PDA

Επιστροφή στο Forum : Nissan Micra 1992 Πηγή και ηχεία.



DjoRDjeVIc
18-10-11, 20:00
Γεια σε όλους. Είμαι νέος σε αυτή την προσπάθεια και θέλω την βοήθεια σας. Έχω ένα nissan micra του 1992 και όταν το πήρα δεν είχε καθόλου πηγή ούτε ηχεία. Σήμερα άνοιξα την πόρτα του οδηγού, βλέπω στην λαμαρίνα ότι έχει χώρο υποδοχής για το ηχείο(αλλά όχι πολύ μεγάλο γιατί θα βρίσκει το παράθυρο) αλλά καθόλου καλώδια για να τα συνδέσω. Το θέμα είναι το εξής. Άνοιξα την πρόσοψη όπου μπαίνει η πηγή και βλέπω δύο φίσες. Φαίνονται στις παρακάτω φωτογραφίες :

24625246262462724628

1)Από αυτές τις δυο η μία είναι για το ρεύμα της πηγής και η άλλη για τα ηχέια; και αν ναι ποια είναι ποια ;
2) Λογικά θα χρειαστώ ανταπτορα. Κάτι σαν αυτό : http://www.car-hifi-radio-adapter.eu/en/car-radio-wire-harnesses/nissan/nissan-micra-1988-2002-car-radio-wire-harness.html ( δεν ξέρω αν είναι το σωστο, αν δεν είναι και το ξέρει κάποιος ας το κάνει ποστ) που πάλι βγάζει σε 2 φίσες. Η μία είναι για τα ρεύματα και η άλλη για τα ηχεία;
3) Περνώντας καινούργια ηχεία τα καλώδια τους που τα συνδέω; Πρέπει να κόψω την φίσα των "ηχείων" και να συνδέω ανα ζεύγος ;

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. Όποιος ξέρει ας μου πει.

Είναι δυνατόν να έχει φίσα για πηγή(ότι και αν είναι αυτή) και να μην έχει ούτε ένα ηχείο; Ούτε καν καλώδια;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

ikaros1978
18-10-11, 20:07
η πηγη που θα παρεις κατα πασα πιθανοτητα θα εχει υποδοχη σαν τον ανταπτορα που επισυναψες στο λινκ.οποτε θα χρειαστεις ενα τετοιο.απο κει και περα ειναι ευκολη υποθεση.στο 8 πλο ειναι τα 4 ζευγαρια του ηχου και στο αλλο τα βασικα ειναι κοκκινο κιτρινο (το ενα ειναι με μονιμη ταση για τις μνημες της πηγης) οι τασεις και μαυρο η γειωση.τα καλωδια απο τα ηχεια που θα παρεις δηλαδη θα συνδεθουν στα 4 απο τα 8 καλωδια του οκταπλου που ειπα πριν.αν βαλεις και πισω ηχεια τοτε θα βαλεις και τα 8 καλωδιακια.

ikaros1978
18-10-11, 20:12
24629
ξεχασα να πω οτι ναι πρεπει να το κοψεις για να τα συνδεσεις στα ηχεια προσεχοντας στην ολη εγκατασταση απαραιτητα την γειωση

DjoRDjeVIc
18-10-11, 20:17
Σ'ευχαριστώ για την άμεση. Με κατατόπισες αρκετά. Μπορείς να μου πείς τι καλώδιο θα χρειαστώ ; Αρχικά θα βάλλω μόνο μπροστά. Τα καλώδια που θα φύγουν απο τα ηχεία πως θα συνδεθούν πάνω στην φίσα; Θέλει κόψιμο και ράψιμο ή απλά το στρίβω και το βάλλω στις τρύπες;

Αν θες βάλλε κάποιο λινκ να δω το καλώδιο. Σευχαριστώ πολύ.

ikaros1978
18-10-11, 20:26
ενα απλο καλωδιο κοκκινομαυριο 2X0.75 ειναι μια χαρα.θα συνδεσεις το ηχειο και μετα στην καφε φισα αφου κοψεις βεβαια τα 4 που θες θα τα ενωσεις πολυ καλα και μονωμενα (αν μπορεις και κολλητα ακομα καλυτερα αλλιως στριμμενα μεταξυ τους γερα και σφιχτα με μονωτικη ταινια).
στο προχειρο σχεδιο σου εχω ενωσει το ενα απο τα 4 διαθεσιμα ζευγαρια (μωβ + γκρι)
24630

ikaros1978
18-10-11, 20:32
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=35_157_293&products_id=30348

DjoRDjeVIc
18-10-11, 20:33
Ωραία φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Με κατατόπισες αρκετά. Αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα όταν το επιχειρήσω θα ξαναστείλω.

DjoRDjeVIc
18-10-11, 23:04
Παιδιά μια άλλη ερώτηση που προέκυψε όσο ψάχνω για ηχεία. Τα 2 δρόμων, 3ων και 4ων τι ακριβώς σημαίνει; έχει διαφορά στην συνδεσμολογία ή πάλι φεύγει το κανονικό διπλό καλώδιο; Ευχαριστώ.