PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλο κυκλωμα για ελεγχο θερμοκρασιας.



Billll
09-10-11, 17:30
Καλησπερα παιδια. Προσφατα η κοπελα μου αποκτησε ενα κουνελακι αλλα για διαφορους λογους δεν μπορουμε να το εχουμε με το κλουβι του μεσα στο σπιτι.Αποφασισα να του φτιαξω ενα κλουβι μεγαλο στο μπαλκονι αλλα θελω και ενα συστημα θερμανσης για τον χειμωνα.

Ετσι λοιπον χρειαζομαι κατι απλο.Ενα κυκλωμα το οποιο μολις η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους 15 βαθμους θα μου αναβει μια λαμπα και οταν ανεβει θα την σβηνει. Σκεφτομαι να βαλω μια λαμπα σαν αυτες που βαζουν στις κοτοπουλιερες. Η κατασκευη θα πρεπει να ειναι απλη σχετικα και με μικρο κοστος. Ακουω ιδεες.

picdev
09-10-11, 18:00
έχω δει μια κατασκευή για ιγκουάνα, θερμοστάτη καλοριφέρ και ένα μικρό αερόθερμο,
κόβεις τη φάση του αερόθερμου και βάζεις ενδιάμεσα το θερμοστάτη.
Βεβαια το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τη λάμπα
http://www.largeshop.gr/?c=129&p=1723
Η λάμπα σιγουρα δεν θα ενοχλεί το κουνέλι?

εδώ με 20ε παίρνεις αεροθερμο με θερμοστατη
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=1588

Κυριακίδης
09-10-11, 19:06
Γεια σας . ακόμα και να βρεις Bill το τέλειο είδος θέρμανσης (για το κλουβί) ... είναι κάπως ανορθόδοξο.

1) Θα σε ευγνωμονεί η ΔΕΗ (σαν πρώτος πελάτης σε κατανάλωση ρεύματος) !!! επειδή το (κλουβί) δεν έχει μονώσεις και εκτός αυτού θα έχει και μεγάλες απώλειες από (πόρτες)? ...παράθυρα?? . Τέλος πάντων η λάμπα προτιμότερη.

2) Όσο για αερόθερμο με θερμοστάτη φίλε μου Meanndjerrygr επειδή όπως εξήγησα παραπάνω, θα υπάρχουν απώλειες θερμοκρασίας επειδή ο χώρος δεν είναι στεγανός ίσως και να μην "κόψει" ποτέ ο θερμοστάτης του αερόθερμου.

briko
09-10-11, 20:58
εγώ πάντως τα δικά μου κουνέλια τα έχω λίγο έξω απο την πόλη που εχει πιάσει και -15 και δεν παραπονέθηκαν ποτε .
να μην μπάζει αέρας και βροχή είναι τα απαραίτητα, όλα τα υπολυπα δεν χρειάζονται.

moutoulos
09-10-11, 23:44
Στα δικά μου κουνελάκια, δεν έχω κάτι για θέρμανση, αλλά έχω φτιάξει "σπιτάκια", και
μπορούν να μπούν μέσα όταν κρυώνουν. Πέρα απο αυτό, είναι απαραίτητο προκειμένου
να προστατεύονται απο τον αέρα (χειμώνα).

Τα έχω 5 χρόνια, και πίστεψέ με τις περισσότερες φορές είναι έξω. Δεν τα βλέπω να
κρυώνουν (δεν μιλάω για τώρα, μιλάω για τους χειμώνες που πέρασαν).

Οπότε μην σε απασχολεί η θέρμανση, όσο το να προστατεύονται απο σωστό κλουβάκι
(κλειστό παντού εκτός απο μικρό σχετικά άνοιγμα μπροστά, και οχι συρμάτινο/διάτρητο),
καθώς επίσης να μην είναι στον ήλιο μόνιμα ...

Εγώ τους έχω φτιάξει σπιτάκι απο plexiglass, οπότε προστατεύονται, και έχουν και θέα.

dovegroup
10-10-11, 00:56
Βρέ παιδιά για μιά στιγμή δεν ξέρουμε που είναι...και αν είναι στο νευροκόπι -15C και στο κλουβί έξω στο μπαλκόνι?
Το κουνέλι θα το βρεί κόκαλο ένα πρωϊ ή θα αποκτήσει πνευμονία...
Είχαμε και εμείς κουνέλια και ξέρω οτι είναι ευαίσθητα σε ασθένειες, στην καθαριότητα και θέλουν συχνή φροντίδα, όπως είπε ο Γρηγόρης τους εχει σπιτάκια όχι κάγκελα παντού...Τα κουνέλια θέλουν χώμα αν είναι εξω, σκάβουν και λαγουμιάζουν δεν υποψιάζεστε γιατί?

Billll
10-10-11, 06:27
Βασικα Αθηνα μενω. Διαβασα στο net οτι ιδανικες θερμοκρασιες για τα κουνελια ειναι απο 10 - 25 βαθμους. Βεβαια ζουνε και στους μηδεν βαθμους αλλα εκει ειναι το οριο.Επισης πανω απο τους 30 παθαινουν θερμοπληξια. Σκεφτηκα και το κλειστο κλουβι αλλα αν το φτιαξω με plexiglass θα στοιχισει αρκετα και το καλοκαιρι θα ψηνεται εκει μεσα και αν το φτιαξω με ξυλο δεν θα μπορουμε να βλεπουμε το κουνελι. Ετσι σκεφτηκα το κλουβι να ειναι ξυλινο γυρω γυρω και η προσοψη του απο κουνελοσυρμα και θα εχει μια ανοιχτη πορτα συνεχεια για να μπορει να βολταρει στο μπαλκονι. Για τις κρυες νυχτες του χειμονα σκεφτομαι να φτιαξω ενα κυκλωμα που οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο 7-8 βαθμους να αναβει μια λαμπα στο πανω μερος του κλουβιου σαν αυτες που βαζουν στα κοτοπουλακια οταν γεννιουνται (ειναι ιδιες με αυτες που κρατανες ζεστες τις πατατες στα fast food). Ετσι αν κρυωνει θα καθεται κατω απο την λαμπα μεσα στο κλουβι.Για το καλοκαιρι επειδη το μπαλκονι εχει μωσαικο κατω δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα γιατι θα ειναι δροσερο. Αν εχετε αλλες ιδεες επι του θεματος τις θερμανσης να τις ακουσω.

-nikos-
10-10-11, 09:40
αν φτιαξεις ενα ξυλινο κλουβι [με πατο ξυλινο να μην παταει στο μοσαικο] και το προστατευεις απο
τον αερα + να εχει ενα μικροτερο κουτι σαν φωλια για να κοιμαται τοτε θα εισαι
περισωτερο απο ok
οι λαγοι πως την βγαζουν το χειμονα νωμιζεις ??

mairi67
11-10-11, 20:55
Καλησπέρα,
Ειμαι καινουρια εδω και εκανα εγγραφη για αυτο το θεμα..να σου πω τι εκανα και εγω γιατι μολις πριν 2 μηνες αγορασα και εγω το πρωτο μου κουνελακι και μετα απο εναμιση μηνα και ενα ακομα για παρεα...Σκεφτηκα τον χειμώνα γιατι θα κανει κρύο..Αυτο που εφτιαξα δεν ειναι και τόσο φθηνό αλλα εγω το έκανα πολυ μεγάλο και είχα αρκετο χρόνο για να το φτιαξω..το εχω και σε φωτο το σπιτακι τους αν θες να τις ανεβάσω..το εκανα μεγαλο γιατι θα αγορασω και αλλα κουνελακια και μπορει να τα παω στο κτηματακι μου..τεσπα!Αυτο που σκέφτηκα και εψαξα και βρήκα είναι διάφορα αντικείμενα για να θερμένεται!Το σπιτάκι είναι ξύλινο!στο μισό το έκανα φωλιά και το άλλο χώρο για να είναι όλη μέρα και να παίζει!την φωλιά την θέλω ζεστη!Για αυτο έψαξα και βρήκα τα παρακάτω....

-Κεραμικά καλοριφέρ...οπου είναι λάμπες θερμικές με δική τους βάση οπου πουλάνε..το είδα εδω http://www.petshopdamigos.gr/index.php?action=04&id=1991
-Θερμάστρα ματ...οπυ είναι ενα χαλάκι θερμενόμενο..απο επάνω θα βάλω κάτι σαν λεπτή λαμαρίνα για μην το λερώσουν ή να μην το δαγκώσουν αφου η θερμότητα περνάει!και ειναι αυτο http://www.petshopdamigos.gr/index.php?action=04&id=1996
-Πέτρα Θέρμανσης...οπου ειναι μια πέτρα και εκπέμπει θερμότητα!Μου φάνηκε καλο γιατι ανεβάσει αρκετή θερμοκρασία και μπορει να ζεστάνει την φωλιά και ειναι αυτο http://www.petshopdamigos.gr/index.php?action=04&id=1998



Αυτες τις λύσεις μπορεσα να βρώ!Τωρα θα μου πείς οτι είναι ακριβά!!Ναι και εγώ το είδα αυτο αλλα το βρήκα στο εξωτερικό με τιμές πολύ ποιο χαμηλα και απο το μισό!Αν θες και σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πές μου!Φυσικα ολα αυτα εγώ τα σκέφτηκα και τώρα αν είμαι λάθος ή εχει κάτι να προτείνει και να πει καποιος αλλος δεκτο γιατι όπως σου είπα δεν βρήκα κατι για θέρμανση για κουνελια!!!

briko
11-10-11, 21:07
το μαχαίρι στο λαιμό του κουνελιου το έχετε σκεφτει ?

xsterg
12-10-11, 19:48
φιλε μου μην βασανιζεσαι. με εναν σπαρο δυο τρυγονια. κουνελι στιφαδο δοκιμασες? και θα απαλλαγεις απο τον βραχνα του αν κρυωνει το κουνελι και θα εχεις ενα ωραιο γευμα. και μην γελας καθολου. σε λιγο καιρο με το σφιξιμο του ΔΝΤ θα δουμε πραγματα που τα εκαναν οι παπουδες μας στην κατοχη.