PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή κεντρικής θέρμανσης



DrBrain
21-10-11, 18:39
Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι ένα μικρό project για το σπίτι μου :) Μένω σε μια τριώροφη μονοκατοικία 220τμ. η οποία έχει σχεδιαστεί με ενιαία κεντρική θέρμανση. Μιας και στο σπίτι αυτό μένουμε προς το παρόν μόνο εγώ και η γυναίκα μου, προφανώς δε χρησιμοποιούμε όλους τους χώρους του κάθε μέρα. Ειδικά το υπόγειο, μπορεί να μην το χρησιμοποιήσουμε και καθόλου μέσα σε όλη την εβδομάδα. Επομένως θα ήθελα να κάνω μια "παρέμβαση" ώστε και να μειώσω το κόστος για τη θέρμανση αλλά και να μπορώ να έχω πλήρη έλεγχο της θερμοκρασίας στον κάθε χώρο.

Αυτά που θα ήθελα είναι (συγνώμη αν η ορολογία μου είναι λάθος, δεν είμαι του επαγγέλματος :001_huh:) :
- Προσαρμογή στο κάθε σώμα ηλεκτρονικής βάνας που να επικοινωνεί με κάποια κεντρική μονάδα ασύρματα έτσι ώστε να μπορεί να προγραμματιστεί απομακρυσμένα το αν και πόσο θα ανοίξει. Θα τοποθετηθεί μια τέτοια μονάδα στο κάθε σώμα (σύνολο περίπου 12-14 σώματα)
- Ασύρματη μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας χώρου η οποία να μπορεί να επικοινωνεί με κάποια κεντρική μονάδα έτσι ώστε να μπορεί να μετρηθεί η θερμοκρασία του κάθε χώρου (δωματίου) από μακριά. Θα τοποθετηθούν περίπου 10-12 μονάδες.
- Φαντάζομαι, κάποιο σύστημα στην κεντρική εγκατάσταση του καυστήρα ώστε να αυξομειώνει την πίεση ανάλογα με τη ζήτηση για θέρμανση μιας και θα μπορεί, θεωρητικά, να υπάρχουν στιγμές που όλα τα σώματα θα είναι αναμμένα στο full ενώ κάποια άλλη στιγμή μπορεί μόνο ένα σώμα σε ολόκληρο το σπίτι να είναι το μοναδικό αναμμένο.
- Κάποιο σύστημα που να χρησιμοποιεί όλα τα παραπάνω εν είδει θερμοστάτη :) Οι απαιτήσεις που έχω από αυτό το σύστημα είναι:
α) Να υπάρχει ξεχωριστή απεικόνιση της θερμοκρασίας του κάθε χώρου (π.χ. Υπνοδωμάτιο 19C).
β) Ξεχωριστή ρύθμιση της θερμοκρασίας του κάθε χώρου.
γ) Ξεχωριστός χρονοπρογραμματισμός για τον κάθε χώρο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα το σύστημα αυτό να τρέχει σε κάποιο PC (θα τοποθετηθεί ένα tablet PC στον τοίχο για αυτή την περίπτωση).

Οπότε δυο τελικές ερωτήσεις:
1) Υπάρχει κάποιο standard σύστημα που να υποστηρίζει ανάλογες απαιτήσεις ή η όλη λύση θα πρέπει να γίνει custom χρησιμοποιώντας κάποιο home automation σύστημα;
2) Υπάρχει κάποιος στο forum που να ασχολείται επαγγελματικά με αυτά και θα τον ενδιέφερε να κάνει τη μελέτη και να αναλάβει την υλοποίηση;

thanks!

-nikos-
21-10-11, 19:25
αν σε αυτους τους χωρους εχεις θερμοστατες ειναι απλο
θα τους βαλεις χρονοδιακοπτες η θα τους κλεισεις εντελως.
αν ειναι σκετα σωματα απλα θα τα κλεισεις απο τον διακοπτη τους
μπορεις παντα να βαλεις ηλεκτροβανες στον πινακα του καλοριφερ αν εχεις εγκατασταση με πλαστικο
η πανω στον χαλκο αν εχεις εγκατασταση χαλκου αλλα νωμιζω οτι θα ειναι ακριβος
το ιδιο με το να κλεινεις τα σωματα απο το διακοπτη τους.
κλεινωντας μερικα σωματα αυτοματα ο λεβητας ζεστενει λιγοτερο νερο κανωντας οικονομια.

DrBrain
22-10-11, 00:52
Νίκο,

όλο το σπίτι έχει ένα και μοναδικό θερμοστάτη (αυτή τη στιγμή) ο οποίος μάλιστα είναι και σε εντελώς άσχετο σημείο που δεν έχει καν σώμα κοντά του. Με την παρούσα εγκατάσταση, άλλα δωμάτια "βράζουν" και άλλα είναι σχετικά κρύα. Η λύση του να ανοιγοκλείνω σώματα με το χέρι δε με καλύπτει μιας και θέλω μια "έξυπνη" εγκατάσταση η οποία θα καθορίζει τη θέρμανση του κάθε δωματίου ξεχωριστά βάσει του προγραμματισμού και των απαιτήσεων για ζέστη που έχω ορίσει για τον κάθε χώρο.


thanks!

vasilllis
22-10-11, 14:32
Φιλε μου ωραιο συστηματακι θες να φτιαξεις.
Το κοστος το βλεπω μεγαλο για ασυρματο συστημα.εσυ θες να παιζεις με θερμοστατες;ποσους συνολο;
απο οτι καταλαβα αν θες για καθε δωματιο χωριστα τοτε δεν κανουν μονο θερμοστατες θες και plc για δημιουργια και καποιων σεναριων;

ολα αυτα απαιτουν καλωδιωση απο καθε σωμα και απο καθε αισθητηρα(η θερμοστατη).
Το συστημα ειναι μονοσωληνιο; απο σωμα σε σωμα; η απο 2-3καθετες.σωληνωσεις.περνει καθε.σωμα;

DrBrain
22-10-11, 16:07
Δυστυχώς, η μόνη επιλογή είναι και οι ηλεκτροβάνες και οι αισθητήρες θερμοκρασίας να είναι ασύρματοι μιας και αποκλείεται να σκαφτεί όλο το σπίτι για να περάσουν καλώδια από σώμα σε σώμα ή καλώδια από τα σώματα προς κάποιο κεντρικό σημείο του σπιτιού (ούτε και να περάσουν καλώδια πάνω από σοβατεπιά, μέσα σε καναλάκια, κτλ.).

Η θέρμανση για τον κάθε χώρο θέλω να ελέγχεται από ένα κεντρικό σημείο και όχι μέσα από το κάθε δωμάτιο χωριστά, οπότε δε χρειάζομαι θερμοστάτες ξεχωριστούς σε κάθε δωμάτιο.

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ, απλοϊκά ίσως, είναι:
- Ασύρματα θερμόμετρα που στέλνουν σήμα σε μια κεντρική μονάδα. Η μονάδα μέσω κάποιου interface περνάει τα σήματα αυτά σε κάποιο PC.
- Ασύρματες ηλεκτροβάνες που στέλνουν/παίρνουν σήμα σε/από μια κεντρική μονάδα. Η μονάδα μέσω κάποιου interface περνάει τα σήματα αυτά σε κάποιο PC.
- Μια εφαρμογή στο PC που να παίρνει όλα αυτά τα σήματα και εκεί να μπορώ να ορίζω τη θερμοκρασία που θέλω στον κάθε χώρο και η εφαρμογή να ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την αντίστοιχη ηλεκτροβάνα. Φαντάζομαι ότι μια τέτοια εφαρμογή θα επιτρέπει και σενάρια και διάφορα άλλα.
- Προφανώς, κάποιες προσθήκες στην υδραυλική εγκατάσταση του καλοριφέρ για να υποστηριχθούν τα παραπάνω.

Η τρέχουσα εγκατάσταση έχει χωρισμένο το σπίτι σε 2-3 ζώνες σωληνώσεων απ'όσο μπορώ να καταλάβω, και στην κάθε ζώνη τα σώματα είναι ενωμένα σειριακά. Φαντάζομαι ότι όπου υπάρχουν σειριακές ενώσεις θα πρέπει να γίνει κάποιου είδους παράλληλο bypass από τη στιγμή που θέλω να λειτουργεί το κάθε σώμα αυτόνομα; Λέω εγώ τώρα... :blushing:

vasilllis
22-10-11, 16:59
Ξεκιναμε απο 3000 και βλεπουμε.κατι τετοιο μου μυριζει.http://www.enerpro.gr/siemens_set.php
ριξε μια ματια παρε και ενα τηλ. Και πες μας κιολας.

lepouras
22-10-11, 19:16
αυτό το σύστημα που έδειξες από όσο θυμάμαι που το είδα σε έκθεση και μίλησα μαζί τους είναι στην φιλοσοφία ότι εσύ δεν κάνεις πολλά και εγώ πληρώνομε τόσα κάθε διαμέρισμα να έρχομαι κάθε μήνα να παίρνω τις μετρήσεις. δεν ξέρω αν το εξέλιξαν και προσφέρουν (με το ανάλογο κόστος) το πρόγραμμα στον χρήστη να διαχειρίζεται αυτός τα πάντα όπως το ζητά ο Νάσος.
σίγουρα ξεκινά από τα 3 και ανεβαίνει και μάλιστα μόνο η κεντρική οθόνη που ζητά για γενική διαχείριση θα του ρίξουν και κάνα 1000 στο κεφάλι.
για να μην πούμε για bus knx που εκεί πάμε αλλού.
μια ίσως επιλογή που μάλλον στα ίδια λεφτά θα πας είναι και το Αυτοματισμοί σπιτιού Celiane Ασύρματη ZigBee αλλά εκεί δεν γνωρίζω σίγουρα για όλα τα υλικά δηλαδή αν υπάρχει ηλεκτροβανα ασύρματη. μάλλον εκεί θα πρέπει να πάρουν ρεύμα από την πιο κοντινή πρίζα. πάντως ναι μπορεί να γίνει μια ερωτήσει και μελέτη. αλλά πρωτίστως πρέπει να σκεφτείς και αν θέλεις να μας πεις σε τη οικονομικό μέγεθος θέλεις να κινηθείς.

DrBrain
22-10-11, 21:54
Βασικά το κόστος δεν είναι ο αποφασιστικός παράγοντας (εντάξει, σε κάποια λογικά πλαίσια...) αν βρω ακριβώς αυτό που θέλω.

Το θέμα είναι ότι η λύση που πρότεινε ο Βασίλης καθώς και άλλες παρόμοιες που έχω δει και εγώ, κυρίως έχουν να κάνουν με πολυκατοικίες που θέλουν αυτόνομη θέρμανση, καταγραφή ωρών για κοινόχρηστα κτλ. Εμένα, προφανώς, δε με ενδιαφέρουν τίποτα από αυτά μιας και μιλάμε για μονοκατοικία στην οποία μένω μόνο εγώ :001_smile:

Όπως είπα και στην αρχή, ψάχνω κάποιον επαγγελματία στο χώρο να αναλάβει και τη μελέτη και την εγκατάσταση.

Thanks.

mrelectro
23-10-11, 18:33
WHE30

Ηλεκτρονική μονάδα για την κατανομή δαπανών που μετράει το ποσό θερμότητας που εκπέμπεται από κάθε θερμαντικό σώμα
Πεδίο εφαρμογής του είναι θερμαντικά συστήματα με κεντρική πηγή θέρμανσης (κεντρικός λέβητας) όπου η παραγόμενη θερμότητα διανέμεται σε διαφορετικούς καταναλωτές
Διαχρονικός και κομψός σχεδιασμός
Δυνατότητα κατανομής δαπανών ανά δωμάτιο και ανά θερμαντικό σώμα
Δυνατότητα λήψης και ελέγχου της αξιοπιστίας των μετρήσεων χωρίς την επίσκεψη στο χώρο σας




24802

RT56.05

Θερμοστατική κεφαλή θερμαντικών σωμάτων για ανεξάρτητη ρύθμιση θερμοκρασίας χώρου ανά θερμαντικό σώμα
Ελέγχει με ακρίβεια τη θερμοκρασία που επιθυμείτε. Δυνατότητα ρύθμισης από 8...28ο C
Εργονομικός και κομψός σχεδιασμός
Δυνατότητα άνω-κάτω ορίου θερμοκρασίας

DrBrain
23-10-11, 18:36
Βασίλη,

ευχαριστώ για τα references. Το θέμα είναι, υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναλάβει την όλη μελέτη και εγκατάσταση; Δε σκοπεύω να το κάνω μόνος μου :001_smile:

vasilllis
23-10-11, 21:13
Βασίλη,

ευχαριστώ για τα references. Το θέμα είναι, υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναλάβει την όλη μελέτη και εγκατάσταση; Δε σκοπεύω να το κάνω μόνος μου :001_smile:

το σαιτ που σου εδειξα ειναι απλος αναφορικα για να.παρεις μια ιδεα.σιγουρα λογω κοστους αυτο το προτζεκτ δεν νομιζω να εχει ξαναγινει.αν θες μπορω να σου δωσω καποια τηλεφωνα απο αυτοματιστες -εξυπνα σπιτια.αν θες και απο αυτοματιστες κτιριακων εφαρμογων αλλα θα ξεφυγει τελειως.το κοστος.

stom
23-10-11, 21:53
Ανεξαρτητως εφαρμογης και τεχνολογιας , εχεις συνειδητοποιησει οτι σε καθε δωματιο θα χρειαστει να μπει ενα κουτι που να περνει ρευμα (αρα πριζα) ενα καλωδιο μεχρι την οποια ηλεκτροβανα του καλοριφερ, και ενα μεχρι τον αισθητηρα θερμοκρασιας... Λυσεις με μπαταριες θα ειναι προβληματικες με τοσες πολλες συσκευες.
Επισης θα πρεπει να υπαρχει ενα ασυρματο δικτυο που να καλυπτει ΟΛΟ το σπιτι και στους τρεις οροφους.
Το ολο πραγμα μπορει να στηθει πανω σε wifi δικτυο που να ελεγχει ενα ρελε και να διαβαζει και μια αναλογικη τιμη ( θερμοκρασια..) σε καθε δωματιο.
Για το υδραυλικο κομματι ενας κυκλοφορητης inventer με ενα ρυθμιστη πιεσης θα στρωσει τις ροες αυτοματα.
Ηλεκτροβανες σε καθε σωμα ειναι σχετικα απλο να μπουν.
Οσο για τον ελεγχο, αφου θες να βαλεις και pc, υπαρχει sw που αναλαμβανει να συγχρονισει ολα αυτα...
Ομως τουλαχιστον στο sw πρεπει να λερωσει κανεις τα χερακια του.

vasilllis
24-10-11, 16:12
Ανεξαρτητως εφαρμογης και τεχνολογιας , εχεις συνειδητοποιησει οτι σε καθε δωματιο θα χρειαστει να μπει ενα κουτι που να περνει ρευμα (αρα πριζα) ενα καλωδιο μεχρι την οποια ηλεκτροβανα του καλοριφερ, και ενα μεχρι τον αισθητηρα θερμοκρασιας... Λυσεις με μπαταριες θα ειναι προβληματικες με τοσες πολλες συσκευες.
Επισης θα πρεπει να υπαρχει ενα ασυρματο δικτυο που να καλυπτει ΟΛΟ το σπιτι και στους τρεις οροφους.
Το ολο πραγμα μπορει να στηθει πανω σε wifi δικτυο που να ελεγχει ενα ρελε και να διαβαζει και μια αναλογικη τιμη ( θερμοκρασια..) σε καθε δωματιο.
Για το υδραυλικο κομματι ενας κυκλοφορητης inventer με ενα ρυθμιστη πιεσης θα στρωσει τις ροες αυτοματα.
Ηλεκτροβανες σε καθε σωμα ειναι σχετικα απλο να μπουν.
Οσο για τον ελεγχο, αφου θες να βαλεις και pc, υπαρχει sw που αναλαμβανει να συγχρονισει ολα αυτα...
Ομως τουλαχιστον στο sw πρεπει να λερωσει κανεις τα χερακια του.

κοιτα .
για το υδραυλικο κομματι κανουν εγκατασταση τριωδες βανες για τις πιεσεις.
τωρα για το hw ειναι ενα κομματι που αν γινει σωστα παταει σε ενα bms δικτυο και ειναι οκ.

stom
24-10-11, 16:14
Το υδραυλικο μερος ειναι το ευκολο..Το ασυρματο BMS ειναι αλλο καπελο ομως.

DrBrain
30-10-11, 11:27
Το να μπει ενσύρματο το οτιδήποτε δεν είναι επιλογή. Έχει "σκαφτεί" ήδη δυο φορές όλο το σπίτι σε διάστημα 2 χρόνων, τη μία για να μπει ethernet παντού και την άλλη για να μπουν οι κάμερες ασφαλείας... αν το σκάψω και τρίτη, το διαζύγιο το έχω στο τσεπάκι μου :biggrin:

Από αυτά που έχω βρει ψάχνοντας, δε βλέπω κάτι το αδύνατο. Ασύρματες ηλεκτροβάνες υπάρχουν, ασύρματα αισθητήρια θερμοκρασίας υπάρχουν επίσης, το υδραυλικό κομμάτι (αλλαγή διακοπτών, διαφορική βαλβίδα, κτλ.) είναι κάτι που επίσης υπάρχει... Επομένως χρειάζεται κάποιος με εμπειρία πάνω σε κάτι τέτοιο για να το αναλάβει.

Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα σκοπεύω να κάνω κάποια τηλεφώνα σε 1-2 ανθρώπους από το forum που μου έχουν στείλει pm για να πάρω προσφορές, επομένως αν υπάρχει κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται παρακαλώ ας μου στείλει pm.

JOUN
30-10-11, 14:43
Να ρωτησω κατι και εγω απο απλη περιεργεια και μονο..Οσοι εχουν απαντησει θετουν σαν κυριο περιορισμο το κοστος στο οποιο ο φιλος απαντησε οτι δεν ειναι ιδιαιτερα περιοριστικο,οσον αφορα το υψος του..
Απ'οτι καταλαβαινω μιλαμε για καποιες χιλιαδες ευρω.Το γεγονος οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα γινει ποτε αποσβεση αυτου του ποσου,υπαρχει σαν σκεψη;
Η ο λογος για κατι τετοιο ειναι απλα η οικονομια για λογους οικολογικους και μονο;

DrBrain
30-10-11, 14:55
Ναι, το κόστος δεν είναι περιοριστικό αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια. Προφανώς θα κινηθεί σε κάποιες χιλιάδες ευρώ...

Η απόσβεση δεν είναι επίσης το βασικό μου κριτήριο (βεβαίως, περιμένω να δω μείωση στην κατανάλωση) αλλά το να έχω σε οποιοδήποτε χώρο του σπιτιού μου την επιθυμητή θερμοκρασία ανά πάσα στιγμή σύμφωνα με τα κριτήρια μου.

stefos1
30-10-11, 15:50
η εγκατασταση ειναι απο χαλκοσωληνα η απο σηδεροσωληνα
3 οροφοι με το υπογειο η 3+1

picdev
30-10-11, 16:04
γενικά μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα και οικονομικά(απο κάποιον που έχει την ανάλογη εμπειρία),
εγώ δοκίμασα πριν 2 μέρες το nrf905 module με 10$ στα 10dbm και μέσα στο σπίτι έπιανε απο τη πιλοτή στο δεύτερο όροφο(μάλιστα έχει ένα υποτυπώδες πρωτόκολλο0 ,
το πρόβλημα είναι οτι άν το φτιάξεις κάποιος
ιδιώτης έχεις μόνο μία επιλογή για τη συντήρηση, δηλαδή άντε πληρώνεις 1000ε-2000ε, αν για τους χψ λόγους
αυτός που το σχεδίασε λακίσει τότε μένεις με τα 2000ε στο χέρι?
ενώ αν πάρεις κάτι επόνυμο πχ siemens ίσως να πληρώσεις παραπάνω αλλά θα έχεις υποστήριξη μιά ζωή

DrBrain
30-10-11, 16:34
η εγκατασταση ειναι απο χαλκοσωληνα η απο σηδεροσωληνα
3 οροφοι με το υπογειο η 3+1

Από χαλκοσωλήνα όσο τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω από το χρώμα :)

Υπόγειο, Ισόγειο και 1ος (+ μια σοφίτα).

DrBrain
30-10-11, 16:35
Ναι φυσικά, δε με ενδιαφέρει μια λύση με "πατέντες" :)

stefos1
30-10-11, 16:42
Από χαλκοσωλήνα όσο τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω από το χρώμα :)

Υπόγειο, Ισόγειο και 1ος (+ μια σοφίτα).
υδραυλικο ειχες φωναξει?
το λεβητοστασιο σε ποιο σημειο ειναι Υπόγειο Ισόγειο ?
εχω την εντυπωση οτι ισως δεν χρειαζεται να μπεις σε τετια διαδικασια

DrBrain
30-10-11, 16:46
To λεβητοστάσιο είναι στο υπόγειο (βασικά δεν υπάρχει "αληθινό" υπόγειο, μιας και το οικόπεδο είναι σε κλίση...).


εχω την εντυπωση οτι ισως δεν χρειαζεται να μπεις σε τετια διαδικασια
Τι έχεις στο μυαλό σου; Δε μπορώ να φανταστώ άλλο τρόπο να μπορώ να ορίζω αυτόνομα και αυτόματα τη θερμοκρασία κάθε δωματίου...

stefos1
30-10-11, 16:53
To λεβητοστάσιο είναι στο υπόγειο (βασικά δεν υπάρχει "αληθινό" υπόγειο, μιας και το οικόπεδο είναι σε κλίση...).


Τι έχεις στο μυαλό σου; Δε μπορώ να φανταστώ άλλο τρόπο να μπορώ να ορίζω αυτόνομα και αυτόματα τη θερμοκρασία κάθε δωματίου...
του καθε δωματίου οχι αλλα του καθε οροφου πιθανον τωρα αν θες και του καθε δωματίου σε εναν οροφο (γιατι ειναι πιο μικρο το κοστος)αυτο ειναι εφικτο

DrBrain
30-10-11, 16:56
Τα λέω όλα αναλυτικά στην αρχή αυτού του topic ;) Ο,τι άλλες λεπτομέρειες θέλεις, πες μου.

DrBrain
30-10-11, 18:02
Βρήκα αυτό, που δείχνει ακριβώς τον τύπο της λύσης που ψάχνω:
http://www.youtube.com/watch?v=eiNgrUl61Kk

MacGyver
30-10-11, 18:26
Βρήκα αυτό, που δείχνει ακριβώς τον τύπο της λύσης που ψάχνω:
http://www.youtube.com/watch?v=eiNgrUl61Kk
Εύκολο σχετικά.. με την προϋπόθεση ότι οι διακόπτες στα σώματα είναι θερμοστατικοί (http://products.ecc.emea.honeywell.com/greece/images/t3000ge25colres.jpg).
Διαφορετικά χρειάζεται και υδραυλική εργασία (αντικατάσταση).

DrBrain
30-10-11, 18:30
Μα νομίζω ότι το συγκεκριμένο σύστημα περιλαμβάνει και ασύρματους ηλεκτροστατικούς διακόπτες... Προφανώς αυτοί που υπάρχουν τώρα θα πρέπει να αλλαχθούν.

MacGyver
30-10-11, 18:36
- Θερμοστατικός είναι αυτός που ρυθμίζει τη θερμοκρασία αυτόματα, στη θέση που τον έχουμε ρυθμίσει.
Έχει αρίθμηση επάνω.
Εδώ είναι απλά τα πράγματα.

- Ο συνηθισμένος διακόπτης, κλείνει χειροκίνητα αν και όταν θελήσουμε, οπότε χρειάζεται όλος αντικατάσταση.

DrBrain
30-10-11, 18:43
Από όσο μπορώ να καταλάβω, το συγκεκριμένο σύστημα της Danfoss, περιλαμβάνει (θα το πω απλά : ) ) "διακόπτες" οι οποίοι ασύρματα παίρνουν εντολή από το κεντρικό control unit για το πότε/πόσο να ανοίξουν βάσει της θερμοκρασίας του δωματίου (άλλος ασύρματος αισθητήρας για αυτό...) και της επιθυμητής θερμοκρασίας που έχω θέσει εγώ για το εκάστοτε δωμάτιο.

Με έχεις μπερδέψει :) Είδες το βιντεάκι (στην αρχή προσαρμόζει τους διακόπτες);

MacGyver
30-10-11, 18:50
Μιλάω για το μηχανικό κομμάτι (κίτρινο μέταλλο στο 0:29 sec του video).
Το συγκεκριμένο κιτ αναφέρεται σε βάνες που ανοιγοκλείνουν πιέζοντας μεσα - εξω το 'καρφί'.
Οι συνηθισμένες βάνες περιστρέφουν το 'καρφί' για να ανοιγοκλείσουν.

DrBrain
30-10-11, 18:54
Α, οκ σαφές τώρα :) Ναι, αν χρειαστεί θα αλλαχθούν και αυτά φαντάζομαι.

stefos1
30-10-11, 19:51
κυριοι η θερμανση ειναι περιεργο πραγμα κριβει πολλα που δεν σας περνανε απο το μιαλο πχ εαν στον ιδιο οροφο εχουμε διαφορετικες θερμοκρασιες σε καποιο δωματιο τοτε
θα αποκτησουμε υγρασια, μουχλα σε γωνιες και ταβανι (στο πιο κρυο δωματιο ) απο τη διαφορετικη θερμοκρασια του χορου οποτε δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα η καθε περιπτωση ειναι ιδιαιτερη οπως και εδω. Μιλαμε για ενα 3οροφο το σωστο Θα ηταν να αυτονομηθουν οι οροφοι για αρχη.
Αν τωρα εχουμε θεμα οτι ενα δωματιο ειναι πιο κρυο γιατι δεν αρκει η θερμανση του και τα αλλα δωματια βραζουν εκει παμε σε λυσεις οπως πιο πανω

stom
31-10-11, 10:18
Το συστημα της danfos ειναι φτιαγμενο για αυτο ακριβως που ψαχνεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να παει κανεις σε αυτονομηση οροφου οταν μπορει να παει σε αυτονομηση δωματιου, ( ο λογος θα ηταν μονο το κοστος).
Για τριοροφο σπιτι θα χρειαστεις μαλλον και κανα repeater, αλλα και αυτο εχει προβλεφθει.
Οποιαδηποτε αλλη προσεγγυση με πιο "industrial" τροπο θα ειναι ακριβοτερη.
Το μονο μειονεκτημα (αν μπορει να το πει κανεις ετσι) ειναι οτι το συστημα της danfos λειτουργει μονο του και δεν συνδεεται με τιποτε αλλο.
Ουτε κινητο, ουτε pc... Να εχεις δωσει τοσα λεφτα και να μην μπορεις να το ρυθμισεις απο το pc σου μεσω web browser? (λεμε τωρα..)
Κατα ταλλα, μην το πεις ουτε του παπα. Οτιδηποτε κατασκευαστει θα κοστισει περισσοτερο. (χωρια τα bugs).

Οσο για την αντικατασταση στους διακοπτες, ε δεν ειναι προβλημα....

DrBrain
31-10-11, 11:33
Ναι, όντως κρίμα είναι να μη μπορείς να το ρυθμίσεις remotely, αν και δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πρέπει να τοποθετηθεί αυτή η λύση στο σπίτι μου. Απλά έδωσα το link ώστε να εξηγήσω καλύτερα τι ακριβώς ψάχνω. Είμαι ανοικτός και σε άλλες αντίστοιχες προτάσεις (παραπλήσιου κόστους) :wiink:

CrazyFather
01-11-11, 14:07
@stom Αυτό ακριβώς δεν αρέσει και σ' εμένα σε παρόμοια συστήματα: Η "κλειστότητα", το να μην μπορείς να το κάνεις κομμάτι ενός γενικότερου συστήματος οικιακού ελέγχου. Εδώ όμως η Danfoss μας πρόλαβε :w00t:. Υπάρχουν αντίστοιχοι διακόπτες του ίδιου κατασκευαστή (http://www.automatedhome.co.uk/New-Products/Danfoss-Launch-Z-Wave-Radiator-Thermostat.html) που λειτουργούν με το πρωτόκολο Z-Wave (http://en.wikipedia.org/wiki/Z-Wave). To Z-Wave δεν είναι βέβαια "ανοιχτό" (οι κατασκευαστές συσκευών Z-Wave παίρνουν αναγκαστικά τα RF τσιπάκια τους από την Zensys), αλλά υπάρχουν ελεγκτές που συνδέονται απλά μέσω USB και μετά κάνεις ότι γουστάρεις. Γενικά, oι συσκευές Z-Wave έχουν λογικότατες τιμές (http://www.google.com/search?q=z-wave&tbm=shop&hl=en&aq=f) και ως εκ τούτου είναι αρκετά ελκυστικές στους χομπίστες του home automation (http://www.automatedhome.co.uk/vbulletin/forumdisplay.php?f=21).

Τώρα, το πώς όλα αυτά θα γίνουν κομμάτι ενός συστήματος "με το κλειδί στο χέρι", όπως φαντάζομαι θα το ήθελε ο DrBrain, δεν είμαι σίγουρος. Πάντως για όσους θέλουν να το παλέψουν λίγο μόνοι τους (νομίζω μετά είναι απλώς θέμα software) φαντάζει ιδανικό.

DrBrain
01-11-11, 14:18
Μα και οι διακόπτες του Living Connect ασύρματοι είναι (φαντάζομαι και αυτοί θα χρησιμοποιούν z-wave).

Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιο software για PC το οποίο να αναλαμβάνει τον έλεγχο της θέρμανσης, πέρνοντας υπόψη του πολλαπλούς αισθητήρες θερμοκρασίας, ασύρματες ηλεκτροβάννες, ξεχωριστές ρυθμίσεις ανά χώρο, χρονοπρογραμματισμό, κτλ; Αν υπάρχει, τότε θα το προτιμούσα αντί για το κεντρικό control unit της Danfoss... (setup, πολυπλοκότητα, configuration του software κτλ. δεν είναι θέμα, η δουλειά μου είναι το software άλλωστε :) ).

CrazyFather
01-11-11, 16:02
... (φαντάζομαι και αυτοί θα χρησιμοποιούν z-wave).
Πραγματικά (http://zwave-products.co.uk/shop/article_206/Danfoss-Living-Connect-Z-Wave-Radiator-Thermostat.html?pse=apq)!


Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιο software για PC το οποίο να αναλαμβάνει τον έλεγχο της θέρμανσης, πέρνοντας υπόψη του πολλαπλούς αισθητήρες θερμοκρασίας, ασύρματες ηλεκτροβάννες, ξεχωριστές ρυθμίσεις ανά χώρο, χρονοπρογραμματισμό, κτλ; Αν υπάρχει, τότε θα το προτιμούσα αντί για το κεντρικό control unit της Danfoss... (setup, πολυπλοκότητα, configuration του software κτλ. δεν είναι θέμα, η δουλειά μου είναι το software άλλωστε :) ).
Τι σε κρατάει τότε από το να φτιάξεις μόνος σου το software ; Όλα τα hardware συστατικά στοιχεία υπάρχουνε και μάλιστα σε ποικιλία και καλές τιμές. Εγώ θα έπαιρνα ένα τεμάχιο θερμοστάτη Danfoss, έναν Z-Wave αισθητήρα θερμοκρασίας, έναν controller (π.χ. αυτός (http://www.amazon.com/Mi-Casa-Verde-Vera-Controller/dp/B0047PMP7U) είναι δημοφιλής αλλά υπάρχουν και φθηνά USB στικάκια) και θα πειραματιζόμουνα με το OpenZWave (http://code.google.com/p/open-zwave/).

picdev
01-11-11, 16:55
Από οτι κατάλαβα το controller προσφέρει ένα interface για τον έλεγχο των zwave συσκευών
με το open zwave τι κάνεις? το φορτώνεις στο controller?

CrazyFather
01-11-11, 17:16
Απ' ότι θυμάμαι από το ψάξιμο που έχω κάνει στο περελθόν, οι προηγμένοι z-wave controllers υλοποιούν όλα τα επίπεδα του πρωτοκόλου και επιπλέον ενσωματώνουν ολοκληρωμένες λύσεις αυτοματισμού. Αυτός είναι ο ένας τρόπος να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, αλλά με όσους περιορισμούς βάζει ο συγκεκριμένος controller.

Από την άλλη, oι φθηνοί controllers (σε μορφή USB stick) υλοποιούν μόνο το RF κομμάτι και το πιο πιθανό είναι να παραδίδουν το πρωτόκολο σε μορφή ψευδο-σειριακής θύρας σε κάποιον "έξυπνο" host (π.χ. ένα PC) για τα περαιτέρω. Τα περαιτέρω είναι φυσικά η υλοποίηση των πιο πάνω επιπέδων του πρωτοκόλου, το οποίο όμως είναι "κλειστό" (η Zensys πουλάει το specification!). Όμως τα αλάνια του open source έχουν κάνει reverse engineer το πρωτόκολο, εξ ού και η ύπαρξη του OpenZwave.

Μ' άλλα λόγια, το setup που προτείνω είναι:

PC (που μετά μπορεί να γίνει ένα μικρούλι single board computer) που τρέχει π.χ. Linux & OpenZwave
USB controller πάνω στο PC που είναι σαν stick με κεραία
Όσες Z-wave συσκευές αντέχουμε

DrBrain
02-11-11, 20:24
Χεχε, μακάρι να είχα ακόμα τον ελέυθερο χρόνο για να ασχολούμε με τέτοια projects :001_smile: Εξ'αλλου οι 10+ πρωινές ώρες στο software είναι αρκετές για μια ημέρα :)
Συν το ότι στην όλη εξίσωση έχουμε και πολλά υδραυλικά που πρέπει να αλλάξουν in one way or another και δεν είμαι για τέτοια πειράματα...

picdev
05-11-11, 14:38
όντως το zwave παραείναι κλειστό,επειδή κάνω μια πτυχιακή πάνω στο έξυπνο σπίτι , είχα βρεί το συγκεκριμένο πρωτόκολο
και τα ανάλογα module, όταν έψαξα για τα datasheet κατάλαβα οτι το δίνουν μόνο αν αγοράσεις το αναπτυξιακό

koutsogiannis
12-11-11, 23:11
Πρεπει να ασχοληθεις με ενα ανοικτο πρωτοκολλο . Αν θες βοηθεια επικοινωνησε μαζι μου . Θανασης

d_nikolaos
25-02-13, 14:42
Επειδή ασχολούμαι με ένα παρόμοιο θέμα, τελικά τι έγινε; Σε πια λύση κατέληξες;