PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη διατομης καλωδιου σε πινακα.



mixalis1988
13-10-11, 16:21
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω βαση ποιου πινακα επιλεγουμε συμφωνα με τον ελοτ για την συνδεση των εξαρτηματων μεσα σε ενα πινακα.Εχω δει οτι μετα τον γενικο διακοπτη ενω το καλωδιο παροχης ειναι 10mm^2 μετα συνεχιζει με 6mm στην γενικη ασφαλεια και στο ρελε διαρροης.Οπως επισεις απο τον διπολικο διακοπτη για τον μαγειριον στην ασφαλεια (25) με καλωδιο 2.5mm.Αυτο ειναι σωστο??
Επισεις θα ηθελα να ρωτησω αν σε μια γραμμη με 2.5mm^2 καλωδιο και 16Α ασφαλεια λογο πτωσεις τασης χρειαστει να χρησιμοποιησουμε 4mm^ τοτε με τι το ασφαλιζουμε με 16Α ασφαλεια η 20Α??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

FILMAN
13-10-11, 16:29
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω βαση ποιου πινακα επιλεγουμε συμφωνα με τον ελοτ για την συνδεση των εξαρτηματων μεσα σε ενα πινακα.

(Ας αφήσουμε στην άκρη τους κανονισμούς.)

Εχω δει οτι μετα τον γενικο διακοπτη ενω το καλωδιο παροχης ειναι 10mm^2 μετα συνεχιζει με 6mm στην γενικη ασφαλεια και στο ρελε διαρροης.

(Γιατί όχι; Αν ένα καλώδιο των 1.5mm^2 αντέχει 10Α, τότε το καλώδιο των 6mm^2 που έχει ακριβώς την 4πλάσια διατομή θα αντέχει φυσικά και το 4πλάσιο ρεύμα, δηλαδή 40Α. Έχεις ανοίξει ποτέ σου π.χ. ένα ρελέ διαρροής των 40Α να δεις τί διατομές αγωγών έχει μέσα; )

Οπως επισεις απο τον διπολικο διακοπτη για τον μαγειριον στην ασφαλεια (25) με καλωδιο 2.5mm.Αυτο ειναι σωστο??

(Αυτό είναι υπερβολικό)

Επισεις θα ηθελα να ρωτησω αν σε μια γραμμη με 2.5mm^2 καλωδιο και 16Α ασφαλεια λογο πτωσεις τασης χρειαστει να χρησιμοποιησουμε 4mm^ τοτε με τι το ασφαλιζουμε με 16Α ασφαλεια η 20Α??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Ε όχι βέβαια, με 16Α θα το ασφαλίσεις και μάλιστα πρέπει να προσέξεις την καμπύλη της ασφάλειας που θα βάλεις ώστε αν γίνει βραχυκύκλωμα στο τέρμα του καλωδίου η ασφάλεια να διακόπτει μαγνητικά.

mixalis1988
13-10-11, 16:39
Ναι εχω ανοιξει ΔΔΕ και ηταν πραγματικα μικρη η διατομη σε σχεση με τα Α που εγραφε οτι αντεχει.Οταν λες για την καμπυλη να ειναι ποιο ευαισθητη π.χ Β??

FILMAN
13-10-11, 17:18
Ναι εχω ανοιξει ΔΔΕ και ηταν πραγματικα μικρη η διατομη σε σχεση με τα Α που εγραφε οτι αντεχει.

(Είδες; )

Οταν λες για την καμπυλη να ειναι ποιο ευαισθητη π.χ Β??
Ακριβώς, και αν στη Β16 σε περίπτωση βραχυκυκλώματος δεν ενεργοποείται το μαγνητικό στοιχείο πρέπει να βάλεις ή μικρότερη ασφάλεια π.χ. Β10, ή χοντρότερο καλώδιο.

DJP
13-10-11, 19:07
Σωστές οι απορίες σου Μιχάλη το πρότυπο ΗD 384 του ΕΛΟΤ είναι λίγο ασαφές σε πολλά εδάφια και όχι τόσο απλό όσο θα έπρεπε ώστε
να είναι κατανοητό και στον απλό ηλεκτρολόγο -εγκαταστάτη ,στον πίνακα πρέπει να τοποθετούνται καλώδια σύμφωνα με την μέγιστη ισχύ
όχι ενός κυκλώματος αλλά την συνολική στα αρχικά στάδια δηλαδή από τον Κεντρικό Γενικό Διακόπτη (Προσοχή να είναι τετραπολικός)μην
κάνετε οικονομία μερικών ευρώ. Εφ όσον τά καλώδια μιας παροχής ΔΕΗ είναι ανάλογα της κλάσεως που ζητήσαμε πχ 35 Α θα είναι κατ ελάχιστον 10 mm2 που αντέχει 39 Α ή 16 mm2 που αντέχει 50 Α.

Αυτές οι τιμές σε Αmpere είναι οι ελάχιστες τα καλώδια κάτω από διαφορετικές συνθήκες εγκατάστασης αντέχουν σχεδόν τα διπλάσια Α.
Εκείνο που έχει σημασία ΠΡΑΚΤΙΚΗ είναι να μην ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Νομίζω ότι μέχρι τις καταναλώσεις -ασφάλειες η διατομή να παραμένει η ίδια δηλαδή Γενικός ,Ασφάλειες γενικές,Αυτόματος διαρροής,
Αποχετευτής Υπερτάσεων Δικτύου (αντικεραυνικό) και μετά οι επί μέρους ασφάλειες Κουζίνας ,Θερμοσίφωνας,Κλιματιστικά, Λεβητοστάσιο κλπ. με τις αντίστοιχες διατομές αναλόγως της ισχύος σε Α.
Για να είσαι σίγουρος το 1,5 mm αντέχει 13 Α το 2,5 17 Α το 4 23 Α το 6 29 Α το 10 39 Α και το 16 52 Α όσο για την πτώση τάσεως
με την απόσταση εάν ξεπερνα τα 50 μέτρα ανέβα μία διατομή .

arkoudiaris
13-10-11, 20:38
Σωστές οι απορίες σου Μιχάλη το πρότυπο ΗD 384 του ΕΛΟΤ είναι λίγο ασαφές σε πολλά εδάφια και όχι τόσο απλό όσο θα έπρεπε ώστε
να είναι κατανοητό και στον απλό ηλεκτρολόγο -εγκαταστάτη ,στον πίνακα πρέπει να τοποθετούνται καλώδια σύμφωνα με την μέγιστη ισχύ
όχι ενός κυκλώματος αλλά την συνολική στα αρχικά στάδια δηλαδή από τον Κεντρικό Γενικό Διακόπτη (Προσοχή να είναι τετραπολικός)μην
κάνετε οικονομία μερικών ευρώ. Εφ όσον τά καλώδια μιας παροχής ΔΕΗ είναι ανάλογα της κλάσεως που ζητήσαμε πχ 35 Α θα είναι κατ ελάχιστον 10 mm2 που αντέχει 39 Α ή 16 mm2 που αντέχει 50 Α.

Αυτές οι τιμές σε Αmpere είναι οι ελάχιστες τα καλώδια κάτω από διαφορετικές συνθήκες εγκατάστασης αντέχουν σχεδόν τα διπλάσια Α.
Εκείνο που έχει σημασία ΠΡΑΚΤΙΚΗ είναι να μην ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Νομίζω ότι μέχρι τις καταναλώσεις -ασφάλειες η διατομή να παραμένει η ίδια δηλαδή Γενικός ,Ασφάλειες γενικές,Αυτόματος διαρροής,
Αποχετευτής Υπερτάσεων Δικτύου (αντικεραυνικό) και μετά οι επί μέρους ασφάλειες Κουζίνας ,Θερμοσίφωνας,Κλιματιστικά, Λεβητοστάσιο κλπ. με τις αντίστοιχες διατομές αναλόγως της ισχύος σε Α.
Για να είσαι σίγουρος το 1,5 mm αντέχει 13 Α το 2,5 17 Α το 4 23 Α το 6 29 Α το 10 39 Α και το 16 52 Α όσο για την πτώση τάσεως
με την απόσταση εάν ξεπερνα τα 50 μέτρα ανέβα μία διατομή .


Τα 50 μετρα που αναφερεις ειναι βεβαιο ???...Αν και δεν εχω εμπειρια οντας φοιτητης η πτωση τασης στις γραμμες δεν θα πρεπει να ναι μικροτερη των ΔU<2,2volt??...οποτε (ρ*2*λ*I)/Α<2,2...οπου ρ: η ειδικη αντισταση του αγωγου 0,0175Ω mm^2 /m, A: διατομη αγωγου , I: ενταση ρευματος, λ:μηκος αγωγου(-μονο η φαση )...Φυσικα αυτο αν χρησιμοποιησεις στους υπολογισμους την μεγιστη ενταση αντοχης των καλωδιων.. με βαση αυτα και αν δεν κανω καπου λαθος μου φαινεται τρελο το νουμερο που αναφερεις.

karnab
13-10-11, 21:34
Καλησπέρα σε όλους.
Το πρόβλημα που έθεσε ο Μιχάλης, δεν περιγράφεται πλήρως και συνεπώς δεν έχει απάντηση. Και εξηγούμαι:
Κατ' αρχάς, δεν ξεκινάμε από την παροχή (γενικό διακόπτη - γενική ασφάλεια) προς τα φορτία αλλά ανάποδα.
Επίσης, για κάθε φορτίο (π.χ. κουζίνα) πρέπει σύμφωνα με το HD384, να έχουμε τα εξής δεδομένα: 1) την ισχύ, 2) το συνημίτονο του, 3) το μήκος της γραμμής, 4) το είδος της δηλ. 1Φ-3Φ, 5) το αν θα χρησιμοποιήσουμε αγωγούς ή πολυπολικό καλώδιο για την τροφοδοσία του φορτίου, 6) το υλικό μόνωσης του αγωγού ή καλωδίου, 7) τον τρόπο τοποθέτησης της γραμμής (εντοιχισμένα, επιτοίχια κλπ), 8) τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ή εδάφους εάν πρόκειται για υπόγεια τοποθέτηση , 9) τον συντελεστή ταυτοχρονισμού του φορτίου και 10) άλλες παραμέτρους που συνήθως για οικιακούς καταναλωτές δεν λαμβάνονται υπόψη.
Εάν όλα αυτά είναι γνωστά, υπολογίζεται πρώτα η διατομή των αγωγών με βάση τους Πίνακες του HD384, μετά η ασφάλεια που θα προστατεύει τη γραμμή και όχι το φορτίο και -εάν χρειάζεται- τον διακόπτη απόζευξης.
Κατόπιν, αφού κάνουμε το ίδιο για κάθε γραμμή, φτάνουμε στον γενικό πίνακα όπου αφού υπολογίσουμε το μέσο συνημίτονο της εγκατάστασης, πράττουμε τα ίδια για τα μέσα προστασίας της εγκατάστασης (γενική ασφάλεια ή διακόπτη) ή εάν πρόκειται για τριφασική παροχή κάνουμε πρώτα ισοκατανομή φορτίων στις φάσεις.

karnab
13-10-11, 21:39
Αα.. και κάτι ακόμη: ή πτώση τάσης σύμφωνα με το Πρότυπο δεν είναι "fixed" στα 2,2 Volt (για μονοφασικά φορτία). Στο Πρότυπο αναφέρεται ότι "καλό θα είναι να μην υπερβαίνεται το 4%..." δηλ. 9.2V για το μονοφασικό και 16V για το τριφασικό. Αυτό φυσικά δεν είναι δεσμευτικό και μπορεί κανείς να επιλέξει ποσοστά μέγιστης επιτρεπόμενης πτώσης τάσης είτε κάτω είτε πάνω από 4%, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ομαλή, εύρρυθμη και ασφαλή λετιτουργία της εγκατάστασης με τις αντίστοιχες επιπτώσεις στο οικονομικό επίπεδο.

dnomikos
28-11-23, 08:04
Έχω κάνει ανακαλωδίωση και αλλαγή ραγοϋλικού στον παρακάτω πίνακα ο οποίος ήταν σε άθλια κατάσταση, χρησιμoποιώντας και εγώ καλώδια 6mm μετά το ρελέ μέχρι τη μπάρα ουδετέρου και τη γέφυρα φάσης. Μήπως αυτά τα 2 καλώδια θα πρέπει να γίνουν 10mm;


87822 87823


Τα καλώδια που χρησιμοποίησα, δεν είναι με ένα πυρήνα αλλά πολλαπλού πυρήνα και ανησυχώ μήπως δεν ισχύουν τα ίδια όσο αφορά εγκατάσταση μονοπολικού καλωδίου στον αέρα, με ελάχιστη απόσταση τη διάμετρό του.

Ευχαριστώ!