PDA

Επιστροφή στο Forum : ρελε??



bad boy
08-10-11, 19:55
καλησπερα... θελω να συνδεσω ενα αυτοματο τηλεχειριζωμενο κλειδωμα στο αμαξι κ θελω να σθ=υνδεσω στο ρελε των φλας το καλωδιο για αναβοσβηνουν οταν κλειδωνει
το ρελε π εχουν τα φλασ μ ειναι ενα τριπολικο...καποια βοηθεια η σχεδιο???

bad boy
08-10-11, 20:56
http://www.mobilecentre.co.uk/3-pin-12-volt-led-flasher-relay-jso-layout-30w-p-91.html
ενα τετοιο ειναι...πως μπορω πανω του να συνδεσω κ εγω το καλωδιο για να αναβοσβηνουν τα αλαρμ σε κλειδωμα κ ξεκλειδωμα???

spyropap
09-10-11, 13:21
Πιθανόν το κύκλωμα δέκτης τηλεχειρισμού να έχει έξοδο για φώτα φλας.
Εάν όχι τότε θα συνδέσεις την έξοδο τηλεχειρισμού με το πιν 49(+) του ρελε που δείχνεις.
Εγώ θα έβαζα και μια δίοδο 1Ν5401 ενδιάμεσα για προστασία.

bad boy
09-10-11, 20:12
το ασυρματο κυκλωμα εχει εξοδο
εγω δν ξερω π να συνδεσω την εξοδο αυτη...
κ θελω πανω σ αυτο το ρελε για να μν βγαζω καλωδια απ το εσωτερικο του αυτοκινητου στα φλασ εξω...γι αυτο ρωταω πωσ δουλευει το συγκεκριμενο ρελε

bad boy
12-10-11, 00:53
το ασυρματο κυκλωμα εχει εξοδο
εγω δν ξερω π να συνδεσω την εξοδο αυτη...
κ θελω πανω σ αυτο το ρελε για να μν βγαζω καλωδια απ το εσωτερικο του αυτοκινητου στα φλασ εξω...γι αυτο ρωταω πωσ δουλευει το συγκεκριμενο ρελε

μα κανεις???
βοηθεια ρε παιδια...please..

vasilllis
12-10-11, 10:08
Συμφωνα με το σχεδιο που εχει η εξοδος του παει στον διακοπτη των φλας. Οποτε δεν νομιζω να μπορεις να παιξεις απο εκει.ψαξου να παιξεις με τιν διακοπτη απο τα αλαρμ

FILMAN
12-10-11, 10:19
Φίλε μου αυτό που ζητάς δεν γίνεται.

ghostrider
14-10-11, 12:37
δωσε + στο πηνιο μεσω μιας διοδου με ασφαλεια 5 αμπερ μια απο την εντολη κλειδωματος και μια με το ξεκλειδωμα αλλα μεσω διοδου για να μην κανει επιστροφη