PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενας διακοπτης για 2 διαφορετικα κυκλωματα.



aledjo
17-10-11, 18:19
Γεια σας παιδια. εχω καιρο να ασχοληθω με ηλεκτρονικα και εχω ξεχασει πολλαα...

θελω λοιπον να κανω 2 διαφορετικα κυκλωματα να δουλευουν με ΕΝΑ κοινο κουμπι.
να μη μεταφερεται τυχον ρευμα απο το ενα στο αλλο
πατοντας το κουμπι, να δουλευουν ταυτοχρονα και τα 2 κυκλωματα.

εκανα καποιες δοκιμες ακομα και με διοδους και δε το πετυχα.

καμια ιδεα, εκτος απο ρελε?

ευχαριστω

stom
17-10-11, 19:03
Κουμπι με διο μεταγωγικες επαφες?

kotsos___
17-10-11, 19:20
Υπάρχουν διακόπτες 2 επαφών...:wiink:

aledjo
17-10-11, 20:13
δυστυχος δε γινεται αυτο για ο διακοπτης δε μπορει να αλλαξει.

βασικα ειναι μια πατεντα που θελω να κανω σε μια συσκευη που εχει το διακοπτη του κτλ, και θελω παραλληλα οταν πατιεται το κουμπι αυτο
για να δουλεψει αυτη η συσκευη, να δουλευει και μια αλλη δευτερη ταυτοχρονα.

mixalis1988
17-10-11, 20:52
Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες προκειμενου να σε βοηθησουμε. Τι ακριβως θελεις να κανεις??? τι λειτουργια κανει αυτη η συσκευη και τη λειτουργια θα δουλευει η δευτερη (η πατεντα).Και τι εννοεις με τον ορο :
να μη μεταφερεται τυχον ρευμα απο το ενα στο αλλο πατοντας το κουμπι

klik
17-10-11, 20:54
To πιο απλό είναι με ρελέ.
Άλλες λύσεις υπάρχουν και είναι ανάλογες με την περίπτωση που έχεις για την οποία δεν αναφέρεις λεπτομέρειες
(π.χ. είναι dc, ac... τι ισχύ έχεις κλπ)

briko
17-10-11, 21:00
μια χαζή λύση;
πολυπρυζο με διακόπτη δοκίμασες?

-nikos-
17-10-11, 21:06
καμια ιδεα, εκτος απο ρελε?

ευχαριστω

φωτοτρανζιστορ ,,

aledjo
17-10-11, 22:26
η ισχυ ειναι dc.
στη πρωτη συσκευη μετρισα με το πολυμετρο οτι ερχεται 0,50 βολτ στο "διακοπτη" το οποιο ειναι ενα κουμπι που ελεγχει μια λειτουργια της συσκευης.

στη δευτερη συσκευη ερχεται ρευμα dc 0,20 βολτ στο κουμπι.

με λιγα λογια θελω εχω μονο ενα κουμπι! που να ελεγχουν αυτα δυο ταυτοχρονα.
τα κουμπια αυτα δεν ειναι power button. ειναι κουμπια ελεγχου σαν λεμε παταω play στο cd player.

δοκιμασα να τα συνδεσω παραλληλα στο ιδιο κουμπι. γινεται αυτο που θελω αλλα μου κανει προβληματα η δευτερη συσκευη γιατι μεταφερεται και ρευμα μαζι.
μη το καψω κι'ολας.
δοκιμασα και με διοδους και παλι τιποτα.

βοηθησα?

klik
17-10-11, 23:59
(α) Μπορείς να βάλεις έναν δικό σου διακόπτη (άσχετο με τους διακόπτες των συσκευών) με δυο επαφές και πατώντας τον να πατά τους άλλους δυο.

ή

(β) Με επιπλέον μετρήσεις στους διακόπτες, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τρανζίστορ (η βάση του θα γίνεται trigger από το πάτημα του κουμπιού της Α συσκευής), οπτοζεύκτη (το emitter led θα τροφοδοτείται από το τροφοδοτικό της συσκευής Α) και το τρανζίστορ του οπτοζεύκτη θα παραλληλιστεί με τον δεύτερο διακόπτη.

Αντί για οπτοζεύκτη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και rele, αλλά δεν βλέπω το λόγο.

aledjo
18-10-11, 02:21
(β) Με επιπλέον μετρήσεις στους διακόπτες, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τρανζίστορ (η βάση του θα γίνεται trigger από το πάτημα του κουμπιού της Α συσκευής), οπτοζεύκτη (το emitter led θα τροφοδοτείται από το τροφοδοτικό της συσκευής Α) και το τρανζίστορ του οπτοζεύκτη θα παραλληλιστεί με τον δεύτερο διακόπτη.

πως γινεται αυτο? υπαρχει καποιο σχεδιο?
κατι θυμαμαι με το 2n2222

spiroscfu
18-10-11, 04:50
η ισχυ ειναι dc.
στη πρωτη συσκευη μετρισα με το πολυμετρο οτι ερχεται 0,50 βολτ στο "διακοπτη" το οποιο ειναι ενα κουμπι που ελεγχει μια λειτουργια της συσκευης.

στη δευτερη συσκευη ερχεται ρευμα dc 0,20 βολτ στο κουμπι.

με λιγα λογια θελω εχω μονο ενα κουμπι! που να ελεγχουν αυτα δυο ταυτοχρονα.
τα κουμπια αυτα δεν ειναι power button. ειναι κουμπια ελεγχου σαν λεμε παταω play στο cd player.

δοκιμασα να τα συνδεσω παραλληλα στο ιδιο κουμπι. γινεται αυτο που θελω αλλα μου κανει προβληματα η δευτερη συσκευη γιατι μεταφερεται και ρευμα μαζι.
μη το καψω κι'ολας.
δοκιμασα και με διοδους και παλι τιποτα.

βοηθησα?

Καταρχάς πρέπει να ξέρεις πως αν αυτές οι δυο επαφές είναι συνδεμένες σε κοινό μικροεπεξεργαστή (σαν cd ας πούμε) τότε αν πατηθούν και τα δυο ταυτόχρονα μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα,
σχετικά τώρα με την εντολή μπορείς πολύ απλά να το κάνεις με ένα button δυο επαφών (περίπου σαν αυτά από το cd).

klik
18-10-11, 09:43
Καταρχάς πρέπει να ξέρεις πως αν αυτές οι δυο επαφές είναι συνδεμένες σε κοινό μικροεπεξεργαστή ...λέει για δυο διαφορετικές συσκευές.

klik
18-10-11, 09:50
πως γινεται αυτο? υπαρχει καποιο σχεδιο?
κατι θυμαμαι με το 2n2222 η τάση που μέτρησες είναι πολύ μικρή και δύσκολα αξιοποιήσιμη.
Αυτός είναι ο λόγος που είπα ότι θες επιπλέον μετρήσεις.

Για αρχή πρέπει να μετρήσεις κάθε μια από τις ακίδες του κουμπιού τι τάση έχει ώς προς τη γείωση του μηχανήματος όταν είναι ελεύθερο και όταν είναι πατημένο.Θέλουμε δηλαδή 4 μετρήσεις τάσης για την κάθε συσκευή.

Συσκευή 1: Ακίδα Α+Ελεύθερο, Ακίδα Α+Πατημένο
Συσκευή 1: Ακίδα Β+Ελεύθερο, Ακίδα Β+Πατημένο

Συσκευή 2: Ακίδα Α+Ελεύθερο, Ακίδα Α+Πατημένο
Συσκευή 2: Ακίδα Β+Ελεύθερο, Ακίδα Β+Πατημένο

aledjo
18-10-11, 15:44
κανω ενα προχειρο σχεδιο για να καταλαβετε τι εννοω.
με ενα κουμπι να αναβουν και τα 2 κυκλωματα δηλαδη και 2 λαμπες ας υποθεσουμε.
αλλα να μην επιρεαζει το ενα το αλλο.
με καποιο κυκλωμα, σαν ρελε ή καποιες διοδους....
καποια ιδεα??

24612

FILMAN
18-10-11, 16:01
Αυτό...........

vasilllis
18-10-11, 19:29
Το κουμπι που εχει δεν αλλαζει με καποιο αντοστοιχο εμποριου 2 επαφων;

aledjo
18-10-11, 20:55
Αυτό...........

σωστο αυτο που λες αλλα ξεχασα να πω οτι δε μπορω να πειραξω τιποτα απο το Α πριν το κουμπι γιατι ειναι πανω στη πλακετα και δε γινεται να αλλαξει.
οτι γινει απο το κουμπι και περα στο δευτερο Β κυκλωμα...

καμια ιδεα?

aledjo
18-10-11, 20:55
Το κουμπι που εχει δεν αλλαζει με καποιο αντοστοιχο εμποριου 2 επαφων;
οχι δε γινεται

FILMAN
19-10-11, 11:33
σωστο αυτο που λες αλλα ξεχασα να πω οτι δε μπορω να πειραξω τιποτα απο το Α πριν το κουμπι γιατι ειναι πανω στη πλακετα και δε γινεται να αλλαξει.
οτι γινει απο το κουμπι και περα στο δευτερο Β κυκλωμα...

καμια ιδεα?Α, και δεν μπορείς να κόψεις το διάδρομο της πλακέτας και να βάλεις μια δίοδο ε;

aledjo
19-10-11, 14:24
οχι γιατι η πλακετα δεν ειναι απλη πλακετα απο καποια κοινη συσκευη.
φαντασου οπως η μητρικη πλακετα του υπολογιστη που εχει καποιο κουμπι πανω της.....

δε γινεται ουτε να το πειραξω, ουτε να το κουνησω καν γιατι η παραμικρη κινηση θα επιρεασει τη λειτουργια της συσκευης
γιατι απο πανω ερχεται και κουμπωνει το καπακι οπου ενα αλλο κουμπι παταει το κουμπι της πλακετας!

ενα παραδειγμα ειναι οπως το eject του dvdrw που εχουμε ολοι μας.... ειναι τοσο δυσκολο να το πειραξω.

FILMAN
19-10-11, 14:55
Ωραία, πάμε σε κάτι άλλο τότε, το ένα άκρο του μπουτόν είναι σίγουρα στη γείωση;

aledjo
19-10-11, 15:35
δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως ειναι.

ασχετο αλλα πληροφοριακα λεω οτι η τροφοδοσια δεν ειναι απλα 2 καλωδια + και -
απο το εξωτερικο τροφοδοτικο του, το βυσμα που μπενει στη συσκευη εχει καπου στα 6 πιν...

εχει σημασια αυτο για τη γειωση που λες?

FILMAN
19-10-11, 15:40
Το κουτί της συσκευής αυτής είναι μεταλλικό;

aledjo
19-10-11, 17:39
ναι. ενα dvd/cd player για την ακριβεια

FILMAN
20-10-11, 11:59
Ωραία. Πάρε το πολύμετρό σου βάλε το μαύρο καλώδιο στο σασί και το κόκκινο στο ένα και στο άλλο άκρο του μπουτόν. Μέτρα τις δυο αυτές τάσεις και γράψε πόσο είναι. Στη συνέχεια ξανακάνε το ίδιο κρατώντας το μπουτόν πατημένο.

aledjo
20-10-11, 14:35
το εκανα!
και στις 4 περιπτωσεις μου βγαζει 4,5 βολτ!

δηλαδη και με τα 2 καλωδια, και πατημενο και οχι πατημενο. παντα δηλαδη 4,5...

FILMAN
20-10-11, 15:46
Τότε μάλλον το μπουτόν είναι μέρος ενός κυκλώματος μ/ε ο οποίος διαβάζει τα πλήκτρα με δειγματοληψία. Άρα για να κάνεις αυτό που θες θα χρειαστείς ένα αρκετά εκτεταμένο κύκλωμα...

spiroscfu
20-10-11, 15:56
και στις 4 περιπτωσεις μου βγαζει 4,5 βολτ!

Είσαι σίγουρος πως έκανες αυτό που σου έγραψε ο φίλιππος ?

Ωραία. Πάρε το πολύμετρό σου βάλε το μαύρο καλώδιο στο σασί και το κόκκινο στο ένα και μετά στο άλλο άκρο του μπουτόν. Μέτρα τις δυο αυτές τάσεις και γράψε πόσο είναι. Στη συνέχεια ξανακάνε το ίδιο κρατώντας το μπουτόν πατημένο.

aledjo
20-10-11, 17:02
αυτο εκανα.

υπαρχει κατι σαν ρελε με χαμηλη ταση?

aledjo
20-10-11, 17:03
Τότε μάλλον το μπουτόν είναι μέρος ενός κυκλώματος μ/ε ο οποίος διαβάζει τα πλήκτρα με δειγματοληψία. Άρα για να κάνεις αυτό που θες θα χρειαστείς ένα αρκετά εκτεταμένο κύκλωμα...
καμια ιδεα?

klik
20-10-11, 23:55
καμια ιδεα?
πάρε άλλη ένδειξη ανάματος, π.χ. το ενδεικτικό led (αν δεν είναι και αυτό πολυπλεγμένο όπως το button). Απο εκεί θα οδηγήσεις (μέσω τρανζίστορ) ρελέ ή οπτοζεύκτη για το άναμα της δεύτερης συσκευής.

υγ. και πολυπλεξία να υπάρχει στο led δεν πειράζει, μια δίοδος με έναν πυκνωτή θα κάνει τη δουλειά της...

spiroscfu
21-10-11, 00:23
το εκανα!
και στις 4 περιπτωσεις μου βγαζει 4,5 βολτ!

δηλαδη και με τα 2 καλωδια, και πατημενο και οχι πατημενο. παντα δηλαδη 4,5...

Πως γίνεται αυτό δεν καταλαβαίνω.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.

klik
21-10-11, 00:41
Πως γίνεται αυτό δεν καταλαβαίνω.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.
Πολυπλεξία, δες π.χ. για πληκτρολόγια 16 πλήκτρων με 8 ακίδες.
24718
Αν δεν είχες πολυπλεξία θα ήθελες 16 ακίδες για 16 πλήκτρα.

Ο μικροελεγκτής στέλνει παλμό σε μια ακίδα και περιμένει να δει αν θα τον διαβάσει στις 4 άλλες με τις οποίες διασταυρώνονται πλήκτρα.

spiroscfu
21-10-11, 01:31
Το γνωρίζω αυτό klik αλλά όταν δεν πατάει κάποιο button τότε από την μεριά των εισόδων θα είχαμε μια συνεχή τάση ενώ από την μεριά των εξόδων έναν παλμό,
και έτσι θα έπρεπε να μετρήσει μια διαφορά τάσης το λιγότερο κάποιον εκατοντάδων mV (λόγω duty cycle).

Υ.γ.
Το θέμα είναι πως είναι matrix για αυτό το ποιό απλό θα ήταν "επιμένω :001_rolleyes:" ο διπλός διακόπτης.

klik
21-10-11, 01:33
Έχουν pull ups όλες οι γραμμές! Για λίγα nsec γίνεται κάθε γραμμή 0V. To πολύμετρο δεν προλαβαίνει να το δείξει.
(Αυτή η συνδεσμολογία είναι υπαρκτή και φυσιολογική σε matrix συνδέσεις, αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ μετρήσεις άλλων και να βεβαιώσω ότι αυτό συμβαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση)

spiroscfu
21-10-11, 03:54
Οι είσοδοί όσο δεν πατιέται κάποιο button θα είναι σε H λόγο pull-up,
οι έξοδοι όμως θα σκανάρουν και έτσι θα έχουν έναν παλμό 0-5V και κάποιου duty-cycle<100%, και έτσι πάνω στο πολύμετρο (όποιο και να είναι) από την μια μεριά του διακόπτη θα περάσει λιγότερο ρεύμα με αποτέλεσμα μικρότερη τάση.

klik
21-10-11, 10:33
Γι' αυτό έχει 4,5 και όχι 5.

FILMAN
21-10-11, 10:38
Γι' αυτό έχει 4,5 και όχι 5.klik αυτό που λέει ο Σπύρος είναι ότι, ναι, αυτό που λες θα συμβαίνει με π.χ. τις σειρές αλλά όχι με τις στήλες όταν δεν υπάρχει κανένα πατημένο μπουτόν... Φίλε aledjo κάνε τις ίδιες μετρήσεις με παλμογράφο και πες αν βλέπεις ορθογώνιους παλμούς ή συνεχείς τάσεις.

klik
21-10-11, 11:38
Φίλιππα το dvd δεν είναι ανάγκη να έχει matrix keyboard με dedicated γραμμές και στήλες.
π.χ. εγώ στις δικές μου συσκευές κάνω πολυπλεξία την lcd οθόνη με τα πλήκτρα και πολλές γραμμές γίνονται input/output κατα τη σάρωση.

Συνεχίζω να θεωρώ καλύτερη λύση να "πιαστεί" το led

-nikos-
21-10-11, 12:28
με ενα τετειο και καθαρισε =http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/100565/NEC/PS7141-2A.html
εχω δυο αν θελει.

FILMAN
21-10-11, 13:38
με ενα τετειο και καθαρισε =http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/100565/NEC/PS7141-2A.html
εχω δυο αν θελει.
Μπράβο. Ξαναδιάβασε τώρα το θέμα από την αρχή.

aledjo
21-10-11, 14:32
Φίλε aledjo κάνε τις ίδιες μετρήσεις με παλμογράφο και πες αν βλέπεις ορθογώνιους παλμούς ή συνεχείς τάσεις.

δεν εχω παλμογραφο....

πω πω μια απλη πατεντα σκεφτηκα να κανω και δε γινεται τιποτα.
μου ερχεται στο μυαλο μου συνεχεια ενα κολπο που ειχα κανει παλιοτερα σε αλλο κυκλωμα με το 2n2222
θυμαμαι οτι δουλευε σαν ρελες με μικρη ταση αλλα δε θυμαμαι πως το εκανα.

κατι με τη παραλληλη θυρα ειχα κανει και εστελνα εντολες...

μηπως το ξερει κανεις?

FILMAN
21-10-11, 14:43
Δεν σου κάνει κάτι τέτοιο διότι πολύ απλά στο συγκεκριμένο μπουτόν τα σήματα πιθανότατα είναι παλμοί και όχι συνεχείς τάσεις.

spiroscfu
21-10-11, 14:51
Γι' αυτό έχει 4,5 και όχι 5.
Αυτό μου φάνηκε περίεργο και από τις δυο μεριές 4,5,
αν ήταν από την μια μεριά 4,5 και από την άλλη 4 (που κανονικά αν μετρούσαμε rms θα ήταν 2,25 (50% duty cycle)),
εντάξει αλλά!!





Φίλιππα το dvd δεν είναι ανάγκη να έχει matrix keyboard με dedicated γραμμές και στήλες.
π.χ. εγώ στις δικές μου συσκευές κάνω πολυπλεξία την lcd οθόνη με τα πλήκτρα και πολλές γραμμές γίνονται input/output κατα τη σάρωση.

Φυσικά το dvd μπορεί να έχει r2r με button, χωρισμένο σε 1 ή 2 ή 3 εξόδους (εισόδους στον μ/ε).
κατά την σάρωση για ποιό λόγο το κάνεις input για να διαβάσεις την τιμή της ή για να το κάνεις float?

klik
21-10-11, 15:18
Αυτό μου φάνηκε περίεργο και από τις δυο μεριές 4,5
η "ακρίβεια" με παραξενεύει και μένα (γι 'αυτό είπα ότι δεν εμπιστεύομαι τις μετρήσεις (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59281&p=469138&viewfull=1#post469138)).
Θα περίμενα να δω διαφορά μεταξύ τους π.χ. 4,3 και 4,6.
Υπάρχει π.χ. περίπτωση να έχει buttons 4 ακίδων
24741που ανα δύο είναι βραχυκυκλωμένες και να έγινε μέτρηση στο βραχυκυκλωμένο ζεύγος.



...κατά την σάρωση για ποιό λόγο το κάνεις input για να διαβάσεις την τιμή της ή για να το κάνεις float?
όταν σαρώνω το πληκτρολόγιο θέλω να διαβάσω τις τιμές (αρα input) και όχι απλά να είναι float

spiroscfu
21-10-11, 15:24
Συγνώμη klik το κάνεις διαφορετικά από το σχεδιάκη που έβαλες
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=24718&d=1319143448
Αν ναι πως να μαθαίνουμε και τίποτα?

klik
21-10-11, 15:30
Συγνώμη klik το κάνεις διαφορετικά από το σχεδιάκη που έβαλες...αυτό ήταν ένα γρήγορο γκουγλάρισμα:001_rolleyes:

spiroscfu
21-10-11, 15:34
Δεν μας λες τα μυστικά σου όμως:001_rolleyes:.

aledjo
22-10-11, 02:05
Δεν σου κάνει κάτι τέτοιο διότι πολύ απλά στο συγκεκριμένο μπουτόν τα σήματα πιθανότατα είναι παλμοί και όχι συνεχείς τάσεις.

μα δε με νοιαζει τι ρευμα ερχεται στο κουμπι. δε με ενδιαφερει αν ερχεται η οχι.
αυτο που θελω να εκμεταλευτω ειναι το "βραχυκυκλωμα" του κουμπιου ωστε να λειτουργησει το δευτερο κυκλωμα.

θα υπαρχει τροπος ρε παιδια... δε μπορει!

klik
22-10-11, 11:07
μα δε με νοιαζει τι ρευμα ερχεται στο κουμπι. δε με ενδιαφερει αν ερχεται η οχι.
αυτο που θελω να εκμεταλευτω ειναι το "βραχυκυκλωμα" του κουμπιου ωστε να λειτουργησει το δευτερο κυκλωμα.

θα υπαρχει τροπος ρε παιδια... δε μπορει!

(αν έχεις μετρήσει σωστά και πράγματι έχει παλμούς στην σάρωση του από τον επεξεργαστή)

Υπάρχει λύση, αλλά πως θα κάνεις μετρήσεις χωρίς παλμογράφο;
Μια λύση θα ήταν να έχεις μια λογική πύλη (AND ή NAND) που όταν η ακίδα 1 παίρνει τον παλμό ελέγχου (π.χ. high) και (AND) η ακίδα 2 έχει τον ίδιο παλμό, τότε το κουμπί είναι πατημένο. Θα μπορούσες μάλιστα να δοκιμάσεις τους 4 συνδυασμούς πυλών, ώστε χωρίς να χρησιμοποιήσεις παλμογράφο, να βρεις πότε είναι πατημένο το κουμπί.
Στην περίπτωση αυτή θα χρειαζόσουν ένα 74ls00 (NAND) ώστε να φτιάξεις την πύλη AND που θέλεις και καμιά NOT ακόμα μήπως χρειαστεί.