PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση θερμοσιφωνα



noname85
03-10-11, 21:58
Γεια σας παιδια!
θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.
εχω εναν ηλεκτρικο θερμοσιφωνα, και θελω να τον συνδεσω στον ηλεκτρικο πινακα.
τα καλώδια που υπαρχουν απο την εγκατασταση ειναι
αυτο της γειωσης, το ουδετερο (μπλε), και στην φαση εχει δυο καλωδια το ενα μεγαλης και το αλλο μικροτερης διαμετρου.
τωρα στην ασφαλεια του πινακα τα δυο καλώδια που ερχονται απο τον θερμοσιφωνα πρεπει να τα συνδεσω μαζι, στην ιδια ασφαλεια που βρισκεται μετα τον διακοπτη του θερμοσιφωνα;

ευχαριστω πολυ!

tomis
03-10-11, 22:03
καλησπέρα , βγαλε φωτο την συνδεση του θερμοσιφωνα και την ασφαλεια στον πινακα σου ,να δω την καλωδιωση για να σου πω

selectronic
03-10-11, 22:07
Φίλε μου για να κάνεις αυτό που θες πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις πάνω στα ηλεκτρολογικά γιατί αλλιώς κινδυνεύεις και εσύ και η εγκατάσταση.


Οποιαδήποτε επέμβαση στον πίνακα είναι θανάσιμα επικίνδυνη, για τον οποιοδήποτε.


Αφού δεν μπορείς να αναγνωρίσεις την διατομή των καλωδίων, μάλλον δεν έχεις γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, οπότε για την δικιά σου ασφάλεια και για να μην πάρει καμιά φωτιά το σπίτι σου, καλύτερα αυτή την εργασία να την κάνει κάποιος άλλος…

Φιλικά,
Γιάννης

noname85
03-10-11, 22:09
ο θερμοστατης και η συνδεση του θερμοσιφωνα
24169

noname85
03-10-11, 22:17
ο διακοπτης
24172

noname85
03-10-11, 22:22
και η ασφαλεια
24176
στην ασφαλεια και τον διακοπτη ειναι συνδεδεμενο ενα σετ καλωδιων τα οποια οδηγουν στην ταρατσα στην θεση του ηλιακου θερμοσιφωνα.
ομως επειδη δεν εχω ηλιακο και εχω ηλεκτρικο-boiler σκεφτηκα να τον βαλω σε λειτουργια.

noname85
03-10-11, 22:25
η γειωση ειναι σωστη, το ουδετερο θα το συνδεσω στην εξοδο του διακοπτη, ομως οπως ειπα με προβληματιζει η υπαρξη του διπλου καλωδιου στην φαση.
σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!

selectronic
03-10-11, 22:25
Η κατάσταση στον πίνακά σου είναι λίγο τραγική…
Ξαναλέω, για το δικό σου καλό και την δική σου ασφάλεια, καλύτερα βρες κάποιον που να ξέρει τι να κάνει.

xrhstosmp
03-10-11, 22:28
μη σε προβληματιζει η υπαρξη 2 αγωγων χρωματος μαυρου στο θερμοσιφωνα σου. μερικοι μαστορες χρησιμοποιουν αυτη την τεχνικη με το 1.5αρι μαυρο για να αναβει το λαμπακι του πινακα οταν ζεσταινει το νερο ο θερμοσιφωνας και να σβηνει οταν πιανει τη θερμοκρασια. στο συγκεκριμενο θερμοστατη βεβαια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το σφηνωσεις στου ακροδεκτες της λυχνιας αλλα δεν ξερω κατα ποσο σιγουρη θα ειναι τετοια συνδεση.

selectronic
03-10-11, 22:35
Το να βάζει ο οποιοσδήποτε τα χέρια του στον πίνακα είναι επικίνδυνο.
Δεν έχει κανείς ιδέα σε τι ασφάλεια θέλει να συνδέσει ο noname85 τα καλώδια.
Πρέπει να μπει διπλός ασφαλειοδιακόπτης και όχι δύο χώρια σε τυχαίες θέσεις.
Αν τα καλώδια δεν συνδεθούν σωστά και σπινθηρίζουν, θα πάρει φωτιά ο πίνακας.

mixalis1988
03-10-11, 22:35
Πολυ πιθανων ειναι το μικροτερο διατομης καλωδιο να συνδεεται στον θερμοστατη σε ενδεικτικο στον πινακα ωστε να γνωριζεις ποτε εχει ζεσταθει το νερο.Οι φωτογραφιες που εβγαλες δεν βοηθουν ειναι πολυ θολες.

JOUN
04-10-11, 01:42
Απλως μια παρατηρηση..Υπαρχει διπλος ασφαλειοδιακοπτης ενος στοιχειου της Hager.Την κατασταση στον πινακα μια χαρα την βλεπω.
Edit: Τωρα που το ξαναβλεπω,μαλλον διπολικος διακοπτης ενος στοιχειου ειναι και οχι ασφαλειοδιακοπτης.Ο μικροαυτοματος βρισκεται αλλου..

selectronic
04-10-11, 01:49
Αφού το ξαναείδες, το ξαναείδα κι εγώ :biggrin:Σε πρώτη φάση νόμιζα ότι έκοβε μόνο ουδέτερο στην μία φωτό και μονή ασφάλεια στην άλλη (θα ήταν φοβερή πρωτοτυπία!) .
Αλλά τελικά διπλός διακόπτης είναι…

stefos1
04-10-11, 02:48
και ολα αυτα στο παταρι εεε????????????????
το μικροτερο ισως να ειναι εντολη για ηλεκτροβανα και μιλαμε για παταρι αλλα και φωτισμος αν δεν εχει
δεν πρεπει να τα συνδεσεις μαζι γιατι θα εχεις επιστροφη φασης στο μικροτερο καλωδιο και ισως να ειναι επικινδυνο!!!!

stefos1
04-10-11, 02:52
Πολυ πιθανων ειναι το μικροτερο διατομης καλωδιο να συνδεεται στον θερμοστατη σε ενδεικτικο στον πινακα ωστε να γνωριζεις ποτε εχει ζεσταθει το νερο.Οι φωτογραφιες που εβγαλες δεν βοηθουν ειναι πολυ θολες.κανενας θερμοστατης δεν βγαζει ενδειξη για πινακα ακομα και το λαμπακι που συνδεεται πανω σε αυτον μενει συνεχεια αναμενο για να υποδηλώνει οτι τροφοδοτει με ρευμα!!

noname85
04-10-11, 02:53
ναι σε παταρι ειναι,
φωτισμο εχει,
τα καλωδια ηταν συνδεδεμενα μαζι απο τοτε που μου τον ειχε αφησει ο ηλεκτρολογος,
και δεν γνωριζω γιατι να τα εχει βαλει και τα δυο μαζι.....

MegaVolt
04-10-11, 02:55
selectronic (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51202) > γιατι ειναι τραγικη η κατασταση του πινακα του ανθρωπου και γιατι ολη αυτη η ...Ιφιγενεια που ανεβασες?
Εγω μια χαρουλα τον βλεπω απο τις φωτογραφιες για οικιακο πινακα. Ειναι κατι τοσο χονδροειδεστατο που βλεπεις και δεν μπορω να δω (και που μαλλον δεν μπορει να δει κανεις γιατι δε βλεπω κανεναν αλλο να λεει τιποτα σχετικο)

stefos1
04-10-11, 02:57
ναι σε παταρι ειναι,
φωτισμο εχει,
τα καλωδια ηταν συνδεδεμενα μαζι απο τοτε που μου τον ειχε αφησει ο ηλεκτρολογος,
και δεν γνωριζω γιατι να τα εχει βαλει και τα δυο μαζι.....τι διαμετρου ειναι τα καλωδια λογικα το μικροτερο ειναι 1,5 και τα αλλα 2 μπλε και μαυρο η' καφε πρεπει να ειναι 4σαρια

noname85
04-10-11, 03:01
ετσι ειναι.
παντως ηλεκτροβανα δεν εχω

stefos1
04-10-11, 03:07
δες που παει το 1,5 η στον πινακα η στο θερμοστατη χωρου. αν παει στο θχ τοτε πρεπει να το αποσυνδεσεις σιγουρα!!

noname85
04-10-11, 03:12
μαλλον δεν καταλαβατε.
τα καλωδια που ειναι συνδεδεμενα στον θερμοσιφωνα, δεν συνδεονται καπου στον πινακα, ειναι μονωμενα και ''περιμενουν'' να συνδεθουν στην ασφαλεια.
στην ασφαλεια εχουν συνδεθει απο τον ηλεκτρολογο οι αναμονες για τον ηλιακο θερμοσιφωνα, ενα ζευγος καλωδιων που καταληγει στην ταρατσα.
Αλλα επειδη δεν ειχα λεφτα για ηλιακο, σκεφτηκα να συνδεσω τον ηλεκτρικο που περιμενει.
απλα δεν γνωριζω που μπορει να χρησιμευει αυτο το καλωδιο του 1,5χιλ.

Συγνωμη!!!!
εγω δεν διαβασα καλα το προηγουμενο μηνυμα!!
ολα τα καλωδια καταληγουν στον πινακα!
και παλι συγνωμη!

stefos1
04-10-11, 03:23
μαλλον για εντολη ηλεκτροβανας και δεν χρειαζετε να το συνδεσεις

noname85
04-10-11, 03:26
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας παιδια!
για τις συμβουλες, την υποστηριξη και τις οδηγιες!!

noname85
04-10-11, 16:19
Αν τα καλώδια δεν συνδεθούν σωστά και σπινθηρίζουν
η αλλαγη εγινε και ο θερμοσιφωνας δουλευει κανονικα.
επειδη οντως δεν εχω γνωσεις στο θεμα, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινει αυτο το σπινθηριζουν που αναφερει ο φιλος selectronic;
και παλι ευχαριστω

mixalis1988
04-10-11, 16:30
κανενας θερμοστατης δεν βγαζει ενδειξη για πινακα ακομα και το λαμπακι που συνδεεται πανω σε αυτον μενει συνεχεια αναμενο για να υποδηλώνει οτι τροφοδοτει με ρευμα!!

Ναι το γωριζω απλα καποιοι ηλεκτρολογοι παλιοτερα βγαζαν το ενδεικτικο του θερμοσιφωνα και στην θεση του εβαζαν η ενδεικτικο στον πινακα η ενα μικρο λαμπακι σαν αυτα που εχουν στα υπνοδωματια για το βραδυ ωστε να ξερει ο χρηστης ποτε εχει ζεσταθει το νερο.Τσοπανικο μεν αλλα το εχω δει πολλες φορες.Οσο για το λαμπακι εχω παρατηρηρσει οτι σβηνει οταν ζεσταθει το νερο...