PDA

Επιστροφή στο Forum : χρειαζομαι ρευμα σε περιπτωση διακοπης



lefteris251
07-10-11, 16:41
Καλησπερα σας...λοιπον μπορει να μου πει καποιος τι μπορω να κανω για να εχω μια συσκευη 150βατ να λειτουργει οσο περισσότερο σε χρονικο διαστημα γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Hulk
07-10-11, 17:18
Ενα UPS με μεγαλη μπαταρια θελεις για να εχει μεγαλη αυτονομια σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

PCMan
07-10-11, 18:04
Τι συσκευή?

stavroskaloxrist
07-10-11, 18:11
το πολυ πολυ βρισκεις ενα ups και του σηνδεεις απανω 1-2 μπαταριες αυτοκινητου παραληλα και κανεις την δουλεια σου.. και οταν εχει ρευμα απο το δικτυο φορτιζουν μονες τους.. σε καμια βδομαδα βεβαια... εγω ετσι το εχω κανει σε μια γκαρσονιερα και εχω ρευμα παντου για 3-5 ωρες σε περιπτωση διακοπης...

info@kalarakis.com
07-10-11, 19:29
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα inverter 12>220V Υπάρχουν και με δυνατότητα να φορτίζουν τις μπαταρίες. Είναι κατασκευασμένα για 24ωρη λειτουργία και γιαυτό δεν καίγονται. Απο τη μεριά τους τα ups είναι κατασκευασμένα για 20λεπτη το πολύ λειτουργία και με μικρό φορτιστή, εκτός και αν πάρεις κανένα 2ΚVA για 150W λειτουργία, αλλά και πάλι θα το δεις μετά από καμια ώρα να είναι ετοιμο για αποχώρηση
Ο χρόνος λειτουργίας το inverter εξαρτάτε απο τη χωρητικότητα της μπαταριας-ες

genesis
07-10-11, 20:25
Χρειάζεσαι έναν inverter - charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη σαν αυτόν (http://www.electrotech.gr/GFX%201400W%20series%20(2).pdf), και μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης κατά προτίμηση.
Ανάλογα με την ισχύ που χρειάζεσαι διαλέγεις τον inverter - charger (1 - 1,5kW είναι αρκετό για φωτισμό, ψυγείο και TV / PC) και ανάλογα με την αυτονομία που χρειάζεσαι για αυτά τα φορτία επιλέγεις την χωρητικότητα των μπαταριών.
Το σύστημα είναι επεκτάσιμο αφού αν χρειαστείς περισσότερη ισχύ στο μέλλον μπορείς να παραλληλίσεις όμοια μηχανήματα μεταξύ τους, προσθέτωντας βέβαια και τις ανάλογες μπαταρίες.