PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση ρεύματος ζώνης για οπλισμό του ρελέ?



dog80
15-10-11, 10:44
Καλημέρα!

Έχω έναν Roiscok 208cn και θέλω κάθε φορά που η εξωπορτα είναι ανοιχτή να ανάβει ένα φωτάκι LED που έχω.

Σκέφτηκα για να γλιτώσω τα καλώδια να χρησιμοποιήσω ένα ρελέ ο οποίος θα είναι μόνιμα οπλισμένος απο το ρεύμα της ζώνης 1 της εξώπορτας και να βάλω τις επαφές NC και C για να τροφοδοτήσω τα LED.

Έτσι όταν ανοίγει η πόρτα, η μαγνητική επαφή κόβει το ρεύμα της ζώνης 1, το ρελέ απενεργοποιείται και κλείνει το κύκλωμα των LED.

Ερώτηση 1:
Θα εχει πρόβλημα η ζώνη 1 με αυτή τη διάταξη? Υπόψιν οτι το πηνίο του ρελέ που έχω τραβάει μόλις 4-5mA

Ερώτηση 2:
Υπάρχει περίπτωση να καεί το ρελέ που θα είναι μόνιμα οπλισμένο?

plouf
15-10-11, 12:00
δεν ξέρω αλλα δεν νομίζω να λειτουργεί έτσι ο πίνακας, με πιθανότητες προβλημάτων στη μονάδα

ΑΛΛΑ τι καλώδιο ξεκινάει απο τη μονάδα και πάει στη πόρτα !?!?
συνήθως τοποθετέιτε το ΛΙΓΟΤΕΡΟ 4 καλωδίων αρα βάζεις τα 2 στο ΛΕΝΤ ?(με τροφοδοσία απο μονάδα) και τα άλλα 2 την επάφη της πόρτας !? (απλο?)

ttoni
23-10-11, 23:10
Λογικά θα δουλέψει, εφόσων δεν προσθέτεις στον βρόγχο της ζώνης πρόσθετη πτώση τάσης λόγο του πηνίου. 4-5 mA θεωρούνται αμελητέα επομένως θα το βλέπει η μονάδα σαν ξερή επαφή.

Τα ζεύγη θα πρέπει σίγουρα να είναι σίγουρα δυο όπως προανέφερε ο plouf. Ενα ζευγάρι για το κύκλωμα ελέγχου (πηνίο ρελέ) και ένα για την επαφή του ρελέ (κύκλωμα φορτίου)

Κάτι ακόμα: Μήν ξεχάσεις μια αντίσταση σε σειρά για να προστατεύσεις στο κύκλωμα του φορτιου το Led σου αλλιώς .......μπαμ.

Καληνύχτα.

vasilllis
24-10-11, 08:53
Πιστευω να εχι προβλημα οταν θες να ενεργοποιησεις ρελε και ζωνη.βαλε το ρελε με δυο επαφες.μια για την ζωνη μια για το ρελε.

dog80
24-10-11, 12:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά για λόγους αξιοπιστίας του συστήματος κατέληξα να βάλω μια δεύτερη ανεξάρτητη επαφή.