PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσία και λειτουργία κινητού χωρίς μπαταρία. Γίνεται?



nathanas
09-10-11, 15:02
Καλημέρα,
φτιάχνω ένα projectaki με DTMF για να μπορώ να ανοίγω τον θερμοσίφωνα και να κάνει κάποιες λειτουργίες ο Arduino στο σπίτι μου. Αλλά θέλω τώρα να κάνω το κινητό να λειτουργεί χωρίς μπαταρία, αλλά μόνο με τροφοδοσία.
Είναι εφικτό?

rep
09-10-11, 15:27
σιγουρα ναι.βαλε μια ταση 3.7 στις επαφες του κινητου και εισαι οκ.

nathanas
09-10-11, 15:33
Δεν ανάβει έτσι. Πρέπει να ελέγχει αν έχει μπαταρία για να ανοίξει και θέλω να το παρακάμψω αυτό εκτός και αν είναι απαραίτητη για την ορθή λειτουργία του κινητού. (που δεν νομίζω)

rep
09-10-11, 15:35
τι κινητο ειναι?

MacGyver
09-10-11, 15:40
........

rep
09-10-11, 15:43
και αυτο γινεται αν υπαρχει επεξαργαστης και ευκολα μαλιστα.

nathanas
09-10-11, 15:43
Θα ανοίγει μέσω μικροελεγκτή. Απλώς φοβάμαι μήπως με την πάροδο του χρόνου η μπαταρία δεν αντέχει πολύ ώρα. Και θα το προγραμματίσωνα ανάβει μιά φορά στις δύο μέρες ρελέ αν είναι για την φόρτιση. Γιατί θέλω να αποφύγω να το έχω μόνιμα με φορτιστή και τροφοδόσια, μηπως και δεν είναι καλό για την μπαταρία. Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει τότε το μόνο που μένει είναι λίγη παραπάνω κατανάλωση από τον φορτιστή που δε με πειράζει και τόσο.

MacGyver
09-10-11, 15:47
........

rep
09-10-11, 15:48
τι κινητο ειναι ρε νικο?

nathanas
09-10-11, 15:54
Sony CMD-J7.
Κανένα από τα κινητά μου δεν ανοιξε μόνο με τροφοδοσία. Τώρα το δοκιμασα. Συνδέω πάντα μόνο το (+) & (-) και τα υπόλοιπα τα αφήνω στον αέρα. Καλά δεν κάνω?

rep
09-10-11, 15:59
επρεπε να δουλευει .πολλες φορες εχω βαλει τροφοδοσια απο τροφοδοτικο για να δοκιμασω τηλεφωνο και δουλευε ,δες και τον καλητεχνη εδω http://www.serasidis.gr/circuits/smscontrol/smscontroller.htm

nathanas
09-10-11, 16:02
Ακριβώς το ίδιο κάνω. Δεν καταλαβαίνω τι παίζει.

picdev
09-10-11, 23:50
γινεται να στειλεις at commands σε κινητό απο το βύσμα?
γίνεται σε όλα τα κινητά?με uart δουλεύει?

nathanas
10-10-11, 01:09
οχι με dtmf κανω decoding τα ψηφία που πατάω και τα μετατρέπω σε αριθμό για να ανοίγω με αυτό το delay τον θερμοσίφωνα.

dovegroup
10-10-11, 01:19
Γιατί δεν βάζεις ενα UPS να ξεμπερδεύεις να μην κλείνει ποτέ και το κινητό που θα είναι επάνω στο φορτιστή μόνιμα και η υπόλοιπη εγκατάσταση ελέγχου του λέω τώρα πως να το πώ Instabus?

nathanas
10-10-11, 01:21
Πέρα από όλα αυτά θέλω να μάθω να παρακάμπτω την μπαταρία του κινητού και να τροφοδοτώ απευθείας το τηλέφωνο. Είναι εφικτό σε όλα τα τηλέφωνα?

dovegroup
10-10-11, 01:33
Νίκο είχα ενα Nokia πολύ παλαιό που δεν είχε μπαταρία αλλά δούλευε μόνο με τον φορτιστή, το πιό πρόσφατο όταν έβγαζες την μπαταρία έκλεινε αλλά δεν έχανε τις ρυθμίσεις αλλά ουσιαστικά ήταν άχρηστο δεν είχε νόημα, τι να σου πώ για τα άλλα δεν ξέρω...αλλά τι σε πειράζει η μπαταρία πραγματικά δεν καταλαβαίνω το UPS θα κρατήσει μέρες έτσι όπως λέμε...
Κάποιος που ασχολείτε με την "αποκρουστική" αυτή τεχνολογία ίσως σου δώσει λύση τι να πώ...

nathanas
10-10-11, 03:01
Όποιος ξέρει πως το παρακάμπτουμε ας ρίξει τα φώτα του.
Πέρα από το παραπάνω, αν επιλέξω μπαταρία ως λύση , πειράζει αν ο φορτιστής είναι πάντα στην πρίζα? Ή να τον ανοίγω με ένα ρελεδάκι κάθε 2 μέρες ας πούμε?
Αν έχει μόνιμα φορτιστή θα φορτίζει κανονικά? Ή πρέπει να τον αποσυνδέω για να ξαναρχίσει η φόρτιση αφού γεμίσει?
Με ποιον τρόπο θα κρατήσει η αυτονομία της μπαταρίας περισσότερο σε καλά επίπεδα?

GeorgeVita
10-10-11, 07:14
... Αν έχει μόνιμα φορτιστή θα φορτίζει κανονικά; Ή πρέπει να τον αποσυνδέω για να ξαναρχίσει η φόρτιση αφού γεμίσει; Με ποιον τρόπο θα κρατήσει η αυτονομία της μπαταρίας περισσότερο σε καλά επίπεδα;
Αν κάνεις κυκλική φόρτιση με ένα απλό χρονοδιακόπτη πρίζας (εβδομαδιαίο) και χρησιμοποιήσεις την μπαταρία και το φορτιστή του κινητού είσαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει όπως σε κάθε κινητό τηλέφωνο, δηλαδή θα βγάλεις 1-2-3 χρόνια.
Για την περίπτωση εξωτερικού τροφοδοτικού διάβασε το http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54925&p=415389&viewfull=1#post415389.

G

GeorgeH
10-10-11, 07:48
24390
ρίξε μια ματιά εδώ.