PDA

Επιστροφή στο Forum : Radio-cd καίει συνεχώς την ασφάλειά του.



ORIGIN2000
16-10-11, 17:36
Μπορει κάποιος να μου πει γιατί το radio-cd μου καίει την ασφάλεια του(10 amber);τον τελευταίο μήνα έχει γίνει 2-3 φορές,την αλλάζω κ μετά παίζει κανονικά.Που μπορεί να οφείλεται;:cursing:

sv4lqcnik
16-10-11, 19:30
φιλε μου γεια σου

εδω ειναι που λενε αγνωσται αι βουλαι του υψηστου και οι συνταγες του ψηστου''
πρωτα πρωτα δεν χρειαζετε να ανεβαζεις ατμο γιατι τα εγκεφαλικα ειναι πολυ της μοδας.
κατοπιν φτιαχνεις καφε και αρχιζεις το ψαξιμο πρωτα απεξω μην τυχων βραχυκυκλωνει κανενα καλωδιο συνδεσης με το σασι η σε κατι μεταλικο αν ειναι πουθενα ξυμενο , ακολουθησε την διαδρομη που κανει το καλωδιο αν ειναι ορατο απο εκει που το περασε ο μαστορας που το συνδεσε μεχρι το σημειο συνδεσης στο radio-cd αν δεν ειναι στην φατσα του εργοστασιου , αν δεν δεις κατι περιεργο εκει ,τοτε πρεπει να κανει διερευνητικο χειρουργειο στο εσωτερικο του αλλα δεν θελω να πιστευω οτι ειναι εσωτερικο το προβλημα πρεπει να ειναι βαση των ενδειξεων καπου ξημενο η να ακουμπαει το καλωδιο που τροφοδωτει με συν το r-cd με το πλην καπου γυρω στο radio-cd. αυτα εχω να πω εγω απο μακρυα θα δειξει η ερευνα που θα κανεις τα πιο πανω ψαξιματα ειναι για συσκευη αυτοκινητου
αν ειναι σπιτιου αλαζει το θεμα πες μας ο αρωστος σε τι γηπεδο παιζει;;;;;

ORIGIN2000
16-10-11, 19:39
πριν λιγο καιρο ειχαμε αλλαξει το κοκκινο καλωδιο με το κιτρινο γιατι δε μου κρατουσε τους σταθμους κ εφτιαξε αυτο το προβλημα, λες να ωφειλεται σε αυτο;παντως τα καλωδια που ειπες μια χαρα φαινονται.ευχαριστω!

sv4lqcnik
16-10-11, 19:58
αν μπορεις να δεις το ραδιο σιντι γυρω του πρεπει να εχει καποιο πινακιδακι αυτοκολητο με τα χρωμματα του καλωδιου της μνημης αλως ψαξε στον google για manual για να σιγουρυτεις και μετα βλεπεις αν δεν δεις εδω ειμαστε

ORIGIN2000
16-10-11, 20:14
ναι εχει, δινει το κοκκινο για συνεχη τροφοδοσια. Αν ομως το συνδεσω με το κοκκινο του αυτοκινητου δε κρατα μνημες με το κιτρινο που το τραμπαρα κραταει σταθμους κτλ κανονικα.Εγω λεω μηπως η εταιρια (citroen) εχει το κιτρινο για συνεχη τροφοδοσια.Πως λες να το δω σιγουρα;το δοκιμαστικο κατσαβιδι 12v κανει τιποτα;

kaptenlouna
17-10-11, 08:29
ναι εχει, δινει το κοκκινο για συνεχη τροφοδοσια. Αν ομως το συνδεσω με το κοκκινο του αυτοκινητου δε κρατα μνημες με το κιτρινο που το τραμπαρα κραταει σταθμους κτλ κανονικα.Εγω λεω μηπως η εταιρια (citroen) εχει το κιτρινο για συνεχη τροφοδοσια.Πως λες να το δω σιγουρα;το δοκιμαστικο κατσαβιδι 12v κανει τιποτα;

Συνήθως είναι:
ΚΙΤΡΙΝΟ 12v σταθερά από την μπαταριά
ΚΟΚΚΙΝΟ 12v διακοπτόμενα από το κλειδί
ΜΑΥΡΟ γείωση.

FILMAN
17-10-11, 09:30
Μερικές φορές το κόκκινο και το κίτρινο είναι ανάποδα, γι' αυτό σε μερικά μοντέλα έχει κοννέκτορες που σου επιτρέπουν να τα βάλεις και ανάποδα. Σε κάθε περίπτωση δεν φταίει αυτό εκτός αν το μηχάνημα παίζει συνέχεια στο τέρμα οπότε καίγεται η ασφάλεια.

constadinos
28-02-12, 20:57
χαίρεται...μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκεται η ασφάλεια ραδιοcd...?
γιατί δεν ανάβει καθόλου...καμία ένδειξη...
ευχαριστώ...

Λιάτης
28-02-12, 21:47
Φίλε Κωσταντίνε αν μιλάς για ραδιοcd αυτοκινήτου, λογικά στο καπάκι της ασφαλειοθήκης λέει ποια ασφάλεια βρίσκεται σε ποια θέση...

constadinos
03-03-12, 04:47
ναι αυτοκινήτου... έκανα καμιά ώρα να την βγάλω αλλά οκ τα κατάφερα...
πίσω απο το ραδιοcd ήταν...
αλλά απο κάπου βγήκε ένα κίτρινο καλώδιο...
δεν ξέρω απο που είναι 0.3Α γράφει...
ίσως γείωση...
πάντως λειτουργεί κανονικά...
thaanx

ezizu
03-03-12, 05:20
Αν εννοείς, το καλώδιο που φαίνεται στις φωτογραφίες,(που σημειωτέον είναι μπλέ/άσπρο) ,με το κίτρινο ταμπελάκι,που γράφει<< AMP REM MAX 0,3A>>,αυτό είναι το λεγόμενο remote.Είναι η έξοδος ουσιαστικά του radio-cd,που δίνει εντολή on (12Volt),όταν ανάψεις το radio-cd , ή off (0Vοlt) όταν το κλείσεις ,σε τελικούς ενισχυτές,αυτόματες κεραίες κ.λ.π. και στο δικό σου radio-cd , η έξοδος remote, μπορεί να δώσει ρεύμα max 0,3Α. Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά,δεν το συνδέεις πουθενά,απλά κοιτάς να είναι μονωμένο καλά.Αν ακουμπήσει σε γείωση ,το πιθανότερο είναι να κάψεις το κύκλωμα της εντολής remote on/off,του radio-cd,εφόσον δεν έχει κάποια ασφάλεια.

eebabs2000
04-03-12, 20:12
Μπορει κάποιος να μου πει γιατί το radio-cd μου καίει την ασφάλεια του(10 amber);τον τελευταίο μήνα έχει γίνει 2-3 φορές,την αλλάζω κ μετά παίζει κανονικά.Που μπορεί να οφείλεται;:cursing:

Αν δεν ακουμπάει κάποιο καλώδιο στη γη όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, κοίτα μήπως έχει βραχυκυκλώσει ο πυκνωτής απόζευξης που έχει στην τροφοδοσία.

stelios_a
21-04-12, 18:12
λοιπον για να λες 10 Α λογικα ειναι pioneeer ι kenwood..

το να σου καιει ασφαλειες αρχισα απο οταν αλαξες τα καλωδια ?

σε καθε αμαξι μπορεις να δεις πιο καλωδιο ειναι με συνεχη ταση και πιο με διακοπτομενη ( παρε αρνητικο και κιτρινινο με ενα βολτομετρο και μετρα χωρις κλειδι . μετα δες μαυρο κοκκινο με κλειδι στην θεση acc αν το κοκκινο εχει ταση με ανοιχτο διακοπτη αυτο το βαζεις στο κοκκινο του ραδιο cd ( η καλυτερα κοιτα το Manual Ποιο καλωδιο του ραδιο cd ειναι για διακοπτομενο και πιο για μονιμο ρευμα. )

σε καθε περιπτωση αν δεν ξερεις απο τοποθετηση ραδιο cd μην επιχειρεις γιατι ενα λαθος στην πιο ακραια περιπτωση μπορει να σου κοστισει το αμαξι..

το ραδιο το εβγαλες με τα ιδικα συδερακια του η με κατσαβιδι ?

υπαρχει κυνδηνος να σπασεις το ταμπλο σου απο λαθος ..

δεν σε κατηγορω αλλα καλυτερα να δεις μια φορα τις συνδεσεις και την τοποθετηση απο καποιον που να ξερει και μετα να επιχειρεις .

οπως και να εχει αν μενεις αθηνα και δεν μπορεις να βρεις το προβλημα περνα απο αιγαλεω να το δουμε..


επισης.. επιδη πολοι κανουν διαφορα.. μηπως εχεις κανει καμια ταρζανια και εχεις βαλει παραληλα περισσοτερα ηχεια ? η εχεισ τερμα μπασα η εβαλες καποιο ακαταληλο ηχειο για αυτοκινητο ? στο λεω γιατι ολα αυτα τα εχω δει . τα μπασα τραβανε στιγμιαια πολυ ρευμα με αποτελεσμα να σου διμηουργει αυτο το προβλημα. αν θες ελα να δουμε την συνδεσμολογια που σου εχει κανει οποιος στην εχει κανει η πηγαινε σε καποιο μαγαζι για ελενχο