PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριπλη αλε-ρετουρ



noname85
04-10-11, 19:27
γεια σας!
τα τελευταια χρονια εχω ενα φωτιστικο στο σαλονι μου, το οποιο ελεγχεται απο τρεις διακοπτες αλε ρετουρ.
δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι σημερα οπου διαπιστωσα οτι στη αναμονη που υπηρχε για φωτιστικα στην κουζινα, ενω εχω σβηστο το φως του σαλονιου, δινει ρευμα.
ο ενας απο τους τρεις διακοπτες του φωτιστικου του σαλονιου βρισκεται διπλα απο αυτον που κανονικα επρεπει να αναβει τα φωτα στην κουζινα.
ο διακοπτης που επρεπε να αναβει τα φωτα στην κουζινα δεν λειτουργει.
ανοιξα την αλε-ρετουρ και ειδα πως 2 καλωδια ερχονται απο τον προηγουμενο διακοπτη και 2 συνεχιζουν στον επομενο, ομως το ενα απο τα δυο που κανονικα θα επρεπε να συνεχιζουν, οδηγει στο φωτιστικο της κουζινας!

εχετε καμια ιδεα πως να αντιμετωπισω αυτο το προβλημα;

ευχαριστω πολυ!!

ds electronics
04-10-11, 19:29
Δες αυτό
http://4.bp.blogspot.com/-j7FkIut4fiE/TbKI0jmugLI/AAAAAAAAAT0/wAvBa-BPloo/s1600/aller_retour.jpg

noname85
04-10-11, 21:22
δεν γνωριζω αν δημιουργει καποιο προβλημα, αλλα εγω εχω δυο διακοπτες σαν τον β του διαγραμματος.
ο τριτος ειναι σαν τον α-γ...

noname85
04-10-11, 22:23
http://greekelectrician.blogspot.com/

βλεποντας αυτο το μπλογκ
διαπιστωνω οτι εχουν τοποθετηθει 2 μεσαιοι και 1 ακραιος, μαλλον απο λαθος του ηλεκτρολογου.
στην επιπλεον θεση για καλωδιο που εχει ο ενας μεσαιος (που κανονικα επρεπε να ειναι ακραιος) εχει συνδεθει το καλώδιο που οδηγει στα φωτα της κουζινας.

οποτε
χρειάζομαι νεο διακοπτη (ακραιο) για να αντικαταστησω τον μεσαιο,
ή απλα αμα το αποσυνδεσω το περιττο καλωδιο ειμαι οκ;

ευχαριστω

lepouras
04-10-11, 23:13
μάλλον στην κουζίνα ήταν ένας ακραίος και ένας απλός διακόπτης.αν υποθέσουμε ότι το σαλόνι παίρνει την φάση από τον διακόπτη της κουζίνας. οπότε θέλεις ένα διπλό αλε ρετουρ. το ένα πλήκτρο το συνδέεις ως αλε ρετουρ και το άλλο ως απλό με κοινή φάση.

noname85
05-10-11, 17:16
τελικα λυθηκε το προβλημα

ο ηλεκτρολογος μου ειχε βαλει δυο μεσαιες πριζες, με αποτελεσμα, εκει που επρεπε να ειναι η τελευταια ακραια να συνδεεται και ενα επιπλεον καλωδιο αυτο για τα φωτα της κουζινας.
οποτε ο ''μεσαιος'' (αυτος που ειχε τοποθετηθει λαθος) διακοπτης εκοβε την ταση απο το φως στο σαλονι, να δινει ταση στα φωτα της κουζινας.

σας ευχαριστω για την βοηθεια!