PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ειναι οι σερβοκινητηρες? (servo motor)



Mixalis xania
14-10-11, 16:11
Καποια απλη εξηγηση για το τι ειναι ? Ποια ειναι η δουλεια τους?
Και κυκλωματα για αυτα?

FILMAN
14-10-11, 16:35
Είναι ένα κουτάκι που έχει μέσα:

Ένα μοτέρ συνεχούς
Μια πλακέτα οδήγησης του μοτέρ
Ένα σύστημα γραναζιών (μειωτήρας στροφών)
Ένα αισθητήρα θέσης του άξονα

Έξω βγαίνουν τρία καλώδια: τροφοδοσία, γείωση και το καλώδιο ελέγχου. Δίνοντας παλμούς 50Hz και εύρους από 1 ... 2msec στο καλώδιο ελέγχου πετυχαίνεις την τοποθέτηση του άξονα στο σημείο που θες, δηλ. το 1msec αντιστοιχεί στην αριστερή ακραία θέση, τα 2msec αντιστοιχούν στη δεξιά ακραία θέση, τα 1.5msec στη μέση, κ.ο.κ. Δεν πρόκειται δηλ. για κινητήρα του οποίου ο άξονας εκτελεί συνεχή περιστροφή.

spiroscfu
14-10-11, 16:41
Υπάρχουν και με ac κινητήρες.

FILMAN
14-10-11, 16:43
Υπάρχουν και με ac κινητήρες.
Ναι, ε; Έχω μείνει πίσω! :001_rolleyes:

kpap
14-10-11, 17:25
Φίλιππε υπάρχουν και άλλου είδους σερβοκινητήρες. Αυτοί που αναφέρεις είναι συγκεκριμένος τύπος ο οποίος χρησιμοποιείται απ'ότι έχω καταλάβει σε μοντελισμό και κάποιες ρομποτικές εφαρμογές μόνο. Αν υπάρχουν και άλλες χρήσεις τις οποίες γνωρίζει κάποιος ας με συμπληρώσει.
Γενικότερα σερβοκινητήρας είναι οποιοδήποτε σύστημα κινητήρα χρησιμοποιεί ανάδραση (ένα οπτικό encoder π.χ., που είναι και το πιο συνηθισμένο νομίζω) για να ελέγξει τη θέση, την ταχύτητα ή τη ροπή του. Όπου εκεί έχουμε συνεχείς περιστροφές προφανώς. Υπάρχουν και γραμμικοί τέτοιοι μηχανισμοί, εκτός από περιστροφικούς. Γενικότερα σερβομηχανισμός είναι οποιοδήποτε σύστημα χρησιμοποιεί ανάδραση για να ελέγξει κάποια μεταβλητή, π.χ. θερμοκρασία.
Αυτά έχω συνοψίσει στο μυαλό μου από τις μέχρι τώρα ασχολίες μου με σέρβο, οπότε ελπίζω να τα ορίζω και σωστά.