PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τα ηλεκτρικά στο μηχανάκι



Bianco Verde
19-10-11, 17:51
Γειά σας παιδιά πρώτι φορά γράφω σε αυτό το forum και ζητάω τα φώτα σας.Έχω ένα πρόβλημα με το μηχανάκι μου,έχω ενα Honda mtx 50cc το οποίο δούλευε κανονικά και ξαυνικιά άρχισε να μου κάνει διακοπές ή έπερνε δύσκολα μπροστά.Με τα πολλά κοιτάω τα καλώδια και ήταν φθαρμένα(τα καλώδια που πάνε στα πηνία),έκατσα τα άλκσα και δούλευε μια χαρά (για λίγο...),πάω να το ξαναβάλω μπροστά και δεν έπερνε,έβγαλα το μπουζί το γείωσα για να δω αν κάνει σπινθιρισμό και δεν έκανε τιποτα.Ξανακοιτάω τα καλώδια και ήταν μια χαρά. Υποψιάζομαι οτι είναι το πηνίο ή ηλεκτρονικη ή ο πολλαπλασιαστης.Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν έχει καεί η ηλεκτρονική? σημείωση μου είχε χαλάσει το ενα πηνίο αυτό που είναι για τα φώτα οχι το μαύρο που είναι για το μπουζί (ματακι),τα είχα αλακσει και είχα βάλει από ένα honda 50cc παλιό που είχα,υπάρχει περίπτωση να μην ήταν το κατάλιλο είτε να έχει μικρότερη αντίσταση και συνεπώς να μου έκαψε κάτι?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

cloud_constructor
19-10-11, 18:37
για κοιτα και το καλωδιο που παει απο τον εγκεφαλο στα πηνεια μην ειναι εκει το προβλημα.Να καει η ηλεκτρονικη μου φαινεται λιγο περιεργο.Κατι καλωδιακης φυσης ειναι το προβλημα

Bianco Verde
21-10-11, 12:40
τα έχω κοιτάξει ολα τα καλώδια δεν νομίζω να ειναι εκεί το πρόβλημα.τεσπα ευχαριστώ...

vasilllis
21-10-11, 19:40
Το ενα πηνιο ειναι για τα φωτα το αλλο για τον πολαπλασιαστη.σιγουρεψου μην εχει χαλασει καμια κλειδαρια.συνηθως καιγονται και οι ηλεκτρονικες.

Rx/Tx
21-10-11, 21:16
1. Ισως να πρεπει να βγαλεις και το καπακι το πλαινο να τσεκαρεις τα καλωδια και μεσα μην εχουν φθαρει, αν δεν το εχεις κάνει ηδη.
2. να μετρησεις ωμικη αντισταση στα πηνια, 2-5 ωμ το πηνιο ηλεκτρονικης ειναι ΟΚ, των φωτων θα πρεπει να εχει παραπανω αντισταση.
3. Και με καποιον να βαραει μανιβελα, μετρας το ματακι της ηλεκτρονικής αν βγάζει παλμό με ενα πολύμετρο βασικά Volts μετρας, μετρας και τα καλωδια απο το ματακι εως την φισα της ηλεκτρονικης να βεβαιωθεις οτι παει ο παλμος εκει.
4. και το καλωδιο παροχης τασης της ηλεκτρονικης στην φισα της πρεπει να ελεγξεις
5. Φυσικά αν ολα αυτα ειναι οκ, μετραςι ταση στα καλωδια που πανε στον πολ/στη, αν φερνουν ταση, τοτε εχει καψει πολλ/στη
6. Η ηλεκτρονική δύσκολα καιγεται, οχι όμως οτι είναι και απίθανο

Bianco Verde
21-10-11, 21:49
η κλειδαριά δεν είναι γιατί οταν πατάω μανιβελίες ανάβουν τα φώτα.(το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία)

Bianco Verde
21-10-11, 21:54
τα καλώδια στο καπάκι ειναι οκ τα έχω αλλάξει, η απορία μου ήταν αυτη αν θα βγάλω άκρη μετρώντας την ηλεκτρονική με πολύμετρο,θα το δοκιμάσω και βλέπουμε...

Rx/Tx
21-10-11, 21:58
Τι μοντελο είναι? Οταν λες δεν εχει μπαταρία δεν εχει καθόλου μπαταρία?

savnik
22-10-11, 13:27
η κλειδαριά δεν είναι γιατί οταν πατάω μανιβελίες ανάβουν τα φώτα.(το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία)
Μέτρα τις τάσεις και στις δυό περιελίξεις. Αυτής που είναι για τα φώτα και την μπαταρία και αυτής που πάει στην ηλεκτρονική, πατώντας την μανιβέλα.
Μέτρα και τι τάση σου δίνει το ματάκι.

vasilllis
22-10-11, 14:04
η κλειδαριά δεν είναι γιατί οταν πατάω μανιβελίες ανάβουν τα φώτα.(το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία)

μην το βλεπεις ετσι. Η κλειδαρια εχει δυο επαφες μια για τα φωτα και μια η οποια η κοβει την ταση στην ελκτρονικη η γειωνει την εκοδο της προς τον πολαπλασιαστη.

Bianco Verde
24-10-11, 23:42
sorry φίλε που άργησα να απαντίσω δεν είχα πρόσβαση στο internet. το μηχανάκι δεν γέρω ακριβώς μοντέλο υποθέτω οτι είναι το 88-89 και ναι δεν έχει καθόλου μπαταρία παίρνει μπροστά κατευθείαν με την μανιβέλα.

cycler
24-10-11, 23:49
Πω - πω τι θυμήθηκα!
24826
Είχα παλιά ένα τέτοιο και του έσπασα το σκελετό από τα άλματα με τερματισμένα αμορτισέρ...
Για παλιοσίδερα πήγε!

vasilllis
25-10-11, 12:01
εχει σιγουρα ηλεκτρονικη? η πλατινες?

Bianco Verde
25-10-11, 15:24
ηλεκτρονική έχει πλατίνες δεν ξέρω.