PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργία τηλεφωνητή σε Roiscok 208



geo_ef
24-10-11, 15:05
Παιδιά καλημέρα, είμαι νέος στο Forum και η βοήθεια που δίνει είναι σημαντική.

Έχω βάλει στο σπίτι μου ένα σύστημα συναγερμού Roiscok 208 με τηλεχειρισμό και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αυτό με την λειτουργία του τηλεφωνητή.


Συγκεκριμένα κάνει κλήσεις μόνο όταν σηκώνω το ακουστικό του τηλεφώνου! Εχω συνδέσει στη θέση Line της κεντρικής πλακέτας, τα δύο καλώδια της τηλεφωνικής γραμμής (Hol), και έχει σήμα κέντρου κανονικά. Την γραμμή την πήρα από πρίζα, σε άλλες 3 πρίζες είναι συνδεδεμένα άλλα 3 τηλέφωνα.
Στη θέση Phone δεν έχω συνδέσει συσκευή τηλεφωνική. Δοκίμασα όμως και σήμα κέντρου έχει.


Επίσης έχω πάρει μια πλακέτα εγγραφής φωνητικού μυνήματος rv-200 v module voice, δεν την έχω συνδέσει, η οποία κουμπώνει πάνω στην κεντρική πλακέτα.
Έχει όμως και θέσεις για Line και alarm, δεν ξέρω άν όταν την τοποθετήσω πρέπει να συνδέσω εκεί την τηλεφωνική γραμμή; Το alarm το αφήνουμε κενό;

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stinger
24-10-11, 17:56
συνδεσε στην θεση phone μια τηλεφωνικη συσκευη και θα κανει κλησεις κανονικα το κεντρο σου....τα καλωδια ειναι κοκκινο-πρασινο της γραμμης και του τηλεφωνου.

dog80
27-10-11, 15:00
Κανονικά βρίσκουμε την κεντρική πρίζα του σπιτιού οπου μπαίνουν τα καλώδια του ΟΤΕ και ενόνονται με τα καλώδια όλων των άλλων πριζών. Αποσυνδέουμε το ζεύγος καλωδίων του ΟΤΕ και το συνδέουμε απευθείας πάνω στο LINE του συναγερμού. Μετά τραβάμε ένα ακόμα ζεύγος καλωδίων απο το PHONE του συναγερμού και το ενώνουμε στα υπόλοιπα τηλέφωνα του σπιτιού.

Έτσι κάθε φορά που θα θέλει ο συναγερμός να επικοινωνήσει με το κέντρο θα κόψει τα τηλέφωνα του σπιτιού και θα πάρει γραμμή ακόμα και αν κάποιο τηλέφωνο είναι ανοιχτό, το λεγόμενο line seizure.

Αν έχεις και adsl μπλέκει λίγο το πράγμα γιατί αν βάλεις φίλτρο στο συναγερμό (που πρέπει να βάλεις) τότε θα σου φιλτράρει και όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού και το ρούτερ δέν θα δουλεύει. Προσωπικά τα καλώδια της πρίζας του ρούτερ τα ένωσα απευθείας στα καλώδια του ΟΤΕ μαζί με το συναγερμό πρίν το φίλτρο. Αν κάποια στιγμή θέλω να βάλω αλλού το ρούτερ θα πρέπει να αλλάξω και την καλωδίωση στην κεντρική πρίζα.

geo_ef
27-10-11, 15:48
Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου, αλλά δυστυχώς έχω την ατυχία να έχω πάροχο την Hol και οι συνδέσεις των τηλεφώνων και του συναγερμού δεν γίνονται μέσω φίλτρων αλλά από την θέση Phone1 του router (NetFasterIad2), με την οδηγία της Hol γιατί στο router έχει ανάψει η ένδειξη VoiP! και τώρα τρέχω να βρώ άκρη με την Hol η οποία λέει διάφορα!

vasilllis
02-11-11, 10:56
γιατι δεν συνδεεις τον συναγερμο στην εξοδο phone toy router?
εχεις δυο ζευγη να τρεχουν στο σπιτι?

geo_ef
02-11-11, 14:39
Το δοκίμασα από την έξοδο Phone1 αλλά και από την έξοδο Phone 2 του router NetfasterIad2 της Hol κατευθείαν στο LIne του συναγερμού και από στην έξοδο Phone του συναγερμού σε μία και μόνο τηλεφωνική συσκευή. Ο συναγερμός ενεργοποιεί τον τηλεφωνητή οπλίζει το ρελέ ανάβει το σχετικό led αλλά κλήση δεν κάνει. Δεν ξέρω αν φταίει η σύνδεση της Hol όπου η τηλεφωνία είναι VoiP ή το router της Hol, ή αν φταίει ο συναγερμός Roiscok 208 με την λογική ότι δεν υποστηρίζει τηλεφωνία VoiP.

papg
11-11-11, 18:15
O συναγερμός Roiscok 208 δεν υποστηρίζει τηλεφωνία VoiP,είχα το ίδιο πρόβλημα και ρώτησα στα κεντρικά αντιπροσωπία για ότι θες 2105584180 είναι πολύ εξυπηρετικοί

jomor
17-08-16, 09:44
Παίδες καλημέρα, έχω ένα αντίστοιχο πρόβλημα. Σε Roiscok 208 που δουλευε κανονικά και με γραμμή ΟΤΕ, ξαφνικά σταμάτησε να κάνει κλήσεις. Υπάρχει τοποθετημένο και voice module και ο σχετικός προγραμματισμός είναι σωστός. Επίσης έχω τηλεφωνικό σήμα πάνω στην αντιστοιχη κλέμα της πλακέτας.
Reset δεν εχω κάνει. Καμιά ιδέα?

ggr
17-08-16, 18:07
Η πρωτη σκεψη ειναι οτι ο ΟΤΕ εκανε την γραμμη voip , οπως εχει ηδη αρχισει τον τελευταιο καιρο.
Ομως λες οτι μετρας κανονικα τηλ. γραμμη πανω στον συναγερμο. Μηπως επαθε καποια βλαβη?

RAFAHL
06-10-16, 12:40
θα συνδεσεις στην line την γραμη του σπιτιου ... αν εχεις dsl βαζεις φιλτρο .... και θα βαλεις 2 παυσεις στα τηλεφωνα που θελεις να καλει .... αν εχεις voip τεχνολογια κατα 99% δεν θα δουλεψει εμενα δουλεψε με voip μονο με το thomson royter της cyta αλλα ολο το κολπο ειναι να βαλεις παυσεις στα τηλεφωνα για να σηκωνει σωστα την γραμμη ο συναγερμος !

jomor
08-11-16, 20:52
θα συνδεσεις στην line την γραμη του σπιτιου ... αν εχεις dsl βαζεις φιλτρο .... και θα βαλεις 2 παυσεις στα τηλεφωνα που θελεις να καλει .... αν εχεις voip τεχνολογια κατα 99% δεν θα δουλεψει εμενα δουλεψε με voip μονο με το thomson royter της cyta αλλα ολο το κολπο ειναι να βαλεις παυσεις στα τηλεφωνα για να σηκωνει σωστα την γραμμη ο συναγερμος !

Δεν υπάρχει dsl, είναι απλή τηλεφωνική γραμμή σε εξοχικό. Να το γύρισαν σε voip ενώ πρόκειται μόνο για φωνή? Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν είναι voip, πχ μετρώντας την τάση ή κάτι άλλο?

Την παύση πώς την βάζω ?

jomor
08-11-16, 21:02
Η πρωτη σκεψη ειναι οτι ο ΟΤΕ εκανε την γραμμη voip , οπως εχει ηδη αρχισει τον τελευταιο καιρο.
Ομως λες οτι μετρας κανονικα τηλ. γραμμη πανω στον συναγερμο. Μηπως επαθε καποια βλαβη?

εχουν περάσει πολλές εβδομάδες αλλά αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μέτρησα μια 50αρα βόλτ πάνω στην κλέμα, δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο (πχ να κολλήσω μια συσκευή στην διπλανη αντιστοιχη έξοδο)

την βλάβη φοβάμαι, αν τελικά ειναι πλακέτα (ή το voice module?) θα πάει στα σκουπίδια γιατι ήδη έχω αλλάξει πλακέτα μια φορά. Η θα χτυπήσω έναν Alean 808T (που εχει και remote access, λέει τίποτα ή ειναι τα ίδια χάλια με τον roiscok στο θέμα αξιοπιστία? ) ή θα πρέπει να σκάσω μια 220άρα για apollo + rtm1 που δυσκολεύομαι πολύ αυτόν τον καιρό για ένα τέτοιο έξοδο.

stam1982
08-11-16, 22:16
Γιαννη αν εχεις μετρησει 50 βολτ περιπου ειναι pstn η γραμμη.Βαλε παραλληλα ενα τηλεφωνο την ωρα που πρεπει να καλεσει να δεις τι γινεται.
Με την κινεζοσαβουρα που λες το πιθανοτερο ειναι να πεταξεις τα λεφτα σου.

jomor
08-11-16, 22:23
θα δοκιμάσω κι ένα restart, τι να πω...

jomor
14-11-16, 15:13
θα δοκιμάσω κι ένα restart, τι να πω...

τζίφος και με το restart. Εκλεισα όλα τα ρεύματα, τον άφησα μερικά λεπτά και τον ξαναάνοιξα. τα ίδια. Επίσης αφαίρεσα το voice module και ξαναγύρισα στην θέση 26 την τιμή 41. Tα ίδια. επίσης το γυρισα και σε pulse mode (τιμή 31) μήπως και. Αρνείται να κάνει κλήση. Ξαναπέρασα και το follow me number μήπως το είχε χάσει. Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι reset to default, και κατόπιν πέταμα (κατι που προσπαθώ να αποφύγω γιατι εχει βολέψει πολύ η απλή χρήση του τους γονείς μου). Καμιά ιδέα? Εχει σχεδον διπλασιαστεί και η τιμή της πλακέτας..

stinger
14-11-16, 20:26
γιαννη καλο θα ειναι να τον αλλαξεις οσο κι αν δεν βολευει....θα γλιτωσεις απο κοπο...χρονο που τρως και δεν θα εχεις ανχος αν δουλεψει στην τελικη ο συναγερμος σου....εχω κι εγω παρατηρησει οτι εχει σχεδον διπλασιαστει η τιμη της πλακετας του roiscok πραγμα που ειναι απαραδεκτο για αυτον τον μαπα συναγερμο...υπαρχουν κι αλλοι συναγερμοι που να ειναι στο ιδιο στυλ οπλισης-αφοπλισης με τον συναγερμο που εχεις...ψαξτο λιγο

maxtak
14-11-16, 20:30
θα συνδεσεις στην line την γραμη του σπιτιου ... αν εχεις dsl βαζεις φιλτρο .... και θα βαλεις 2 παυσεις στα τηλεφωνα που θελεις να καλει .... αν εχεις voip τεχνολογια κατα 99% δεν θα δουλεψει εμενα δουλεψε με voip μονο με το thomson royter της cyta αλλα ολο το κολπο ειναι να βαλεις παυσεις στα τηλεφωνα για να σηκωνει σωστα την γραμμη ο συναγερμος !

..ειναι δυνατον να μας πεις πως βαζεις "παυση" στο συγκεκριμενο????

jomor
15-11-16, 19:33
..ειναι δυνατον να μας πεις πως βαζεις "παυση" στο συγκεκριμενο????

ναι, έχω κι εγώ την ίδια απορία, πώς μπαίνουν οι παύσεις ?

stam1982
15-11-16, 22:21
Τον πετας στην ανακυκλωση κσι κανει μια μεγαλη παυση( λειτουργιας) και ησυχαζεις.:lool:

panais29
17-11-16, 22:45
τζίφος και με το restart. Εκλεισα όλα τα ρεύματα, τον άφησα μερικά λεπτά και τον ξαναάνοιξα. τα ίδια. Επίσης αφαίρεσα το voice module και ξαναγύρισα στην θέση 26 την τιμή 41. Tα ίδια. επίσης το γυρισα και σε pulse mode (τιμή 31) μήπως και. Αρνείται να κάνει κλήση. Ξαναπέρασα και το follow me number μήπως το είχε χάσει. Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι reset to default, και κατόπιν πέταμα (κατι που προσπαθώ να αποφύγω γιατι εχει βολέψει πολύ η απλή χρήση του τους γονείς μου). Καμιά ιδέα? Εχει σχεδον διπλασιαστεί και η τιμή της πλακέτας..

Λοιπον...Δύο λυσεις παιζουν για το συγκεκριμενο προβλημα.
Λύση 1.Βαζεις εναν σημειωμα στο σπίτι το οποίο να λέει:"Κύριε διαρρήκτη παρακαλώ όταν μπεις σήκωσε το ακούστικο του τηλεφώνου για να με καλέσει ο συναγερμός...":001_tt2:
Λύση 2.(ισως πιο χρησιμη) Πέρνεις μια πάλια συσκευη τηλεφωνου και την συνδέεις στην έξοδο phone του συναγερμού.Αν έχεις ηδη τηλεφωνο σε αυτην την εξοδο την συνδέεις παράλληλα.Στον δακόπτη της παλιάς συσκευης μεσολαβεις την έξοδο UO του συναγερμου και την προγγραμματίζεις 02.Οταν δωσει συναγερμό ο πίνακας θα ''σηκώσει'' και ταυτοχρονα το τηλέφωνο και ετσι θα καλέσει κανονικά.Υπάρχει περίπτωση η κλήση να γινεται πιο γρηγορα από την ενεργοποίηση της UO γιαυτο στα follow me στην θέση 1 βάζεις έναν λαθος αριθμό.π.χ. ''698'' και στη θέση 2 τον αριθμό που θέλεις να καλεί ο συναγερμός.

vasilllis
17-11-16, 23:04
για την λυση 1 θα προτεινα να γραψει ΜΗΝ σηκωσει το τηλ για να καλεσει(ωστε να το σηκωσει αυτος )
για το 2 διαφωνω γιατι η εξοδος του τηλ.του κεντρου στην διαρκεια κλησης του κεντρου ειναι εκτος οποτε και να σηκωσει το ακουστικο δεν θα γινει κατι.

panais29
17-11-16, 23:12
για την λυση 1 θα προτεινα να γραψει ΜΗΝ σηκωσει το τηλ για να καλεσει(ωστε να το σηκωσει αυτος )
για το 2 διαφωνω γιατι η εξοδος του τηλ.του κεντρου στην διαρκεια κλησης του κεντρου ειναι εκτος οποτε και να σηκωσει το ακουστικο δεν θα γινει κατι.
στον συναγερμό αυτό εαν δεις και σε άλλα post υπάρχει το εξής θέμα:καλεί μόνο εαν σηκώσεις το τηλέφωνο από την γραμμη phone την ώρα που χτυπάει συναγερμός.οπότε με αυτό που προτείνω γίνεται.