PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή μπρίζας κ διακόπτη φωτός



panosdel
20-10-11, 17:38
Γειά σας παιδιά.Οπως καταλαβατε ειμαι λιγο ασχετος.Θα μπω στο θεμα.Αλλαξα μια παλια μπριζα με 3 τρυπες που ειχα στο δωματιο μου κ εβαλα στη θεση της μια σουκο.Υπαρχει προβλημα?Επρεπε μηπως να βαλω παλι απλη?Κ ενα αλλο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με εναν διακοπτη φωτος.Το συγκεκριμενο φως αναβει απο δυο διακοπτες,εναν μεσα στο σπιτι κ απο εναν εξωτερικα.Αλλαξα τον εσωτερικο διακοπτη με εναν καινουριο.Ολα δουλευουν κανονικα αλλα οταν παω να σβησω τον καινουριο εσωτερικο διακοπτη πεταει λιγο σπιθα.οχι παντοτε.εκανα καποιο λαθος στην συνδεση?Ευχαριστω

mixalis1988
20-10-11, 17:54
Γειά σας παιδιά.Οπως καταλαβατε ειμαι λιγο ασχετος.Θα μπω στο θεμα.Αλλαξα μια παλια μπριζα με 3 τρυπες που ειχα στο δωματιο μου κ εβαλα στη θεση της μια σουκο.Υπαρχει προβλημα?Επρεπε μηπως να βαλω παλι απλη?Κ ενα αλλο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με εναν διακοπτη φωτος.Το συγκεκριμενο φως αναβει απο δυο διακοπτες,εναν μεσα στο σπιτι κ απο εναν εξωτερικα.Αλλαξα τον εσωτερικο διακοπτη με εναν καινουριο.Ολα δουλευουν κανονικα αλλα οταν παω να σβησω τον καινουριο εσωτερικο διακοπτη πεταει λιγο σπιθα.οχι παντοτε.εκανα καποιο λαθος στην συνδεση?Ευχαριστω

Σχετικα με την πρωτη ερωτηση σου καλα εκανες και εβαλες σουκο και καλα θα κανεις να αλλαξεις ολες τις μπριζες του σπιτιου σου με σουκο.Προβλημα δεν υπαρχει αρκει να ενωσεις και την γειωση που ουσιαστικα αυτη σε προστατευει σε περιπτωση σφαλματος.Οχι οτι η παλια μπριζα δεν σε προστατευε αρκει να χρησιμοποιεις ανταπτορα 3πολικο σε σουκο (εφοσον ειναι η γειωση συνδεδεμενη.
Το συγκεκριμενο φως λειτουργει με συνδεσμολογια αλε-ρετουρ..Εκανες την αναλογη συνδεση.Ειναι φυσιολογικο ονομαζεται κρουστικη ταση.

Προσοχη αν εισαι ασχετος μην παιζεις με το ρευμα.Το ρευμα δεν συγχωρει.Φωναξε εναν επαγγελματια αν δεν εισαι σιγουρος για το τι κανεις

Bobiras
20-10-11, 17:57
με το θεμα της πριζας δεν εχεις προβλημα απλα παλια ηταν ωπος ειπες πριζα με 3 τρυπες φαση-ουδετερο και η πανω μονη της η γειωση.

panosdel
20-10-11, 18:22
δηλαδη η σπιθα ειναι φυσιολογικη,κ η συνδεση μου ειναι σωστη ετσι?

ipso
20-10-11, 23:33
Αν η σύνδεση σου ήταν σωστή το ξέρεις μόνο εσύ.
Ακόμη και η ροπή που εσφιξες τις βίδες του διακόπτη παίζει ρόλο.

panosdel
21-10-11, 16:06
Αν η σύνδεση σου ήταν σωστή το ξέρεις μόνο εσύ.
Ακόμη και η ροπή που εσφιξες τις βίδες του διακόπτη παίζει ρόλο.
υπαρχει περιπτωση να εκανα λαθος την συνδεση κ οι διακοπτες να δουλευουν σωστα? εγω νομιζω ή ειναι σωστη η συνδεση κ λειτουργουν ή ειναι λαθος η συνδεση κ δεν λειτουργουν η υπολειτουργουν.

orthodoxos
03-07-14, 10:14
Καλημέρα σε όλους. Αντικαθιστώ τους παλιούς διακόπτες και τις πρίζες σε ένα διαμέρισμα με καινούργιους. Άλλαξα όλες τις πρίζες και τώρα προσπαθώ να αλλάξω έναν διπλό διακόπτη φωτός και δε τα καταφέρνω. Έχει τρία καλώδια και προφανώς κάπου κάνω κάτι λάθος. Τους μονούς, τους απλούς δηλαδή με τα δύο καλώδια τους αντικατέστησα κανονικά. Άλλωστε δύο υποδοχές έχουν όλες κι όλες. Έβαλα το ένα καλώδιο κάτω το άλλο πάνω. Τον διακόπτη όμως τον διπλό τον καινούργιο που έχει τέσσερις υποδοχές πως τον αλλάζω; Ο παλιός είδα πως είναι και ξέρω που πάει το κάθε καλώδιο και μου δουλεύει. Όταν όμως προσπαθώ να τα μεταφέρω στον καινούργιο δε μου ανάβει το φως. Κάπου έχω μπερδέψει τα καλώδια.
Έβγαλα και φωτογραφίες. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που βάζω τι;
Ευχαριστώ
Οι φωτογραφίες:
http://postimg.org/image/5oq2q913f
H πάνω πλευρά


http://postimg.org/image/hp6xd8j4b
Η πίσω πλευρά που τοποθετώ τα καλώδια


http://postimg.org/image/gye77ggqz
Ο παλιός διακόπτης με τη σωστή συνδεσμολογία

dog80
03-07-14, 11:25
Απλα ο παλιος διακοπτης ειχε κοινη επιστροφη. Θα παρεις τα δυο καλωδια και θα τα βαλεις απο την πανω πλευρα του διακοπτη. Το τριτο καλωδιο που ηταν στη μεση του παλιου διακοπτη θα το βαλεις απο κατω στον καινουριο και θα βρεις ενα μικρο κομματι καλωδιο ιδιας διατομης και θα γεφυρωσεις τις δυο κατω κλεμες.

rch
06-07-14, 04:17
Απλα ο παλιος διακοπτης ειχε κοινη επιστροφη. Θα παρεις τα δυο καλωδια και θα τα βαλεις απο την πανω πλευρα του διακοπτη. Το τριτο καλωδιο που ηταν στη μεση του παλιου διακοπτη θα το βαλεις απο κατω στον καινουριο και θα βρεις ενα μικρο κομματι καλωδιο ιδιας διατομης και θα γεφυρωσεις τις δυο κατω κλεμες.

Ή και όχι, άμα προσέξεις πάνω αριστερά γράφει ξεκάθαρα που θα μπεί η φάση.

Fixxxer
06-07-14, 12:25
Ή και όχι, άμα προσέξεις πάνω αριστερά γράφει ξεκάθαρα που θα μπεί η φάση.

Ας δοκιμασει να βαλει τη φαση στο L και τα αλλα 2 καλωδια στις απο κατω κλεμες κι αν δεν αναψουν και τα 2 τοτε ας κανει τη γεφυρα...

george Mp
06-07-14, 12:43
Αν προσεξεις πανω στον καινουργιο διακοπτη εχει τρια βελακια, το πανω δεξια ειναι η εισοδος της φασης και τα κατω οι εξοδοι, λογικα δεν θελει ουτε γεφυρα.

xrhstosmp
06-07-14, 20:31
Ισως να πω χαζομαρα αλλα μπας και ο διακοπτης αυτος ειναι διπλος αλερετουρ με τις βιδωτες κλεμες να ειναι η μεσαια επαφη και τις δυο κουμπωτες επαφες πανω και κατω να ειναι οι επιστροφες?απλα να γραφει τα L και τα βελακια απο παρομιο διακοπτη και ο μεμετης να μην εχει κανει αλλο καλουπι για τον συγκεκριμενο.

mixalis1988
07-07-14, 01:51
Ένα πολυμετρο στην λειτουργια beeper θα λυσει όλα τα προβλήματα!