PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα ηλεκτρολογικου πινακα



dimosl
05-10-11, 11:31
καλημερα

θελω να μεταφερω ενα πινακα περιπου ενα μετρο απο την θεση που βρισκεται τωρα, αλλα τα καλωδια δεν φτανουν.

τι μου προτεινεται να κανω με τα καλωδια?

ευχαριστω

FILMAN
05-10-11, 12:04
Θα τοποθετήσεις μερικά κουτιά διακλάδωσης εκεί που ήταν παλιά ο πίνακας.

JOUN
05-10-11, 15:43
Εγω στην θεση σου θα κρατουσα το χωνευτο μερος του πινακα(αυτοπου ειναι μεσα στον τοιχο εννοω) και θα το χρησιμοποιουσα σαν ενα μεγαλο κυτιο διακλαδωσης.Μετα με καποιο τροπο (βιδωτο κοντρα πλακε η γυψοσανιδα που θα εβγαινε με βιδες) θα το καλυπτα ωστε να ειναι σχετικα προσβασιμο αν ποτε χρειαστει..

Hulk
05-10-11, 15:54
Εγω στην θεση σου θα κρατουσα το χωνευτο μερος του πινακα(αυτοπου ειναι μεσα στον τοιχο εννοω) και θα το χρησιμοποιουσα σαν ενα μεγαλο κυτιο διακλαδωσης.Μετα με καποιο τροπο (βιδωτο κοντρα πλακε η γυψοσανιδα που θα εβγαινε με βιδες) θα το καλυπτα ωστε να ειναι σχετικα προσβασιμο αν ποτε χρειαστει..

Πολυ καλη ιδεα αυτη που προτεινε ο Γιωργος, θα κανεις ολες τις διακλαδωσεις εκει και το κλεινεις μετα, μπορεις και να βαλεις μια κορνιζα η καποιο
καδρο μπροστα απο τον παλιο και δεν θα φαινεται τιποτα!

xsterg
05-10-11, 18:44
ακριβως ετσι ειναι το σωστο. να ειναι προσβασιμο και μετα απο 20-30-40 χρονια. ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει απο μια επαφη που χαλαρωσε ξαφνικα.

DJP
13-10-11, 18:18
Σωστή η πρόταση με δύο διαφορετικές λύσεις η πρώτη να τοποθετήσεις ραγοκλέμμες όπου θα καταλήξουν τα "κοντά" καλώδια και από εκεί
θα κάνεις προεκτάσεις μέχρι τον καινούργιο πίνακα, η δεύτερη με κλέμμες τύπου post που έχουν βίδες ορατές με υποδοχή για τα καλώδια
και κυκλοφορούν σε 2,3,4,6,10,12 θέσεων αναλόγως μεγέθους .

Οι κοινές κλέμμες είναι πολύ πρόχειρη λύση ανεξάρτητα εαν δεν φαίνονται !