PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλα δεν καταλαβαινω πως λειτουργει ...



arkoudiaris
11-10-11, 11:26
Παρακατω εχω καποιες φωτογραφιες απο ενα μηχανημα-φορτιστη συσσωρευτων αμαξιδιων του γκολφ (για αυτο μου ειπαν οτι το χρησιμοποιουσαν).Το κουτι το ανοιξα και απλα δεν καταλαβαινω πως λειτουργει, βασικα αλλα περιμενα να χει και αλλα ειδα. Το ερωτημα μου ειναι τι ακριβως κανει αυτη η μεταλικη πλακα στην οποια πεφτουν τα δευτερευοντα του μετασχηματιστη και αμεσως μετα σε σειρα συνδεεται σε ενα απλα πηνιο(αν τα καταλαβαινω-αναγνωριζω σωστα)?..Παρεπιπτοντως δεν ειχα την δυνατοτητα να μετρησω αν βγαζει καθαρα dc ταση και ρευμα.Γινεται αυτο το μηχανημα να μετατρεπει ac-dc διχως ουτε ενα ημιαγωγικο στοιχειο(πιθανοτατα περιμενα διοδους,και οτιδηποτε αλλο για εξομαλυνση αλλα το μηχανημα ειναι και 30 ετων)?244252442624427244282442924430

Costis Ni
11-10-11, 11:32
Αυτές οι ασημί βλακείες με το πράσινο πλαστικό είναι δυο δίοδοι ισχύος. Κι όμως!

arkoudiaris
11-10-11, 11:46
Αληθεια!!!!...τι στο καλο ουτε καν .... που θα το καταλαβαινα....thnx ....Να σε ρωτησω, αμεσως μετα απο τις διοδους αυτο ειναι απλα ενα πηνιο?....και ποια η χρησιμοτητα του ??....ευχαριστω και παλι.

aris285
11-10-11, 12:03
Προφανως χρησημευει ως αντισταση για την μετρηση των αμπερ. στα ακρα του πρεπει να συνδεεται το αμπερομετρο.

arkoudiaris
11-10-11, 12:07
thnx και παλι τωρα ξεκαθαρισε το ολο θεμα..

arkoudiaris
11-10-11, 12:57
Να ρωτησω και κατι αλλο ....τετοιες διοδοι ισχυος που μπορω να βρω ρε παιδια ?/

chip
11-10-11, 13:55
http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_32_132
και λογικά θα έχει και το Ράδιο Κατουμά.
Φυσικά μπορεί να έχει και ο ΦΑΝΟΣ

Nemmesis
11-10-11, 17:19
Προφανως χρησημευει ως αντισταση για την μετρηση των αμπερ. στα ακρα του πρεπει να συνδεεται το αμπερομετρο.

λαθος... απλα ειναι ενα τσοκ... κοιτα το αμπερομετο και θα δεις οτι ειναι κανονικα σε σειρα .. η αντισταση για την μετρηση που λες ειναι μεσα στο αμπερομετρο.

FILMAN
11-10-11, 17:22
Κάτι κυκλώματα που λέγονται "φορτιστές"...

MacGyver
11-10-11, 17:27
Το απλούστερο, είναι το καλύτερο, λένε οι Αμερικάνοι!
Και να είσαι σίγουρος δεν θα χάλασε ποτέ στην 'καριέρα' του.

FILMAN
11-10-11, 17:31
Εσύ θα το προτιμούσες αντί ενός άλλου με αυτόματη ρύθμιση τάσης και ρεύματος, ενσωματωμένο χρονοδιακόπτη και παρακολούθηση θερμοκρασίας; Εγώ όχι. Τώρα γιατί αυτός που το έφτιαξε έβαλε και πηνίο σε σειρά με την έξοδο, θέλει πολύ φαντασία να το καταλάβω. Μην ακούσω να πει κανείς "για εξομάλυνση"...

spiroscfu
11-10-11, 17:34
Μπορεί να το έχει για περιορισμό ρεύματος.

FILMAN
11-10-11, 17:39
Μπορεί να το έχει για περιορισμό ρεύματος.
Και τότε γιατί έχει και πυρήνα;

spiroscfu
11-10-11, 17:43
Μάλλον για να αποκτήσει μεγαλύτερη αυτεπαγωγή (μεταβαλλόμενη συχνότητα 100Hz).

FILMAN
11-10-11, 17:44
Δεν μου γεμίζει το μάτι...

MacGyver
11-10-11, 17:46
Εσύ θα το προτιμούσες αντί ενός άλλου με αυτόματη ρύθμιση τάσης και ρεύματος, ενσωματωμένο χρονοδιακόπτη και παρακολούθηση θερμοκρασίας; Εγώ όχι. Τώρα γιατί αυτός που το έφτιαξε έβαλε και πηνίο σε σειρά με την έξοδο, θέλει πολύ φαντασία να το καταλάβω. Μην ακούσω να πει κανείς "για εξομάλυνση"...
Υπήρχαν όλα αυτά σε φορτιστές comercial use (και ανάλογη τιμή) το 70-80;
Εδώ, ακόμα και σήμερα υπάρχουν ηλεκτροσυγκολλήσεις με μετασχηματιστή !!

FILMAN
11-10-11, 17:47
Υπήρχαν όλα αυτά σε φορτιστές comercial use (και ανάλογη τιμή) το 70-80;
(Δεν ξέρω, δεν ζούσα τότε! )
Εδώ, ακόμα και σήμερα υπάρχουν ηλεκτροσυγκολλήσεις με μετασχηματιστή !!
Αυτό είναι κατανοητό, το τόξο γίνεται και με εναλλασσόμενο ρεύμα.

spiroscfu
11-10-11, 17:52
(Δεν ξέρω, δεν ζούσα τότε! )




Υ.γ.
Τόσο μικρούλης είσαι, δεν σου φαίνεται πάντως από τα γραφόμενα σου!!

MacGyver
11-10-11, 18:00
Και εγώ δεν ζούσα, αλλά απο όσα ακούω απο τον πατέρα μου :001_smile: θα σου πω ότι δεν υπήρχαν.
Και ακόμα περισσότερο και σήμερα τα περισσότερα συνεργεία αυτού του τύπου φορτιστές έχουν.
Τις ηλεκτροσυγκολλήσεις τις ανέφερα για να συγκριθούν με τις inverter, που κάνουν όσα προ ανέφερες, και είναι και πανάλαφρες!
Πάντως και βροχή να μπει μέσα σε αυτά τα μηχανήματα, θα δουλέψουν.
Όσο για την θερμοκρασία, σχεδόν ούτε που νοιάζονται, γιατί να την μετρήσουν;
Σκοπός τους ήταν η αντοχή και η αξιοπιστία σε βάθος χρόνου και κάτω από άσχημες συνθήκες.
Όχι η τέλεια καμπύλη φόρτισης η η μεγιστοποίηση της ζωής της μπαταρίας.

spiroscfu
11-10-11, 18:07
Άστα αυτά Steeve :biggrin:!!!


Υ.γ.
Δεν θα είναι και δύσκολο να κάνει ΜΠΟΥΜ καμιά μπαταρία με αυτές της σχεδίασης.

FILMAN
12-10-11, 10:47
(Δεν ξέρω, δεν ζούσα τότε! )




Υ.γ.
Τόσο μικρούλης είσαι, δεν σου φαίνεται πάντως από τα γραφόμενα σου!!
31 χρόνια έχουν περάσει από το '80 Σπύρο! Λίγα είναι;

FILMAN
12-10-11, 10:49
Και εγώ δεν ζούσα, αλλά απο όσα ακούω απο τον πατέρα μου :001_smile: θα σου πω ότι δεν υπήρχαν.
Και ακόμα περισσότερο και σήμερα τα περισσότερα συνεργεία αυτού του τύπου φορτιστές έχουν.
Τις ηλεκτροσυγκολλήσεις τις ανέφερα για να συγκριθούν με τις inverter, που κάνουν όσα προ ανέφερες, και είναι και πανάλαφρες!
Πάντως και βροχή να μπει μέσα σε αυτά τα μηχανήματα, θα δουλέψουν.
Όσο για την θερμοκρασία, σχεδόν ούτε που νοιάζονται, γιατί να την μετρήσουν;
Σκοπός τους ήταν η αντοχή και η αξιοπιστία σε βάθος χρόνου και κάτω από άσχημες συνθήκες.
Όχι η τέλεια καμπύλη φόρτισης η η μεγιστοποίηση της ζωής της μπαταρίας.
Στηβ εννοούσα παρακολούθηση της θερμοκρασίας της μπαταρίας, όχι του φορτιστή. Εν πάσει περιπτώσει βλέπω ότι συμφωνείς ως προς τις επιδόσεις αυτών των κυκλωμάτων.

FILMAN
12-10-11, 10:50
Άστα αυτά Steeve :biggrin:!!!


Υ.γ.
Δεν θα είναι και δύσκολο να κάνει ΜΠΟΥΜ καμιά μπαταρία με αυτές της σχεδίασης.
Μάλλον βασίζονται στην ανθεκτικότητα των μπαταριών μολύβδου όσον αφορά την κακομεταχείριση!

Ηλιας Α
13-10-11, 22:48
Αληθεια!!!!...τι στο καλο ουτε καν .... που θα το καταλαβαινα....thnx ....Να σε ρωτησω, αμεσως μετα απο τις διοδους αυτο ειναι απλα ενα πηνιο?....και ποια η χρησιμοτητα του ??....ευχαριστω και παλι.

<<Να σε ρωτησω, αμεσως μετα απο τις διοδους αυτο ειναι απλα ενα πηνιο?....και ποια η χρησιμοτητα του ??...>>
N

Για κοίταξε με προσοχή σ΄αυτό το πηνίο εκτός από τους χοντρούς αγωγούς που φαίνονται μήπως υπάρχουν και άλλοι 2 αγωγοί μικρού Φ π.χ 0,5 – 1 mm

arkoudiaris
13-10-11, 23:23
Οχι δεν ειχε τπτ αλλο ...εκτος απο τα δυο καλωδια που φαινονται το ενα που ερχεται απο τις παραλληλες διοδους και αυτο που φευγει απο το πηνιο για το αμπερομετρο.Γιατι σε τι θα χρησιμευαν αν υπηρχαν ?

spiroscfu
13-10-11, 23:51
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο Ηλίας υποψιαζόταν δίμιτο πηνίο.

arkoudiaris
14-10-11, 01:27
Τι κανει αυτο ?

chip
14-10-11, 13:54
εγώ πάντος πιστεύω οτι είναι για να μειώνει την κυμάτωση ενώ ταυτόχρονα περιορίζει το ρεύμα βραχυκυκλώματος.

FILMAN
14-10-11, 13:59
Ε, ναι, υποτίθεται ότι κάνει εξομάλυνση, τώρα τι επιδόσεις έχει στην πράξη, ...

Ηλιας Α
14-10-11, 21:51
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο Ηλίας υποψιαζόταν δίμιτο πηνίο.
Καλησπέρα.
Ναι. Αλλά ο χονδρός αγωγός σ΄αυτή την περίπτωση πρέπει να έχει σχέση με την AC τάση – ένταση και όχι με την ΑC.
Απ΄ ότι φαίνεται <<άνθρακας ο θησαυρός >>

Ηλιας Α
14-10-11, 22:11
Οχι δεν ειχε τπτ αλλο ...εκτος απο τα δυο καλωδια που φαινονται το ενα που ερχεται απο τις παραλληλες διοδους και αυτο που φευγει απο το πηνιο για το αμπερομετρο.Γιατι σε τι θα χρησιμευαν αν υπηρχαν ?
Για κοίτα, μήπως – λέω μήπως – στον Μ/Σ εκτός από τα 2 τυλίγματα (ΥΤ , ΧΤ ) υπάρχει και τρίτο γαλβανικά ανεξάρτητο απ΄τα 2 τυλίγματα;

sv4lqcnik
14-10-11, 23:17
αναμνησεις και παλιες ιστοριες που μου θυμησε αυτος ο ανορθωτης.
αμεσως μολις ειδα τον μετασχηματιστη πηγε το μυαλο μου στην brownswick bowling pin setter πρωτευων με επιλογη τασης εισοδου .
παντως αυτο το μηχανακι αν δεν το βανδαλησαν πρεπει να δουλευει για δοκιμασε το παντως επισκευαζεται ευκολα για να το εχεις αν ειναι δωδεκα βολτ το δευτερευων η αλιως βαλε την γεφυρα στο πρωτευων σε αλλη σκαλα πιο πανω βολταζ εισοδου γιατι πρεπει ναναι η 24 η πιο πανω για τις μπαταριες που φωρτζε αναλογα πιας χρονιας αμαξιδια συνοδευε αλλα μαλων για τριαντα χρονια πισω μιλαμε.