PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση RF δορυφορικού δέκτη σε 3 TV



PCMan
24-10-11, 04:13
Καλημέρα παιδιά.
Μια ερώτηση μόνο.

Έχω ένα nova pvr (http://www.axd.gr/images/novaset.jpg) και έχει μια έξοδο rf.
Θέλω να την συνδέσω σε 3 τηλεοράσεις (2 κάρτες tv και 1 κανονική tv).
Έχω μερικά τέτοια μαραφέτια (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=164&flypage=flypage.tpl&product_id=1125&option=com_virtuemart&Itemid=59) και θέλω να μου πείτε αν θα γίνει η δουλειά μου μόνο με αυτά ή χρειάζεται και κάποιος ενισχυτής η κάτι τέτοιο.
Απ ότι καταλαβαίνω απο δοκιμές σε 2 tv είναι σαν να πέφτει το σήμα. Φαντάζομαι σε 3...

materatsi
24-10-11, 08:12
Καλημέρα παιδιά.
Μια ερώτηση μόνο.

Έχω ένα nova pvr (http://www.axd.gr/images/novaset.jpg) και έχει μια έξοδο rf.
Θέλω να την συνδέσω σε 3 τηλεοράσεις (2 κάρτες tv και 1 κανονική tv).
Έχω μερικά τέτοια μαραφέτια (http://www.kal-electronics.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=164&flypage=flypage.tpl&product_id=1125&option=com_virtuemart&Itemid=59) και θέλω να μου πείτε αν θα γίνει η δουλειά μου μόνο με αυτά ή χρειάζεται και κάποιος ενισχυτής η κάτι τέτοιο.
Απ ότι καταλαβαίνω απο δοκιμές σε 2 tv είναι σαν να πέφτει το σήμα. Φαντάζομαι σε 3...

Υπαρχουν ενισχυτες-διαμορφωτες και οτι μπορεις να φανταστεις.3 τηλεορασεις ανεφερες...στην πλησιεστερη τηλεοραση του αποκοδικωποιητη συνδεσε την εξοδο τυπου scart.Στην μετεπειτα συνδεσε την εξοδο (rca,κιτρινο-κοκκινο-λευκο) με καλωδιο που θα βρεις στο εμποριο.Στην τελευταια και πιο μακρινη με ομοαξονικο καλωδιο (rf).Αν ειναι crt οι τηλεορασεις συνδεσε ολες με rf σημα,δεν θα καταλαβεις διαφορα.

PCMan
24-10-11, 18:12
Υπαρχουν ενισχυτες-διαμορφωτες και οτι μπορεις να φανταστεις.3 τηλεορασεις ανεφερες...στην πλησιεστερη τηλεοραση του αποκοδικωποιητη συνδεσε την εξοδο τυπου scart.Στην μετεπειτα συνδεσε την εξοδο (rca,κιτρινο-κοκκινο-λευκο) με καλωδιο που θα βρεις στο εμποριο.Στην τελευταια και πιο μακρινη με ομοαξονικο καλωδιο (rf).Αν ειναι crt οι τηλεορασεις συνδεσε ολες με rf σημα,δεν θα καταλαβεις διαφορα.
Όπως είπα και πριν, 2 είναι κάρτες tv σε υπολογιστή και η άλλη είναι κανονική tv tft, δεν είναι δηλαδή καμία crt.
Την μία την έχω συνδεμένη με rca αλλά και με rf, για να μπορώ να βλέπω και τα επίγεια. Τις θα τις συνδέσω μόνο με rf για τον ίδιο λόγο.
Αν τα βάλω όλα μαζί έτσι, τι θα γίνει?
Αν δεν γίνεται, τι ενισχυτή να πάρω?

materatsi
24-10-11, 21:03
Το καλωδιο για τα επιγεια στο rf in του δεκτη,συντονιζεις την συχνοτητα για το δορυφορικο καναλι απο το μενου του δεκτη ωστε να μην συμπιπτει με καποιο επιγειο.Το rf out του δεκτη θα συνδεθει με τις καρτες και την τηλεοραση.Με ενα υψηλης αγωγιμοτητας καλωδιο και ενα splitter (διακλαδωτη) 3 εξοδων που θα χρειαστεις.Δεν νομιζω πως θα χρειαστεις ενισχυτη γραμμης για οικιακη χρηση,εκτος αν ειναι μεγαλες οι αποστασεις.Παντως ο διακλαδωτης στην φωτογραφια δεν ειναι οτι πρεπει για αυτη την χρηση.Αγορασε κατι τετοιο: http://www.electron-stores.gr/catalog/index.php?cPath=31_103

PCMan
25-10-11, 03:06
Το καλωδιο για τα επιγεια στο rf in του δεκτη,συντονιζεις την συχνοτητα για το δορυφορικο καναλι απο το μενου του δεκτη ωστε να μην συμπιπτει με καποιο επιγειο.Το rf out του δεκτη θα συνδεθει με τις καρτες και την τηλεοραση.Με ενα υψηλης αγωγιμοτητας καλωδιο και ενα splitter (διακλαδωτη) 3 εξοδων που θα χρειαστεις.Δεν νομιζω πως θα χρειαστεις ενισχυτη γραμμης για οικιακη χρηση,εκτος αν ειναι μεγαλες οι αποστασεις.Παντως ο διακλαδωτης στην φωτογραφια δεν ειναι οτι πρεπει για αυτη την χρηση.Αγορασε κατι τετοιο: http://www.electron-stores.gr/catalog/index.php?cPath=31_103
Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες. Ανα 5 μέτρα περίπου υπάρχει και μια τηλεόραση.

Δεν θέλω να έχει 3 εξόδους γιατί θέλω να χηριμοποιήσω όσο πιο λίγο καλώδιο γίνεται.
Έρχεται το καλώδιο απο τον δέκτη στην τηλεόραση που βρίσκεται στα 5 μέτρα. Απο κει και πέρα θέλω να βάλω κάτι σαν T για να μπορώ να συνεχίσω με ένα καλώδιο στην δεύτερη τηλεόραση και πάλι ένα T για να συνεχίσω για την τρίτη.
Αν βάλω ένα με 3 εξόδους τότε πρέπει από την πρώτη τηλεόραση να φύγουν 2 καλώδια από τα οποία το ένα θα σταματάει στα 5 μέτρα και το άλλο στα 10.
Γίνεται αυτό?

materatsi
25-10-11, 17:14
[QUOTE=PCMan;470006]Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες. Ανα 5 μέτρα περίπου υπάρχει και μια τηλεόραση.

Δεν θέλω να έχει 3 εξόδους γιατί θέλω να χηριμοποιήσω όσο πιο λίγο καλώδιο γίνεται.
Έρχεται το καλώδιο απο τον δέκτη στην τηλεόραση που βρίσκεται στα 5 μέτρα. Απο κει και πέρα θέλω να βάλω κάτι σαν T για να μπορώ να συνεχίσω με ένα καλώδιο στην δεύτερη τηλεόραση και πάλι ένα T για να συνεχίσω για την τρίτη.
Αν βάλω ένα με 3 εξόδους τότε πρέπει από την πρώτη τηλεόραση να φύγουν 2 καλώδια από τα οποία το ένα θα σταματάει στα 5 μέτρα και το άλλο στα 10.

Οχι απο την πρωτη τηλεοραση,απο την εξοδο του δεκτη θα ηταν σωστο να συνδεθει ο διαχωριστης που θα εχει μια εισοδο και τρεις εξοδους.Παντως αν εστω σε βολευει να τις γεφυρωσεις απο την μια στην αλλη,βαλε ενα ταφ (f) τυπου,οπως δηλαδη εχει και το lnd με βιδιτσα...ειναι πιο αξιοπιστο,παρε και οσα φις θα σου χρειαστουν,φθηνα ειναι.

PCMan
26-10-11, 14:17
Θα έχω μήπως κανα πρόβλημα με τον δέκτη αν βάλω ταφ αν είναι και οι 3 τηλεοράσεις ανοιχτες?

spiroscfu
26-10-11, 14:46
πρόβλημα στην λήψη δεν νομίζω να έχεις και αν έχεις βάζεις έναν ενισχυτή γραμμής και είσαι ok,
αλλά στους pvr το rf out βγάζει μια τάση για το tv link (rc για την δεύτερη tv),
αυτό πρέπει να το προσέξεις αν δεν τον έχεις απενεργοποιημένο (το tv link).

PCMan
27-10-11, 02:36
πρόβλημα στην λήψη δεν νομίζω να έχεις και αν έχεις βάζεις έναν ενισχυτή γραμμής και είσαι ok,
αλλά στους pvr το rf out βγάζει μια τάση για το tv link (rc για την δεύτερη tv),
αυτό πρέπει να το προσέξεις αν δεν τον έχεις απενεργοποιημένο (το tv link).
Δεν μιλάω για πρόβλημα στην λήψη. Ας παίζει και χειρότερα, δε με πειράζει. Ο δέκτης μην παθει τίποτα φοβάμαι.

Δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Από τον δέκτη έρχεται καλώδιο που πάει στο Tv link. Μέχρι εκεί έχει και ρεύμα και σήμα. Μετά το tv link, υπάρχει μόνο σήμα.

spiroscfu
27-10-11, 04:02
αν πάρεις μετά το tv link δεν υπάρχει κανένα πρόβλημά,
το αντίθετό όμως θα γίνονταν αν έπαιρνες έξοδο κατευθείαν από το rf out του δέκτη, και δεν απενεργοποιούσες την τάση του.

PCMan
27-10-11, 12:15
αν πάρεις μετά το tv link δεν υπάρχει κανένα πρόβλημά,
το αντίθετό όμως θα γίνονταν αν έπαιρνες έξοδο κατευθείαν από το rf out του δέκτη, και δεν απενεργοποιούσες την τάση του.
Γι αυτό θα πάρω απο την πρώτη τηλεόραση και μετά τα καλώδια και όχι απο τον δέκτη. Για να έχω έστω σε μία τηλεόραση τηλεκοντρολ.
Αυτά!
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!

spiroscfu
27-10-11, 12:21
Αυτό νομίζω πως είναι το καλύτερο,
γιατί αν πάρεις πριν το tv link με spliter που να έχει dc pass "μπορεί" να μην δουλεύει το rc.