PDA

Επιστροφή στο Forum : φάση-ουδέτερος-γείωση



Wally
20-10-11, 17:19
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο λόγος που οποτε πάω να ανοίξω το pc και πέφτει η ασφάλεια είναι κάποιο βραχυκύκλωμα εντός του
τροφοδοτικού.

Για να το επιβεβαιώσω αυτό πρέπει να τσεκάρω με το πολύμετρο την φάση-γείωση και ουδέτερο του τροφοδοτικού.

Που είναι όμως αυτά;

Μήπως είναι οι 3 μεταλλικές ακίδες(pins, που σχηματίζουν τρίγωνο) πίσω από το τροφοδοτικό που πάει και μπαίνει το καλώδιο τροφοδοσίας.

Αν ναι, ποίο από αυτά είναι η γείωση, ποίο το ουδέτερο και ποίο η φάση.

gsmaster
21-10-11, 00:46
Τι ακριβώς θα τσεκάρεις με ένα απλό πολύμετρο?

Ο υπολογιστής κάποια στιγμή ανοίγει αφού σηκώσεις την ασφάλεια? Ποιά ασφάλεια πέφτει? απο όλο το σπίτι ή ένα κομμάτι μόνο? (μηπως είναι το ρελέ διαρροής)
Ίσως έχεις υπεφορτώσει μια ασφάλεια και πέφτεις με το επιπλέον φορτίο, αλλά πιθανότατα έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό και βραχυκυκλώνει κάτι με γείωση και ρίχνει το ρελέ διαρροής.
Συμπέρασμα, άλλαξε τροφοδοτικό.

Wally
22-10-11, 07:20
Moυ πρότεινε κάποιος, σε ένα αλλο site, σχετιζόμενο με υπολογιστές, ότι μπορώ να επιβεβαιώσω αν πρόκειται για βραχυκύκλωμα αν βάλω τους ακροδέκτες
να μετρήσουν την αντίσταση(που τυχόν υπάρχει) στην φάση-ουδέτερο-γείωση του υπολογιστή.

Τώρα, όσον αφορά τα ερωτήματα σου:

Αφού σηκώσω την ασφάλεια, και πατήσω το on του υπολογιστή, ναι αυτός ανοίγει. Πέφτει μόνο μία ασφάλεια, όχι όλου του σπιτιού, και όχι, δεν είναι το ρελέ.

Αν υποθέσουμε ότι βραχυκυκλώνει το τροφοδοτικό, μπορώ να κάνω κάτι για να φτιάξω το πρόβλημα ή πάω για καινούργιο τροφοδοτικό χωρίς 2η σκέψη;

Κατα τα άλλα, η φάση, ο ουδέτερος και η γείωση που βρίσκονται;

Ακόμα και αν αλλάξω το τροφοδοτικό θα ήθελα να ξέρω, για πληροφοριακούς λόγους.

Πες μου σε παρακαλώ τι συμπέρασμα βγάζεις.
Thanks.

Wally
22-10-11, 07:21
Moυ πρότεινε κάποιος, σε ένα αλλο site, σχετιζόμενο με υπολογιστές, ότι μπορώ να επιβεβαιώσω αν πρόκειται για βραχυκύκλωμα αν βάλω τους ακροδέκτες
να μετρήσουν την αντίσταση(που τυχόν υπάρχει) στην φάση-ουδέτερο-γείωση του υπολογιστή.

Τώρα, όσον αφορά τα ερωτήματα σου:

Αφού σηκώσω την ασφάλεια, και πατήσω το on του υπολογιστή, ναι αυτός ανοίγει. Πέφτει μόνο μία ασφάλεια, όχι όλου του σπιτιού, και όχι, δεν είναι το ρελέ.

Αν υποθέσουμε ότι βραχυκυκλώνει το τροφοδοτικό, μπορώ να κάνω κάτι για να φτιάξω το πρόβλημα ή πάω για καινούργιο τροφοδοτικό χωρίς 2η σκέψη;

Κατα τα άλλα, η φάση, ο ουδέτερος και η γείωση που βρίσκονται;

Ακόμα και αν αλλάξω το τροφοδοτικό θα ήθελα να ξέρω, για πληροφοριακούς λόγους.

Πες μου σε παρακαλώ τι συμπέρασμα βγάζεις.
Thanks.

vasilllis
22-10-11, 14:16
Moυ πρότεινε κάποιος, σε ένα αλλο site, σχετιζόμενο με υπολογιστές, ότι μπορώ να επιβεβαιώσω αν πρόκειται για βραχυκύκλωμα αν βάλω τους ακροδέκτες
να μετρήσουν την αντίσταση(που τυχόν υπάρχει) στην φάση-ουδέτερο-γείωση του υπολογιστή.

Τώρα, όσον αφορά τα ερωτήματα σου:

Αφού σηκώσω την ασφάλεια, και πατήσω το on του υπολογιστή, ναι αυτός ανοίγει. Πέφτει μόνο μία ασφάλεια, όχι όλου του σπιτιού, και όχι, δεν είναι το ρελέ.

Αν υποθέσουμε ότι βραχυκυκλώνει το τροφοδοτικό, μπορώ να κάνω κάτι για να φτιάξω το πρόβλημα ή πάω για καινούργιο τροφοδοτικό χωρίς 2η σκέψη;

Κατα τα άλλα, η φάση, ο ουδέτερος και η γείωση που βρίσκονται;

Ακόμα και αν αλλάξω το τροφοδοτικό θα ήθελα να ξέρω, για πληροφοριακούς λόγους.

Πες μου σε παρακαλώ τι συμπέρασμα βγάζεις.
Thanks.

Αν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι φταιει ο υπολογιστης αλλαξε του θεση σε καποια αλλη πριζα και τσεκαρε τον.αν πεφτει τοτε φταιει αυτος.το μονο που περνει 220 ειναι το καλωδιο και το τροφοδοτικο
.εννοειται ολα τα παρελκομενα με πριζα τα ξηλωνεις για δοκιμη.αν πεφτει καθε φορα βγαλε και την οθονη που πιο πολυ αυτο μου φαινεται.και ανοιξε τα ξεχωριστα να δεις.αν τελικα ειναι το towerαλλαξε τροφοδοτικο.
Τωρα φαση ουδετερο και γειωση εχεις στο καλωδιο στην ακρη φις και στην εισοδο του τροφοδοτικου.και αν εχει θυληκα φις για εξοδο διπλα.
Εχω απορια ομως αυτος που στο ειπε πως τα μετραει.