PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ σε πατζουρι παραθυρου!! Βοηθεια!



Mixalis xania
08-10-11, 15:52
Καλησπερα. Ειχα παει σε ενα σπιτι και ειδα σε πατζουρι εξω απο το παραθυρο να εχει μοτερ εσωτερικα κλεισμενο δεν φαινοταν
Απλα με ενα διακοπτη διπλο ανεβαζε και κατεβαζε το πατζουρι. Ανοιξα και εγω το πατζουρι του δωματιου μου και ειδα οτι μπορω να κανω καποιες αλλαγες. Μοτερ ομως που θα βρω? Να κανω πατεντα.?
(Πατζουρι η εξωφυλο οπως θελετε πειτε το):wiink:

Κυριακίδης
08-10-11, 16:19
Θα πρέπει το μοτέρ που θα βρεις να είναι κατά προτίμηση 12v - Για λόγους ασφαλείας - σαν αυτά που πουλάνε στα σιδηρικά ή στα αξεσουάρ για τις βάρκες αναψυχής - όπου με αυτά ανεβάζουν και κατεβάζουν τις βάρκες στην θάλασσα - και για μεταφορές εμπορευμάτων από μπαλκόνι σε μπαλκόνι (αυτά που τα ανεβάζουν με καρούλι και συρματόσχοινο) λειτουργούν με μπαταρία μολύβδου.
Το θεωρώ ιδανικό γιατί έχουν γρανάζια μέσα και μειώνουν την ταχύτητα (μην σου πετάξει το παντζούρι από την ταχύτητα στον δρόμο!) αλλά και είναι ισχυρά.
Όμως να έχεις κατά νου , ότι δεν είναι τόσο απλό - γιατί θα πρέπει να βάλεις και διακόπτες τερματισμού. είτε όταν το ανοίγεις είτε όταν το κλείνεις. κτλ

vasilllis
08-10-11, 16:35
Πατζουρι η εξωφυλλο ειναι τα ανοιγομενα.εσυ λες ρολο που ειναι τα τυλιγομενα.
Υπαρχει μια εταιρια somfy ( ουδεμια σχεση με διαφημηση) που πουλαει σκετα μοτερ αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπρεις να το προσαρμοσεις.αυτα μοτερ εχουν τον ροτορα σταθερο και κινουμενο τον στατη με μειωτηρα ενσωματομενο.

ipso
09-10-11, 00:05
Πατζουρι η εξωφυλλο ειναι τα ανοιγομενα.εσυ λες ρολο που ειναι τα τυλιγομενα.
Υπαρχει μια εταιρια somfy ( ουδεμια σχεση με διαφημηση) που πουλαει σκετα μοτερ αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπρεις να το προσαρμοσεις.αυτα μοτερ εχουν τον ροτορα σταθερο και κινουμενο τον στατη με μειωτηρα ενσωματομενο.

Και τα παραγγέλνεις αναλόγως τη ροπή που θέλεις σε νιουτον.

Mixalis xania
09-10-11, 00:21
Βρηκα την somfy εδω http://www.somfy.gr/ (http://www.somfy.gr/)Αλλα δεν μπορω να παραγγειλω απο εκει. Μηπως να παω σε κανενα αλουμινα?

xsterg
09-10-11, 01:34
η μεγαλύτερη βλακεία. στα 3-7 χρόνια που θα σου βγάλει βλάβη είτε θα το πληρώσεις χρυσό, είτε δεν θα υπάρχει το ανταλλακτικό γιατι θα εχει σταματήσει η εταιρεία να το βγαζει και θα το πληρωσεις παλι απο την αρχη. βαλε κλασικα (ανοιγομενα, συρομενα, τυλιχτά) πάντα με το χερι και θα τα εχεις για 30 - 40 χρονια.ολοι μου οι γνωστοι που εβαλαν με μοτερ στα 3-7 χρονια παρουσιασαν προβληματα σχετικα με τα μοτερ και μαλιστα δεν εβρισκαν μοτερ.

ipso
10-10-11, 00:59
η μεγαλύτερη βλακεία. στα 3-7 χρόνια που θα σου βγάλει βλάβη είτε θα το πληρώσεις χρυσό, είτε δεν θα υπάρχει το ανταλλακτικό γιατι θα εχει σταματήσει η εταιρεία να το βγαζει και θα το πληρωσεις παλι απο την αρχη. βαλε κλασικα (ανοιγομενα, συρομενα, τυλιχτά) πάντα με το χερι και θα τα εχεις για 30 - 40 χρονια.ολοι μου οι γνωστοι που εβαλαν με μοτερ στα 3-7 χρονια παρουσιασαν προβληματα σχετικα με τα μοτερ και μαλιστα δεν εβρισκαν μοτερ.

Η συγκεκριμένη εταιρία έχει πάντα ανταλλακτικό (το ξέρω γιατί άνοιξα φέτος νέο παράθυρο και πήρα το ίδιο μοντέλο μοτέρ), έχω 16 κουφώματα στο σπίτι μου τα τελευταία 9 χρόνια και δεν έκαναν ούτε κιχ, αλλά και εδώ ότι πληρώνεις παίρνεις. Φυσικά υπάρχουν αλουμιναδες που δεν υπολογίζουν την ροπή που χρειάζεται και βάζουν ότι ναναι, εξ ου και τα προβλήματα.

diskjohn
10-10-11, 01:25
βασικα πρεπει να δεις τη αξονα φοραει το κουτι μεσα εκει που τηλιγουν τα φυλαρακια (60 εκ η 45 εκ) μετα θα δεις εαν ειναι βαρεου τυπου τα φιλαρακια του ρολου (ειναι πιο βαρια )η απλα και μετα πας σε καταστηματα που πουλανε υλικα για αλουμιναδες και περνεις ενα μοτερ κατα προτημηση ενα τησ giesse ειναι πρασινα τα μοτερ εαν ειναι μπαλκονοπορτα ενα μοτερ 35knειναι αρκετο

sakisr
10-10-11, 01:35
Καλησπερα.Επειδη ειμαι της δουλειας θα σε συμβουλευα να συμβουλευτεις καποιον εξειδικευμενο τεχνικο γιατι το ηλεκτρικο μοτερ στο ρολο του παραθυρου ή της μπαλκονοπορτας ειναι κατι που χρειαζεται εμπειρο τεχνικο για κατασκευη ή συμπληρωματικη ανακατασκευη.Επισης τοποθετειται στο κουτι και εξωτερικος κρικος ωστε σε περιπτωση διακοπης ρευματος να ανοιγοκλεινεις το ρολο με μανιβελα χειροκινητα.Αν ρωτησεις σε καποιον καλο μαστορα στη περιοχη σου θα σου πει πιστευω τα ιδια.Οτι απορια εχεις στειλε Π.Μ.