PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα για ρυθμιση φορτισης μπαταριας απο φωτοβολταικο.!! Βοηθεια.!



Mixalis xania
13-10-11, 14:59
Καλησπερα. Συναντησα ενα κυκλωμα σε ενα site http://electroschematics.com/4746/solar-charger-circuit/ <<----Εδω
Το κυκλωμα ειναι αυτο παρακατω.
1)Θα ηθελα να ρωτησω ποσα ma η Α πρεπει να ειναι το πανελ που λεει οτι χρειαζεται?
12V αλλα ποση ενταση θα πρεπει να εχει?

2)Μπορω να το μετατρεψω για μπαταρια 12v και οχι 6v?

3)Τι κυκλωματα υπαρχουν στα 6v?

4)Αξιζει να ταφτιαξω?

Ευχαριστω!!!:001_smile:


24482

Mixalis xania
13-10-11, 18:30
Κανεις..>???

haris_216
13-10-11, 19:11
κάτσε βρε φιλαράκο. ποστάρεις τη μια στιγμή και την επόμενη θες απάντηση;;; κάτσε να πάει ο κόσμος σπίτι του μετά τη δουλειά, να του κάτσει λίγο το φαί και τα λέμε.
ξεκινάω από σένα αλλά δεν συμβάινει μόνο με σένα. γενικά υπάρχει μια τάση σε ορισμένους "άντρα θέλω τώρα τον θέλω"

GeorgeVita
13-10-11, 19:11
Γειά σου Μιχάλη,
νομίζω πρέπει να ξεκινήσεις από την περιγραφή της εφαρμογής σου και τον υπολογισμό της αναγκαίας μπαταρίας. Αν έχεις ήδη καταλήξει, ανάφερέ μας τι μπαταρία θα χρησιμοποιήσεις (λ.χ. μολύβδου κλειστού τύπου 12V, 7.2Ah) για να σχολιάσει κάποιος το κύκλωμα του φορτιστή.
G

Mixalis xania
13-10-11, 23:27
Λοιπον Πρωτον δεν βιαζομουν για την απαντηση..
Δευτερον.
Θα χρησιμοποιησω την μπαταρια που ζηταει το κυκλωμα 6v 4.5ah.Δεν ξερω αν γινεται με παραπανω χωρητικοτητα.
Και ο προορισμος ισως να ειναι ταινιες led κανενα φωτιστικο γενικα χαμηλες καταναλωσεις.
Γινεται μετατροπη σε 12v?
οσα ma η Α πρεπει να ειναι το πανελ που λεει οτι χρειαζεται?

xsterg
16-10-11, 10:50
εγω χρησιμοποιω αλλο κυκλωμα εδω και μηνες. το εχω κατασκευασει 6 φορες και ολες τις φορες με την καταλληλη ρυθμιση λειτουργει αψογα. ρυθμιση στα 13,8V. ειναι απο παλιο τευχος του ελεκτορ. απλο, αξιοπιστο και με εξαρτηματα που βρισκονται ευκολα.

Panoss
18-10-11, 19:01
εγω χρησιμοποιω αλλο κυκλωμα εδω και μηνες. το εχω κατασκευασει 6 φορες και ολες τις φορες με την καταλληλη ρυθμιση λειτουργει αψογα. ρυθμιση στα 13,8V. ειναι απο παλιο τευχος του ελεκτορ. απλο, αξιοπιστο και με εξαρτηματα που βρισκονται ευκολα.
Το σχέδιο μπορείς να το ανεβάσεις;

vassgeo
18-10-11, 19:14
Καλησπερα. Συναντησα ενα κυκλωμα σε ενα site http://electroschematics.com/4746/solar-charger-circuit/ <<----Εδω
Το κυκλωμα ειναι αυτο παρακατω.
1)Θα ηθελα να ρωτησω ποσα ma η Α πρεπει να ειναι το πανελ που λεει οτι χρειαζεται?
12V αλλα ποση ενταση θα πρεπει να εχει?

2)Μπορω να το μετατρεψω για μπαταρια 12v και οχι 6v?

3)Τι κυκλωματα υπαρχουν στα 6v?

4)Αξιζει να ταφτιαξω?

Ευχαριστω!!!:001_smile:


24482

1)Ο υπολογισμός του ρεύματος που θα πρέπει να δώσει το panel θα εξαρτηθεί απο την χωρητικότητα της μπαταρίας που θα χρησιμοποιήσεις.Αν βάλεις,όπως λες 12V 7,5A θα πρέπει να μπορεί να δώσει τουλάχιστον το 1/10 και παραπάνω.Δηλαδή 750-1000mA.
2)Μπορείς να το μετατρέψεις.
3)Το κύκλωμα είναι σχεδόν το ίδιο με κάποιες μικρές διαφορές.Πχ Η η ζένερ ZD θα πρέπει να αλλάξει με καποια άλλη κοντά στα 14V.Η αναφορά του LM317 ,τρίμμερ VR1 θα πρέπει να υπολογιστεί για τάση εξόδου,περίπου 14-14,4V.
4)Τι εννοείς αν αξίζει.Απο πλευρά κόστους πχ??

TheKostis
18-10-11, 19:31
Θέλω να τροφοδοτήσω μια κατασκευή μου με ένα τροφοδοτικό, αλλά όταν έχει διακοπή ρεύματος πρέπει να υπάρχει μια μπαταρία στα ίδια volt πες 9v ώστε να μην βγαίνει εκτός λειτουργείας.
Η μπαταρία θα τροφοδοτεί την κατασκευή ΜΟΝΟ σε διακοπή ρεύματος, αλλά θα πρέπει να φορτίζετε ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ από το ίδιο το τροφοδοτικό, ΑΥΤΟΜΑΤΑ.
Μπορώ να κάνω κάτι με το παραπάνω κύκλωμα????
Για πήτε μου

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

spyropap
18-10-11, 21:46
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3
Στο #24 δείχνω έναν ρυθμιστή φόρτισης με το πιο δυνατό LM338.
Αυτοί οι ρυθμιστές θέλουν τάση εισόδου 3v μεγαλύτερη της τάσης εξόδου.
Έτσι μπορούν να λειτουργούν. Λογικά για φόρτιση μπαταρίας 12V χρειάζονται τουλάχιστον
15V είσοδο από φ/β ή άλλη πηγή στα 18 ή στα 24v.

TheKostis
26-04-12, 16:58
Αυτό το ολοκληρωμένο μπορεί όντως να φορτίσει 9v μπαταρία???? και κάτι άλλο, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα κύκλωμα για τη σύνδεσή του?????

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3
Στο #24 δείχνω έναν ρυθμιστή φόρτισης με το πιο δυνατό LM338.
Αυτοί οι ρυθμιστές θέλουν τάση εισόδου 3v μεγαλύτερη της τάσης εξόδου.
Έτσι μπορούν να λειτουργούν. Λογικά για φόρτιση μπαταρίας 12V χρειάζονται τουλάχιστον
15V είσοδο από φ/β ή άλλη πηγή στα 18 ή στα 24v.