PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε kenwood th-f7E



bark1979
24-10-11, 13:29
γεια σας.εχω ενα ασυρματο kenwood th-f7E (απο το 2004),ο οποιος παρουσιασε ξαφνικα ενα προβλημα,δεν εκπεμπει.
στην οθονη του δειχνει κανονικα την μπαρα οταν παταω το ptt,για να με ακουσουν πρεπει να ειμαι σε αποσταση 5-10 μετρων.
ολες οι ενδειξεις στην οθονη λειτουργουν κανονικα,μπορω να ακουσω τους παντες απο αποσταση,απλα αυτοι δεν με λαμβανουν.(δεν εχω βαλει τιποτα εξτρα επανω)
εχει κανεις κατι στο μυαλο του?ευχαριστω

aeonios
24-10-11, 13:58
Γεια σου Μίλτο και καλώς ήλθες. Βρες μια γέφυρα στασίμων για vhf και ένα dummy load. Σύνδεσε το φορητάκι σου στη γέφυρα και την έξοδο της γέφυρας προς την κεραία στο dummy load. Πόση ισχύ σου λέει πως βγάζει; Πήγαινε σε κάποιο φίλο σου που έχει τέτοιο εξοπλισμό αν δεν έχεις δικό σου.

bark1979
24-10-11, 16:43
ευχαριστω για το καλωσορισμα aeonios. τα Googlara αυτα που ειπες να δω τι ειναι (εγω εχω αγνοια γενικα απο τεχνικα θεματα).τετοιο εξοπλισμο δε διαθετω ουτε και καποιος κοντινος μου ανθρωπος.μαλλον θα το παω σε καποιο μαγαζι με τετοια μηχανηματα να το τσεκαρουν εκει αυτο που ειπες,ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

lepouras
24-10-11, 17:01
από ότι θυμάμαι αυτό που διαπίστωσα και στο DT και στο F7 αντιμετωπίζουν συχνά πρόβλημα στον κονεκτορα. σπάει εύκολα η βάση η δεν πατάει καλά ο κεντρικώς πόλος της κεραίας. οπότε καλύτερα πήγαινε το να στο ελέγξουν εφόσον δεν έχεις ανθρώπους να στο κάνουν.

bark1979
24-10-11, 23:01
ευχαριστω λεπουρας