PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα σε σειρα



johnkou
05-10-11, 21:18
Γεια σας,,θελω να μου πειτε πως μπορω να συνδεσω 6 λαμπες 40watt,σε σειρα κ οχι παραλληλα,ευχαριστω εκ των προτερων:001_unsure::001_unsure::001_unsure:

AAEIV
05-10-11, 21:28
Για να μην είναι παράλληλα, πρέπει να μην βρίσκονται σε ίδια διαφορά δυναμικού. Άρα, μπορείς να τοποθετήσεις την μία μετά την άλλη...κάπως έτσι24260

sv4lqcnik
05-10-11, 22:17
σηδηροδρομος ετσι ενα πραμα φαση στην πρωτη ουδετερος στην τελευταια
φαση L----(o o)-------(o o)-------(o o)--------(o o)--------(o o)--------(o o)--N ουδετερος
.......χ1..........χ2...........χ3............χ4.. ..........χ5............χ6

οπου χ λαμπα και απο την πανω μερια οι επαφες

spiroscfu
05-10-11, 22:21
Γεια σας,,θελω να μου πειτε πως μπορω να συνδεσω 6 λαμπες 40watt,σε σειρα κ οχι παραλληλα,ευχαριστω εκ των προτερων:001_unsure::001_unsure::001_unsure:

Τι θέλεις να κάνεις, αν συνδεθούν σε σειρά μετά θέλεις και την εξαπλάσια τροφοδοσία όπως και τα watt όλων των λαμπών πρέπει να είναι τα ίδια.

sv4lqcnik
05-10-11, 22:27
μπορει να θελει να τις κανει κερακια για ατμοσφαιρα σπυρο η φαντασια του ανθρωπου αβισσος αλλα ισως και πειραμα για μετρηση ποιος ξερει;; μονο να προσεχει μην φαει καμια φαπα απο 220 βολτ κατα τα αλλα μελι γαλα

FILMAN
06-10-11, 10:31
Για να μην είναι παράλληλα, πρέπει να μην βρίσκονται σε ίδια διαφορά δυναμικού. Άρα, μπορείς να τοποθετήσεις την μία μετά την άλλη...κάπως έτσι24260
Αυτό με το κόκκινο είναι ΛΑΘΟΣ.
Εφόσον είναι ίδιες ασφαλώς και θα έχουν την ίδια διαφορά δυναμικού.

katmadas
06-10-11, 11:46
Ρε παιδια θα τρελαθω!!

Πρωτα οπολα γιατι θες να τα βαλεις σε σειρα?Βρεικες λαμπες των 40 V?
Δευτερον αν θες να αναβουν λιγοτερο παρε λαμπες με λιγοτερα watt.
Αν δεν θες εχω κυκλωμα το γνωστο ως "μποτιλιαρισμα" η "τραμ" που ειναι ιδια με τον γνωστο σιδιροδρομο.
Α επισης εχω και ενα σχηματικο για ηλεκτρικες συσκευες σε σειρα σουπερ!!!
24265

Βεβαια δεν ξερω αν λειτουργει γιατι δεν το εκανα κιολας.

FILMAN
06-10-11, 12:12
Ρε παιδια θα τρελαθω!!

Πρωτα οπολα γιατι θες να τα βαλεις σε σειρα?Βρεικες λαμπες των 40 V?
Δευτερον αν θες να αναβουν λιγοτερο παρε λαμπες με λιγοτερα watt.
Αν δεν θες εχω κυκλωμα το γνωστο ως "μποτιλιαρισμα" η "τραμ" που ειναι ιδια με τον γνωστο σιδιροδρομο.
Α επισης εχω και ενα σχηματικο για ηλεκτρικες συσκευες σε σειρα σουπερ!!!
24265

Βεβαια δεν ξερω αν λειτουργει γιατι δεν το εκανα κιολας.
Δεν κατάλαβα την ειρωνεία, δηλ. αν θέλει να χαμηλώσει τη φωτεινότητα στις λάμπες είναι πιο έξυπνο να βάλει dimmer εεεεεε;

MacGyver
06-10-11, 12:55
Τι ακριβώς θες να κάνεις;
Αυτό που ρωτάς σαν αποτέλεσμα έχει μόνο αρνητικά, και ένα μόνο θετικό, την δυνατότητα χρήσης μικρών σε τάση λαμπτήρων σε μεγάλη παροχή (βλέπε χριστουγεννιάτικα λαμπάκια).
Από την άλλη αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει με αυτόν τον τρόπο, είναι το πλέον απλό:
Σκέψου..έξι άνθρωποι που χορεύουν καλαματιανό !!

spiroscfu
06-10-11, 21:55
Σκέψου..έξι άνθρωποι που χορεύουν καλαματιανό !!
Πολύ ωραίο παράδειγμα αλλά πρέπει να έχουν και το ίδιο ύψος ή βάρος.