PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή κουτί με leds



panosdel
23-10-11, 14:23
Γεια σας παιδια.θελω να κανω ενα διαφανες κουτι κ να βαλω μεσα μερικα leds.Η τροφοδοσια θα γινει απο τροφοδοτικο κινητου 5vdc.Θα ειναι αυτο εφικτο?Κ τα leds πρεπει να τα συνδεσω μεταξυ τους σε σειρα η παραλληλα?Επισης τι leds πρεπει να παρω?Ευχαριστω

jean
23-10-11, 15:00
Εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/content.php?r=223-υποθεση-led!!!!) έχει χρήσιμες πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν αρκετά!
Τέρμα κάτω θα δείς και τι volt χρειάζεται κάθε χρώμα led για να ανάψει! Δώσε προσοχή, αν το άθροισμα των volt απο τα led είναι μικρότερο απο τα volt της τροφοδοσίας σου, θα τα κάψεις!(για να μη γίνει αυτό θα πρέπει να βάλεις αντίσταση) άν συμβαίνει το αντίθετο θα υποφωτίζουν ή μπορεί και να μην ανάβουν καν! Δώσε μας καμιά πληροφορία παραπάνω για να πάρουμε μια εικόνα, πόσα led θέλεις να βάλεις, τι χρώμα, για τι χρήση θέλεις την κατασκευή σου...

Φιλικά

*για μεγαλύτερη ευκολία μπορείς να κατεβάσεις αυτό το (http://lycopro.blogspot.com/2011/01/download-led-construction-calculator.html) προγραμματάκι που θα σε απαλλάξει απο χαρτί και μολύβι!
είναι free και στα ελληνικά!

Inferno
23-10-11, 15:38
Με 5V ανάβεις 2 λεντάκια σε σειρά. Επομένως αν θες παραπάνω θα πρέπει να τα βάλεις παράλληλα. Αν τα βάλλεις παράλληλα όμως (ανά 2 με κάποια αντίσταση) θα αυξηθεί κ το ρεύμα. Επομένως κοίτα πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει ο φορτιστής σου.

katmadas
23-10-11, 17:20
Πρωτα απο ολα δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος τροφοδοσιας ο συγκεκριμενος.

Αν βαλεις εναν παλμογραφο στην εξοδο του θα καταλαβεις τι ενοω!

Λογικα θα πρεπει να βαλεις εναν πυκνωτη εξομαλυνσης και εναν σταθεροποιητη στο καπακι!

Μετα και εφοσον ξερεις το ρευμα που μπορει να δωσει ο φορτιστης βαλε παραλληλα λεντ το καθε ενα με μια αντισταση περιορισμου ρευματος προσεχοντας να μην περασεις το ρευμα που δινει ο φορτιστης.

panosdel
24-10-11, 18:28
Αυτο που θελω να κανω ειναι ενα διαφανο κουτι κ να το γεμισω γυρω στα 20 leds.Ο φορτιστης του κινητου βγαζει 5V k 550ma.To κουτι με τα leds το θελω απλα για διακοσμιση στο γραφειο μου.Απλα δεν ξερω κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο κ τι συνδεση πρεπει να κανω στα leds.

Inferno
24-10-11, 19:22
Λοιπόν με 5V τροφοδοτείς 2 λεντάκια κ θέλεις κ μια αντίσταση περίπου 40Ω αν θεωρήσεις ότι θέλουν περίπου 30mA. Αν θες πες μου ακριβώς ρεύμα κ τάση που θέλουν τα λεντάκια σου κ θα σου πω πόση αντίσταση χρειάζεσαι.

Αυτό που θα κάνεις είναι το εξής. Θα βάζεις παράλληλα 2 λεντάκια με μία αντίσταση. Κ έτσι θα φτιάξεις την 20άδα σου. Θα σου τρώνε συνολικά περίπου 300mA

panosdel
24-10-11, 23:54
Δεν εχω παρει ακομα τα υλικα.Μπορεις να μου προτεινεις τι λεντακια να παρω ωστε να ειναι οικονομικα και αξιολογος ο φωτισμος?Σ ευχαριστω για τον χρονο σου

AAEIV
25-10-11, 00:00
Τα LED είναι φθηνά.
0.20€ από Φανό.
Άρα αν θες 20 το συνολικό κόστος θα είναι 4€...
Τσάμπα πράγμα!!!

Inferno
25-10-11, 00:48
Κ πολλά είναι τα 20 λεπτά που λέει ο Θάνος. Και με 15 βρίσκεις κ μπορεί κ πιο φθηνά δεν ξέρω. Μπες κ ζήτα λεντάκια γύρω στα 30mA κ 2V τάση. Τα λευκά και τα μπλε θέλουν μεγαλύτερη τάση.
Επίσης έχε στο νου σου ότι το φως από τα λεντάκια είναι λίγο κατευθυντικό. Δηλαδή δεν είναι σαν λάμπες που φωτίζουν σφαιρικά. Το λέω για να το λάβεις υπ όψιν στο φωτισμό σου.

panosdel
25-10-11, 01:07
Κ πολλά είναι τα 20 λεπτά που λέει ο Θάνος. Και με 15 βρίσκεις κ μπορεί κ πιο φθηνά δεν ξέρω. Μπες κ ζήτα λεντάκια γύρω στα 30mA κ 2V τάση. Τα λευκά και τα μπλε θέλουν μεγαλύτερη τάση.
Επίσης έχε στο νου σου ότι το φως από τα λεντάκια είναι λίγο κατευθυντικό. Δηλαδή δεν είναι σαν λάμπες που φωτίζουν σφαιρικά. Το λέω για να το λάβεις υπ όψιν στο φωτισμό σου.
Ωραια οποτε 20 leds των 2v και 30ma και λογικα 10 αντιστασεις των ποσο ohm? θα παρω τα υλικα κ θα ξαναρθω για οδηγιες :biggrin::biggrin::biggrin:

Inferno
25-10-11, 01:43
Βασικά δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τα Ω γιατί δεν ξέρω τι λεντάκια θα σου δώσει. Πχ εγώ είχα πάρει κάτι λεντάκια κόκκινα 2.1V 50mA.
Εσένα μπορεί να έχουν διαφορετικές τιμές. Ρώτα τον όταν θα τα αγοράσεις το ρεύμα τους κ την τάση τους κ θα βρεις την αντίσταση από τον τύπο
(5-2V)/I όπου V είναι η τάση που θα σου πει και I είναι το ρεύμα που θα σου πει.
Θα σε ρωτήσει κ πόσα βαττ να είναι οι αντιστάσεις. 1/4 φτάνει.

panosdel
08-11-11, 16:18
Παιδια πηρα κατι απλα leds κιτρινα κ πρασινα. Μου ειπε οτι ειναι 3 volt αλλα οτι αναβουν και με 2. Αφου ειναι 3 volts θα τα βαλω ανα δυο δηλαδη χωρις αντισταση αλλα θα υποφωτισουν διοτι ο φορτιστης βγαζει 5 volts. Σωστα? Ποσα ma ειναι ουτε αυτος ηξερε...Τι κανω τωρα? Βαζω αντιστασεις η οχι?

panosdel
08-11-11, 18:43
Αντε παιδια καποιος να με βοηθησει. Μηπως τα leds αυτα ειναι 2,10Ω? Καπου εδω μεσα το διαβασα. Να βαλω αντιστασεις των 40Ω? Τι να κανω? Πηρα κ 2 ledakia τα οποια αναβοσβηνουν. Γνωριζει κανενας ποσα volt k ποσα mA ειναι αυτα?

selectronic
08-11-11, 18:55
Χρησιμοποιώντας αυτό το site http://ledcalc.com/#calc για ευκολία, και βάζοντας δύο led και μία αντίσταση (όλα σε σειρά), έχουμε για 2.4V και 10mA (για τα 10mA δεν ξέρω, μπορεί να θες και παραπάνω) σε κάθε led, θες 20Ω αντίσταση που θα καταναλώνει 2mW.


Και μετά βάζεις όσα σετ «δυάδα led+αντίσταση» παράλληλα θες (και αντέχει ο φορτιστής).

selectronic
08-11-11, 19:04
25320

Ξαναέκανα υπολογισμούς (τάση 2,45V στο κάθε led) και αντίσταση βγαίνει 10Ω και 1mW (αν και είναι πολύ μικρή η διαφορά).

Άρα για 20 led ανά δύο με αντίσταση και 10 τέτοια σε σειρά, έχουμε συνολική κατανάλωση του κυκλώματος ~100mA στα 5V (περίπου μισό Watt).

Αν θες 20mA ανά led θες 5Ω αντίσταση (~180mA/5V), αν θες 30mA βάζεις ~3,5Ω (~250mA) κτλ κτλ…

panosdel
08-11-11, 21:25
Σ ευχαριστω, πολυ χρησιμο το site

panosdel
09-11-11, 23:12
Μολις ανακαλειψα οτι χρειαζομαι 80 Ω αντισταση αν υποθεσω οτι τα leds ειναι των 10 mA. Aν βαλω 20 Ω επειδη τις εχω αγορασει, θα τα καψω?

selectronic
09-11-11, 23:45
Πως το έβγαλες το 80Ω? Με τι συνδεσμολογία?

Πάντως αυτό 99.9% θα παίξει:
25377

panosdel
09-11-11, 23:52
Πως το έβγαλες το 80Ω? Με τι συνδεσμολογία?

Πάντως αυτό 99.9% θα παίξει:
25377 Ναι μ αυτην την συνδεσμολογια.Μετρησα τα leds κ η ταση τους ειναι 2.10 και υποθετω οτι ειναι των 10 mA

selectronic
10-11-11, 00:20
Τι να σου πω… Για 3V δεν σου τα έδωσε ο πωλητής?

Στην τελική βάλε ένα σετ με μία 20Ω και πάρε μετρήσεις, δεν νομίζω να καούν, αλλά έτσι κι αλλιώς και τα led και οι αντιστάσεις τσάμπα είναι.

panosdel
10-11-11, 00:28
Να βαλω λες μια αντισταση των 20Ω και να συνδεσω σε σειρα δυο leds? το βολτομετρο που θα το συνδεσω μετα? Εκει που αρχιζει το πρωτο λεντ κ εκει που τελειωνει το δευτερο?

selectronic
10-11-11, 00:34
Μέτρα την τάση πάνω στα led και μετά μέτρα και το ρεύμα.

Αλλά αν δεν ξέρεις στα σίγουρα τι τάση και τι ρεύμα θέλουν τα led…

panosdel
10-11-11, 00:39
Την ταση την ξερω σιγουρα συμφωνα με τον τροπο που ειπε το παιδι στο πρωτο μυνημα. Με την βοηθεια μιας αντιστασης 220 Ω. Το αποτελεσμα ηταν ακριβως 2.1V. Το ρευμα δεν ξερω

selectronic
10-11-11, 00:58
Αν είναι έτσι το ρεύμα βάσει υπολογισμών θα είναι 40mA, πολύ μεγάλο. Πάρε άλλες αντιστάσεις.

panosdel
10-11-11, 01:08
Θα παρω των 80Ω. Σ ευχαριστω για ολα κ εσενα κ ολα τα παιδια. Για οποιαδηποτε αλλη απορια θα επανελθω