PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά ρεύματος σε απομακρυσμένο σημείο.



rodrigo
21-10-11, 11:00
Παιδια καλημερα.
Ειναι το πρωτο μου post γιαυτο λιγη επιεικια.
Θελω να σς πω οτι δεν εχω καμια σχεση με ηλεκτρολογικα, γιαυτο χρειαζομαι την βοηθεια σας.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης.
Θελω να τραβηξω ρευμα απο μια αποθηκη που εχω σε ενα κτημα σε ενα αλλο σημειο του κτηματος, οπου εκει θα χρησιμοποιω αρκετα ενεργοβορα εργαλεια.
Η αποσταση μεταξυ των 2 σημειων ειναι περιπου 200 μετρα.
Τι καλωδιο θα πρεπει να παρω ωστε να φτασει το ρευμα με αρκετη ισχυ, και τι αλλο θα πρεπει να προσεξω...
Ευχαριστω προκαταβολικα.

aris285
21-10-11, 11:09
Ποσα ΚW θα καταναλωσεις?

rodrigo
21-10-11, 11:20
Εχω μια ηλεκτροκοληση 160A σε wat δεν θυμαμαι. Εχω καποια εργαλεια ξυλου, το οποιο το μεγαλυτερο ειναι 2000W.
Εχω εναν αεροσυμπιεστη 1.6ΚW. Και αλλα διαφορα μικροτερης καταναλωσησ εργαλεια.

lepouras
21-10-11, 12:37
πόσα εργαλεία το περισσότερο μπορεί να δουλεύουν ταυτόχρονα αν μπορείς να σκεφτεισ διότι αν υπολογιστεί με το σύνολο τον εργαλείων που έχεις μπορεί να φτάσεις να χρειαστείς υποσταθμό.
να σε βοηθήσω λίγο.
λογικά θα έχεις κάποια φώτα μέσα που θα ανάψεις κάποιο απόγευμα η βράδυ. πόσες λάμπες και πόσα βατ είναι αν τις ανάψεις όλες σε περίπτωση που κάνεις δουλειές και τα χρειαστείς όλα.
το κομπρεσέρ αέρος πιθανών να δουλεύει και αυτό ταυτόχρονα εφόσον θα θέλεις να γεμίζει.
την ηλεκτροσυγκόλληση δεν νομίζω να την δουλεύεις ταυτόχρονα με τον τροχό(2 χέρια έχεις)εκτός να δουλεύουν και άλλα άτομα μέσα οπότε πες μας τα πιο βαριά εργαλεία που μπορεί να δουλεύουν ταυτόχρονα στον χώρο μαζί με φώτα και υπολόγισε και κάποιες μικροκαταναλώσεις που θα έχεις πάνω σε πρίζες καμιά 500βατ( ραδιόφωνα φορτιστές μπαταριών και διάφορα ).
για να βγει ένα μέγιστο τελικό αποτέλεσμα ώστε να μην σε στείλουμε κατευθείαν στην μέγιστη παροχή που έχεις στον κεντρικό πίνακα. τα 200 μέτρα που λες μπορεί να είναι σημαντικό θέμα που μπορεί να σου αυξήσει δραματικά την διατομή της με βάση την καταναλώσει.

rodrigo
21-10-11, 12:52
To maximum που μπορω να υπολογισω ειναι
Ψυγειο : 120w
Λαμπες : 200w
Moter : 1600w
Δισκοπριονο 2000w
Συνολο 4000w περιπου +- 500w

FILMAN
21-10-11, 13:04
Το ρεύμα που έχει η αποθήκη είναι τριφασικό ή όχι;

rodrigo
21-10-11, 13:08
Το ρεύμα που έχει η αποθήκη είναι τριφασικό ή όχι;

οχι δεν ειναι τριφασικο

FILMAN
21-10-11, 13:38
Η πτώση τάσης σε μια γραμμή χαλκού είναι: ΔV = ρ * l * I / S, όπου ρ η ειδική αντίσταση του υλικού του καλωδίου (για τον χαλκό είναι ρ = 0.017), l το συνολικό μήκος των αγωγών (στην περίπτωσή σου 2 * 200 = 400m), I το ρεύμα της γραμμής (στην περίπτωσή σου 4500W / 230V = 19.5Α, χονδρικά 20Α), και S η διατομή των αγωγών. Θεωρώντας πτώση 5% (τυπική μέγιστη τιμή σε εγκαταστάσεις κινήσεως, γιατί περί φωτισμού είναι 2% και το καλώδιο θα έβγαινε πιο χοντρό) δηλ. ΔV = 230 * 5 / 100 = 11.5V, και λύνοντας την ανωτέρω σχέση ως προς S, προκύπτει ελάχιστη διατομή αγωγών 11.8mm^2. Άρα ή θα συμβιβαστείς με καλώδιο 10mm^2 οπότε θα έχεις πτώση 5.9%, ή θα πας σε διατομή 16mm^2 οπότε θα έχεις πτώση 3.7% (αν σε παίρνει οικονομικά, να το προτιμήσεις.)

Υ.Γ. Συγγνώμη για τη δυσανάγνωστη γραμματοσειρά, αλλά τη διάλεξα για να μην μπερδεύεται το l με το I

rodrigo
21-10-11, 13:46
OK κατανοητο.
Εαν επιλεξω καποιο απο τα δυο, στον πινακα τι ασφαλεια πρεπει να βαλω για την καθε διατομη?

FILMAN
21-10-11, 14:03
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ασφάλεια θα πρέπει να μπει βάσει ρεύματος και όχι βάσει διατομής, διότι έτσι μπορεί να μην προστατεύεται το καλώδιο. Θα βάλεις υποπίνακα ή όχι;

rodrigo
21-10-11, 17:58
Ναι θα βαλω υποπινακα.
Φιλιππε για την ασφαλεια ηθελα να πω, οτι σε περιπτωση που τραβηξω παραπανω ρευμα απο οτι αντεχει το καλωδιο να το κοψει.

leosedf
21-10-11, 20:35
Το θέμα μετονομάστηκε γιατί ο τίτλος "βοήθεια!" Μπορεί να σημαίνει και "Βοήθεια πνίγομαι, καίγομαι κλπ".

lepouras
22-10-11, 01:26
με τα από επάνω που σου ανέλυσε ο Φίλιππος αν ξεπεράσεις το ρεύμα που υπολογίστηκε η διατομή του καλωδίου το βασικότερο είναι ότι θα έχεις μεγαλύτερη πτώση τάσης. οπότε θα έχεις πρόβλημα σωστής λειτουργίας των μηχανημάτων και συσκευών σου.

rodrigo
24-10-11, 12:45
OK
Ευχαριστω πολυ παιδια...

top155
30-10-11, 10:21
δε νομιζω να δουλευεις ολα τα εργαλεια μαζι οποτε σε καλυπτει το3χ6 για λογους οικονομιας του
κοστους καλωδιου.αν ομως υπαρχει περιπωση να δουλεψουν ολα μαζι η να βαλεις και αλλα μηχανηματα
καλα ειναι να βαλεις 3χ10

FILMAN
01-11-11, 13:24
Ναι θα βαλω υποπινακα.
Φιλιππε για την ασφαλεια ηθελα να πω, οτι σε περιπτωση που τραβηξω παραπανω ρευμα απο οτι αντεχει το καλωδιο να το κοψει.
Όχι. Αν π.χ. χρησιμοποιήσεις καλώδιο 10mm^2 που η αντίστασή του για 200m είναι R = ρ * l / S = 0.017 * 400 / 10 = 0.68Ω, το ρεύμα βραχ/ματος στο τέλος του καλωδίου θα είναι 230 / 0.68 = 338Α. Ενώ λοιπόν το καλώδιο των 10mm^2 προστατεύεται γενικά με ασφάλειες 40Α εδώ δεν μπορείς να βάλεις ασφάλεια π.χ. C40A, διότι αυτή διακόπτει μαγνητικά μεταξύ 200Α και 400Α (που είναι περισσότερα από τα 338Α). Δηλαδή σε περίπτωση βραχυκυκλώματος πιθανόν να μην διακόψει άμεσα. Εφόσον το ρεύμα που θα τραβάς θα είναι είπαμε 20Α, μπορείς να βάλεις στην αναχώρηση μια C20Α που διακόπτει μαγνητικά στα 200Α το πολύ. Προσοχή όμως: Το ρεύμα βραχυκυκλώματος που σου υπολόγισα είναι σωστό αν δεχτούμε ότι το ρεύμα βραχυκυκλώματος στην αναχώρηση είναι άπειρο, κάτι που φυσικά δεν ισχύει. Για αυτό, για να βρεις πόσο θα είναι το πραγματικό ρεύμα βραχυκυκλώματος θα πρέπει να βρεις κάποιον με το κατάλληλο όργανο να σου το μετρήσει, ή να πάρεις κάποιες μετρήσεις για να το βρεις μόνος σου (αν δεν ξέρεις πώς γίνεται, πες μου.) Μετά θα αποφασίσουμε ποια είναι η κατάλληλη ασφάλεια.