PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαταλληλότερο transistor/mosfet για PWM



Stergios_[.gr]
05-10-11, 01:11
Θέλω να σχεδιάσω ένα κύκλωμα οδήγησης PWM για οδήγηση ενός 12V DC Ανεμιστήρα (PC case fan) από PWM 5v.
Ποιό πιστεύετε (από τα διαθέσιμα) θα ήταν καλύτερο από άποψη απόδοσης?
Διαθέσιμα:
Α) 2N2222
B) BC337
C) IRFZ44N

Αν δεν κάνει κάτι από αυτά, μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Thanos10
05-10-11, 01:38
Μονο φετ βαλε το IRFZ44N ειναι μεγαλο για τον ανεμιστηρα αλλα μπορεις να το βαλεις.

ikaros1978
05-10-11, 01:40
καλυτερα το fet αν και μεγαλο να χεις το κεφαλι σου ησυχο

ikaros1978
05-10-11, 01:50
με προλαβαν :)

Stergios_[.gr]
05-10-11, 11:04
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Μπορείτε να μου πείτε γιατί? Για να μαθαίνω...
Μήπως επειδή το BC337 είναι πολύ "αργό" κ δεν μπορεί να διαχειριστεί καλά τις γρήγορες εναλλαγές
ή μήπως επειδή τα NPN αυτά έχουν μικρό μέγιστο ρεύμα?

FILMAN
05-10-11, 11:04
Μια και η ισχύς είναι τόσο μικρή και αν ο ανεμιστήρας δεν τραβάει πάνω από 300mA εγώ θα πρότεινα το BC337, γιατί αν ο έλεγχος γίνει σε μεγάλη συχνότητα η οδήγησή του θα είναι πιο εύκολη, και - πώς να το κάνουμε - είναι σε πιο κομψή θήκη! Τώρα αν η συχνότητα οδήγησης είναι χαμηλή (μερικές εκατοντάδες Hz) το MOSFET είναι καλύτερο (γλυτώνεις 2 αντιστάσεις! )

Stergios_[.gr]
05-10-11, 11:18
Μια και η ισχύς είναι τόσο μικρή και αν ο ανεμιστήρας δεν τραβάει πάνω από 300mA εγώ θα πρότεινα το BC337, γιατί αν ο έλεγχος γίνει σε μεγάλη συχνότητα η οδήγησή του θα είναι πιο εύκολη, και - πώς να το κάνουμε - είναι σε πιο κομψή θήκη! Τώρα αν η συχνότητα οδήγησης είναι χαμηλή (μερικές εκατοντάδες Hz) το MOSFET είναι καλύτερο (γλυτώνεις 2 αντιστάσεις! )

Ο έλεγχος θα γίνει στα 25 kHz, έξω από τις συχνότητες ακοής του ανθρώπινου αυτιού.. Αλλάζει κάτι? Γιατι?

Από ότι διαβάζω στο datasheet του BC337 (http://www.fairchildsemi.com/ds/BC/BC337.pdf) έχει fT 100 MHz, οπότε αυτό δεν θα είχε θέματα με την ταχύτητα. Το IRFZ44N θα είχε?

FILMAN
05-10-11, 11:22
Γιατί το MOSFET λόγω της Cgs θέλει ιδιαίτερο κύκλωμα οδήγησης. Βέβαια θα μου πεις, το MOSFET είναι μεγάλο και ο ανεμιστήρας μικρός, οπότε μπορείς να βάλεις μια αντίσταση σε σειρά με την πύλη ώστε να απλοποιήσεις την οδήγηση. Εντάξει το MOSFET θα μετάγει αργά αλλά στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν πειράζει ιδιαίτερα.

Stergios_[.gr]
05-10-11, 11:30
Γιατί το MOSFET λόγω της Cgs θέλει ιδιαίτερο κύκλωμα οδήγησης. Βέβαια θα μου πεις, το MOSFET είναι μεγάλο και ο ανεμιστήρας μικρός, οπότε μπορείς να βάλεις μια αντίσταση σε σειρά με την πύλη ώστε να απλοποιήσεις την οδήγηση. Εντάξει το MOSFET θα μετάγει αργά αλλά στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν πειράζει ιδιαίτερα.
Τι εννοείς κατάλληλο κύκλωμα? Νόμιζα ότι απλά θα του στέλνω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τα 5v και θα ήμουν ΟΚ.. Λάθος μου?

Θα αργεί να "φορτίσει" το Gate-to-Source στο MOSFET? Πoιό θα είναι πιο γρήγορο για τα 25kHz?

FILMAN
05-10-11, 11:35
;465521']Τι εννοείς κατάλληλο κύκλωμα? Νόμιζα ότι απλά θα του στέλνω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τα 5v και θα ήμουν ΟΚ.. Λάθος μου?

(Αυτό είναι κατάλληλο να το κάνεις μόνο σε χαμηλές συχνότητες ή σε απλό έλεγχο on / off. Σε υψηλές συχνότητες όχι. Είναι σαν να πάρεις την ορθογώνια έξοδο του μ/ε και να βάλεις εκεί έναν πυκνωτή ας πούμε 10nF ως προς τη γη. Του άλλαξες τα φώτα! Πρέπει να δίνει μεγάλο ρεύμα! )

Θα αργεί να "φορτίσει" το Gate-to-Source στο MOSFET? Πoιό θα είναι πιο γρήγορο για τα 25kHz?
Γιατί δεν κρατάς το BC337 (είδα και το άλλο σου θέμα); Απλώς πρόσθεσε μια κατάλληλη αντίσταση μεταξύ βάσης εκπομπού και επίσης άλλαξε την 1Ν4001 με μια γρήγορη δίοδο (σου το έγραψα κι εκεί).