PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Παράξενου μοτερ



DT200
21-10-11, 10:17
Έχω ένα μοτέρ από μία μηχανή που τρίβει μωσαϊκά (220V Μονοφασικό 2HP) και
βγάζει από μέσα έξη καλώδια (3 περιελίξεις) η μία έχει
αντίσταση 4Ω και η άλλες δύο από 2Ω.
πάνω στο μοτέρ βρήκα και έναν πυκνωτή 125μF αλλά
τον είχαν ξεσυνδέσει.

Το μοτέρ δεν έχει ηλεκτρολογικό κουτί (τα καλώδια είναι χύμα) και
δεν έχει φυγοκεντρικό διακόπτη.

ξέρει κάποιος πως να το συνδέσω ?
δεν έχω ξανά δει μονοφασικό μοτέρ με 6 καλώδια ! :bored:

FILMAN
21-10-11, 10:27
Ωχ, ζόρικα τα πράγματα... Το σίγουρο είναι ότι ο διακόπτης λειτουργίας θα πρέπει να έχει 3 θέσεις, σβηστό - εκκίνηση - λειτουργία, επίσης πολλά τέτοια μηχανήματα έχουν δυο πυκνωτές, υπάρχει κάτι που σε κάνει να νομίζεις ότι λείπει ένας; Κατά τα άλλα δώσε μια εναλλασσόμενη τάση στο τύλιγμα που δείχνει 4Ω και δες με ένα παλμογράφο τί παίρνεις στα τυλίγματα των 2Ω ταυτόχρονα (παλμογράφος δύο καναλιών). Στη συνέχεια κάνε το ίδιο τροφοδοτώντας κάποιο τύλιγμα των 2Ω και κοιτώντας τί βγάζουν τα υπόλοιπα (αυτές οι μετρήσεις θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε τις γωνίες των περιελίξεων), επίσης δεν ξέρω αν τα καλώδια έχουν διαφορετικά χρώματα, αν όχι αρίθμησέ τα για να μπορούμε να συννενοούμαστε.

DT200
21-10-11, 22:25
και εγώ αυτό πιστεύω (ότι έχει 2 πυκνωτές), αυτό με τον παλμογράφο δεν το ξέρω,
αλλά είναι και λίγο δύσκολο να το κάνω και δεν ξέρω τι θα καταλάβουμε.
θέλεις να μου δώσεις ένα παράδειγμα ?

lepouras
22-10-11, 18:13
Φίλιππε μήπως απλά είναι ένα τριφασικό μοτέρ που του έκαναν μετατροπή σε μονοφασικό? επειδή αρκετές φορές κάτι τέτοια κάνουν σε αυτές τις μηχανές και μετά μας πρήζουν να τους βάζουμε στον πίνακα 20Α και 25Α ασφάλειες στην πρίζα για να τους ξεκινά
(και φυσικά εκεί ξεκινάν οι τσακωμοί)

dimitris.stef
22-10-11, 22:31
καλησπερα φιλε. περασαν αρκετα χρονια να ασχολιθω με τα μοτερ καποτε ημουν περιελιχτης. υπαρχουν αρκετες μωσαικτσιδικες μηχανες αν ειναι αρκετα παλια και με μεγαλο πυρινα? 1 ο διακοπτης πρεπει να εχει 3 θεσεις αστεροτριγωνο συνιθως οπου γινοταν πατεντα στης επαφες. και πρεπει να εχει και 2 πυκνωτες εναν ασπρο μονιμου που ηταν συνδεμενος στα ψιλα και εναν μαυρο εκινισεως. οταν εμπαινε στη πρωτη σκαλα εδινε και ο μαυρος μεχρι να παρει ροπη μετα στη δευτερη ηταν μονο ο ασπρος.ακριβως τη συνδεση δεν τη θυμαμε τα ειχα σχεδιασμενα σε τετραδιο το οποιο ειναι στο χωριο μου δυστηχως. αν παω και το βρω θα το αναρτισω το σχεδιο

micalis
23-10-11, 14:06
Φιλε Ιωαννη,ο πυκνωτης συνδεεται στο ενα τυλιγμα μεχρι "να παρη στροφες" και μετα ξεσυνδεεται.

DT200
23-10-11, 15:29
έχω λαλήσει !!!
εδώ και 3 ημέρες είμαι πάνω στο μοτέρ, έχω δοκιμάσει ότι έχω φανταστεί.

το ρεζουμέ είναι ότι, το μοτέρ το ξεκινάω κανονικά και ομαλά με τους
δύο πυκνωτές και όταν πάρει στροφές αφαιρώ τον ηλεκτρολυτικό.

μέχρι εδώ όλα καλά και το μοτέρ τραβάει μόνο 4Α, το πρόβλημα μου είναι
ότι δεν ξέρω πως να συνδέσω τις περιελίξεις ώστε να βάλω την "δεύτερη" ταχύτητα.

τα στοιχεία του μοτέρ είναι, 220V 14A 2HP 1400rpm Χωρίς φυγοκεντρικό διακόπτη.

Υ.Γ. γιατί άραγε θέλει 14Α για 2 ίππους ???

top155
30-10-11, 11:33
μη σε προβληματιζει. αν τραβαει 4Α αδειο ειναι καλα.14Α ειναι το μεγιστο φορτιο σε ζορισμα.το προβλημα ειναι οταν τραβαει πανω απο 14Α.

FILMAN
01-11-11, 14:11
έχω λαλήσει !!!
εδώ και 3 ημέρες είμαι πάνω στο μοτέρ, έχω δοκιμάσει ότι έχω φανταστεί.

το ρεζουμέ είναι ότι, το μοτέρ το ξεκινάω κανονικά και ομαλά με τους
δύο πυκνωτές και όταν πάρει στροφές αφαιρώ τον ηλεκτρολυτικό.

μέχρι εδώ όλα καλά και το μοτέρ τραβάει μόνο 4Α, το πρόβλημα μου είναι
ότι δεν ξέρω πως να συνδέσω τις περιελίξεις ώστε να βάλω την "δεύτερη" ταχύτητα.

τα στοιχεία του μοτέρ είναι, 220V 14A 2HP 1400rpm Χωρίς φυγοκεντρικό διακόπτη.

Υ.Γ. γιατί άραγε θέλει 14Α για 2 ίππους ???
Αν τα 2Ω είναι διπλή κύρια περιέλιξη και τα 4Ω είναι η βοηθητική, τότε πιθανότατα στην εκκίνηση τα δυο τυλίγματα των 2Ω θα είναι ενωμένα σε σειρά (πρώτη σκάλα διακόπτη) ενώ στη φάση λειτουργίας (δεύτερη σκάλα) θα είναι ενωμένα παράλληλα.

dominus
17-10-12, 10:53
Καλημέρα σε όλους
Ξαναφέρνω αυτό το θέμα στην επιφάνεια γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
ΙΣΤΟΡΙΑ: Παλιά μηχανή μωσαϊκών, καλώδια χύμα 6 τον αριθμό, και 2 πυκνωτές να με κοιτάζουν.
Κατα τύχη βρήκα και ένα σχέδιο μέσα σε κάτι χαρτιά απο τη σύνδεση των καλωδίων όμως κολάω να τα συνδέσω γιατί απο συζητήσεις με περιελιξάδες(...) έμαθα ότι γινόταν και πατέντα στις επαφές του διακόπτη. Γι' αυτό και όλοι ζητάνε τον διακόπτη πορσελάνης: Λύνουν τον μύλο και ακυρώνουν κάποιες επαφές.
Ανεβάζω το σχέδιο και αν κάποιος έχει ιδέα που και πως να δώσω ρεύμα θα το εκτιμούσα.
Φιλικά
Κυριάκος

etza
25-02-16, 21:14
Παιδιά καλησπέρα
Έχω το ίδιο θέμα
Το μοτέρ έχει 2 καλώδια πράσινα, 2 κόκκινα και 2 μαύρα
Υπάρχει κανένα σχέδιο ;;;

FILMAN
26-02-16, 10:59
Για κάνε ωμομετρήσεις με όλους τους συνδυασμούς καλωδίων να δούμε. Τα καλώδια ιδίου χρώματος σημάδεψέ τα ως Α και Β για να ξεχωρίζουν.