PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία Apollo



jomor
10-10-11, 09:40
Το ΣΚ συνέδεσα τον Apollo στο σπίτι μου. Εχω μείνει πολύ ευχαρηστιμένος. Μπράβο στην Sigma που δίνει documentation. Ηταν ένας απο τους βασικούς λόγους που τον διάλεξα. Ο προγραμματισμός είναι αρκετά εύκολος και το προϊον φαινεται αρκετά μελετημένο. Ακομα δεν έχω συνδέσει την εξωτερική σειρήνα μέχρι να μάθω όλα τα κόλπα, ώστε να μην ενοχλώ τους γείτονες με τους πειραματισμούς μου. Εχω μια απορια όμως με την διαχείριση της σειρήνας (Venus FSD) και θέλω τα φώτα σας.

- Η σειρηνα παίρνει συναγερμό με μεταβολή της τάσης του SSP σε low.
- To TC (tamper canceling) σύμφωνα με τις οδηγίες το συνδέεις σε PGM που δίνει 12V στην αφόπλιση και 0V στην όπλιση.

ερωτήσεις:
α) αρα όταν ειναι αφοπλισμένος ο συναγερμός, μπορώ να ανοίξω την σειρήνα για να αλλάξω πχ μπαταρία? Αν βάλω μόνιμα το TC σε 12V και το συνδέω σε γείωση όταν χρειάζεται να ανοίξω την σειρήνα, υπάρχει πρόβλημα? (για να μην θυσιάσω την pgm το λέω)

β) έστω ότι θέλω να βγάλω εντελώς τον πίνακα εκτός λειτουργίας (να βγαλω όλες τις τροφοδοσίες) πχ για να αλλάξω μια συνδεσμολογία. Τι πρέπει να κάνω με την σειρήνα? Δεν θα χτυπήσει άμα κόψω όλα τα ρεύματα (δίκτυο & συσσωρευτή) ? Πρέπει πρώτα να αποσυνδέσω την μπαταρία της σειρήνας ή δεν τρέχει τίποτα εφόσον ο πίνακας είναι αφοπλισμένος και το TC είναι στα 12V ?

γ) για να αλλάξω μπαταρία στην σειρήνα, συνδέω το ΤC σε 12V και ανοίγω το κουτί. Βγαζω τους πόλους της μπαταρίας και την αλλάζω έτσι απλά? Η πρέπει να κόψω και τα 12V που έρχονται από τον πίνακα? Μην τρέχουμε στον ΟΡΛ στα καλά καθούμενα...

ευχαριστώ

Επισκέπτης
10-10-11, 10:36
Αγαπητέ Jomor το tamper χρησιμεύει ως μέτρο προστασίας έναντι σε περιστατικά δολιοφθοράς και επειδή η δολιοφθορά συμβαίνει συνηθέστερα κατα τη διάρκεια που ο συναγερμός είναι αφοπλισμένος καλό θα είναι το Tamper να φροντίσεις ωστε να παραμένει ενεργό 24 ώρες. Τώρα όσον αφορά στον ΩΡΛ θα πρέπει να χρησιμοποιείς απαραίτητα οτοασπίδες όταν προσεγγίζεις τη σειρήνα καθως η ένταση του ήχου μπορεί να είναι καταστρεπτική για την ακοή σου, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα πάψεις να ακούς εντελώς παρ'όλα αυτα θα αποκτήσεις σίγουρα πρόβλημα (μιλωντας εξ ιδίας εμπειρίας).

jomor
10-10-11, 11:12
η σειρήνα είναι στο μπαλκόνι μου και συνεπώς αν καποιος πηδήξει στο μπαλκόνι για να κανει δολιοφθορα, ήδη είναι αργά, νομίζω ότι θα προτιμήσει να μπει κατευθειαν στο σπιτι στην περιπτωση που ειναι ο συναγερμός απενεργοποιημένος, παρόλα αυτα το βρίσκω λογικό το επιχείρημα, εφόσον μπορεί να υπαρχει 24αωρη προστασία γιατί όχι. Αρα καλό ειναι και τα tamper των beam detectors που εχω βαλει στα μπαλκόνια, να τα ρίξω σε 24ωρη ζώνη ε..

αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να έχω maximum security αλλά απόλυτο έλεγχο, μην την πατήσω όπως είχα κάνει παλιά με την μηχανή μου. Ειχα επώνυμο συναγερμό, ο οποιος όμως δεν είχε δικη του μπαταρία. Του εβαλα λοιπόν εφεδρική, κι εφτιαξα ενα δευτερο κύκλωμα, που ενεργοποιοσε μια δευτερη σειρήνα αν κοβόταν η παροχή ρευματος στον αρχικό συνεργερμό. Μετά από 5 χρόνια όμως που αποφάσισα να την πουλήσω, δεν θυμόμουν τι ειχα κάνει, και είχα χάσει και τα σχέδια, και ειδα κι έπαθα να το αποσυνδέσω!! Γι αυτό ρωτάω για την σειρήνα, όταν έρθει η ώρα να κάνω αλλαγές, να μην ψάχνομαι. Θα βάλω ενα συντομο guideline σε ενα φακελο μέσα στο κουτί του συναγερμού και θα είμαι κυριλέ.

jomor
14-10-11, 19:38
TROUBLE ON


Setup: Apollo με LCD keyboard, RTM1, σεταρισμένος ως συναγερμός & τηλεφωνητής (ο κωδικοποιητής δηλαδή είναι disabled), με εσωτερική σειρήνα συνδεδεμένη και εξωτερική σειρήνα μη συνδεδεμένη (ακόμα) . Τάση συσσωρευτή 13.4V. Επίσης δεν έχω τερματίσει με αντίσταση την SP, απλά της εχω συνδεσει την εσωτερική σειρήνα, χωρίς ΕΟL. Η SSP προς το παρόν ειναι στον αέρα. Πέρα αυτών, όλες οι συνδεσμολογίες είναι by the book και εξαιρετικά προσεγμένες.

Το πρόβλημα: Οπλίζω, αν προκαλέσω παραβίαση, η σειρήνα χτυπά, ο τηλεφωνητής με καλεί στο κινητο, και είτε απενεργοποιήσω τον συναγερμό μέσω RTM1 είτε από το πληκτρολόγιο, μου μένει αναμμένο το led TROUBLE, με την ενδειξη "προβλημα,ελεγξτε τα συμβάντα".

Στα συμβάντα όμως δεν μου γράφει τίποτα περίεργο, πέρα από τα αναμενόμενα, όπλιση, αφόπλιση, απομακρυσμένη πρόσβαση, συναγερμός από ζώνη τάδε κτλ. Αν κατά την ειδοποίηση κλείσω την γραμμη χωρίς να μπω στο μενου του RTM1, μου γραφει και στα συμβάντα "διακοπή τ/φ". Η ενδειξη του trouble είναι επειδή ενεργοποιήθηκε ο συναγερμός? Βγαίνοντας από τα συμβάντα δεν θά πρεπε να σβήσει το trouble, εφόσον μπήκα και τα διάβασα? Διαγράφω τα συμβάντα, και το trouble παραμένει on.

αν κόψω για λίγο όλες τις τροφοδοσίες, τοτε το trouble σβήνει, και δεν ξαναναβει αν δεν προκαλέσω παραβίαση.


Καμιά ιδέα?

jomor
14-10-11, 20:40
λοιπόν το βρήκα. Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά μια μικρή ασάφεια/παράλειψη στις οδηγίες. Γράφει λοιπόν ότι το trouble σβήνει αυτόματα με την όπλιση της μονάδας. Λάθος. Σβήνει αυτόματα με την κανονική όπλιση της μονάδας. Αν οπλίσεις με home & enter (περιμετρική όπλιση) τότε το trouble δεν σβήνει. Αν οπλίσεις με κωδικό + enter, τότε όντως σβήνει αυτόματα. Εγώ στις δοκιμές μου έκανα περιμετρική, και δεν μπορούσα να βρω γιατί το trouble μένει αναμμένο.

Μπορεί κανένας συμφορουμίτης που έχει apollo να το δοκιμάσει ?

Jongou
27-12-12, 03:00
ερωτήσεις:
α) αρα όταν ειναι αφοπλισμένος ο συναγερμός, μπορώ να ανοίξω την σειρήνα για να αλλάξω πχ μπαταρία? Αν βάλω μόνιμα το TC σε 12V και το συνδέω σε γείωση όταν χρειάζεται να ανοίξω την σειρήνα, υπάρχει πρόβλημα? (για να μην θυσιάσω την pgm το λέω)

β) έστω ότι θέλω να βγάλω εντελώς τον πίνακα εκτός λειτουργίας (να βγαλω όλες τις τροφοδοσίες) πχ για να αλλάξω μια συνδεσμολογία. Τι πρέπει να κάνω με την σειρήνα? Δεν θα χτυπήσει άμα κόψω όλα τα ρεύματα (δίκτυο & συσσωρευτή) ? Πρέπει πρώτα να αποσυνδέσω την μπαταρία της σειρήνας ή δεν τρέχει τίποτα εφόσον ο πίνακας είναι αφοπλισμένος και το TC είναι στα 12V ?

γ) για να αλλάξω μπαταρία στην σειρήνα, συνδέω το ΤC σε 12V και ανοίγω το κουτί. Βγαζω τους πόλους της μπαταρίας και την αλλάζω έτσι απλά? Η πρέπει να κόψω και τα 12V που έρχονται από τον πίνακα?

ευχαριστώ

Γιάννη έχω τις ίδιες απορίες!! Έχεις πάρει τις απαντήσεις σου;

stinger
27-12-12, 12:42
τι προβλημα αντιμετωπιζεις φιλε μου???

Jongou
27-12-12, 17:46
Σπύρο σε ευχαριστώ πήρα την απάντηση από εσένα σε άλλο post (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66260&page=2)