PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανεωση παλιας ηλεκτρικης εγκαταστασης



MITSOSCHIOS
05-10-11, 16:00
Γεια σας ρε παιδια.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Πέρυσι αλλαξα τον ηλεκτρικο πινακα στο πατρικο του πατερα μου,αφου πλεον ηταν μουσιακης αξιας.Εβαλα κανονικα και ρελε αντιηλεκτροπληξιας,αλλα απο τοτε αρχισαν και τα προβληματα.Αρχισε να πεφτει καθε λιγο.Αφου εβγαλα ολες τις συσκευες απο τις πριζες,διαπιστωσα οτι το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει.Εδω θα κανω μια παρενθεση.Το σπιτι ειναι περιπου 30 χρονων(τα ηλ/κα κουτια ειναι μεταλλικα) και εχουν περασει 4 με 5 ηλεκτρολογοι οι οποιοι εχουν κανει οτι τους κατεβει.Σκεφτομαι λοιπον να ξηλωσω ολη την εγκατασταση και να περασω απο την αρχη νεα καλωδια(οπως επισης να τσεκαρω-αλλαξω και τη γειωση).Επειδη ειναι παλια η εγκατασταση,υπαρχει μια μονο κοινη γραμμη για μπριζες-φωτα με καλωδιο 1,5.Ελα ομως που χρειαζομαστε και ενισχυμενες μπριζες στο σπιτι.Οποτε τι κανουμε?Η σκεψη να περασω καλωδιο 2,5 ειναι δελεαστικη αλλα θα πρεπει να μπει 16Α ασφαλεια,πραγμα που δεν ειναι σωστο απο τη στιγμη που θα τροφοδοτουντε και τα φωτα.Καμια γνωμη ρε παιδια?
Σας ευχαριστω ολους προκαταβοληκα.

FILMAN
05-10-11, 16:04
Μέσα στις ίδιες σωλήνες μπορείς να περάσεις καλώδια 1.5 και 2.5 μαζί.

mixalis1988
05-10-11, 16:15
Αυτο που ειπε ο Φιλιππος ειναι η πιο σωστη λυση.Περασε 1.5 για φωτισμο και 2.5 για τις μπριζες.Αν θες να κανεις μια πιο σωστη εγκατασταση αν εχεις χωρο στον πινακα βαλε ξεχωριστη ασφαλεια στις μπριζες καθε δωματιου και ανα δυο δωματια βαλε μια ασφαλεια για φωτισμο (ωστε αν γινει καποιο βραχυκυκλωμα σε ενα φωτιστικο να μην βυθιστει ολο το σπιτι στο σκοταδι.Επισης το πλυντηριο ρουχων εχει δικια του μπριζα.Αν σε περνει βαλε και στο ψυγειο δικια του μπριζα με 16 ασφαλεια.Και τις ενωσεις στα κουτια που θα κανεις καλο ειναι να βαζεις caps και πανω απ το cap μονωτικη ταινια.Αφου θα κανεις που θα κανεις μερεμετια κανε σωστη δουλεια ωστε να μην εχεις προβλημα στο μελλον.

FILMAN
05-10-11, 16:28
Μιχάλη, μια παροχή 16Α για το ψυγείο είναι αν μη τι άλλο υπερβολική, εδώ τα περισσότερα πλυντήρια αρκούνται στα 10Α (όποιος θέλει ας κοιτάξει το ταμπελάκι στο πλυντήριό του). Επίσης η ταινία έχει το κακό να εγκλωβίζει την υγρασία κάνοντας τα πράγματα χειρότερα...

mixalis1988
05-10-11, 16:38
Ευχαριστω πολυ Φιλλιπε.Συνηθιζεται στο πλυντηριο να μπαινει γραμμη με 16 ασφαλεια.Οσο για την ξεχωριστη γραμμη για το ψυγειο ειναι αν βραχυκυκλωσει καποια αλλη συσκευη της κουζινας η οποια ειναι στην ιδια γραμμη με το ψυγειο να μην χαλασουν τα τροφιμα που εχει μεσα.Εχει τυχει αρκετες φορες.Οσο για τις ενωσεις στα κουτια τι ειναι καλυτερο να γινει??Να αντικατασταθουν με πλαστικα καινουρια???

FILMAN
05-10-11, 16:48
Ευχαριστω πολυ Φιλλιπε.Συνηθιζεται στο πλυντηριο να μπαινει γραμμη με 16 ασφαλεια.

(Αυτό λέω. Πρόκειται για μια μη απαραίτητη συνήθεια. Και μια γραμμή 10Α στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί.)

Οσο για την ξεχωριστη γραμμη για το ψυγειο ειναι αν βραχυκυκλωσει καποια αλλη συσκευη της κουζινας η οποια ειναι στην ιδια γραμμη με το ψυγειο να μην χαλασουν τα τροφιμα που εχει μεσα.Εχει τυχει αρκετες φορες.

(Λογικό, αλλά γιατί 16Α; Και επίσης αν το πρόβλημα είναι η πτώση του ρελέ διαρροής τί γίνεται; )

Οσο για τις ενωσεις στα κουτια τι ειναι καλυτερο να γινει??Να αντικατασταθουν με πλαστικα καινουρια???
Δεν βλέπω το λόγο να αλλαχθούν τα κουτιά, άλλωστε τα τοιχώματά τους είναι χάρτινα. Μια απλή σύνδεση μονωμένη με caps είναι νομίζω μια χαρά.

xsterg
05-10-11, 18:40
και εγω στο σπιτι των γονιων μου και στο δικο μου εχω αλλαξει πινακες. ο λογος ειναι και οτι και στα δυο ειχαν βαλει οι κατασκευαστες απαραδεκτους πινακες. ειχαν διακοπτες τυπου πακο αν ξερετε. ειναι αυτοι οι περιστροφικοι. με τα χρονια οξειδωθηκαν οι επαφες, χαλαρωσαν οι βιδες, με αποτελεσμα υπερθερμανση ολοκληρου του πινακα. ε ειπα να τα πεταξω ολα και να φτιαξω νεο πινακα. απο την αρχη. ετσι εμειναν μονο τα καλωδια. για προσοψη χρησιμοποιησα απο ενα κομματι λαμαρινα οπου την τρυπησα στα προβλεπομενα σημεια και δημιουργησα θεσεις για τις προσοψεις των ασφαλειων. απο τοτε ολα καλα.

MITSOSCHIOS
05-10-11, 20:44
Σας ευχαριστω πολυ παιδια.Απλα με το θεμα των κουτιων με προβληματιζει η υγρασια που υπαρχει και στο εσωτερικο (των κουτιων) και τα εχει διαβρωσει.Το να τα αντικαταστήσω ηταν μια σκεψη,αλλα θα ανοιξω μεγαλες δουλειες...

etsii
06-10-11, 01:13
Ακριβώς τα ίδια κι εγώ αυτές τις μέρες στο σπίτι (πολυκατοικία του '85). Έχω ανοίξει όλα τα κουτιά και περνώ καινούριες καλωδιώσεις. Μέχρι τώρα το σπίτι τροφοδοτείται (φώτα-πρίζες) με 2 παροχές με 1,5άρι και 10άρες ασφάλειες !! Όσον αφορά τη γείωση: ένα 1,5άρι γείωνε τα πάντα με καμιά 10αριά διακλαδώσεις μέσα στα κουτιά.

Αυτό που κάνω τώρα και πείτε και μια γνώμη είναι να βάλω όλα τα φώτα σε μια παροχή με 1mm2 και Β6 ασφάλεια (όλες οι λάμπες είναι οικονομίας με max κατανάλωση τα 250Watt). Αυτό γίνεται για να εξοικονομηθεί χώρος μέσα στους σωλήνες για να περάσουν τα υπόλοιπα 1,5άρια (αναγκαστικά, δεν χωράνε 2,5άρια) για τις πρίζες.

Πλυντήριο ρούχων με 1,5άρι και Β10 (σωστά λέει ο φίλος παραπάνω, δεν έχω δει πλυντήριο ρούχων να θέλει παραπάνω από 10άρα ασφάλεια). Πλυντήριο πιάτων με 3,3Kw max κατανάλωση αναγκαστικά με 2,5άρα παροχή.

Αυτά και προχωράμε. Μόλις ολοκληρώσω θα ποστάρω και φωτό του πίνακα

-nikos-
06-10-11, 08:51
Σας ευχαριστω πολυ παιδια.Απλα με το θεμα των κουτιων με προβληματιζει η υγρασια που υπαρχει και στο εσωτερικο (των κουτιων) και τα εχει διαβρωσει.Το να τα αντικαταστήσω ηταν μια σκεψη,αλλα θα ανοιξω μεγαλες δουλειες...

αν εισαι εξοικιωμενος με τα μερεμετια μην μασας,,,παρε κομπρεσερακι
και κανε την σωστη δουλεια αντι να ψαχνεσαι για αν περνανε 8 2,5αρια καλωδια στην παλια σωληνα
η τα κουτια να μην μπορεις να τα αγγιξεις απο την σκουρια
συν το οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι εχει κανει ο καθε ηλεκτρολογος ή μη που εχει απλωσει τα χερια
του επανω στην εγκατασταση.
σπαστα ολα-φτιαξτα ολα.
αν παλι δεν εισαι εξοικιωμενος με τα μερεμετια το σπιτι σου ειναι ενα καλο μερος
για να ''εξοικιωθεις''

FILMAN
06-10-11, 09:19
Ακριβώς τα ίδια κι εγώ αυτές τις μέρες στο σπίτι (πολυκατοικία του '85). Έχω ανοίξει όλα τα κουτιά και περνώ καινούριες καλωδιώσεις. Μέχρι τώρα το σπίτι τροφοδοτείται (φώτα-πρίζες) με 2 παροχές με 1,5άρι και 10άρες ασφάλειες !! Όσον αφορά τη γείωση: ένα 1,5άρι γείωνε τα πάντα με καμιά 10αριά διακλαδώσεις μέσα στα κουτιά.

Αυτό που κάνω τώρα και πείτε και μια γνώμη είναι να βάλω όλα τα φώτα σε μια παροχή με 1mm2 και Β6 ασφάλεια (όλες οι λάμπες είναι οικονομίας με max κατανάλωση τα 250Watt). Αυτό γίνεται για να εξοικονομηθεί χώρος μέσα στους σωλήνες για να περάσουν τα υπόλοιπα 1,5άρια (αναγκαστικά, δεν χωράνε 2,5άρια) για τις πρίζες.

Πλυντήριο ρούχων με 1,5άρι και Β10 (σωστά λέει ο φίλος παραπάνω, δεν έχω δει πλυντήριο ρούχων να θέλει παραπάνω από 10άρα ασφάλεια). Πλυντήριο πιάτων με 3,3Kw max κατανάλωση αναγκαστικά με 2,5άρα παροχή.

Αυτά και προχωράμε. Μόλις ολοκληρώσω θα ποστάρω και φωτό του πίνακα
Mια χαρά σε βρίσκω συνονόματε!

etsii
06-10-11, 20:00
Ωραία! Πέρνω κουράγιο και συνεχίζω...κάθε μέρα μετά τη δουλειά...

Κάτι παράξενο που παρατήρησα σε 2 πρίζες σε συγγενικό σπίτι. Τροφοδοτούνται από τον ίδιο ουδέτερο και γείωση αλλά με διαφορετική φάση. Και οι 2 δεν έχουν σωστή γείωση. Μετρώ 110Volt σε φάση-γείωση και ουδέτερο-γείωση. Οι υπόλοιπες πρίζες της γραμμής στην οποία ανήκει η μία εκ των 2 προβληματικών είναι μια χαρά! Μετρώ φάση-γείωση 223Volt και ουδέτερος-γείωση 1 Volt περίπου. Η έτερη προβληματική είναι με δική της φάση από τον πίνακα. Αν κατεβάσω την ασφάλεια αυτής η άλλη προβληματική (στη γραμμή με τις πολλές) δείχνει σωστές τιμές πλέον όπως και οι υπόλοιπες!! Γιατί συμβαίνει αυτό;

Όλες οι μετρήσεις έγιναν με και χωρίς φορτίο στις γραμμές

xsterg
06-10-11, 20:09
πιθανο προβλημα στην ασφαλεια που την τροφοδοτει. δοκιμασες να βαλεις φορτιο (πχ καποια λαμπα) και να μετρησεις εκεινη την στιγμη την ταση?

etsii
06-10-11, 20:25
Και μια δεύτερη ερώτηση. Στο χωριό φτιάξαμε μια αποθήκη και εκεί έβαλα ένα μικρό πινακάκι για την τροφοδοσία μια πρίζας για τροφοδοσία μηχανημάτων για τα μερεμέτια μας και για τα φώτα. Τροφοδοτήθηκε με ΝΥΥ 3χ2,5 από τον πίνακα του σπιτιού και ασφαλίστηκε με C16. Θέλω να βάλω και ένα ΔΔΕ ώστε σε περίπτωση βλάβης-λάθους να μην κοπεί η τροφοδοσία σε όλο το σπίτι από την πτώση του ΔΔΕ του πίνακα του σπιτιού. Μπορώ να βάλω ένα ΔΔΕ 40A 30μΑ (που τυχαίνει να έχω) προστατευμένο με την C16 ή πρέπει και το ΔΔΕ να είναι στα αμπέρ της ασφάλειας;

Έτσι όπως το καταλαβαίνω η ένδεικη Α για το ΔΔΕ έχει να κάνει με το ''πόσο'' ρεύμα αντέχει να ''κόψει'' ας πούμε. Η γενική ασφάλεια είναι που προστατεύει την εγκατάσταση και το ΔΔΕ φυσικά. Λάθος το αντιλαμβάνομαι;

Στον πίνακα πάντως του σπιτιού μου έχω πάρει και θα βάλω με τη σειρά: Γενικός διακόπτης 1χ40 --> Τηκτή ασφάλεια 35Α --> Γενική αυτόματη C40 --> ΔΔΕ 40Α και μετά διανομή στης καταναλώσεις.

Έχω και άλλη ερώτηση!! Μέχρι να ασχοληθώ με τα του σπιτιού μου είχα το εξής πρόβλημα: με πολλές καταναλώσεις ανοιχτές (θερμοσίφωνα και κουζίνα ας πούμε) ζεσταινόταν τόσο πολύ η τηκτή 35άρα που είτε καιγόταν είτε έπεφτε η ασφάλεια από το ρολόι (συνήθως το δεύτερο). Μετά από πολλά διαπίστωσα πως στον πίνακα ήταν χαλαρές οι γειώσεις. Τις σφίγγω και από τότε ακόμα και με full φορτίο (φούρνος και ένα μάτι, θερμοσίφωνας και 2 15άρια κλιματιστικά όλα μια χαρά!!! δεν ξανάπεσε ποτέ η ασφάλεια.Και πάλι ερωτώ: γιατί είχα αυτό το πρόβλημα; υπενθυμίζω πως έσφιξα μόνο τις γειώσεις. Οι ουδέτεροι ήταν ΟΚ

etsii
06-10-11, 20:28
πιθανο προβλημα στην ασφαλεια που την τροφοδοτει. δοκιμασες να βαλεις φορτιο (πχ καποια λαμπα) και να μετρησεις εκεινη την στιγμη την ταση?

Ναι φυσικά. Οι μετρήσεις έγιναν με και χωρίς φορτίο. Αποτέλεσμα το ίδιο. Θα τραμπάρω τις ασφάλειες να δω αν αλλάξει κάτι αλλά μου φαίνεται περίεγο. 223Volt δίνουν κανονικά πάντως και οι 2 πρίζες σε φάση-ουδέτερο.

mixalis1988
06-10-11, 20:42
Και μια δεύτερη ερώτηση. Στο χωριό φτιάξαμε μια αποθήκη και εκεί έβαλα ένα μικρό πινακάκι για την τροφοδοσία μια πρίζας για τροφοδοσία μηχανημάτων για τα μερεμέτια μας και για τα φώτα. Τροφοδοτήθηκε με ΝΥΥ 3χ2,5 από τον πίνακα του σπιτιού και ασφαλίστηκε με C16. Θέλω να βάλω και ένα ΔΔΕ ώστε σε περίπτωση βλάβης-λάθους να μην κοπεί η τροφοδοσία σε όλο το σπίτι από την πτώση του ΔΔΕ του πίνακα του σπιτιού. Μπορώ να βάλω ένα ΔΔΕ 40A 30μΑ (που τυχαίνει να έχω) προστατευμένο με την C16 ή πρέπει και το ΔΔΕ να είναι στα αμπέρ της ασφάλειας;

Έτσι όπως το καταλαβαίνω η ένδεικη Α για το ΔΔΕ έχει να κάνει με το ''πόσο'' ρεύμα αντέχει να ''κόψει'' ας πούμε. Η γενική ασφάλεια είναι που προστατεύει την εγκατάσταση και το ΔΔΕ φυσικά. Λάθος το αντιλαμβάνομαι;

Στον πίνακα πάντως του σπιτιού μου έχω πάρει και θα βάλω με τη σειρά: Γενικός διακόπτης 1χ40 --> Τηκτή ασφάλεια 35Α --> Γενική αυτόματη C40 --> ΔΔΕ 40Α και μετά διανομή στης καταναλώσεις.

Έχω και άλλη ερώτηση!! Μέχρι να ασχοληθώ με τα του σπιτιού μου είχα το εξής πρόβλημα: με πολλές καταναλώσεις ανοιχτές (θερμοσίφωνα και κουζίνα ας πούμε) ζεσταινόταν τόσο πολύ η τηκτή 35άρα που είτε καιγόταν είτε έπεφτε η ασφάλεια από το ρολόι (συνήθως το δεύτερο). Μετά από πολλά διαπίστωσα πως στον πίνακα ήταν χαλαρές οι γειώσεις. Τις σφίγγω και από τότε ακόμα και με full φορτίο (φούρνος και ένα μάτι, θερμοσίφωνας και 2 15άρια κλιματιστικά όλα μια χαρά!!! δεν ξανάπεσε ποτέ η ασφάλεια.Και πάλι ερωτώ: γιατί είχα αυτό το πρόβλημα; υπενθυμίζω πως έσφιξα μόνο τις γειώσεις. Οι ουδέτεροι ήταν ΟΚ

Ειναι υπερβολη να βαλεις και τηκτη ασφαλαλεια στον πινακα και αυτοματη.Βαλε μονο τηκτη 35 και να σφιξεις καλα ολες τις επαφες στον πινακα.Οσο για το ΔΔΕ μπορεις να το βαλεις.Το 40A που γραφει ειναι το ρευμα που μπορει να περασει απ αυτο.Συνηθως οι ΔΔΕ δεν διαθετουν μαγνητικο οποτε δεν προστατευουν εναντι βραχυκυκλωματος.Μονο κοιταξε απ τον πινακα που περνεις ρευμα για το μικρο πινακακι στην αποθηκη η σειρα να ειναι και αυτη γενικος διακοπτης > γενικη ασφαλεια > ΔΔΕ για να μην σου πεσει σε περιπτωση διαρροης και το ρελε του σπιτιου.Την τροφοδοσια θα την παρεις απο την γενικη ασφαλεια του σπιτιου.

Αν λεω κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσετε!!!

etsii
06-10-11, 21:29
Ωραία, έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ για το χωριό.

Όσο για την τηκτή και την αυτόματη το βλέπω ως διπλή προστασία σε περίπτωση που κάτι δεν δουλέψει σωστά (βλάβη αυτόματης) ή γρήγορα (τηκτή). Δεδομένα παίρνω από την εμπειρία που περιγράφω παραπάνω με το κάψιμο της τηκτής στον πίνακα μου ή το πέσιμο της ασφάλειας στο ρολόι. 1 στις 10 προλάβαινε να ''καεί'' η τηκτή. Όλες τις υπόλοιπες έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι που λογικά ''δουλεύει'' πιο γρήγορα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω και τηκτή και αυτόματη στον πίνακα. Τουλάχιστον αν γίνει κάτι λάθος να πέφτει στον πίνακα και όχι στο ρολόι και άντε πάρε φακό και τράβα στο υπόγειο να σηκώσεις ασφάλεια. Και από την άλλη αν ''τελειώσει'' η αυτόματη κάποια στιγμή να έχω το τηκτό για προστασία. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

FILMAN
07-10-11, 09:38
Ωραία! Πέρνω κουράγιο και συνεχίζω...κάθε μέρα μετά τη δουλειά...

Κάτι παράξενο που παρατήρησα σε 2 πρίζες σε συγγενικό σπίτι. Τροφοδοτούνται από τον ίδιο ουδέτερο και γείωση αλλά με διαφορετική φάση. Και οι 2 δεν έχουν σωστή γείωση. Μετρώ 110Volt σε φάση-γείωση και ουδέτερο-γείωση. Οι υπόλοιπες πρίζες της γραμμής στην οποία ανήκει η μία εκ των 2 προβληματικών είναι μια χαρά! Μετρώ φάση-γείωση 223Volt και ουδέτερος-γείωση 1 Volt περίπου. Η έτερη προβληματική είναι με δική της φάση από τον πίνακα. Αν κατεβάσω την ασφάλεια αυτής η άλλη προβληματική (στη γραμμή με τις πολλές) δείχνει σωστές τιμές πλέον όπως και οι υπόλοιπες!! Γιατί συμβαίνει αυτό;

Όλες οι μετρήσεις έγιναν με και χωρίς φορτίο στις γραμμές


πιθανο προβλημα στην ασφαλεια που την τροφοδοτει. δοκιμασες να βαλεις φορτιο (πχ καποια λαμπα) και να μετρησεις εκεινη την στιγμη την ταση?
Το πρόβλημα είναι πιθανότατα μια διακοπή στον αγωγό γείωσης. Είναι απίθανο να φταίει η ασφάλεια. Ποια βλάβη της ασφάλειας θα προκαλούσε αυτό το σύμπτωμα;

FILMAN
07-10-11, 09:48
Και μια δεύτερη ερώτηση. Στο χωριό φτιάξαμε μια αποθήκη και εκεί έβαλα ένα μικρό πινακάκι για την τροφοδοσία μια πρίζας για τροφοδοσία μηχανημάτων για τα μερεμέτια μας και για τα φώτα. Τροφοδοτήθηκε με ΝΥΥ 3χ2,5 από τον πίνακα του σπιτιού και ασφαλίστηκε με C16.

(Προσοχή στο μήκος των καλωδίων, πρέπει σε κάθε περίπτωση βραχυκυκλώματος να εξασφαλίζεται η ενεργοποίηση του μαγνητικού της ασφάλειας. Αν έχεις αμφιβολίες, βάλε καλύτερα μια Β16.)

Θέλω να βάλω και ένα ΔΔΕ ώστε σε περίπτωση βλάβης-λάθους να μην κοπεί η τροφοδοσία σε όλο το σπίτι από την πτώση του ΔΔΕ του πίνακα του σπιτιού. Μπορώ να βάλω ένα ΔΔΕ 40A 30μΑ

(Μάλλον εννοείς mA)

(που τυχαίνει να έχω) προστατευμένο με την C16 ή πρέπει και το ΔΔΕ να είναι στα αμπέρ της ασφάλειας;

Έτσι όπως το καταλαβαίνω η ένδεικη Α για το ΔΔΕ έχει να κάνει με το ''πόσο'' ρεύμα αντέχει να ''κόψει'' ας πούμε. Η γενική ασφάλεια είναι που προστατεύει την εγκατάσταση και το ΔΔΕ φυσικά. Λάθος το αντιλαμβάνομαι;

(Ακριβώς έτσι είναι. Οπότε τα Α του ΔΔΕ πρέπει απλώς να είναι τουλάχιστον ίσα με της ασφάλειας. Όμως για να πετύχεις αυτό που λες, πρέπει η παροχή προς την αποθήκη να παρθεί πριν τον ΔΔΕ του σπιτιού, δηλ. κατευθείαν μετά τη γεν. ασφάλεια. Διαφορετικά σε περίπτωση διαρροής στην αποθήκη το πιθανότερο είναι να πέσουν και οι δυο ΔΔΕ, οπότε πάλι δεν θα έχεις ρεύμα στο σπίτι. Αλλά σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα χρειαζόταν καν να βάλεις δεύτερο ΔΔΕ αφού σε προστατεύει αυτός του σπιτιού.)

Στον πίνακα πάντως του σπιτιού μου έχω πάρει και θα βάλω με τη σειρά: Γενικός διακόπτης 1χ40 --> Τηκτή ασφάλεια 35Α --> Γενική αυτόματη C40 --> ΔΔΕ 40Α και μετά διανομή στης καταναλώσεις.

(Η σειρά που αναφέρεις είναι σωστή, αλλά οι δυο γενικές είναι υπερβολή. Αν στο μετρητή της ΔΕΗ υπάρχει τηκτή, είναι καλύτερα να βάλεις για γενική μια D32 για καλύτερη επιλεκτικότητα. Αν όχι, βάλε μια C32 αλλά όχι C40 - δεν θα είχε νόημα αφού τέτοια θα έχει και ο μετρητής οπότε πιθανότατα θα πέφτουν πάντα παρέα.)

Έχω και άλλη ερώτηση!! Μέχρι να ασχοληθώ με τα του σπιτιού μου είχα το εξής πρόβλημα: με πολλές καταναλώσεις ανοιχτές (θερμοσίφωνα και κουζίνα ας πούμε) ζεσταινόταν τόσο πολύ η τηκτή 35άρα που είτε καιγόταν είτε έπεφτε η ασφάλεια από το ρολόι (συνήθως το δεύτερο). Μετά από πολλά διαπίστωσα πως στον πίνακα ήταν χαλαρές οι γειώσεις. Τις σφίγγω και από τότε ακόμα και με full φορτίο (φούρνος και ένα μάτι, θερμοσίφωνας και 2 15άρια κλιματιστικά όλα μια χαρά!!! δεν ξανάπεσε ποτέ η ασφάλεια.Και πάλι ερωτώ: γιατί είχα αυτό το πρόβλημα; υπενθυμίζω πως έσφιξα μόνο τις γειώσεις. Οι ουδέτεροι ήταν ΟΚΔεν έχει κάποια σχέση με τις γειώσεις. Ή έκανες και κάτι άλλο, ή έτυχε.

FILMAN
07-10-11, 09:58
Ειναι υπερβολη να βαλεις και τηκτη ασφαλαλεια στον πινακα και αυτοματη.

(Ναι! )

Βαλε μονο τηκτη 35 και να σφιξεις καλα ολες τις επαφες στον πινακα.

(Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο. Το πλεονέκτημα των τηκτών είναι η μεγάλη ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος. Πού χρειάζεται αυτή; Αυτές είναι οι κακές συνήθειες του παρελθόντος. Επίσης μπορεί να διαλέξεις φυσίγγιο βραδείας τήξης. Αυτό το καταλαβαίνω αν θες να πετύχεις καλύτερη επιλεκτικότητα, αλλά αν στο μετρητή ΔΕΗ υπάρχει αυτόματη θα πέσει πρώτη οπότε δεν έχει νόημα η ύπαρξη τηκτής στον πίνακα - για τα βραχυκυκλώματα μιλάω. ¶σε που έχουν την κακή συνήθεια να ζεσταίνονται λόγω κακής επαφής.)

Οσο για το ΔΔΕ μπορεις να το βαλεις.Το 40A που γραφει ειναι το ρευμα που μπορει να περασει απ αυτο.

(Σωστά)

Συνηθως οι ΔΔΕ δεν διαθετουν μαγνητικο

(Ούτε θερμικό. Παρόλα αυτά υπάρχουν υλικά που είναι αυτόματες ασφάλειες και ΔΔΕ μαζί. Αυτά διαθέτουν και θερμικό και μαγνητικό αλλά είναι πιο ακριβά. Μπορεί όμως να είναι χρήσιμα σε πίνακες με έλλειψη χώρου.)

οποτε δεν προστατευουν εναντι βραχυκυκλωματος.

(Σωστά)

Μονο κοιταξε απ τον πινακα που περνεις ρευμα για το μικρο πινακακι στην αποθηκη η σειρα να ειναι και αυτη γενικος διακοπτης > γενικη ασφαλεια > ΔΔΕ για να μην σου πεσει σε περιπτωση διαρροης και το ρελε του σπιτιου.
Την τροφοδοσια θα την παρεις απο την γενικη ασφαλεια του σπιτιου.

Αν λεω κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσετε!!!:001_smile:

FILMAN
07-10-11, 10:03
Ωραία, έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ για το χωριό.

Όσο για την τηκτή και την αυτόματη το βλέπω ως διπλή προστασία σε περίπτωση που κάτι δεν δουλέψει σωστά

(Μμμμμμμμ...)

(βλάβη αυτόματης) ή γρήγορα (τηκτή).

(Όχι. Η αυτόματη πέφτει πιο γρήγορα από όσο καίγεται η τηκτή - με την προϋπόθεση ότι διακόπτει μαγνητικά.)

Δεδομένα παίρνω από την εμπειρία που περιγράφω παραπάνω με το κάψιμο της τηκτής στον πίνακα μου ή το πέσιμο της ασφάλειας στο ρολόι. 1 στις 10 προλάβαινε να ''καεί'' η τηκτή.

(Θα ήταν υπερθερμασμένη φαίνεται, ή θα συνέβαινε υπερφόρτωση κι όχι βραχυκύκλωμα.)

Όλες τις υπόλοιπες έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι που λογικά ''δουλεύει'' πιο γρήγορα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω και τηκτή και αυτόματη στον πίνακα. Τουλάχιστον αν γίνει κάτι λάθος να πέφτει στον πίνακα και όχι στο ρολόι και άντε πάρε φακό και τράβα στο υπόγειο να σηκώσεις ασφάλεια.

(Δεν πέφτει πρώτα αυτή που είναι πιο κοντά στο πρόβλημα - το ρεύμα διατρέχει όλο το κύκλωμα. Το ποια θα πέσει εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της καθεμιάς, και όχι από τη σειρά σύνδεσης.)

Και από την άλλη αν ''τελειώσει'' η αυτόματη κάποια στιγμή να έχω το τηκτό για προστασία. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.Ε, θα έχεις αυτή του μετρητή για προστασία!

etsii
07-10-11, 10:22
Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές για αρχή.

Στο ρολόι υπάρχει αυτόματη λογικά μιας και επανέρχεται με το μάνδαλο που το περιστρέφεις. Οπότε να βάλω τηκτή μονάχα στον πίνακα και τέλος μου προτείνετε...οκ. Για C32 δεν το είχα σκεπτεί με τη λογική πως ''χάνονται'' 3Α. Είναι σύνηθες ειδικά το χειμώνα να δουλεύουν 2 κλιματιστικά, 2 υπολογιστές, τηλεόραση και να ανάψει και ο θερμοσίφωνας για κερασάκι...πιθανώς και καθημερινά. Μέχρι τώρα έβλεπα την τηκτή που ζεσταινόταν-έκαιγε και ανησυχούσα. Αντέχει όλες αυτές τις καταναλώσεις μια 32άρα;

Όσον αφορά το τελευταίο θέμα με το ''σφίξιμο'' επειδή είχαμε το πρόβλημα 12 συναπτά έτη το λέω με βεβαιότητα πως ήταν γεγονός και όχι τυχαίο, πως με full καταναλώσεις ανοιχτές έπεφτε ο γενικός. Το μόνο που έκανα πέρυσι ήταν να τσεκάρω αν ήταν σφιγμένες γειώσεις και ουδέτεροι. Δεν θυμάμαι να έπαιρναν άλλο σφίξιμο οι ουδέτεροι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αν δεν δικαιολογείται το πρόβλημα από τις γειώσεις δικαιολογείται από χαλαρούς ουδέτερους; Έτσι για να μαθαίνουμε κιόλας.

Συνονόματε ευχαριστώ

etsii
07-10-11, 10:33
Μόλις τώρα είδα τα σχόλια Φίλιππε στα υπόλοιπα μηνύματα. Αρχίζω και μπαίνω στο νόημα. Ερώτηση: στα ρολόγια του τότε (1985) τι τύπου ασφάλειες βάζανε; Το ρολόι έχει μάνδαλο για επαναφορά άρα λογικά αυτόματη. Με τι καμπύλη όμως και ΄πόσα Α; Έχω δει στα σημερινά βάζουν C40

Αν θέλεις δες και το προηγούμενο μου μήνυμα και ''συντόνισε με''

FILMAN
07-10-11, 10:35
Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές για αρχή.

Στο ρολόι υπάρχει αυτόματη λογικά μιας και επανέρχεται με το μάνδαλο που το περιστρέφεις.

(Σωστό το συμπέρασμα. Πιθανότατα πρόκειται για C40.)

Οπότε να βάλω τηκτή μονάχα στον πίνακα και τέλος μου προτείνετε...οκ.

(Όχι είπαμε, δεν έχεις επιλεκτικότητα έτσι. Βάλε καλύτερα μια C32. Πάλι βέβαια δεν θα έχεις ικανοποιητική επιλεκτικότητα στο βραχυκύκλωμα αλλά τουλάχιστον θα έχεις στην υπερφόρτωση.)

Για C32 δεν το είχα σκεπτεί με τη λογική πως ''χάνονται'' 3Α.
Είναι σύνηθες ειδικά το χειμώνα να δουλεύουν 2 κλιματιστικά, 2 υπολογιστές, τηλεόραση και να ανάψει και ο θερμοσίφωνας για κερασάκι...πιθανώς και καθημερινά. Μέχρι τώρα έβλεπα την τηκτή που ζεσταινόταν-έκαιγε και ανησυχούσα. Αντέχει όλες αυτές τις καταναλώσεις μια 32άρα;

(Μη το βλέπεις έτσι. Στην πραγματικότητα το άνω όριο θερμικής διακοπής είναι 1.45 Χ Ιον, δηλ. για 32Α είναι 46.5Α. Βέβαια το κάτω όριο είναι 1.13 Χ Ιον, δηλ. για 32Α ασφάλεια, 36.1Α. Πρόκειται για το ελάχιστο ρεύμα που μπορείς να τραβάς συνεχώς χωρίς να πέσει η ασφάλεια.)

Όσον αφορά το τελευταίο θέμα με το ''σφίξιμο'' επειδή είχαμε το πρόβλημα 12 συναπτά έτη το λέω με βεβαιότητα πως ήταν γεγονός και όχι τυχαίο, πως με full καταναλώσεις ανοιχτές έπεφτε ο γενικός. Το μόνο που έκανα πέρυσι ήταν να τσεκάρω αν ήταν σφιγμένες γειώσεις και ουδέτεροι. Δεν θυμάμαι να έπαιρναν άλλο σφίξιμο οι ουδέτεροι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αν δεν δικαιολογείται το πρόβλημα από τις γειώσεις δικαιολογείται από χαλαρούς ουδέτερους; Έτσι για να μαθαίνουμε κιόλας.

Συνονόματε ευχαριστώ
Όχι, δεν δικαιολογείται ούτε από τους ουδετέρους. Με ένα καλό σφίξιμο το ρεύμα που θα πέρναγε θα ήταν λίγο μεγαλύτερο και όχι λίγο μικρότερο.

FILMAN
07-10-11, 10:35
Μόλις τώρα είδα τα σχόλια Φίλιππε στα υπόλοιπα μηνύματα. Αρχίζω και μπαίνω στο νόημα. Ερώτηση: στα ρολόγια του τότε (1985) τι τύπου ασφάλειες βάζανε; Το ρολόι έχει μάνδαλο για επαναφορά άρα λογικά αυτόματη. Με τι καμπύλη όμως και ΄πόσα Α; Έχω δει στα σημερινά βάζουν C40

Αν θέλεις δες και το προηγούμενο μου μήνυμα και ''συντόνισε με''
Νομίζω ότι σε καλύπτω με το #24
Συνήθως είναι C40
Αλλά έχω δει και D40 της SIEMENS που γράφουν πάνω τους "ΔΕΗ"

etsii
07-10-11, 10:44
Ναι απόλυτα! και σε ευχαριστώ. Πραγματικά μου άνοιξες τα μάτια. Για την επιλεκτικότητα στο βραχυκύκλωμα θα βοηθούσε να ήταν η αυτόματη όσα kA παραπάνω γινόταν; Με το σκεπτικό πως το πλεονέκτημα της τηκτής είναι η αντοχή σε μεγάλα ρεύματα βραχυκυκλώματος. Έχω ψωνίσει Legrand και βλέπω πως εκτός από 10kA βγάζει και με 25kA (για γενική είχα πάρει C40 10kA που θα επιστραφεί μετά τα σημερινά). Αξίζει να ανέβουμε σε kA;


Υ.Γ. Στον κατάλογο της Hager βλέπω υπάρχουν αυτόματες 30kA και 50kA αλλά με αστρονομικό κόστος!

FILMAN
07-10-11, 11:44
Ναι απόλυτα! και σε ευχαριστώ. Πραγματικά μου άνοιξες τα μάτια. Για την επιλεκτικότητα στο βραχυκύκλωμα θα βοηθούσε να ήταν η αυτόματη όσα kA παραπάνω γινόταν;

(Όχι. Τα kA που βλέπεις είναι η ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος και δεν έχει καμιά σχέση με τις καμπύλες ρεύματος - χρόνου απόζευξης. Η επιλεκτικότητα εξαρτάται από αυτό το τελευταίο (την καμπύλη δηλαδή) και όχι από την ικανότητα διακοπής.)

Με το σκεπτικό πως το πλεονέκτημα της τηκτής είναι η αντοχή σε μεγάλα ρεύματα βραχυκυκλώματος. Έχω ψωνίσει Legrand και βλέπω πως εκτός από 10kA βγάζει και με 25kA

(Ναι, έχει και στα 6kA)

(για γενική είχα πάρει C40 10kA που θα επιστραφεί μετά τα σημερινά). Αξίζει να ανέβουμε σε kA;

(Όχι. Γιατί; Σκέψου το εξής: Τι νόημα έχει η μεγάλη ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος αν το βραχυκύκλωμα δεν είναι ποτέ μεγάλο; Καμία. Πόσο είναι το μέγιστο ρεύμα βραχυκυκλώματος που μπορείς να περιμένεις; Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή Μ.Τ. / Χ.Τ. (ιδιοκτησίας ΔΕΗ) που τροφοδοτεί το σπίτι σου και συγκεκριμένα από την ισχύ του (kVA), και από την εκατοστιαία πτώση του (συνήθως 4% ή 6%). Επίσης εξαρτάται από τα καλώδια που μεσολαβούν (υλικό - πάχος - μήκος) και την ποιότητα (πόσο σφιχτές και καθαρές είναι) των συνδέσεων. Υπάρχει λοιπόν ένα μέγιστο όριο στο ρεύμα που θα περάσει σε περίπτωση βραχυκυκλώματος. Με την προϋπόθεση ότι ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ που σε τροφοδοτεί δεν είναι ασυνήθιστα μεγάλης ισχύος το ρεύμα βραχυκυκλώματος δεν αναμένεται να είναι πάνω από 6kA, το πολύ πολύ 10kA, οπότε η χρήση ασφαλειών με μεγαλύτερη ικανότητα διακοπής είναι ανούσια. Επίσης επειδή είναι πρακτικώς απίθανο το βραχυκύκλωμα να συμβεί μεταξύ γενικής και επιμέρους ασφαλειών αλλά μάλλον θα συμβεί μετά και τις επιμέρους ασφάλειες όπου τα πάχη των αγωγών πέφτουν απότομα, το μέγεθός του περιορίζεται κι άλλο.)

Υ.Γ. Στον κατάλογο της Hager βλέπω υπάρχουν αυτόματες 30kA και 50kA αλλά με αστρονομικό κόστος!
Ε, αυτές είναι για εξαιρετικές περιπτώσεις, βλέπεις ότι είναι και πιο χοντρές!

etsii
07-10-11, 12:44
Επεξηγηματικότατος.

Υπάρχει διαφορά στην καμπύλη απόκρισης από εταιρεία σε εταιρεία κατασκευής ασφαλειών; Για παράδειγμα η Legrand αναφέρει: Magnetic tripping curves
--> B (between 3 and 5 In)
--> C (between 5 and 10 In)
Ισχύουν τα ίδια για όλες τις ''μάρκες''. Και συνεπακόλουθα αν έχουμε κεντρικό πίνακα και υπο-πίνακα μπαίνει η ίδια εταιρεία και στους 2 για να έχουμε σωστή επιλεκτικότητα;

Νομίζω ξεκαθαρίστηκαν μερικά πράγματα πλήρως. Να είσαι καλά.

FILMAN
07-10-11, 12:52
Όχι, τα όρια είναι ίδια ανεξαρτήτως εταιρείας, ιδού ο αντίστοιχος πίνακας της ΑΒΒ - τα όρια αφόπλισης του μαγνητικού είναι τα ίδια. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες εταιρείες.

duomax03
07-10-11, 13:34
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο

etsii
07-10-11, 14:35
¶ψογα, ευχαριστώ

MITSOSCHIOS
07-10-11, 22:57
Κατι ακομα βρε παιδια.Εχω ενα οργανο megger(με μανιατο).Βεβαια δεν πρεπει να ειναι κατι το πολυ αξιοπιστο μιας και το αγορασα πριν 3 χρονια περιπου στα 75¤(πολυ πιθανον να ειναι σχιστοματης).Τι λετε,να το δοκιμασω αφου ολοκληρωσω την εγκατασταση?Θα πρεπει να το ψαξω στα βιβλια μου να θυμηθω πως θα κανω τις μετρησεις.Για επιβεβαιωση ομως,μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του?Η λογικη μου λεει οτι θα πρεπει να μην εχω καμια συσκευη πανω στο δικτυο και να συνδεσω τον ενα ακροδεκτη του οργανου στη φαση και τον αλλο στον ουδετερο της καθε γραμμης.Σωστα?
Σας ευχαριστω πολυ

JOHNY+
08-10-11, 00:25
Πάντως αμα θές να κάνεις κάποια αλλαγή στην ηλεκτρική εγκατάσταση , και πρέπει να γίνει καινούργια μελέτη , κοίτα να την κάνεις τώρα γιατί αλλάζει ο κανονισμός εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων . ¶κουσα οτι η νέα δήλωση δεν έχει καμία σχέση με την παλιά . Για να κάνεις την μελέτη πρεπει να κάνεις δίαφορες δοκιμές στην εγκατάσταση , και το όργανο που τις κάνει αυτές τις δοκιμές κανει γύρω στα 700 ευρω . Η παλά δήλωση έχει πάρει παράταση μέχρι τις 31 οκτωμβρίου .