου. (και χωρις παρεξηγηση, ειδικοτερα οταν δεν εχεις και πολυ σχεση με το αθλημα, οπως προκυπτει απο το αρχικο σου ποστ περι ρελε διαφυγης και ουδετερου..)

Με το ηλεκτρολογικό άθλημα όντως δεν έχω σχέση αλλά με τα ρεύματα/τάσεις το έχω (ξέρω του κανόνες ασφαλείας).


Δοκιμές
τεστ ρελέ διαρροής (από το δικό του button) Οκ.
με φορτίο το θερμοσίφωνα μετράω μεταξή γείωσης και ουδετέρου ~4V και χωρίς μεγάλο φορτίο ~700mV.
βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωση ο ρελές πέφτει.

stom
04-10-11, 15:11
Φυσιολογικα ειναι ολα αυτα, παρολα αυτα, για την κατασταση της γειωσης δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.
Επισης ειναι αδυνατον να σε τσιμπανε τα 700mv και να τα καταλαβαινεις στο δερμα...

spiroscfu
04-10-11, 15:32
Αδύνατο μπορεί να είναι αλλά όταν κάνω μπάνιο ή είναι βρεγμένο τα πλακάκια του μπάνιου την ακούω στερεοφωνικά ή dolby surround (μεταφορά για να καταλάβεις το μέγεθος).

selectronic
04-10-11, 15:40
Αν μπορείς απομόνωσε την γείωση από τον πίνακα (από παντού δηλαδή) και μέτρα με το μεγκερ να δεις τι θα σου πει, να σου φύγει η απορία.

spiroscfu
04-10-11, 16:15
Γιάννη αυτό σκεφτόμουν, τη αντίσταση στο περίπου πρέπει να δω όμως?

Γιώργος Ανώνυμος
04-10-11, 17:12
Και στο δικό μου σπίτι κοντά έχω τέτοια φαινόμενα, βέβαια πρόκειται όχι για απλή κολώνα αλλά με ΜΣ (μέσης τάσης) για κάμποσα οικοδ. τετράγωνα. Το τσιρτσίρισμα είναι συνηθισμένο φαινόμενο και κάποιες φορές συνδυασμένο με τόξο είναι προάγγελος καψίματος των ασφαλειών υπερφόρτωσης του οποίου προηγείται πολλές φορές κρότος και έπεται διακοπή ρεύματος... Στην αρχή τρομάζαμε μέχρι που μάθαμε το παραμύθι. Βέβαια ο συνήθης χρόνος αποκατάστασης από το συνεργείο της ΔΕΗ δεν ήταν καλύτερος από ώρα.

Anyway, καλό είναι όταν υπάρχουν αμφιβολίες για την ποιότητα της γείωσης που παρέχεται μέσω ΔΕΗ να υπάρχει και μία 'καλή' τοπική γη ως εναλλακτική διέξοδος διαφυγής τυχών ρευμάτων διαρροής. Επίσης συνιστώ την χρήση πολύπριζων με προστασία υπέρτασης σε ευαίσθητες συσκευές. Μία Philips TV high tech που διαθέτω κάθε τόσο σβήνει μόνη της. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για βλάβη ή οφείλεται στις διακυμάνσεις της τάσης που γνωρίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο καθότι το δίκτυο παραμένει υπερφορτωμένο!

Καλό απόγευμα

spiroscfu
04-10-11, 17:19
Και σε εμένα οι πτώσεις τάσεις είναι καθημερινό και συχνό φαινόμενο επίσης στα 15 μέτρα υπάρχει μ/σ πάνω στην κολόνα.
24196
Στο σπίτι μου υπάρχει γείωση στο έδαφος κοντά στον μετρητή της δεη.
Καλησπέρα και από εμένα.

electron
04-10-11, 17:25
Γιάννη αυτό σκεφτόμουν, τη αντίσταση στο περίπου πρέπει να δω όμως?

Θεωρητικά πρέπει να είναι της τάξης των μερικών Ωμ.


. Μία Philips TV high tech που διαθέτω κάθε τόσο σβήνει μόνη της. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για βλάβη ή οφείλεται στις διακυμάνσεις της τάσης που γνωρίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο καθότι το δίκτυο παραμένει υπερφορτωμένο!


Γιώργο για να μην κλαις ευαίσθητες συσκευές όπως είναι και η τηλεόρασή σου, της βάζεις ένα ups και είσαι ήσυχος.

spiroscfu
04-10-11, 17:31
Θεωρητικά πρέπει να είναι της τάξης των μερικών Ωμ.

Την μέτρηση θέλω να την κάνω μεταξύ της "δικής μου" γείωσης και ενός μεταλλικού σημείου με καλή αγωγιμότητα (βρύση ας πούμε),
και φυσικά απομονωμένα όλα από το δίκτυο της δεη.


Υ.γ.
Αν ρίξω των ρελέ διαρροής το επιτυγχάνω αυτό ή είναι καλύτερα να ξεσυνδέσω την γείωση από τον πίνακα?

electron
04-10-11, 17:43
Σπύρο για να είσαι απόλυτα σίγουρος βγάλε τελείως την γείωση από τον πίνακα.

vasilllis
04-10-11, 18:16
Και στο δικό μου σπίτι κοντά έχω τέτοια φαινόμενα, βέβαια πρόκειται όχι για απλή κολώνα αλλά με ΜΣ (μέσης τάσης) για κάμποσα οικοδ. τετράγωνα. Το τσιρτσίρισμα είναι συνηθισμένο φαινόμενο και κάποιες φορές συνδυασμένο με τόξο είναι προάγγελος καψίματος των ασφαλειών υπερφόρτωσης του οποίου προηγείται πολλές φορές κρότος και έπεται διακοπή ρεύματος... Στην αρχή τρομάζαμε μέχρι που μάθαμε το παραμύθι. Βέβαια ο συνήθης χρόνος αποκατάστασης από το συνεργείο της ΔΕΗ δεν ήταν καλύτερος από ώρα.

Anyway, καλό είναι όταν υπάρχουν αμφιβολίες για την ποιότητα της γείωσης που παρέχεται μέσω ΔΕΗ να υπάρχει και μία 'καλή' τοπική γη ως εναλλακτική διέξοδος διαφυγής τυχών ρευμάτων διαρροής. Επίσης συνιστώ την χρήση πολύπριζων με προστασία υπέρτασης σε ευαίσθητες συσκευές. Μία Philips TV high tech που διαθέτω κάθε τόσο σβήνει μόνη της. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για βλάβη ή οφείλεται στις διακυμάνσεις της τάσης που γνωρίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο καθότι το δίκτυο παραμένει υπερφορτωμένο!


Καλό απόγευμα

φανταζομαι δεν το διατυπωσες σωστα αλλα η δεη δεν σου παρεχει καμια γειωση.

p.gabr
04-10-11, 20:33
Σπυρο τι καθεσαι και σκας ...... οριστε η λυση http://www.thebackshed.com/windmill/contents.asp

μια ερωτηση παρακαλω / πως κανουμε μια λεξη ενεργο παραθυρο να μας προωθει στο λινκ?

Mihos
04-10-11, 20:47
@p.gabr

Παναγιώτη για το κάνεις αυτό γραφεις τη λέξη που θέλεις, τη μαρκάρεις με το ποντίκι (πατημένο κλίκ και σύρσιμο) και μετά πατάς στο συμβολάκι που δείχνει μία υδρόγειο με μία αλυσίδα. Θα σου πετάξει ένα παράθυρο για να γράψεις τη διεύθυνση.

@spyroscfu

Σε ωραίο μέρος μένεις βρε μπαγάσα... Εμάς στην Αθήνα μας έχει φάει το τσιμέντο και το καυσαέριο...

JOUN
04-10-11, 22:14
Αν μπορείς απομόνωσε την γείωση από τον πίνακα (από παντού δηλαδή) και μέτρα με το μεγκερ να δεις τι θα σου πει, να σου φύγει η απορία.
Oταν λεμε μεγγερ τι ακριβως εννοουμε;Το οργανο που μετραει αντισταση μονωσης;Δηλαδη θα μετρησει αντισταση μονωσης;;

JOUN
04-10-11, 22:16
Την μέτρηση θέλω να την κάνω μεταξύ της "δικής μου" γείωσης και ενός μεταλλικού σημείου με καλή αγωγιμότητα (βρύση ας πούμε),
και φυσικά απομονωμένα όλα από το δίκτυο της δεη.



Δεν γινεται ετσι Σπυρο.Η μεταλλικη βρυση δεν εχει καμμια σχεση με την γειωση.

Αποστόλης1
05-10-11, 00:00
Γιώργο έχεις δίκιο, αλλά αν έχει μεγάλο μήκος σιδηροσωλήνων και πάρει μέτρηση μερικών ωμ δεν είναι ένδειξη καλής γείωσης? (Ρωτάω καλοπροαίρετα)
Αν πάρει μεγάλη τιμή δε λέει τίποτα.

JOUN
05-10-11, 00:32
Πρωτα πρωτα οι σωληνες υδρευσης ειναι πλεον πλαστικες και οχι μεταλλικες.Αλλα και μεταλικες να ηταν η γειωση του σπιτιου γινεται με ηλεκτροδια γειωσης ή ταινια χαλκου ή με θεμελειακη γειωση η με διαφορους αλλους τροπους αλλα ΔΕΝ γινεται με σωληνες υδρευσης.. Ουτε και η μετρηση που αναφερεις οδηγει σε καποιο χρησιμο συμπερασμα για την ποιοτητα της γειωσης..

Αποστόλης1
05-10-11, 00:57
Δεν κατάλαβα αν απαντάς (και) σε εμένα.
Αυτά που λες τα ξέρω, έγραψα ότι έχεις δίκιο, ρωτάω όμως αν υπάρχει ένα παλιό σπίτι με μεγάλο μήκος σιδηροσωλήνων που διασχίζουν κήπο μέχρι τον υδρομετρητή στο πεζοδρόμιο και μετρήσεις με το μέγγερ αντίσταση μεταξύ πχ βρύσης και τριγώνου σου γείωσης, αποκομμένης απο τον πίνακα και βρεις μικρή τιμή δεν λέει τίποτα??

spiroscfu
05-10-11, 05:38
Σπυρο τι καθεσαι και σκας ...... οριστε η λυση http://www.thebackshed.com/windmill/contents.asp
Μελλοντικά το σκέφτομαι παναγιώτη, τώρα έχω κάποια ανοίγματα.


Σε ωραίο μέρος μένεις βρε μπαγάσα... Εμάς στην Αθήνα μας έχει φάει το τσιμέντο και το καυσαέριο...
Σε ευχαριστώ Μιχάλη, το avatar σου παραλία είναι? μήπως το δικό σου είναι καλύτερο!!

spiroscfu
05-10-11, 06:16
Δεν γινεται ετσι Σπυρο.Η μεταλλικη βρυση δεν εχει καμμια σχεση με την γειωση.

Αν πάρει μεγάλη τιμή δε λέει τίποτα.
Όταν τα είδα κατάλαβα το λάθος μου, αλλά


όμως αν υπάρχει ένα παλιό σπίτι με μεγάλο μήκος σιδηροσωλήνων που διασχίζουν κήπο μέχρι τον υδρομετρητή στο πεζοδρόμιο και μετρήσεις με το μέγγερ αντίσταση μεταξύ πχ βρύσης και τριγώνου σου γείωσης, αποκομμένης απο τον πίνακα και βρεις μικρή τιμή δεν λέει τίποτα??
Η δικιά μου γείωση από ότι θυμάμαι είναι μια ράβδος σφηνωμένη στο έδαφος κάτω από το ρολόι της δεη, που όμως από δίπλα περνάει ο μεταλλικός σωλήνας της κεντρικής ύδρευσης του σπιτιού,

και πάλι όμως ότι και αντίσταση να μετρήσω θα έχει να κάνει με το πόσο κοντά είναι ο σωλήνας της ύδρευσης με την ράβδο της γείωσης ή η υγρότητα του εδάφους, όπως σωστά τονίσατε.

Αν όμως απομονώσω το ρελέ και βάλω μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης(δικιάς μου) και μετρήσω την τάση στα άκρα της (αν δεν ανάψει βάζω μικρότερης ισχύς λάμπα ή αντιστάσεις για φορτίο) με υπολογισμούς μετά θα βρούμε μια αντίσταση πόσο στο περίπου πρέπει να είναι αυτή? ή είναι ξανά λάθος τρόπος?

electron
05-10-11, 07:14
Σπύρο αν έχεις γειωσόμετρο αυτό θα διαθέτει υποδοχές για 3 ακροδέκτες ,(δύο βοηθητικούς και έναν που συνδέεις στην ράβδο γειώσεως).Τους βοηθητικούς σύμφωνα με τις οδηγίες του οργάνου πρέπει να τους παλουκώσεις στο χώμα σε κάποια απόσταση μεταξύ τους, αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5 μέτρα και στην συνέχεια εκτελείς την μέτρηση η οποία όπως προείπα πρέπει να είναι μερικά Ωμ από 2 μέχρι 5.

JOUN
05-10-11, 09:10
Σπυρο με τον τροπο που λες, ουσιαστικα μετρας την αντισταση στο σημειο που βαζεις την λαμπα μεταξυ ουδετερου και γειωσης,(απο την στιγμη που μεσα στον μετρητη σου εχεις ουδετερωση)δεν μετρας την γειωση του σπιτιου σου.Ειμαστε και μακρια να ερχομουν να μετρουσαμε την γειωση για να δεις οτι ειναι ολοκληρη διαδικασια που δεν γινεται να αντικατασταθει με κατι τετοιο..

Γιώργος Ανώνυμος
05-10-11, 10:41
φανταζομαι δεν το διατυπωσες σωστα αλλα η δεη δεν σου παρεχει καμια γειωση.

Καλά στο ρολόι η ΔΕΗ δεν φέρνει και γείωση???

Τη γείωση από τις κολώνες και το δίκτυό της την χρησιμοποιεί μόνο για τον ουδέτερο. Είχα ασχοληθεί με το θέμα παλιά (επί οικοδομήσεως οικίας) και δεν είμαι πλέον σίγουρος εκτός αν καρατσεκάρω το ρολόι?

Καλημερίζω!

FILMAN
05-10-11, 10:44
Γιώργο, το 5ο σύρμα στις κολώνες είναι γραμμή φωτισμού και όχι γείωση...

spiroscfu
05-10-11, 12:50
Γιάννη δεν έχω γειωσόμετρο αλλά megger.

Γιώργο έχεις δίκιο είναι και η ουδετέρωση, θα μπορούσα να κάνω το παραπάνω αν ξεσυνδέα την γείωση από το ρολόι.
κατά τα άλλα σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, είναι σαν να το έκανες!

Γιώργο Ανώνυμε όπως σου είπε και ο φίλιππος ο πέμπτος ή ο τρίτος αγωγός στης κολόνες της δεη είναι ο δημοτικός φωτισμός,
νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει πως σε μερικές περιοχές (μεγάλες πόλεις) η δεη φέρνει και γείωση.

Γιώργος Ανώνυμος
05-10-11, 12:54
Γιώργο, το 5ο σύρμα στις κολώνες είναι γραμμή φωτισμού και όχι γείωση...

Καλημέρα Φίλιππε,

εννοούσα το μεταλλικό έλασμα παράλληλα στις κολώνες ή σε κάποιες από αυτές που καταλήγει στη γη!

FILMAN
05-10-11, 13:01
Γιάννη δεν έχω γειωσόμετρο αλλά megger.

Γιώργο έχεις δίκιο είναι και η ουδετέρωση, θα μπορούσα να κάνω το παραπάνω αν ξεσυνδέα την γείωση από το ρολόι.
κατά τα άλλα σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, είναι σαν να το έκανες!

Γιώργο Ανώνυμε όπως σου είπε και ο φίλιππος ο πέμπτος ή ο τρίτος αγωγός στης κολόνες της δεη είναι ο δημοτικός φωτισμός,
νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει πως σε μερικές περιοχές (μεγάλες πόλεις) η δεη φέρνει και γείωση.
Σπύρο το megger είναι για να μετράει αντίσταση μόνωσης δηλ. μεγάλες αντιστάσεις, ενώ το γειωσόμετρο είναι για να μετράει αντιστάσεις γείωσης δηλ. μικρές αντιστάσεις! Δεν έχουν καμία σχέση!

FILMAN
05-10-11, 13:02
Καλημέρα Φίλιππε,

εννοούσα το μεταλλικό έλασμα παράλληλα στις κολώνες ή σε κάποιες από αυτές που καταλήγει στη γη!
Αυτό κάνει χρέη "αλεξικέραυνου" και δεν προορίζεται για τη διανομή γείωσης στους καταναλωτές.

spiroscfu
05-10-11, 13:07
Σπύρο το megger είναι για να μετράει αντίσταση μόνωσης δηλ. μεγάλες αντιστάσεις, ενώ το γειωσόμετρο είναι για να μετράει αντιστάσεις γείωσης δηλ. μικρές αντιστάσεις! Δεν έχουν καμία σχέση!

Φίλιππε το γνωρίζω αυτό απλά σκεφτόμουν μήπως μπορούμε να πάρουμε κάποια ένδειξη με αυτό (σύμφωνα με την αντίσταση του εδάφους).

JOUN
05-10-11, 13:21
Αυτό κάνει χρέη "αλεξικέραυνου" και δεν προορίζεται για τη διανομή γείωσης στους καταναλωτές.
Δεν κανει χρεη αλεξικεραυνου αλλα γειωνει τον ουδετερο.Επισης ο ουδετερος γειωνεται στους Μ/Σ μεσης τασης.

FILMAN
05-10-11, 13:28
Μιλάμε για το σύρμα που είναι πάνω πάνω στους πυλώνες (μερικές φορές είναι δύο σύρματα).

JOUN
05-10-11, 13:42
Δες το μηνυμα #42..Παραλληλα στις κολωνες λεει που καταληγει στη γη οχι παραλληλα στα συρματα των πυλωνων υψηλης οπου εκει ισχυει αυτο που εγραψες..

FILMAN
05-10-11, 13:45
Τότε Ο.Κ., κατάλαβα λάθος...

mixalis1988
05-10-11, 14:03
Μια καλη γειωση δεν πρεπει κανονικα να εχει τιμη μικροτερη του 1 ohm? 2-5 δεν ειναι αρκετα μεγαλη??

p.gabr
05-10-11, 14:35
Στο αγροτικο κτημα.(απο παπου.)ειχε αγροτικο ρευμα παροχη τριφασικη μονο για το μοτερ
Η παροχη λοιπον δεν ειχε ουδετερο μονο τρια καλλωδια τις τρεις φασεις
Του κοπανισα νεαρος βεβαιως μια γειωση στην αμπολη που περνουσε το νερο και πηρα και μια φαση Εκανα κανονικη εγκατασταση δυο τρεις λαμπες διακοπτες κλπ. Μια χαρα δουλευαν και οι τρεις .Επομενως οντως μια καλη γειωση θαναι περιπου στο ωμμ

JOUN
05-10-11, 14:46
Μια καλη γειωση δεν πρεπει κανονικα να εχει τιμη μικροτερη του 1 ohm? 2-5 δεν ειναι αρκετα μεγαλη??
Μακαρι ολες οι γειωσεις να ειχαν τιμη 5 ωμ.Εχω μετρησει 30-40 ωμ και βαλε παρα πολλες..

spiroscfu
05-10-11, 14:50
Η δικιά μου μάλλον είναι από της καλύτερες:saad:.

FILMAN
05-10-11, 14:57
Στο αγροτικο κτημα.(απο παπου.)ειχε αγροτικο ρευμα παροχη τριφασικη μονο για το μοτερ
Η παροχη λοιπον δεν ειχε ουδετερο μονο τρια καλλωδια τις τρεις φασεις
Του κοπανισα νεαρος βεβαιως μια γειωση στην αμπολη που περνουσε το νερο και πηρα και μια φαση Εκανα κανονικη εγκατασταση δυο τρεις λαμπες διακοπτες κλπ. Μια χαρα δουλευαν και οι τρεις .Επομενως οντως μια καλη γειωση θαναι περιπου στο ωμμ
Αυτό που έκανες είναι πολύ επικίνδυνο. Έπρεπε να χρησιμοποιήσεις έναν αυτομετασχηματιστή 380 / 220 του οποίου ΔΕΝ θα γείωνες την έξοδο, ή έναν μετασχηματιστή 380 / 220 του οποίου θα γείωνες τη μια έξοδο (ουδέτερος).

JOUN
05-10-11, 16:36
Η δικιά μου μάλλον είναι από της καλύτερες:saad:.
Πως το συμπερανες αυτο;

FILMAN
05-10-11, 17:17
Ιούνιε δεν πρόσεξες τη φατσούλα!

spiroscfu
05-10-11, 17:19
Λυπημένη φατσούλα!!!

και από τα κτυπήματα που δέχομαι.

FILMAN
05-10-11, 17:24
και από τα κτυπήματα που δέχομαι.
Από τους συμφορουμίτες ή από το ρεύμα; :001_tt2:

spiroscfu
05-10-11, 17:32
Από τους συμφορουμίτες φυσικά:biggrin:.


Υ.γ
Χωρίς πλάκα οι συμφορουμίτες είναι απλά εξυπηρετικότατη,
και σας ευχαριστώ πολύ για όλες της πληροφορίες!!

p.gabr
05-10-11, 17:42
κατ αρχην να αποδεκτω οτι αυτο που εγραψα κοντα στο ωμ ηταν μπαρουφα
το λογικοτερο ειναι κοντα στα 10 ωμ γιατι με τις τρεις λαμπες ειχα καμμια 15 αρια βολτ πτωση τασεως ,επεφτε λιγο ομως το φως
και για τον φιλιππο να πω οτι αυτο (για τον μ/τ)δεν το ειχα ποτε σκεφτει
αλλα προφανως αυτο το λες γιατι δεν υπαρχει ο αυτοματος προστασιας
σωστο πολυ.. Αλλα και τωρα να το ξανακανα παλι ετσι θα το εκανα φιλιππε μονον τρεις λαμπιτσες τροφοδοτουσε και οχι συσκευες

FILMAN
05-10-11, 17:45
κατ αρχην να αποδεκτω οτι αυτο που εγραψα κοντα στο ωμ ηταν μπαρουφα
το λογικοτερο ειναι κοντα στα 10 ωμ γιατι με τις τρεις λαμπες ειχα καμμια 15 αρια βολτ πτωση τασεως ,επεφτε λιγο ομως το φως
και για τον φιλιππο να πω οτι αυτο (για τον μ/τ)δεν το ειχα ποτε σκεφτει
αλλα προφανως αυτο το λες γιατι δεν υπαρχει ο αυτοματος προστασιας

(Όχι βέβαια, το είπα για να μετατρέψεις τα 380 που έχεις σε 220)

σωστο πολυ.. Αλλα και τωρα να το ξανακανα παλι ετσι θα το εκανα φιλιππε μονον τρεις λαμπιτσες τροφοδοτουσε και οχι συσκευες
Ναι αλλά το ρεύμα που στέλνεις στο ηλεκτρόδιο της γείωσης θα το διαλύσει (αποσυντίθεται)

Hulk
05-10-11, 17:52
Ναι αλλά το ρεύμα που στέλνεις στο ηλεκτρόδιο της γείωσης θα το διαλύσει (αποσυντίθεται)

Να κατι ακομα που δεν ηξερα....:confused1:

electron
05-10-11, 19:15
Να κατι ακομα που δεν ηξερα....:confused1:

Λόγω του φαινομένου της ηλεκτρόλυσης του χαλκού να συμπληρώσω.

JOUN
05-10-11, 20:00
Ιούνιε δεν πρόσεξες τη φατσούλα!
Σωστα..Ετοιμη να κλαψει ειναι..

diwattos
05-10-11, 20:43
σπυρο αν δεν ερθουν αμεσως να το φτιαξουν παρε ενα ηλεκτρικο πριονι και απλα ριξε τη κολωνα να δουμε μετα θα το φτιαξουν?

FILMAN
06-10-11, 10:33
σπυρο αν δεν ερθουν αμεσως να το φτιαξουν παρε ενα ηλεκτρικο πριονι και απλα ριξε τη κολωνα να δουμε μετα θα το φτιαξουν?
Καλύτερα όχι ηλεκτρικό, μη τσακίσει η κολώνα κατά το κόψιμο, οπότε θα κοπούν τα σύρματα και θα μείνει το πριόνισμα στη μέση...

spiroscfu
24-10-11, 19:35
Ήρθαν οι βροχές και καθαρίστηκε οι σκόνη από την κολόνα και πλέον δεν κάνει διαρροή αλλά

ενώ με κτυπούσε λίγο στο μπάνιο τώρα που βράχηκε το έδαφος τα κτυπήματα που τρώω ειδικά σε πληγές είναι ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ

πιθανόν συμπέρασμα:
Η γείωση μου είναι βαρβάτη και τώρα με της βροχές αντί να αποκτήσει καλύτερη αγωγιμότητα , απόκτησαν οι σωληνώσεις του δικτύου ύδρευσης.

Και μια ερώτηση αν βραχυκυκλώσω την γείωση στο ρολόι με της σωληνώσεις της ύδρευσης θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα
24811

Δηλ. να ενώσω στο κίτρινο καλώδιο άλλο ένα καλώδιο και μετά αυτό να το ενώσω στης σωληνώσεις της ύδρευσης.

Είναι πολύ λάθος ή λίγο.

JOUN
24-10-11, 20:32
Γιατι ρε Σπυρο θελεις να παιδευεσαι;Δωσε 40€ παρε τρεις ραβδους και 7-8 μετρα χαλκο 25αρι,φτιαξε ενα τριγωνο μηκους πλευρας 1,60 και πανω,ενωσε τις ραβδους με τον χαλκο, τραβα και μια παροχη προς τον μετρητη και καθαρισες..Εχεις γυρω απο τον μετρητη χωμα και στεναχωριεσαι;Αν παρολα αυτα σε χτυπαει και παλι αλλου ειναι το προβλημα..

spiroscfu
24-10-11, 22:02
Γιώργο είσαι κατατοπιστικότατος αλλά έτσι όπως λέω εγώ θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα "εγκυκλοπαιδικά".

Αποστόλης1
25-10-11, 00:18
Σπύρο έχεις δοκιμάσει με κλειστό θερμοσίφωνο????

spiroscfu
25-10-11, 01:04
Σχεδόν πάντα τον κλείνω Αποστόλη,

και οι διαρροές δεν είναι μόνο στο μπάνιο απλά εκεί είναι λίγο εντονότερο (όπως είναι φυσικό).

vasilllis
26-10-11, 14:19
Ήρθαν οι βροχές και καθαρίστηκε οι σκόνη από την κολόνα και πλέον δεν κάνει διαρροή αλλά

ενώ με κτυπούσε λίγο στο μπάνιο τώρα που βράχηκε το έδαφος τα κτυπήματα που τρώω ειδικά σε πληγές είναι ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ

πιθανόν συμπέρασμα:
Η γείωση μου είναι βαρβάτη και τώρα με της βροχές αντί να αποκτήσει καλύτερη αγωγιμότητα , απόκτησαν οι σωληνώσεις του δικτύου ύδρευσης.

Και μια ερώτηση αν βραχυκυκλώσω την γείωση στο ρολόι με της σωληνώσεις της ύδρευσης θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα
24811

Δηλ. να ενώσω στο κίτρινο καλώδιο άλλο ένα καλώδιο και μετά αυτό να το ενώσω στης σωληνώσεις της ύδρευσης.

Είναι πολύ λάθος ή λίγο.

διαφορα δυναμικου .το εκανε στο σσπιτι της πεθερας μου οταν ο υδραυλικος αλλαξε τις σωληνες νερου στο σπιτι που νοικιαζε και δεν τις γειωσε.γινοταν αγωγος το σωμα που ακουμπαγε τον μεταλικο νεροχυτη και η βρυση.
η λυση ηταν πανευκολη.
μεταλικη κουταλα στην βρυση και σφηνωμα στον νεροχυτη.και το προβλημα λυθηκε.

spiroscfu
26-10-11, 15:06
Δηλ. οι σωληνώσεις κανονικά γειώνονται?

JOUN
26-10-11, 16:36
Σπυρο η πλειονοτητα των σωληνωσεων υδρευσης σημερα ειναι πλαστικες για διαφορους λογους..Αρα η γειωση τους δεν προσφερει απολυτως τιποτα.

vasilllis
26-10-11, 17:59
Σπυρο η πλειονοτητα των σωληνωσεων υδρευσης σημερα ειναι πλαστικες για διαφορους λογους..Αρα η γειωση τους δεν προσφερει απολυτως τιποτα.
ναι την τελευταια 5ετια.πριν ομως επαιζε χαλκοσωληνα στις οικοδομες.
Α

xrhstosmp
26-10-11, 19:40
ναι την τελευταια 5ετια.πριν ομως επαιζε χαλκοσωληνα στις οικοδομες.
Α
δεν νομιζω να εννοουσε τις σωληνωσεις στο εσωτερικο του σπιτιου ο φιλος Γιωργος...μαλλον για τις σωληνες της εταιριας υδρευσης μιλαγε:001_rolleyes:.

spiroscfu
26-10-11, 19:44
Ναι αλλά εμείς αναφερόμαστε στης σωληνώσεις του σπιτιού (που σε εμένα δεν είναι πλαστικές).

materatsi
26-10-11, 19:57
Σωστος ο Σπυρος.Αφου ουτος η αλλως για παραδειγμα στον θερμοσυφωνα υπαρχει γειωση απο εκει και περα οι σωληνωσεις ειναι αγωγιμες.

spiroscfu
26-10-11, 20:10
Γιώργο μάλλον το πρόβλημα μου το δημιούργησε η ευδαπ (και λίγο η γείωση μου:001_rolleyes:),
έβαλαν ένα κομμάτι πλαστικό σωλήνα από την κεντρική παροχή ύδρευσης προς το υδρομετρητή μου

"και μου έκοψαν την τεχνητή γείωση μου"

JOUN
26-10-11, 20:19
Αυτο λεω Σπυρο..Το συστημα -χρησιμοποιω-τις σωληνες-υδρευσης-για-γειωση , δεν ειναι καθολου σωστο για πολλους και διαφορους λογους ,εναν απο τους οποιους βλεπεις και εσυ .. Κανε μια σωστη γειωση στον μετρητη σου,να τελειωνεις απο εκει(κατι το οποιο για την δικη σου ασφαλεια πρεπει να γινει ετσι και αλλιως) και μετα βλεπεις αν εχεις αλλα προβληματα.

spiroscfu
26-10-11, 20:24
Σωστά Γιώργο.