PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργη διαταξη (ρελε? διακοπτης? διοδος?)



Hadr1an
14-10-11, 00:18
Καλησπέρα,
Δεν ξερω εαν υπαρχει αυτο που ζηταω σαν εξαρτημα και γενικοτερα ειναι λιγο περιεργο.. Ψαχνω για μια οποιουδηποτε τυπου διαταξη η οποια να εχει 4 επαφες. οι 2 να λειτουργουν σα διακοπτης (ρευμα δικτυου, τις λεω επαφες Α και Β) ο οποιος ελεγχεται απο τις αλλες 2 επαφες (Γ και Δ) με τον εξης τροπο: εαν οι επαφες Γ και Δ διαρρεονται απο ρευμα η εφαρμοστει ταση (οτι ειναι πιο ευκολο) να κλεινει ο διακοπτης των Α κ Β δηλαδη να κλεινει το κυκλωμα. (μεχρι τωρα περιγραφω ενα ρελε αλλα δεν ειναι ετσι) Οταν θα σταματησουν να διαρρεονται απο ρευμα οι επαφες Γ και Δ ο διακοπτης των Α και Β να μενει κλειστος μεχρι την επομενη φορα που θα περασει ρευμα απο το Γ και Δ που τοτε θα ανοιγει το κυκλωμα το οποιο θα μενει ανοιχτο μεχρι να ξαναπερασει ρευμα απο τα Γ και Δ, Κ.Ο.Κ.
Δηλαδη δεν θελω να κλεινει το κυκλωμα οση ωρα περνα ρευμα απο τα Γ και Δ αλλά καθε φορα που περνα ρευμα εστω και για μια στιγμη απο αυτα να αλλαζει απο κλειστο σε ανοιχτο το διακοπτη και αντιστροφα. Αν μπερδευτηκατε ρωτηστε με να προσπαθησω να γινω πιο ξεκαθαρος. Το εψαξα λιγο και ειναι κατι σαν το ρελε καστανιας αλλα αντι για κουμπι να εχει αισθητηρα διελευσης ρευματος να το πω.. Ευχαριστω οποιος μπορει ας βοηθησει..

ghostrider
14-10-11, 00:20
βρηκες λυση

Hadr1an
14-10-11, 00:30
δεν ξερω ουτε το κυκλωμα ουτε τιποτα πως βρηκα λυση?

thelegr
14-10-11, 00:36
Αν κατάλαβα καλα θες να ανοιγολκεινεις ενα κυκλωμα με μπουτον (το πατας ανοιγει, το πατας κλεινει) αν οντως θες κατι τετοιο, δεν ξερω αν υπαρχει ετοιμο εξαρτηματακι αλλα ειναι πολυ ευκολο να το φτιαξεις με 2 τρανζιστορακια!

Hadr1an
14-10-11, 02:20
αυτο ειναι το προβλημα δε θελω μπουτον θελω τη δουλεια του μπουτον να την κανει ενα ρευμα μικρης χρονικης διαρκειας

Hadr1an
14-10-11, 02:33
αν στις επαφες του μπουτον κολλησω πχ μετασχηματιστη και αντι να παταω κουμπι να δινω για λιγο 3-12V να δουλεψει αυτο το κυκλωματακι που λες?

geocool
14-10-11, 03:19
Ακριβός το ίδιο ψάχνω και εγώ φίλε μου. θέλω μέσω του μικροεπεξεργαστή μου να δίνω για πολύ λίγο, ρεύμα σε ένα "διακόπτη" ώστε να ανοιγοκλείνω πχ το φως και άλλους "διακόπτες", χωρίς να χρειάζεται να είναι ανοιχτό το ρεύμα ! Πίστευα πως υπάρχουν ειδικά relay για κάτι τέτοιο άλλα τώρα ξεκίνησα και εγώ το ψάξιμο :(

.::Nikos::.
14-10-11, 03:21
Δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα, αλλά επειδή ένας φίλος μου έχει φάει σκάλωμα να συνδέσει όλο του το σπίτι σε έναν μικροεπεξεργαστή :001_tt2: και χρειάζεται και εκείνος αυτό το πράγμα, έριξα μια ματιά χτες και βρήκα ότι υπάρχουν τα: latching relays που κάνουν κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω όμως περισσότερα πάνω σε αυτά δεν το έχω ψάξει πολύ αυτό το θέμα (ακόμα τουλάχιστον).

Edit: Να ο από πάνω είναι αυτός που λέω!!! :biggrin:

spirakos
14-10-11, 03:21
To προβλημα σου ειναι να οδηγησεις το ρελε καστανιας σωστα?
Με τη χρηση 2 ρελε, οταν το ενα οπλιζει να αφοπλιζει το αλλο (μανδαλωση) , ισως κανεις δουλεια
Δες και ΑΥΤΟ (http://www.noratex.gr/pdfgr%5CPG13_4_b.pdf), μη κολας που ειναι 3φασικο (http://www.noratex.gr/pdfgr\PG13_4_b.pdf)
Μη το παρεις της μετρητοις μια ιδεα δινω πως να οδηγησεις το ρελε σου

herctrap
14-10-11, 09:29
ναι αλλα αμα το κανεις ετσι
ισως καποια στιγμη να χρειαστεις feedback για το αν το φως ειναι ανοιχτο η κλειστο

δλδ αμα για καποιο λογο κανει reset ο uC σου?

mihalas2
14-10-11, 10:35
μαλον χρειαζεσαι ενα φλιπ φλοπ

FILMAN
14-10-11, 14:06
Ρε φίλε αυτό ακριβώς κάνει το ρελέ καστάνιας. Του δίνεις 220 και οπλίζει. Του τα κόβεις και μένει οπλισμένο. Του τα ξαναδίνεις και ανοίγει. Του τα κόβεις και μένει ανοιχτό. Μετά πάλι απ' την αρχή. Γιατί λες ότι δεν σου κάνει;

Hadr1an
14-10-11, 15:40
αν ειναι ετσι οπως το λες οκ γιατι νομιζα οτι το ρελε καστανιας εχει κουμπι που τη μια το οπλιζει την αλλη το ανοιγει...

FILMAN
14-10-11, 15:45
αν ειναι ετσι οπως το λες οκ γιατι νομιζα οτι το ρελε καστανιας εχει κουμπι που τη μια το οπλιζει την αλλη το ανοιγει...Έχει ΚΑΙ κουμπί για τοπικό χειροκίνητο χειρισμό, αλλά η βασική λειτουργία γίνεται εφαρμόζοντας τάση στο πηνίο του. Αλλιώς για ποιο ρελέ καστάνιας μιλάμε, αν δούλευε μόνο από το κουμπί δε θα ήταν ρελέ αλλά θα ήταν ένας συνηθισμένος διακόπτης on / off...

Hadr1an
14-10-11, 15:58
αμα ειναι ετσι οκ μαλλον λυθηκε... (πιο ευκολο απ οτι φανταζομουν) ευχαριστω..:biggrin:

.::Nikos::.
18-10-11, 03:21
Που θα βρω ρελέ καστάνιας? Σε μαγαζί με ηλεκτρονικά παντως δεν είχαν, μάλλον σε ηλεκτρολογικά θα έχουν ε?
Κάποιο μαγαζί ξέρετε?
Ευχαριστώ!

sv4lqcnik
18-10-11, 04:14
κοτζαμ Αθηνα και δεν θα βρεις;;;; τι λες τωρα σε οποιο μεγαλο καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο -βλεπε καυκας -το ζητησεις θα σου το δωσει το ειπε και ο κοελιο τυχιρο του ουγδοντα:biggrin: ιετσι ιετσι :lool::lool: