PDA

Επιστροφή στο Forum : 24V πάνελ σε 12V inverter



pleiades
03-10-11, 20:17
Καλησπέρα στο Φόρουμ.
επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, θέλω να ρωτήσω τί κακό υπάρχει στο να συνδέσω 24V φβ πάνελ σε 12V inverter? Υπάρχουν απώλειες στην παραγωγή ρεύματος? Μπορεί να κάψω το σύστημα?
Αν ξέρει κάποιος, σας παρακαλώ, δώστε μου τα φώτα σας.

Αποστόλης1
03-10-11, 20:27
Θα κάψεις το ινβερτερ. Μήπως είναι δυο 12/βολτα να τα βάλεις παράλληλα?

spyropap
03-10-11, 20:29
Με 12V μπαταρίες και ινβέρτερ μερική ενέργεια από τα φ/β πάνελ δεν αξιοποιείται.
Όταν τα πάνελ δεν έχουν μεγάλη απόδοση λόγο θέσης ή σκίασης αυτή είναι συνήθης μέθοδος σύνδεσης.

pleiades
03-10-11, 21:20
Έχω ένα μικρό αυτόνομο σύστημα με δύο πάνελ στα 24V (σήμερα το έμαθα αυτό), ως τώρα νόμισα ότι ήταν 12V. Έχω κάψει ήδη έναν inverter 1500watt, καθαρού ημιτόνου στα 12 V, και για τρείς μήνες περίπου δουλεύω το σύστημα με έναν ινβέρτερ στα 600 τροποποιημένου ημίτονου στα 12V, ουσιαστικά για να φορτίζω κανένα κινητό, καμιά ώρα τηλεόραση, και τρεις ώρες περίπου ψυγείο.
Επειδή αυτές τις ημέρες θέλησα να το επεκτείνω το σύστημα, προέκυψαν ενεργοβόρες ανάγκες, ψάχνοντας διαπίστωσα ότι τα πάνελ είναι 24V.
Αυτός που μου το πούλησε αρχικά το σύστημα προφανώς κατάλαβε γιατί κάηκε ο ινβερτερ και το έπαιξε Κινέζος, ρίχνοντας το βάρος σε μένα. Και μένα ο θυμός μου δεν έχει όρια, απο τη στιγμή που ανακάλυψα την απάτη.
Φαντάζομαι ο δεύτερος ινβέρτερ δουλεύει κατά τύχη μέχρι τώρα. Αυτό που με στεναχωρεί κυρίως είναι ότι έδωσα λεφτά να αγοράσω ανεμογεννήτρια στα 12 V για να ενισχύσω το σύστημα. Τώρα θα την βάλω στον κ%^## μου.
Καταλήγοντας λοιπόν μου προτείνετε ανεπιφύλακτα να το επεκτείνω το σύστημα όλο (επόμενα πάνελ και ινβέρτερ) στα 24V?

Ax που πήγα ο Καραμήτρος??????

leosedf
03-10-11, 21:36
Θα μπορούσες να βάλεις έναν προγραμματιζόμενο ελεγκτή φόρτισης που παίρνει είσοδο απο 12 έως 48 και να το ρυθμίσεις για 12βόλτ μπαταρίες. Βέβαια με την ανεμογεννήτρια δεν ξέρω, μήπως παίζει να την αλλάξεις με 24 βόλτ?

π.χ. http://www.phocos.com/products/pl-series-20-60a

Αποστόλης1
03-10-11, 21:39
Μήπως είναι δυο πάνελ των 12ν ενωμένα σε σειρά????

spyropap
03-10-11, 21:52
Έτσι πρέπει να είναι, το λέει και ο Αποστόλης. Μάνο πρέπει να διαχωρήσεις τα πανελ.
Ακόμα και πάνελ που βγάζει έξοδο 24V έχει στοιχεία συνδεδεμένα στα 12V.
Για να τα διαχωρήσεις θα πρέπει να ανοίξεις το πάνελ και να ψάξεις τις συνδέσεις και τις εξόδους.
Είναι πολύ πιθανό να είναι δύο 12V στη σειρά. Αυτά πρέπει να συνδέσεις παράλληλα.

Εάν δεν μπορείς εσύ πήγαινε βρες έναν ηλεκτρονικό, πήγαινε του και το καμμένο ινβερτερ σου
μήπως το γιατρέψει.

pleiades
03-10-11, 22:10
Τα πάνελ είναι στα 24V το καθένα και είναι σε παράλληλη σύνδεση. Αυτό που μου λέτε για να το διαχωρίσω, καταρχάς μου φαίνεται ακατανόητο, δεν μπορώ να συλλάβω τι ακριβώς εννοείτε, και κατα δεύτερον ζω σε απομακρυσμένα βουνά της θράκης και μου είναι αδύνατον να μεταφέρω τα πανελ σε κάποιον ηλεκτρονικό.
Όμως ρε παιδιά, πριν τηλεφωνήσω σε αυτόν και τον βρίσω για αυτό που μου πούλησε, πειτε μου, σας παρακαλώ, για να ξέρω να απαντήσω, ο ρυθμιστής φόρτισης, που είναι phocos 40A, και προφανώς παρεμβάλλεται ανάμεσα στα πάνελ και στον ινβέρτερ, δεν κάνει καμιά σχετική δουλειά? Δηλαδή, τι ρόλο παίζει ο ρυθμιστής? Δε ρυθμίζει τα 24 να γίνουν 12?
Συγχωρέστε μου την άγνοια, ένας απλός δάσκαλος είμαι...

spyropap
03-10-11, 23:01
Εάν ο ρυθμιστής σου είναι αυτός http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=2733
τότε είναι κατάλληλος για τα φ/β εάν λειτουργεί σωστά.
Ξέρεις εάν λειτουργεί σωστά; Μέτρησες την τάση με βολτόμετρο;
Για την ανεμογεννήτρια θα χρειαστείς άλλον ρυθμιστή.

Αποστόλης1
03-10-11, 23:10
Σπύρο, σε περίπτωση μικρής κατανάλωσης και μεγάλης ηλιοφάνειας, είναι πιθανό το πάνελ να ξεπεράσει τα 30ν, όριο ρυθμιστή για 12ν.

Αποστόλης1
03-10-11, 23:44
Δάσκαλε, βάλε βολτόμετρο στην είσοδο του ρυθμιστή και παρακολούθησε ημέρα με καλό ήλιο και μειώνοντας σταδιακά τις καταναλώσεις αν πλησιάζει στα 30ν είναι επικίνδυνο για μπαταρίες ίσως και ινβέρτερ, δες τα χαρακτηριστικά του.

pleiades
03-10-11, 23:47
Σπύρο ο ρυθμιστής φόρτισης είναι αυτός που μου δείχνεις.
Σ αυτήν την περίπτωση λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω 24βολτα πάνελ σε 12βολτο inverter?

Notios38
04-10-11, 00:12
Καλησπέρα Μάνο....ισως καλυτερα θα ηταν να μετατρεψεις το συστημα σου στα 24 V DC ..για να πας σε ποιο επαγγελματικο εξοπλισμο..αν δεν μπορεις λογω κοστους μπαταριων και inverter τοτε δες την αλλαγη του φορτιστη με ενα MPPT θα εχεις και καλυτερη αποδοση ...και μεγιστη ταση στα panel 60V για φορτιση 12 v κ 90 v για 24 v.... εχει και η phocus...αλλα και αλλες εταιριες...αντιστοιχα
Ο pwm καλος ειναι αλλα στην περιπτωση σου ειναι στα ορια του....

pleiades
04-10-11, 00:59
Παιδιά, ειλικρινά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν πίστευα ότι θα έπαιρνα απαντήσεις τόσο άμεσα και τόσο αναλυτικές, αν και για να το ομολογήσω, πολλά απο αυτά που μου προτείνατε να κάνω, μου ακούγονται σαν ξένη γλώσσα.
Η επέκταση που έχω σκοπό να κάνω αφορά σε πέντε συνολικά πάνελ, και αφού τα δύο που ήδη έχω ειναι 24βολτα, θα συνεχίσω και τα υπόλοιπα τρία στα 24V με αντίστοιχο inverter. Σε αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι, αν μπορώ να σκεφτώ σωστά συμπεριλαμβάνοντας τα όσα μου είπατε, πρέπει οπωσδηποτε να αποφύγω τον 12V inverter.
O ρυθμιστής που ήδη έχω μου κάνει? Phocos 40A.

Notios38
04-10-11, 01:51
Μανο αν ειναι ο PL40 σου κανει και παει 12, 24,36 μεχρι 48V ταση μπαταριων...τυπικα 54-57 v...πρεπει να υπολογισεις και την προσθηκη μελλοντικα των πανελ..και κατι σημαντικο...δεν συνδεομαι ποτε το inverter στο LOAD του φορτιστη ...δεν αντεχει το ρευμα εκινησης και σιγουρα θα τον χασεις...

spyropap
04-10-11, 09:41
Καλησπέρα Μάνο....ισως καλυτερα θα ηταν να μετατρεψεις το συστημα σου στα 24 V DC ..για να πας σε ποιο επαγγελματικο εξοπλισμο..αν δεν μπορεις λογω κοστους μπαταριων και inverter τοτε δες την αλλαγη του φορτιστη με ενα MPPT θα εχεις και καλυτερη αποδοση ...και μεγιστη ταση στα panel 60V για φορτιση 12 v κ 90 v για 24 v.... εχει και η phocus...αλλα και αλλες εταιριες...αντιστοιχα
Ο pwm καλος ειναι αλλα στην περιπτωση σου ειναι στα ορια του....

Συμφωνώ εντελώς με τον Δημήτρη. Πρέπει να βάλεις έναν φορτιστή ΜΡΡΤ κατάλληλο για την ισχύ των φ/β που θα πάρεις.
Τώρα αυτό που συμβαίνει είναι ο φορτιστής να μην εκμεταλλεύεται όλη την ενέργεια των φ/β.

Δεν νομίζω όμως ότι φταίει ο φορτιστής pwm για το πρόβλημα με το ιβερτερ σου.
Τα μικρά ινβερτερ δεν είναι αρκετά ανθεκτικά και εάν τα συνδέσεις με ηλεκτρικά μοτέρ, κάποιες φορές τα χάνεις..
Δηλαδή εάν έβαλες ψυγείο στο ινβερτερ 1500W και το ψυγείο ζήτησε για αρχή 5000W (Vpeak) τότε δεν.

genesis
04-10-11, 11:41
Δάσκαλε,
Δεν αναφέρεις πουθενά μπαταρία....υπάρχει μπαταρία? Αν ναι, πόσα αμπερώρια (Ah) είναι?

Η σειρά είναι ως εξής:
- Τα Φ/Β συνδέονται με τον ρυθμιστή φόρτισης (Ρ/Φ).
- Ο Ρ/Φ συνδέεται με την μπαταρία και την φορτίζει με την ενέργεια που παράγουν τα Φ/Β
- Ο inverter συνδέεται απ' ευθείας στην μπαταρία (όχι στον Ρ/Φ) και παίρνει από εκεί ενέργεια την οποία μετατρέπει από 12V συνεχές (DC) σε 230V εναλλασόμενο (AC).

Έχουν γίνει έτσι τα πράγματα?

Επίσης, όταν λες ότι τα πάνελ είναι 24V, που το διαπιστώνεις αυτό?
Μπορείς να μας πεις αναλυτικά τι γράφει το ταμπελάκι που έχουν από πίσω τους?

pleiades
04-10-11, 17:58
Κώστα αυτά που περιγράφεις τα έχω κάνει όλα έτσι. Οι μπαταρίες είναι συνολικά 500 αμπερωρίων. Αλλά όπως είπα παραπάνω, θέλω να το επεκτείνω και διαπίστωσα τυχαία ότι τα πάνελ που έχω είναι 24βολτα.
αυτό που γράφουν απο πίσω είναι το εξής:
PMAX (W) 180
VMPP (V) 35.00
IMPP (A) 5.15
VOC (V) 43.00
ISC (A) 5.58
Max system voltage 1000
Τώρα τι σημαίνουν όλα αυτά, δεν ξέρω ακριβώς να σας πω, φαντάζομαι εσείς θα γνωρίζετε.

Δημήτρη, αυτό που μου λες, αν το ερμηνεύω σωστά είναι ότι μπορώ τελικά να συνδέσω 24βολτα πάνελ, στο ρυθμιστή αυτόν και απο εκεί σε μπαταρίες σε πάραλληλη σύνδεση, δηλαδή 12βολτ και να χρησιμοποιώ inverter 12V?

spyropap
04-10-11, 21:30
Πρέπει να χαίρεσαι που σου έβαλε τέτοια φ/β. Είναι καλύτερα σε απόδοση από τα 12βολτα.
Ένα μέρος της ισχύς τους δεν το εκμεταλλεύεται ο φορτιστής.
Γι αυτό σου προτείναμε να τον αλλάξεις όταν θα βάλεις κι άλλα πάνελ.
Και κακώς σου γράψαμε να τα διαχωρήσεις. Δεν καταλάβαμε ότι εσύ θέλεις να τα επεκτείνεις
με περισσότερα πάνελ 24V.

Notios38
04-10-11, 22:01
Καλησπερα συναδελφοι που χρησιμοποιηται φυσικους πορους...
Αυτα τα panel ειναι για δυκτιο δηλαδη σε εφαρμογες απευθειας συνδεσης στον inverter... αλλα και σε εφαρμογες σε αυτονομα συστηματα αρκει να χρησιμοποιησεις τον αντιστοιχο φορτιστη...φτηνη λυση ενας PWM και ποιο ακριβη MPPT...το λεει και το panel...που εχεις
Και φυσικα Μανο κανει ο φορτιστης και για 12 V και για 24V μπαταριες..μιλαμε για την ιδια συσκευη που προγραμματιζεται σε οτι θες εσυ απο εισοδο αρκει τα panel να ειναι τα ιδια...

pleiades
04-10-11, 22:48
Να τα συγκεντρώσω όλα μαζί τα δεδομένα για να μου δώσετε μια τελική απάντηση και να σταματήσω να σας πρήζω?
Σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα:
Μπορώ να έχω 24βολτα πάνελ (2 που ήδη υπάρχουν και άλλα 3 που σκοπεύω να αγοράσω)
να χρησιμοποιήσω τον ήδη υπάρχοντα ρυθμιστή φόρτισης Phocos CXN 40 A,
Μπαταρίες που ήδη υπάρχουν, σε παράλληλη σύνδεση,
Inverter 12V?
Μπορώ να τα έχω έτσι ή θα μου καεί ο inverter?
Το ρωτάω αυτό διότι έτσι δε θα μου πάει χαμένη η ανεμογεννήτρια (12V). Έχει ενσωματωμένο ρυθιστή φόρτισης και τη συνδέω απευθείας στις μπαταρίες.
Κάποιος που πουλάει φωτοβολταικά και τα παρελκόμενά τους μου είπε ότι αν κάνω τέτοιο πράγμα θα έχω μειωμένη απόδοση των πάνελ κατά 40%. Και προτείνει να χρησιμοποιήσω μόνο 12βολτα πάνελ αν θέλω να έχω 12βολτο ινβέρτερ και τις μπαταρίες σε παράλληλη σύνδεση.

genesis
04-10-11, 23:01
Μάνο, "just checking" που λένε και οι Αμερικάνοι :biggrin:

Λοιπόν, άρα έχεις 2 180άρια πάνελ τα οποία μέχρι τώρα τα δούλευες σαν 70άρια....το πολύ!!
Τα παιδιά το έχουν αναφέρει αρκετές φορές παραπάνω, χρειάζεσαι άμεσα έναν ρυθμιστή φόρτισης τύπου MPPT. Με έναν τέτοιον το σύστημά σου θα μεταμορφωθεί.
Ο καλύτερος - κατά την άποψή μου - είναι αυτός http://www.electrotech.gr/flexmax.pdf και θα έχεις και περιθώρια για να προσθέσεις και άλλα πάνελς στο μέλλον.

Από την συνδεσμολογία σου όπως είναι σήμερα, ΔΕΝ κινδυνεύει τίποτα αφού ο inverter παίρνει από την μπαταρία η οποία αποκλείεται να ξεπεράσει τα περίπου 14,4V (γιατί κάπου εκεί "κόβει" ο ρυθμιστής φόρτισης που έχεις). H βλάβη του inverter είναι μάλλον τυχαία.
Βέβαια η "πατάτα" αυτουνού που στα πούλησε είναι κολοσσιαία....αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

pleiades
04-10-11, 23:09
Αυτος ο ρυθμιστής τύπου ΜΡΡΤ είναι εύκολο για έναν αδαή να τον συνδέσει? Δηλαδή ακολουθεί περίπου την ίδια διαδικασία με αυτόν που έχω? Με άλλα λόγια είναι απλή διαδικασία για να τα καταφέρω?
Κώστα, αυτό που λες ότι τα 180άρια πάνελ δουλεύουν σαν 70άρια, πώς προκύπτει?
Επίσης, μπορείς να μου πεις για την "πατάτα" αυτουνού κάτι παραπάνω, για να έχω να απαντήσω όταν έρθει η στιγμή να συνδιαλλαγούμε?
Και μια ακόμα ερώτηση: Στις πόσες απανωτές απορίες για το ίδιο θέμα θα με διώξουν απο το φόρουμ? :confused1:

Αποστόλης1
05-10-11, 00:39
#21
Το διακινδυνεύεις σε περίπτωση που δεν λειτουργούν όλες οι προστασίες του ρυθμιστή(όχι ασυνήθιστο), ενώ αν λειτουργούν θα σου κόβει τα πάνελ σε μεγάλη ηλιοφάνεια και μικρή κατανάλωση.

#23
Οι ΜΡΡΤ δεν διαφέρουν στη σύνδεση, μόνο στη λειτουργία.

Μη φοβάσαι, στάσιμος δε μένεις, ίσως ανεξεταστέος.

genesis
05-10-11, 01:44
Αποστόλη,
Αν υπάρχει βλάβη στον ρυθμιστή, το τι θα "σκάσει" πρώτο είναι μάλλον απρόβλεπτο.
Επίσης, για τον ίδιο λόγο εννοείται ότι όλες οι γραμμές πρέπει να ασφαλίζονται με ασφάλειες κατάλληλων προδιαγραφών.

Μάνο,
Το μέγιστο ρεύμα που μπορούν να δώσουν τα Φ/Β σου είναι 5,6Α αν είδα καλά από τα χαρακτηριστικά που έγραψες.....αν το πολλαπλασιάσεις με την τάση της μπαταρίας παίρνεις ως αποτέλεσμα την μέγιστη ισχύ που μπορούν να δώσουν τα Φ/Β με αυτές τις συνθήκες.

Η σύνδεση του Ρ/Φ τύπου ΜΡΡΤ δεν διαφέρει από έναν απλό. Σε δύο υποδοχές συνδέεις τα καλώδια της μπαταρίας και σε άλλες δύο τα καλώδια των Φ/Β.
Η ρύθμισή του είναι πιο περίπλοκη γιατί ο συγκεκριμένος είναι πλήρως παραμετροποιήσιμος, αλλά δεν χρειάζεται σε πρώτη φάση. Και με τις "default" ρυθμίσεις του εργοστασίου δεν θα υπάρχει πρόβλημα....

Η πατάτα είναι ότι αυτός που σου πουλάει τόσο ακριβό εξοπλισμό, οφείλει να ξέρει τι πρέπει να σου δώσει για να έχεις "αξιοπρεπή" απόδοση. Από που και ως που θα πρέπει να ξέρεις εσύ ότι χρειάζεσαι ρυθμιστή ΜΡΡΤ για να λειτουργήσουν σωστά αυτά τα πάνελ με 12βολτη μπαταρία??
Έχω γράψει και άλλες φορές ότι όταν ένας έμπειρος έμπορος ή τεχνικός ζητάει κάτι παραπάνω για να πουλήσει κάτι, σε σύγκριση με το τάδε e-shop, δεν σημαίνει πάντα ότι "αισχροκερδεί"....και η τεχνογνωσία έχει κόστος....δυστυχώς ή ευτυχώς.

Notios38
05-10-11, 02:58
Χαιρομαι οταν υπαρχουν ομοιες αποψεις σε ενα θεμα,,Μανο φυσικα δεν κινδυνευει ο inverter οταν οι μπαταριες σου ειναι καλες..απλα επειδη εχεις 12V το ρευμα ειναι αρκετα μεγαλο 150Α Για 1800VΑ περιπου οποτε οι γραμμες πρεπει να εχουν την απαιτουμενη διατομη ωστε στην εισοδο του να εχεις πολυ μικρη πτωση τασης....φυσικα παντα ασφαλειες και στα δυο ορια...
Το ΜΡΡΤ που σου προτεινει ο Κωστας ειναι κορυφη στο ειδος του..δεν εβαλα καποια εταιρια εγω.να μην θεωρηθει διαφημηση. ομως .δες στο eshops.gr στους ρυθμιστες φορτισης τι παιζει εχει καπου εχει και ΜΡΡΤ δες τι επεκταση θες να κανεις ..μα στην αρχη σου ειπα τα 12 v Δεν ειναι για μεγαλα συστηματα..το δικο μου το εχω στα 48 V DC με μπαταριες στα 400+350 ΑΗ .απλα εχω δυο ρυθμιστες φορτισης..ενα στην εισοδο...και αλλον ενα σε περιπτωση που κατι παθει ο πρωτος να δωσει την περισια ισχυ σε ενα φορτιο που εχω προσαρμοσει σε ενα ηλιακο θερμοσιφωνα...και αυτο ποιο πολυ για την ανεμογεννητρια ...που ειναι 1,4 KW Και οταν σηκωσει ισχυ δεν μπορεις να κανεις μεταγωγη με διακοπτη...Ολα ειναι θεμα σχεδιασης...σωστης επιλογης υλικων..ειναι ακριβα στην αρχη σαν επενδυση μα στο τελος δινουν τα χρηματα τους πισω...Ατυχηματα με αστοχια υλικων σιγουρα θα υπαρχουν..μα τα ποιο πολλα προκυπτουν απο κακη σχεδιαση..και ασφαλιση του εξοπλισμου μας...οπως λεει παραπανω.ο Αποστολης κ ο Κωστας η Τεχνογνωσια εχει κοστος..

pleiades
05-10-11, 12:12
Παιδιά, για να συνοψίσω, να καταλήξω και να τελειώσω (ελπίζω) κατέληξα στο εξής σύστημα:
5 πανελ 24βολτα (έχω 2 και θα προμηθευτώ άλλα 3)
1 ρυθμιστής φόρτισης ΜΡΡΤ http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=12626 (θα τον αγοράσω)
4 μπαταρίες 200 12V σε παράλληλη σύνδεση (τις έχω ήδη)
1 inverter 2000Watt 12V (θα τον αγοράσω) http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=11695
1 ανεμογεννήτρια 12V (την έχω ήδη, έχει ενσωματωμένο ρυθμιστή φορτισης και τη συνδέω απευθείας στις μπαταρίες)

Ο λόγος που θέλω τέτοιον inverter είναι γιατί θέλω να δουλεύω 3 φορές την εβδομάδα μια αντλία νερού 1000Watt για 40 λεπτά περίπου τη φορά, και κάποιες άλλες μικροσυσκευές εφόσον θα έδω τη δυνατότητα. Επέλεξα τον συγκεκριμένο κρίνοντας περισσότερο απο την τιμή του. Αν υπάρχει λόγος να τον αποφύγω, θα ήθελα να μου το λέγατε.

Τα καλώδια γεφύρωσης των μπαταριών είναι 25mm. Πρέπει να τα αλλάξω μήπως? Τα καλώδια σύνδεσης των πάνελ τι διατομής πρέπει να είναι? Πώς να τα παραγγείλω?

Αν αυτό που παραθέτω παραπώνω έχει κάποια ασυμβατότητα, πείτε τό μου, για να μην παραγγέλνω μάταια. Αλλιώς θα σημαίνει ότι διάβασα καλά και πέρασα το μάθημα!!!
Σας ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια θερμά!

spyropap
05-10-11, 14:10
Μοτέρ από αντλία 1000W μπορεί να τραβά 3000W στο ξεκίνημα.
Εάν αυτά τα μοτέρ σκουριάσουν τότε άστα –χάνεις το μοτέρ.
Την έχω πάθει με μοτέρ γεώτρησης και ξέρω.
Εάν πας να ξεκινήσεις τέτοιο μοτέρ με ινβερτερ τότε χρειάζεσαι
Ινβερτερ πολύ δυνατό που να έχει ασφάλειες ώστε να μην καταστραφεί όταν θα
το βάλεις να γυρίσει το μοτέρ αντλίας.
Ο μεγαλύτερος εχθρός των ινβερτερ είναι οι ηλεκτροκινητήρες.
Είναι τέτοιες οι αιχμές έντασης που καίγονται τα μοσφετ.

genesis
05-10-11, 15:17
....Επέλεξα τον συγκεκριμένο κρίνοντας περισσότερο απο την τιμή του....
Μάνο, "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού".....
Ότι τραβάς τώρα γίνεται - ενδεχομένως - γιατί είχες την ίδια λογική και στην αρχική αγορά.

Ο ρυθμιστής φόρτισης που έχεις βρει είναι σαφώς κατώτερος σε δυνατότητες με αυτόν που προτείνω πιο πάνω και άγνωστης ποιότητας ως προς την αξιοπιστία του. Τι εγγύηση έχει σε σχέση με τα 5 χρόνια του άλλου?

Εφόσον θα δώσεις χρήματα για να αναβαθμίσεις το σύστημα σε μεγάλο βαθμό, καλό θα ήταν:
1. Ο inverter να είναι inverter/charger και όχι σκέτος inverter. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να φορτίσεις τις μπαταρίες από μια γεννήτρια γρήγορα και εύκολα αν παραστεί ανάγκη (παρατεταμένη συννεφιά, υπερκατανάλωση).
2. Να κάνεις το σύστημα 24βολτο κάτι που θα μειώσει τις απώλειες στα καλώδια και θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερα περιθώρια επέκτασης για το μέλλον. Το βασικό για αυτό είναι η επιλογή στην τάση λειτουργίας του inverter/charger. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να λειτουργήσουν και στα 24V.
3. Ο inverter/charger να είναι επεκτάσιμος, δηλαδή αν χρειαστεί στο μέλλον να επεκτείνεις περαιτέρω το σύστημά σου, να μπορείς να το κάνεις ΚΑΙ για τον inverter/charger παραλληλίζοντας όμοια μηχανήματα μεταξύ τους. Άρα, παίρνεις τώρα ένα πολύ καλό inverter/charger σαν αυτό (http://www.outbackpower.com/docman/2609111010242198000230100_RevC_GFX-Intl_Series.pdf) (το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα να ξεκινήσει ηλεκτροκινητήρες), και αν στο μέλλον χρειάζεσαι περισσότερη ισχύ, βάζεις ένα όμοιο δίπλα και παίρνεις ακριβώς τα διπλάσια.

Ο inverter που έχεις βρει ξέρω ότι ΔΕΝ έχει μετασχηματιστή 50Hz στην έξοδο κάτι που γενικώς θεωρείται μειονέκτημα για τέτοιου είδους μηχανήματα γιατί ο μετασχηματιστής βελτιώνει τις ανοχές υπερφόρτωσης που έχει το μηχάνημα ώστε να μην παρουσιάζονται προβλήματα σαν αυτά που αναφέρει ο Σπύρος.

Σπύρο, όλα τα σοβαρά και επώνυμα (και δυστυχώς σχετικά ακριβά) μηχανήματα της αγοράς, δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ξεκινήσουν "δύσκολα" φορτία όπως ηλεκτρικούς κινητήρες.

Ότι πληρώνεις παίρνεις.....αν το σύστημα είναι μια μόνιμη κατάσταση για το σπίτι σου, τότε αξίζει να επενδύσεις σε αυτό με γνώμονα την αξιοπιστία και όχι την χαμηλότερη τιμή.

pleiades
05-10-11, 17:51
Κώστα, το τελευταίο μήνυμά σου με άφησε άναυδο, και σε ευχαριστώ. Διοτι το αποτέλεσμα ήταν καλό. Μόλις έκλεισα το τηλ με την εταιρεία που εμπορεύεται τους ρυθμιστές που μου συστήσατε (flexmax 80A) και θα αγοράσω αντίστοιχα απο εκεί και inverter charger 12V.
Σας ευχαριστώ όλους για ακόμη μια φορά. Χωρίς τη βοήθειά σας θα πάλευα με τα κύματα ακόμη!!!!
Και πάλι ευχαριστώ!

Notios38
05-10-11, 19:07
καλη επιλογη..αλλα γιατι η ανεμογενητρια να σε δεσμευει να μεινεις στα 12V ?..υπαρχει step-up inverter απο 12v σε 24V.Τα καλωδια των γεφυρών ειναι ενταξει μα μια μετρηση με αμπεροτσιμπιδα δεν θα εβλαπτε...σημασια εχει το καλωδιο που γεφυρωνει τον inverter ..και το μηκος τους φυσικα...το ιδιο και για τα πανελ..καπου εδω μεσα εχουν ενα πινακα υπολογισμου διατομης των αγωγων..αν δεν τον βρεις να σου τον στειλω..
Τα περισσοτερα inverter εχουν δυνατοτητα για μερικους κυκλους να δωσουν 2πλασια ισχυ και 1.5 φορα απο την ονομαστικη για 1 λεπτο....δεν ειναι οτι καλυτερο ομως ενα μοτερ που ξεκιναει με φορτιο..η που μπορει να εχει κολησει..οπως σωστα μεταφερει ο Σπυρος...δες Μανο υπαρχουν ειδικες αντλιες βυθιζομενες που οδηγουνται με τετραγωνικο παλμο...δεν εχουν περιστρεφομενα μερη αλλα δυο αντεπιστροφες βαλβιδες που πιεζονται απο ενα ηλεκτρομαγνητη...φυσικα ανοξειδωτη για οικιακη χρηση.. παροχη μεχρι 1/2̈́ in...kαι καλο μανομετρικο αν δεν κανω λαθος 25μετρα..ειχα βαλει μια τετοια χωρις μπαταρια..με ενα panel 70w στα 12 v 1/4 σε μια μικρη γεωτρηση..και οση ωρα ειχε ηλιο δουλευε...σε ενα πειραμα με υδροπονια..
Oσο για τα πραγματα απο το eshops δεν νομιζω να μην εχουν εγγυηση..απλα οτι πληρωνεις αυτο παιρνεις..εχω παρει ενα μικροτερο απο αυτο που διαλεξες για ενα φιλο...αψογο..
Το inverter to συγκεκριμενο ειναι φτωχο σε αποδοση λογω της τασης εισοδου λιγοτερο απο 90% το λεει νομιζω..αλλα το 48v ειναι θεριο..ΑΥΤΑ που διαλεξες ειναι αψογα..αφου εχουν κ 5ετη εγγυηση.....τα λεμε

pleiades
05-10-11, 22:53
Κώστα μου, σε ευχαριστώ πολύ που ξοδεύεις χρόνο για να με φωτίσεις και να με εξυπηρετήσεις. Ωστόσο αυτά που μου λες, τα περισσότερα μου είναι σχετικά ακατανόητα και μου γεννούνται ένα σωρό απορίες που αν αρχίζω να τις διατυπώνω θα γεμίσουμε κι άλλες σελίδες εδώ...:001_unsure: Δεν έκρυψα άλλωστε το δισταγμό μου και το φόβο μου μήπως και γίνομαι φορτικός με την άγνοιά μου.
Πάντως η αντλία που θα χρησιμοποιήσω (δεν ξέρω αν είναι και σωστός ο όρος αντλία) είναι για να τραβήξω νερό απο μια πηγή σε απόσταση 50 μέτρων περίπου. Ως τώρα τη δούλευα με dieselογεννήτρια δυο τρεις φορές την εβδομάδα για να γεμίσω ντεπόζιτα με νερό και κατόπιν με τη βαρύτητα το νερό έφτανε στις βρύσες. Αν δουλέψει αυτό, μου είναι αρκετό. Ωστόσο θα ψάξω να δω αυτές οι αντλίες που έχουν οι πολυκατοικίες και στέλνουν το νερό στους ορόφους ψηλά μήπως και μπορέσω να εξυπηρετηθώ με κάτι τέτοιο για να αποφύγω τα ντεπόζιτα, μιας κι έτσι το νερό όταν περνάει μέσα απο αυτά δεν είναι πόσιμο, και για να υπάρχει μια σχετική πίεση στο νερό.
Όσο για αυτόν τον πίνακα με τις διατομές των αγωγών που ανέφερες θα ήθελα να μου τον έστελνες όποτε ευκαιρήσεις. Χρειάζεται να σου δώσω το email μου?
Παιδιά όποτε ο δρόμος σας φέρει προς τη θράκη, κερνάω ούζο!

genesis
06-10-11, 10:22
Μάνο, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά....τα τελευταία στα έχει γράψει ο Δημήτρης! :biggrin:
Δεκτά τα ούζα!!!!

tsatsaras
24-01-20, 22:32
Καλησπέρα.
Ανοίγω το θέμα μετά από ~9 χρονια για να ρωτήσω το εξής:
Εχω δυο φ/β 12v 8,2Α, μετατροπέα καθαρου ημιτόνου 1000w 12v, μία μπαταρία 180ah, και ρυθμιστή wmp 40ah.

Θέλω να αγοράσω κι άλλα πάνελ αλλά θέλω να το αλλάξω το σύστημα σταδιακά σε 24v.

Μπορώ να βάλω τα υπάρχον πάνελ σε σειρά (24v), να πάρω άλλο ένα πάνελ 24v , να αγοράσω κι έναν ρυθμιστή mppt 24v ΑΛΛΑ να φορτίζω την μπαταρία στα 12v?

Δηλ με πάνελ 24v να φορτίζω μπαταρία 12v μέχρι να μπορεσω να αναβαθμίσω τις μπαταρίες και να τις αλλάξω σε 24v.

Αν γίνεται αυτό υπάρχει κάποιο μειονέκτημα με την απόδοση?

thanasisHP
25-01-20, 10:20
Καλησπέρα.
Ανοίγω το θέμα μετά από ~9 χρονια για να ρωτήσω το εξής:
?

αφου θα συνδεσεις δυο πανελ 12ν για να βγαλεις 24ν

συνδεσε και 2 μπαταριες 12ν για να φορτιζεις 24ν

γιατι με 24ν να φορτισεις 12ν μπαταρια ? για να συζητάμε τζαμπα ?

tsatsaras
25-01-20, 11:10
αφου θα συνδεσεις δυο πανελ 12ν για να βγαλεις 24ν

συνδεσε και 2 μπαταριες 12ν για να φορτιζεις 24ν

γιατι με 24ν να φορτισεις 12ν μπαταρια ? για να συζητάμε τζαμπα ?

Επειδή δεν μπορώ ακόμα να αγοράσω 2μπαταρίες και να τις συνδέσω σε σειρά, σκέφτηκα να κρατήσω αυτή που έχω μέχρι να χαλάσει. Την έχω ήδη ~4 χρόνια και δεν πιστεύω να αξίζει να συνδέσω άλλη μία μαζί της για 24v. Καλύτερα να περιμένω να χαλάσει και να πάρω 2 καινούργιες.

thanasisHP
25-01-20, 13:57
Αν την συνδέσεις σε 24ν δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολυ για να χαλάσει.

σε καμια βδομαδα το πολυ,, ενας αλλος που το εκανε αυτο οχι μονο την χαλασε,,, αντεστρεψε την πολικοτητα της και
μετα που το πλην εγινε συν και το συν πλην εκαψε
τον εγκέφαλο απο το αυτοκίνητο του
τον δυναμό
την αντλια καύσιμου και............μια τηλεόραση και ενα ινβερτερ..............

η πλάκα ειναι οτι η μπαταριά απλα αντέστρεψε την πολικότητα της και εχει ακομη ρευμα [αντιστροφο] και την λυπατε να την πετάξει.....:001_rolleyes:

vasilllis
25-01-20, 18:22
Αν την συνδέσεις σε 24ν δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολυ για να χαλάσει.

σε καμια βδομαδα το πολυ,, ενας αλλος που το εκανε αυτο οχι μονο την χαλασε,,, αντεστρεψε την πολικοτητα της και
μετα που το πλην εγινε συν και το συν πλην εκαψε
τον εγκέφαλο απο το αυτοκίνητο του
τον δυναμό
την αντλια καύσιμου και............μια τηλεόραση και ενα ινβερτερ..............

η πλάκα ειναι οτι η μπαταριά απλα αντέστρεψε την πολικότητα της και εχει ακομη ρευμα [αντιστροφο] και την λυπατε να την πετάξει.....:001_rolleyes:

ο π.ζ ήταν ;γιατί διαφορετικά πρεπει να ξαναγραφτουν βιβλία χημειας.

thanasisHP
25-01-20, 18:54
και εγω δεν το πιστευα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου,,, δυο τετειες περιπτωσεις εχουν
πεσει στην αντιληψη μου και στις δυο περιπτωσεις
σε καινουριες μπαταριες που συνδεθηκαν σε φωτοβολταικα χωρις ρυθμιστη φόρτισης.

η συνεχης υπερβολική φορτιση μετατρέπει την μπαταρια απο συσορευτη σε μερος του κυκλώματος, λογικα γίνεται οξυδιο του μολυβδου και ο αλλος πολος.

tsatsaras
26-01-20, 10:53
Αν την συνδέσεις σε 24ν δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολυ για να χαλάσει.

σε καμια βδομαδα το πολυ,, ενας αλλος που το εκανε αυτο οχι μονο την χαλασε,,, αντεστρεψε την πολικοτητα της και
μετα που το πλην εγινε συν και το συν πλην εκαψε
τον εγκέφαλο απο το αυτοκίνητο του
τον δυναμό
την αντλια καύσιμου και............μια τηλεόραση και ενα ινβερτερ..............

η πλάκα ειναι οτι η μπαταριά απλα αντέστρεψε την πολικότητα της και εχει ακομη ρευμα [αντιστροφο] και την λυπατε να την πετάξει.....:001_rolleyes:

Ο ρυθμιστης mppt δεν θα ρυθμίζει την τάση εισόδου από 24v σε 12V?

Από όσο έχω διαβάσει στο internet οι mppt κατεβάζουν την τάση εξόδου στην επιθυμητή για της μπαταρία ανεξαρτήτος της τάσης εισόδου που δέχονται, και ακόμα μπορούν να ανεβάσουν και τα ampere εξόδου πάνω από αυτά που δίνει στην είσοδο το πάνελ.

Κάνω λάθος?

Αν ισχύουν τα παραπάνω γιατί να καεί η μπαταρία?