PDA

Επιστροφή στο Forum : ZVS FAIL!!!!



michaelcom
06-10-11, 00:45
Λοιπον πριν απο κατι μηνες ειχα φτιαξει ενα zvs flyback driver και δουλεψε με την πρωτη.... Αυτον λοιπον τον χαρισα σε ενα φιλο μου ειπα λοιπον να τον ξαναφτιαξω, ενα σας λεω παιδευομαι μισο μηνα για να τον κανω να δουλεψει!!!

Κανω τα παντα οπως ειναι στο σχεματικο με την σωστη πολικοτητα ολα σωστα κι αυτος συνεχιζει να μην δουλευει......

Κανει ενα ηχο 'σαν' να δουλευει και με το που παω να κανω τοξο σταματει να κανει το οτιδηποτε....

λοιπον φοραει τα IRFP260N και γρηγορες διοδους δεν βρικα UF4007 οποτε μου εδωσαν αλλες που εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα....
Ζενερ στα 12βολτ αντιστασεις 470 για εκφτορτιση του GATE 10Κ και τα λοιπα πυκνωτης MKP.....

Ειμαι σιγουρος οτι τα εχω συνδεσει ολα σωστα τον εχω διαλυση και ξαναφτιαξει 500φορες και παντα μα παντα κανει το ιδιο πραγμα...

Τα μοσφετακια σιγουρα δεν ειναι καμενα!!!

Εχω απογοητευτει με τον εαυτο μου πραγματικα!!!

Καμοια ιδεα για το τι μπορει να παιζει?

pizza1993
06-10-11, 12:02
Για πηνιο τι εχεις βαλει?Επισης μηπως εχει προβλημα ο flyback μ/χ?

spyropap
06-10-11, 13:33
Διάβασε αυτά μήπως σε βοηθήσουν
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57547&page=7
Είχα παρόμοιο πρόβλημα, το φίλτρο τροφοδοσίας-τσοκ μάλλον είναι ακατάλληλο.
Θέλει μεγαλύτερης αυτεπαγωγής. Για αντικατέστησε το και δοκίμασε ξανά.

michaelcom
06-10-11, 15:48
Εμμμμ οχι to flyback σιγουρα δεν ειναι καμενο... Εμμμμ το πηνιο το ειχα χρεισιμοποιησει και ποιο παλια και δουλευε παλι.... θα το αλλαξω και θα δω

michaelcom
06-10-11, 23:16
Τιποτα κανεις??

Υποπτευομαι τις 10Κ αντιστασεις και μαλλον δεν θα εκφτορτιζετε καλα το Gate...

andrewsweet4
07-10-11, 01:14
κοιτα το κυκλωμα που εφτιαξα στο πρωτο ποστ του θεματος που ανεβασε ο φιλος παραπανω... εμενα δουλεψε με την πρωτη.το τσοκ ειναι αυτο που φαινεται ξεχωρα πανω απο την πλακετα με το κοκκινο καλλωδιο τυλιγμενο πανω του. Επισης δωσε λιγη προσοχη στην τοπολογια του κωκλωματος σου γιατι μεταφερονται σηματα ημιτονικα ηψυλης συχνοτητας που μπορουν να παραμορφωθουν ευκολα... κρατα τις αποστασεις των διαδρομων οσο πιο κοντες μπορεις και το πηνειο εξοδου π.χ. να μην ειναι ενα μετρο μακρυα απο το κυκλωμα ταλαντωσης. και χρησιμοποιησε και συνεστραμμενα καλωδια στην εξοδο. νομιζω οτι θα ειναι λιγο καλυτερα. Παλμογραφο διαθετεις?

michaelcom
07-10-11, 01:23
εμμμ ειναι πολυ 'κοντα' τα καλωδια ολος ο driver χωρις το τσοκ ειναι 3x3cm οχι πολυ.... Ναι διαθετω παλμογραφο μονο που 'αντεχει' μονο 5 βολτ

michaelcom
08-10-11, 00:35
Και ναι!!! με το που το εβαλα για μισο δευτερολεπτο σε μια 12βολτη μπαταρια καικε το ενα μου μοσφετ :(