PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Τριγώνου γείωσης με Πίνακα και μετρητή μέσα το ερμάριο μετρητή



sikat
04-10-11, 14:45
Σε παλαιά μονοκατοικία έκανα επαύξηση ισχύος ...

Ασχολήθηκα και με το θέμα γείωση, κάνοντας τρίγωνο γείωσης κοντά στο σημείο που
θα μπει ο μετρητής της ΔΕΗ ...

Το μπαράκι γείωσης θα μπορούσα να το τοποθετήσω μέσα στο ερμάριο των μετρητών.

Δηλ να φέρω το παροχικό καλώδιο από τον πίνακα (ένας αγωγός γείωσης )
τον αγωγό από το τρίγωνο γείωσης (δεύτερος αγωγός γείωσης )

να ρίξω αυτούς τους δυο σε γαλβανισμένο μπαράκι μέσα στο ερμάριο που
θα τοποθετήσει η ΔΕΗ το νέο μετρητή και από το μπαράκι να πάρει και να δώσει και στο μετρητή
της τον τρίτο αγωγό γείωσης...

Θα μου κάνουν κόλπα που θα έχω κάνει αυτόν τον κόμβο μέσα στο ερμάριο του μετρητή ? ? ?

Όλο αυτό γίνετε γιατί ο Πίνακας του σπιτιού είναι 40m μακριά από το ρολόι της ΔΕΗ
και ο χώρος που υπήρχε για να γίνει το τρίγωνο γείωσης ήταν μόνο κοντά στο μετρητή

selectronic
04-10-11, 15:29
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η ΔΕΗ θέλει έναν Χ χώρο στο μπετό, μετά εσύ μπορείς να το κάνεις 3 μέτρα το ερμάριο και να βάλεις ότι θες, πχ κλέμα τηλεφώνων κτλ.

sikat
04-10-11, 15:50
Πολύ θα ήθελα να συνδέαν και τα δυό καλώδια στο μετρητή και έτσι να απέφευγα το μπαράκι ...
Νομίζω ότι κάνουν και ουδετερωση όμως στο μετρητή και δε θα τους χωρούν και τα τρία καλώδια...
(εννοώ 2 τα δικά μου και ένα της γέφυρας με ουδέτερο ...)

lepouras
05-10-11, 02:58
μέσα στο καβούκι του μετρητή ούτως η άλως έχει μπαράκι γείωσης. και η ΔΕΗ εκεί θέλει να πας( μέσα στο καβούκι ,χελώνα)και την παροχή σου και το καλώδιο της γειώσεις. εκεί θα κάνει και την ουδετερογείωση(αν είσαι εκτός μεγάλης πόλης).

sikat
08-10-11, 22:52
Ευχαριστώ πολύ ...